PDA

Επιστροφή στο Forum : Kotsos: Το πρώτο μου φυτεμένο


Kotsos
01-01-09, 16:03
Πληροφορίες

Διαστάσεις:76x15,5x35
Όγκος:40L
Κατηγορία: Species Tank ελαφρά φυτεμένο
Φυτά: myriophyllum aquaticum, Hydrocotyle leucocephala, Cabomba caroliana κ.α.
Ψάρια / Άλλα είδη: Ξιφοφόροι μωρά
Διακοσμητικά υλικά: 2 καρύδες
Φόντο: Μαύρο χαρτόνι
Φωτισμός:15W στα 4200k
Διάρκεια φωτισμού: 13ώρες
Φιλτράρισμα:Φίλτρο Αμβούργου
Θερμοστάτης:50W
Λίπανση:Ένα συμπλήρωμα σιδήρου
Παροχή CO2:Ναι DIY

Παράμετροι:

Μετρήσεις: Έχω να κάνω σχεδόν από το στρώσιμο.. Όταν πάρω τεστ θα σας πω
Αλλαγές νερού:25-30% (12L) Κάθε 2 βδομάδες
Θερμοκρασία:25
Άλλες πληροφορίες:Το ενυδρειάκι μου το έφτιαξε ο mikenuke πριν από ένα χρόνο.. Άργησα λίγο, αλλα τελικά το έστησα.
Φωτογραφίες: >> - - - - >

Πάνος
01-01-09, 18:26
ομορφο ενυδρειο με καθαρα απο αλγες φυτα! μπραβο!
νομιζω ομως πως αν ειχες καποιες πετρες αντι για καρυδες θα εδειχνε πιο φυσικο....

Raven
01-01-09, 23:31
Να μεγαλωσουν λιγο τα φυτα και θα γινει πολυ ομορφο. Να σου ζησουν και τα μωρα !
Αλλαγη νερου να κανεις καθε εβδομαδα καλυτερα η και πιο συχνα τωρα που εχεις τα μωρα μεσα. Ειναι κατρουλιαρικα :)
Εγω σιδηρο δεν θα εβαζα χωρις να ξερω μετρησεις σε ΝΟ3/ΡΟ4. Ισως ειναι το τελευταιο στοιχειο που πρεπει να βαζεις και μονο αν δεις ελλειψη.Καλυτερα να προσθετεις λιγο γενικο λιπασμα τυπου Flurish ( περιεχει και σιδηρο) καθε εβδομαδα μετα την αλλαγη νερου.

Kotsos
01-01-09, 23:47
Σας ευχαριστώ παιδιά...
ομορφο ενυδρειο με καθαρα απο αλγες φυτα! μπραβο!
νομιζω ομως πως αν ειχες καποιες πετρες αντι για καρυδες θα εδειχνε πιο φυσικο....
Οι πέτρες δεν ξέρω γιατί αλλά δεν μου πολυαρέσουν. Σκεύτομαι να βγάλω την μια καρύδα και να βάλω καμιά ριζούλα με λίγη τζάβα... Αλλά θα το δω. Αν βρώ μπορεί να βάλω καμιά πετρούλα..
Να μεγαλωσουν λιγο τα φυτα και θα γινει πολυ ομορφο. Να σου ζησουν και τα μωρα !
Αλλαγη νερου να κανεις καθε εβδομαδα καλυτερα η και πιο συχνα τωρα που εχεις τα μωρα μεσα. Ειναι κατρουλιαρικα :)
Εγω σιδηρο δεν θα εβαζα χωρις να ξερω μετρησεις σε ΝΟ3/ΡΟ4. Ισως ειναι το τελευταιο στοιχειο που πρεπει να βαζεις και μονο αν δεις ελλειψη.Καλυτερα να προσθετεις λιγο γενικο λιπασμα τυπου Flurish ( περιεχει και σιδηρο) καθε εβδομαδα μετα την αλλαγη νερου.
Τα φυτά είναι λίγο κοντά γιατί χθες κλάδεψα και σήμερα έβγαλα τις φώτο...
Απο λιπάσματα δυδτυχώς δν ξέρω και πολλά πράμματα.. Θα κάνω μετρήσεις και μετά πείτε μου τι πρέπει να κάνω...

Όσο για τις αλλαγές κανονικά είναι προγραμματισμένες 6L την βδομάδα αλλά συνήθως ξεφεύγει και κάνω 12L στις 10-14..:D

Raven
02-01-09, 00:02
Το καλο ειναι οτι ολα τα ειδη φυτων που εχεις ειναι ρουφηχτρες νιτρικων και φοσφωρικων, με ταχεια αναπτυξη. Προσπαθησε να εισαι συνεπης στις αλλαγες νερου γιατι ειναι πολυ σημαντικες για την υγεια των μωρων αλλα και των φυτων σου.
Και μειωσε την φωτοπεριοδο στις 10-11 ωρες, ειναι αρκετες.
Οταν θα ξερεις μετρησεις ΝΟ3, ΡΟ4, ΡΗ και ΚΗ να επανελθεις για συμβουλες σχετικα με τα λιπασματα. Μεχρι τοτε συντηρητικα λιγο γενικο λιπασμα.

tasinio
02-01-09, 19:52
Όμορφο το ενυδρείο.Όπως σου είπαν και οι παραπάνω θα μπορούσες να βγάλεις τις καρύδες,αλλα αυτό είναι θέμα γούστου.Εγώ θα έλεγα να κανεις πιο συχνές αλλαγές νερού παρα ανά 2 βδομάδες δηλαδή κάθε πέντε μέρες τώρα που έχεις και μωρά.

theodor72
03-01-09, 00:40
Πολύ συμπαθητικό το ενυδερείο σου φίλε. Αν και οι καρύδες δεν μου φαίνονται άσχημες με καμιά ριζούλα, όπως είπες και εσύ, ίσως γινει πιο όμορφο και ίσως δείχνει λιγότερο επίπεδο.
Θα ήθελα ωστόσο να κανω μερικές διευκρινιστηκές ερωτήσεις. Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο σου με αυτό το σετ απ; Ρωτάω γιατί τα δύο από τα φυτά που αναφέρεις ( myriophyllum aquaticum, Cabomba caroliana) είναι λίγο πολύ απαιτητικά, ως προς τον φωτισμό τουλάχιστον, και θα ήθελα να ξέρω την δικιά σου εμπειρία. Τους ξιφοφόρους μάλλον τους έχεις στο ενυδρείο μέχρι να μεγαλώσουν λίγο. Είναι από δική σου γέννα; Προσθέτεις καθόλου αλάτι στο νερό τους; Έχω ακούσει ότι λίγο αλατάκι τους κάνει καλό.
Περιμένω φώτο όταν με το καλό φουντώσει το ενυδρείο σου και δείχνει ακόμα καλύτερο...

Kotsos
04-01-09, 13:41
Το ενυδρείο τρέχει περίπου 2,5 μήνες. Οι ξιφοφόροι είναι από δική μου γέννα και περιμένω να μεγαλώσουν λίγο για να τους ξεφορτωθώ. Τα συγκεκριμένα φυτά τα έχω λίγο παραπάνω απο μήνα. Είναι όντως απαιτητηκά φυτά και με τον φωτισμό που έχω, έχω πρόβλημα με τα κάτω φύλλα. Όταν όμως κλαδεύω κρατάω και μεταφυτεύω το πάνω μέρος του φυτού και πετάω τα χαλασμένα φύλλα και την ρίζα. Για το αλάτι νομίζω ότι καταστρέφει τα φυτά. Δεν είμαι σίγουρος βέβαια...