PDA

Επιστροφή στο Forum : σκεψεις για Tanganyika


steady
05-01-09, 14:13
λοιπον μου χει μπει το μικροβιο τελευταια να χαλασω το φυτεμενο ριο 180 και να βαλω ενα συνδιασμο juli και καποια αλλη κιχλιδα οπως multi

εμπειρια υπαρχει απο malawi οποτε για παραμετρους νερου στησιμο κτλ ειμαι γνωστης εκει που θελω τη βοηθεια σας ειναι στην επιλογη ψαριων μιας και τα της ταγκανικα δεν τα πολυ κατεχω


πρωτη ερωτηση αφορα εκτος απο το συνδιασμο juli και multi τι αλλες γενικα επιλογες εχω απο ταγκανικα που να μπορω να βρω σχετικα ευκολα ελλαδα?
και γενικα οποια προταση δεκτη

frits
05-01-09, 14:34
χαχαχα δεν άντεξες κι εσύ για πολύ τα μποστάνια :p
αντε με το καλό, κι όταν το φτιάξεις θα σε επισκεφτώ να το δω από κοντά ;)

steady
05-01-09, 14:38
δεν καταλαβες θα με επισκεφτεις πολυ ποιο νωρις αποταν το φτιαξω να με βοηθησεις με το στησιμο των πετρων :D

frits
05-01-09, 14:41
κανένα πρόβλημα, από πέτρες γνωρίζουμε ;)

Tolis
05-01-09, 15:26
Διαστασεις ενυδρειου?

steady
05-01-09, 18:11
100*40platos*50


ta Altolamprologus calvus pali maresoun poly syndiazodai me juli sta litra mou?


sorry gia ta greeklish

Σπύρος Μ
05-01-09, 19:02
Τα altolamprologus calvus είναι είδος που κατοικεί στην πέτρα όπως και τα ειδη των τζουλιντοχρομις...

Σου προτείνω να μην βάλεις πάνω απο 1 είδος πέτρας γιατι το κυριαρχο είδος θα χτυπήσει-στρεσάρει το άλλο...

Στα λίτρα σου θα έβαζα 1 ζεύγος julidochromis regani ''kipilli'' και μόνο αλλιώς 1 ζεύγος julidochromis transcriptus μαζί με ενα χαρέμι ή multifasciatus η brevis η similis...

Εχεις και άλλες επιλογές όπως 1 ζευγος neolamprologus leleupi (μονο του)
ή 1αρσενικό και 2θυληκά(occelatus)...

steady
05-01-09, 20:16
εχει βασικα ενα ζευγαρακι(οχι διαπιστωμενο) μικρα calvus ενας φιλος να μου δωσει οποτε το σκευτομαι σοβαρα για τα calvus αλλα δεν ξερω αν μπορω να τα συνδιασω με ενα χαρεμακι multi

δηλαδη σαυτα τα λιτρα μονο ενα ζευγαρακι απο ειδη πετρας μπορω να βαλω?λιγο μου φαινεται γιατι θα μπει αν ειναι αρκετη πετρα(κανα 60-70 κιλα)


εχω μπερδευτει βασικα με τα ψαρια λιγακι:D

Filotas
05-01-09, 20:30
εχει βασικα ενα ζευγαρακι(οχι διαπιστωμενο) μικρα calvus ενας φιλος να μου δωσει οποτε το σκευτομαι σοβαρα για τα calvus αλλα δεν ξερω αν μπορω να τα συνδιασω με ενα χαρεμακι multi

δηλαδη σαυτα τα λιτρα μονο ενα ζευγαρακι απο ειδη πετρας μπορω να βαλω?λιγο μου φαινεται γιατι θα μπει αν ειναι αρκετη πετρα(κανα 60-70 κιλα)


εχω μπερδευτει βασικα με τα ψαρια λιγακι:D
Υπολόγισε πάντως οτι τα Calvus γίνονται μεγάλα. Σε τελικό μέγεθος μπορεί να φτάσουν και τα 15 εκατοστά.

Tolis
05-01-09, 20:36
δηλαδη σαυτα τα λιτρα μονο ενα ζευγαρακι απο ειδη πετρας μπορω να βαλω?
Σε αυτες τις διαστασεις ναι...

steady
05-01-09, 20:53
τα calvus διαβασα τα θυληκα 6cm και αρσενικα 12-14cm

οποτε το ψαρι πετρας μπορω να ειναι η ζευγαρακι calvus η juli σε συνδιασμο με multy?

τα calvus γενικα απο χαρακτηρα πως ειναι?εχω την εντυπωση πως δεν ειναι πολυ κινητικα ψαρια και οτι δεν κρατανε μεγαλες περιοχες ισχυει?με τα multy στις διαστασεις μου γινεται?


ειχα σκοπο να φτιαξω δυο πυργους απο πετρα και στη μεση τα κοχυλια γιαυτο ρωταω για 2 ειδη πετρας

Moutralewn
05-01-09, 21:42
Κώστα, για calvus, julido regani, brichardi θα το κάνεις νταμάρι με ένα μόνο ζευγάρι.

Για συνδυασμό μπορείς να προβείς σε μικρή αποικία multies μαζί με ένα ζευγάρι julido dickfeldi ή transcriptus (http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1536) (αν βρεις κάποια που να μην είναι υβρίδια) ή εναλλακτικά με ένα ζευγάρι buescheri
-------------------------
Κώστα, για calvus, julido regani, brichardi θα το κάνεις νταμάρι με ένα μόνο ζευγάρι.

Για συνδυασμό 2 ειδών μπορείς να προβείς σε μικρή αποικία multies μαζί με ένα ζευγάρι julido dickfeldi (http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1525) ή transcriptus (http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1536) (αν βρεις κάποια που να μην είναι υβρίδια) ή εναλλακτικά με ένα ζευγάρι buescheri (http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=2231).
Το στήσιμο πρέπει να είναι πέτρα και κέλυφη σαλιγκαριών αλλά με καθαρά διαχωρισμένες τις 2 περιοχές για να αποφύγεις τις "σφαλιάρες" όπου σε αντίθετη περίπτωση θα είναι πολλές που μπορεί να οδηγήσουν και μέχρι τον θάνατο.

Παράδειγμα στησίματος το δικό μου RIO 180 με multies και julido dickfeldi..

http://i70.servimg.com/u/f70/12/60/22/80/th/pc100011.jpg (http://www.servimg.com/image_preview.php?i=66&u=12602280) http://i70.servimg.com/u/f70/12/60/22/80/th/pc100010.jpg (http://www.servimg.com/image_preview.php?i=65&u=12602280)

Οι φωτός είναι απο όταν πρωτο-δούλεψε (εξ'ου και η θολούρα).
Έχει μπει σαν φυσικό διαχωριστικό η βαλισνέρια κατά πλάτος του ενυδρείου και, πίστεψέ με, το μεγάλο λάθος ήταν που άφησα κάποια κέλυφη στην δεξιά μεριά (περιοχή των julido). Μέχρι να τα αφαιρέσω για να τα μεταφέρω πιο αριστερά και παράληλα να αρχίσει να φουντώνει η βαλισνέρια, γινόταν η ναυμαχία της Σαλαμίνας!!
:smt001:smt065

steady
05-01-09, 21:54
για τα calvus καμια πληροφορια για τη συμπεριφορα?

να σε καλα moutralewn ξεκαθαρισε το τοπιο σαββατο εφυγα για ερμη:D:D

Moutralewn
05-01-09, 22:12
για τα calvus καμια πληροφορια για τη συμπεριφορα?

Σε γενικές γραμμές είναι ήρεμα ψάρια και δεν είναι τόσο "τσογλάνια" όσο τα άλλα.
Βέβαια σε περίπτωση που μπουν μαζί με μικρότερα ψάρια τότε ξυπνά το ένστικτο του θηρευτή και μπορεί να τα καθαρίσει όλα.. :D:D

Μεγαλώνουν αργά και έχουν πολύ "αρχοντική" συμπεριφορά.

ΙΜΟ τα ομορφότερα είναι τα black (http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1578) αλλά και πολύ δυσεύρετα επίσης.

Tolis
05-01-09, 22:51
Κώστα, για calvus, julido regani, brichardi θα το κάνεις νταμάρι με ένα μόνο ζευγάρι.
Για συνδυασμό μπορείς να προβείς σε μικρή αποικία multies μαζί με ένα ζευγάρι julido dickfeldi ή transcriptus (http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1536) (αν βρεις κάποια που να μην είναι υβρίδια) ή εναλλακτικά με ένα ζευγάρι buescheri

Brichardi και buescheri ειναι απαγορευτικα για αυτες τις διαστασεις - εν δυναμει ενα πιστοποιημενο ζευγαρι buescheri μονο του χωρις αλλους συγκατοικους, τα brichardi δεν συζητιουνται.
Το ενυδρειο του Moutralewn ειναι καλο παραδειγμα στησιματος συνδυασμου πετρας-κοχυλιων. Για πετροψαρα το ενυδρειο ειναι μικρο για ειδη αλλα εκτος απο μικρα julido, τα calvus δεν θα σου αφησουν και καθολου γονο απ τα κοχυλοψαρα.

steady
05-01-09, 22:54
οκ μαλλον για οπως ο μουτραλεων θα τα παω

τα calvus δεν θα σου αφησουν και καθολου γονο απ τα κοχυλοψαρα.

ουτε τα ιδια τα κοχυλοψαρα οπως καταλαβα:D

Moutralewn
05-01-09, 23:01
Θα συμφωνήσω με τον Τόλη.

Βέβαια για ζευγάρι buescheri μαζί με μικρό χαρεμάκι multies ίσως και δούλευε αλλά με επιφύλαξη. 'Εχω δει περιπτώσεις που έχει πετύχει και άλλες (και σε λίγο μεγαλύτερα ενυδρεία) που έγινε της....ακολασίας. Δεν έχω προσωπική εμπειρία απο τον εν λόγω συνδυασμό.

Τα calvus, εννοείται μόνα τους και χωρίς multies μιας και τέτοια είδη νανοκιχλίδας αποτελούν την "φυσική" τροφή τους.
-------------------------
Κώστα, για μικρά julido (trans ή dick... :D:D:D:p:p ) πάρε 3-4, άσε να βγει ζευγάρι και κατόπιν βγάλε τα υπόλοιπα.

steady
06-01-09, 00:45
ναι ναι εχω μια εμπειρια στο θεμα απλα δεν ξερω τα ψαρια της ταγκανικα και τους συνδιασμους!

ωραια προχωραω με το στησιμο αμα εχει καποιος multies για δωσιμο και εκτος αθηνας σφυραει!

σαββατο παω ερμη να δουμε με το στησιμο των πετρων

βαριεμαι την διαδικασια του φελιζολ τρομερα τωρα,εχει αμμο ετοιμο το τωρινο στησιμο και αντε τωρα να την αδειασεις και να βαλεις φελιζολ

σκεφτομαι για κατι τετοιο
http://www.votsalo.net/productDetailsGR.asp?id=164

strinzis
06-01-09, 02:15
ωραια προχωραω με το στησιμο αμα εχει καποιος multies για δωσιμο και εκτος αθηνας σφυραει!

Μπορω να σου δωσω εγω multies αν θελεις!!Τα πρωτα τεσσερα απο την πρωτη γεννα ειναι σχεδον δυο μηνων και 0,5εκατοστα περιπου!!!υπαρχουν και αλλα απο τις επομενες γεννες αλλα ειναι πολυ μικρα ακομα σε περιπτωση που θελεις πιο πολλα!!!!

steady
06-01-09, 02:28
ωραια φιλε μου οταν στηθει ξαναμιλαμε να σε καλα;)

strinzis
06-01-09, 02:40
Οκεικ!!

Filotas
07-01-09, 09:39
τα calvus διαβασα τα θυληκα 6cm και αρσενικα 12-14cm

οποτε το ψαρι πετρας μπορω να ειναι η ζευγαρακι calvus η juli σε συνδιασμο με multy?

τα calvus γενικα απο χαρακτηρα πως ειναι?εχω την εντυπωση πως δεν ειναι πολυ κινητικα ψαρια και οτι δεν κρατανε μεγαλες περιοχες ισχυει?με τα multy στις διαστασεις μου γινεται?


ειχα σκοπο να φτιαξω δυο πυργους απο πετρα και στη μεση τα κοχυλια γιαυτο ρωταω για 2 ειδη πετρας
Εγώ που έχω τα Calvus εδώ και κανένα 2μηνο θα έλεγα πως είναι ακριβώς όπως τα περιγράφεις, αργοκίνητα και καθόλου επιθετικά, έχω μέσα 5 calvus περιμένοντας να βγεί ζευγάρι και 6 Variabilichromis Moorii περιμένοντας παλι για ζευγάρι.
Μπορώ πάντως να πώ πως τα δεύτερα είναι σαφώς πιο κινιτικά απο τα Calvus και λίγι πιό επιθετικά.
Για διαστάσεις ο Conings πάντως στο βιβλίο του αναφέρει οτι τα Calvus φτάνουν τα 15 εκατοστά.

delta66
07-01-09, 09:43
Δες και αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21473 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21473)

Αdmin note: Το λινκ διορθωθηκε, το ιδιο αρθρο υπαρχει κι εδω απο πιο παλια

steady
08-01-09, 01:32
εχω καταληξει σε ενα ζευγαρακι dickfeldi και multies και προχωραω σιγα σιγα στο στησιμο θα σας καραταω ενημερους ευχαριστω σε ολους;)

Stelios_Rjk
08-01-09, 01:47
Εχω δει occelatus gold σε καταστημα. Στειλε μου PM αν σε ενδιαφερει.
;)

Moutralewn
08-01-09, 12:24
εχω καταληξει σε ενα ζευγαρακι dickfeldi και multies και προχωραω σιγα σιγα στο στησιμο θα σας καραταω ενημερους ευχαριστω σε ολους;)

Kώστα, απ'τους καλύτερους συνδυασμούς! :smt054:smt054

Κράτα μας ενήμερους!:smt033

steady
08-01-09, 12:48
σαλιγκαρια κατεψυγμενα σε ποια super εχεται δει ρε παιδια?εχει υποψιν του κανεις αν παιζουνε σε AB?

Moutralewn
08-01-09, 12:59
σαλιγκαρια κατεψυγμενα σε ποια super εχεται δει ρε παιδια?εχει υποψιν του κανεις αν παιζουνε σε AB?

Υπάρχουν αυτά (http://cich.forumchti.com/forum-f2/topic-t440-15.htm) σε Βασιλόπουλο και Carrefour.

Οι περισσότεροι αυτά χρησιμοποιούμε.

steady
08-01-09, 14:01
ακου εκει θα αγορασω κατεψυγμενα σαλιγκαρια:D:D:D

α ρε καλαματα:(

georgetax
08-01-09, 16:37
πάρε καμιά 50αριά και βλέπεις στην συνέχεια

Κώστα που κολλάει η Καλαμάτα?βγάζει σαλιγκάρια? :) :)

steady
08-01-09, 16:43
ε αμα εχεις μεγαλωσει επαρχια και μετα ψαχνεις στα super market για σαλιγκαρια αθηνα σου φαινεται καπως

steady
16-01-09, 20:42
σημερα κατορθωσα να βαλω τις πετρες σας βαζω δυο φοτο που εβγαλα πολυ πολυ γρηγορα και πριν ξεθολωσει καλα το γενικο στησιμο καπως ετσι ειναι και τωρα απλα εχω αλλαξει θεση σε μερικες πετρουλες περιμενω τα σαλιγκαρια δευτερα να διαμορφωσω και την αλλη πλευρα!

εχει δρομο πολυ ακομα αλλα νομιζω οτι καλα μου κατσανε οι πετρες:rolleyes:
ιδιαιτερα το οτι μπορεσα και εκριψα το ενα μπαστουνακι και τον θερμαντηρα!
στην αλλη γωνια λεω να μπει κανα crinum

εχω την εντυπωση οτι με τοση πετρα για τα julido μονο δεν θα τα ξαναδω ποτε απο το πρωι στριφογυρνανε στις σπηλιες και δεν βγαινουνε ουτε cm:D:D

Πάνος
16-01-09, 20:47
ομορφες πετρες και ωραια στημενες...;)

steady
16-01-09, 20:50
να σε καλα πανο απο κοντα δειχνει ακομα καλυτερο απο τωρα που ειναι κιολας πολυ νωρις!

frits
16-01-09, 21:02
Εγώ περιμένω να το δω από κοντά, θα είναι σίγουρα πιο όμορφο ;)

delta66
16-01-09, 23:38
Πολυ ωραια πετρα και ωραια εξυπνα στημενη.
Αυτο μαλιστα.:)
Τωρα μενει η δεξια μερια και η πλατηηηηηη. :rolleyes:

steady
16-01-09, 23:55
η δεξια μερια θα διαμορφωθει με κομματια πετρας διασπαρτα που θα ειναι σαν κορφες πετρας που αποκαλυπτονατι απο την αμμο κοχυλια φυσικα για τα ψαρακια ρολο θα παιξει η ανυφοροκατηφορα της αμμου και η προσθηκη crinum στη γωνια να κρυβει φιλτρο ποπο ειχα ξεχασει οτι το στησιμο ειναι η καλυτερη φαση:D

το νταμαρι αριστερα εχει υποστει πολλες αλλαγες κατα τη διαρκεια της μερας σημερα καλυτερευει συνεχως:rolleyes::D

Σπύρος Μ
24-01-09, 10:04
Τις πέτρες που τις βρήκες;

steady
24-01-09, 10:18
απο τον ερμη βαρης-κορωπιου

Σπύρος Μ
24-01-09, 10:29
Πολυ ωραίος όπως και ολλο το set-up!!!
Μούλτι μεγάλα βρήκες;

steady
24-01-09, 10:56
η φοτο που βλεπεις ειναι μολις πρωτοστηθηκε και γεμισε νερο τωρα εχει αλλαξει πολυ προς το καλυτερο θα λεγα:Dμπηκανε και καμια 60αρα σαλιγκαρια μεσα τα multies ερχονται σημερα εκ πατρων με ενα evo εμαθα ε?:D:D:smt033


τα juli με προβληματιζουν γιατι τις τελευταιες μερες εχουνε πιασει μια σπηλια και δεν το κουνανε με τιποτα μονο αμα ακουσουνε κανα θορυβο βγαζουνε κανα κεφαλι να δουνε τι τρεχει και να φανε ενω τις προυγουμενες ειχαν αρχισει και ξεθαρευαν

λετε να γεννησε η θυληκια ξανα?εδωσε την πρωτη της γεννα πριν 1-1,5 μηνα αλλα δυστηχως απομακρυνθηκε απο τα μικρα της και δεν καταφερε να τα μεγαλωσει ετσι συμπεριφερονται οταν γενναει η ειναι οτι δεν εχουν προσαρμοστει ακομα σε συνδιασμο με τον ντροπαλο χαρακτηρα τους και το αδειο ''χωρις κινδυνο'' ενυδρειο?

Tolis
24-01-09, 12:11
Εκκολαφθηκανε τα αυγα στην πρωτη γεννα?

steady
24-01-09, 12:22
ναι φροντιζανε μαλιστα τα μικρα τους για καμια βδομαδα νομιζω

Tolis
24-01-09, 12:32
Και μετα?

steady
24-01-09, 12:48
μετα δυστηχως τα χασαμε τα μικρα στη διαδικασια μεταφορας και πιασιματος το ζευγαρι μια χαρα την εκανε τη δουλεια του τελοσπαντων

Tolis
24-01-09, 12:56
λετε να γεννησε η θυληκια ξανα?εδωσε την πρωτη της γεννα πριν 1-1,5 μηνα αλλα δυστηχως απομακρυνθηκε απο τα μικρα της και δεν καταφερε να τα μεγαλωσει ετσι συμπεριφερονται οταν γενναει η ειναι οτι δεν εχουν προσαρμοστει ακομα σε συνδιασμο με τον ντροπαλο χαρακτηρα τους και το αδειο ''χωρις κινδυνο'' ενυδρειο?

Ετσι οπως το διατυπωσες πιο πανω εδωσες την εντυπωση οτι η θηλυκια αδιαφορησε στη πρωτη γεννα.

Ετσι συμπεριφερονται ναι.

steady
24-01-09, 13:00
οχι οχι μαλιστα ητανε πολυ επιθετικα απεναντι σε πολυ μεγαλυτερα τους ψαρια και οτιδηποτε πλησιαζε το αποθουσαν στην αλλη ακρη του ενυδρειου τα μικρα φτασανε μεχρι 3-5 χιλιοστα περιπου...

δεν ειναι λιγο νωρις ομως?δεν πανε 2 βδομαδες που χασανε τα μικρα τους και αλλαξανε περιββαλον τοσο γρηγορα να αναπαραχθουν ξανα?

εντυπωση μου κανει γιατι οταν πρωτοηρθανε στο ενυδρειο ητανε ποιο δραστηρια για καμια βδομαδα και τωρα τις τελευταιες δυο μερες εξαφανιστηκανε

Tolis
24-01-09, 13:16
Δεν ειναι περιεργο, αμα αρχισουν δεν σταματανε - πιο αραια μεν γιατι εχουν να μεγαλωνουν μικρα στο ενδιαμεσο, αλλά μιας και τα χασανε...