PDA

Επιστροφή στο Forum : ο Σκιουρος μου κανει περιεργο θορυβο


Blitzball
30-12-08, 02:23
ΕΙχα κανει δωρο στην κοπελα μου ενα σκιουρακι,καταπληκτικο ζωηρο απολα.αλλα επειδη εφυγε 8 μερες εξωτερικο το πηρα εγω.σημερα τελευταια μερα εκανε ενα περιεργο θορυβο και σκεφτειτε για να καταλαβω απο που προερχοταν γκρεμισα ολο το σπιτι γιατι νομιζα οτι ειχε μπει κανα πουλακι μεσα.

Σημερα λοιπον πρωτη φορα τοσους μηνες που το εχει η κοπελα μου εκανε τετοιο θορυβο.το ειχε εξημερωσει αρκετα αφου να δειτε,εβαζε το χερι της μεσα με φαγητο στην παλαμη και ανεβαινε στην παλαμη της και ετρωγε απο εκει.

υπαρχει περιπτωση να ειναι κλαμα αυτος ο θορυβος?καποιος που ειχε σκιουρακι μηπως γνωριζει τπτ σε περιπτωση που ειχε αντιμετωπισει το ιδιο?μηπως ειναι λοξυγκας 'η ροχαλητο?
πλιζ βοηθειστε γιατι ανησυχω πολυ.

μολις μου ειπε η κοπελα μου οτι το κανει μονο οταν κοιμαται,'η τουλαχιστον ετσι παρατηρησε.

Hary
30-12-08, 11:14
ΕΙχα κανει δωρο στην κοπελα μου ενα σκιουρακι,καταπληκτικο ζωηρο απολα.αλλα επειδη εφυγε 8 μερες εξωτερικο το πηρα εγω.σημερα τελευταια μερα εκανε ενα περιεργο θορυβο και σκεφτειτε για να καταλαβω απο που προερχοταν γκρεμισα ολο το σπιτι γιατι νομιζα οτι ειχε μπει κανα πουλακι μεσα.

Σημερα λοιπον πρωτη φορα τοσους μηνες που το εχει η κοπελα μου εκανε τετοιο θορυβο.το ειχε εξημερωσει αρκετα αφου να δειτε,εβαζε το χερι της μεσα με φαγητο στην παλαμη και ανεβαινε στην παλαμη της και ετρωγε απο εκει.

υπαρχει περιπτωση να ειναι κλαμα αυτος ο θορυβος?καποιος που ειχε σκιουρακι μηπως γνωριζει τπτ σε περιπτωση που ειχε αντιμετωπισει το ιδιο?μηπως ειναι λοξυγκας 'η ροχαλητο?
πλιζ βοηθειστε γιατι ανησυχω πολυ.

μολις μου ειπε η κοπελα μου οτι το κανει μονο οταν κοιμαται,'η τουλαχιστον ετσι παρατηρησε.

Όταν έμενα αγγλία είχαμε πολλά σκιουράκια στο σπίτι μιας και ήταν έξω από την πόλη και ήταν πολύ εξοχικά!! Μάλιστα είχα περάσει βδομάδες προσπαθόντας να κάνω ένα σκιουράκι να φάει φυστίκι μέσα από το χέρι μου!!! μετά από καιρό έμπαινε μέσα στο σπίτι και απαιτούσε το φυστίκι ανεβαίνοντας στο πάγκο της κουζίνας και κάνοντας διάφορους θορύβους!! γένικά κάνανε διάφορους θορύβους άλλοτε σαν κλάμα αλλοτε σαν "τσιρίδα" αλλά τον θόρυβο που περιγράφεις αν δεν τον ακούσω δεν μπορώ να σου πω αν το ειχα ακούσει τότε!! Πάντως είναι πολύ χαριτομένα και υπερκινητικά!! απο που το πήρες?

Blitzball
30-12-08, 13:19
απο ομονοια ενα μαγαζι το ειχα παρει.δεν ειναι τσιριδα ειναι πολυ περιεργος ο ηχος.πολυ εντονος αλλα μονο οταν κοιμαται το κανει.

Raven
30-12-08, 13:59
Mηπως βλεπει ονειρα;:) Θυμαμαι ενα ποιντερ που ειχα και οταν ονειρευοταν, προφανως οτι κυνηγουσε λαγο, γαυγιζε στον υπνο του κουνωντας τα ποδια του :D

Πάνος
30-12-08, 14:50
κανενα βιντεακι με ηχο να το ακουσουμε?? πολλα ζωακια ροχαλιζουν παντως και κανουν ηχους οταν βλεπουν ονειρα.....αν κατα τα αλλα ειναι δραστηριο και ορεξατο δε πιστευω να εχεις λογο να ανησυχεις...

απο εκει και περα μπορεις να απευθυνθεις και σε καποια forae εξειδικευμενα για σκιουρους..

nikman
31-12-08, 02:31
Μήπως έχει «αέρια;» :D

maikl
31-12-08, 06:32
-...τσ τσ τσ τσ....:D

Kotsos
31-12-08, 23:08
Νμίζω κατάλαβα τι λες. Πρέπει να το έκανε και της αδερφής μου... Κάτι ανάμεσα σε κλάμα και σφύριγμα...

Πρέπει να το κάνει όταν χαίρετε όταν του αρέσει εκεί που είναι...
Θυμάμαι το είχε κάνει μια φορά που τον είχαμε αφήσει το κλουβί στο γκαζον, και του μπαίνανε τα χόρτα στον:smt033
Και μια άλλη φορά που ήταν δίπλα σε κάτι τρεχούμενα νερά...

Blitzball
02-01-09, 03:39
χαχαχα ειχε αερια λεει.
κοτσο σαν αυτο που λες εσυ ηταν.αλλα ηταν κρυωμα.του δωσαμε αντιβιοτικο και εγινε περδικι και ολο τροει και παλαβωσε παλι:D

Kotsos
02-01-09, 16:35
χαχαχα ειχε αερια λεει.
κοτσο σαν αυτο που λες εσυ ηταν.αλλα ηταν κρυωμα.του δωσαμε αντιβιοτικο και εγινε περδικι και ολο τροει και παλαβωσε παλι:DΜαλλον γι αυτό ψόφισε της αδερφής μου:(

Πάνος
03-01-09, 00:55
αλλα ηταν κρυωμα.του δωσαμε αντιβιοτικο και εγινε περδικι και ολο τροει και παλαβωσε παλι:D

προσοχη ο χωρος που κρατατε το σκιουρακι να ειναι καλα φωτισμενος...αεριζομενος .....αλλα οπωσδηποτε να ΜΗΝ εχει ρευμα αερα....ειναι πολυ βασικο...

mikele
03-01-09, 13:14
χαχαχα ειχε αερια λεει.
κοτσο σαν αυτο που λες εσυ ηταν.αλλα ηταν κρυωμα.του δωσαμε αντιβιοτικο και εγινε περδικι και ολο τροει και παλαβωσε παλι:D


αερια χαχαχαχαχαχαχα


σορυ αλλα μου φανηκε αστειο !!!!!!!!!!

ελπιζω το σκιουρακι να ειναι καλυτερα

maikl
03-01-09, 18:39
ελπιζω το σκιουρακι να ειναι καλυτερα

...Τωρα αρχισε τα ρεψιματα..:D

panagiotis265
05-01-09, 20:25
Μιάς και βρήκα σχετικό threat ας κάνω και εγώ την ερώτησή μου για να μήν ανοίγω καινούριο.
Πήρα ένα αξιολάτρευτο σκιουράκι πρίν 1 βδομάδα το θέμα είναι οτι κοιμάτε τις 23 ώρες και 30 λεπτά της μέρας σηκώνετε δηλαδή μόνο να φάει και να πιεί νερό οταν ξυπνάει φταιρνίζετε και ξήνετε συνέχεια ενώ όταν κοιμάτε μαζέυει ροκανίδια στο στόμα του και χώνετε κάτω απο τα ροκανίδια και κοιμάτε.
Είναι φυσιολογικά όλα αυτά???

ΑΑΑ Αυτό που με προβλημάτησε επίσης είναι οτι τρώει απο το χέρι μου απο την πρώτη μέρα.Οταν είναι ξύπνητό δηλαδή. . .

Πάνος
05-01-09, 20:29
ο καλωπισμος στα τρωκτικα ειναι πολυ σημαντικος και ξυνονται-χτενιζονται (:D) πολυ συχνα και για ωρα....
το να κοιμουνται κατω απο τα ροκανιδια επισης
φυσιολογικοτατο.....δοκιμασε να του ριξεις ενα κομματι υφασμα...ισως σκεπαζεται με αυτο...τα χαμστερ το κανουν συχνα..
οταν ειναι ξυπνιο ειναι δραστηριο η συνεσταλμενο??

panagiotis265
05-01-09, 20:33
Πολύ συνεσταλμένο θα έλεγα.Ελάχηστα γυρνάει μέσα στο κλουβί του.
Φαντάσου οτι το κλουβί είναι τρίπατο και στον τρίτο "όροφο" πήγε μία φορά μόνο.

Πάνος
06-01-09, 14:25
σε τι θερμοκρασια βρισκεται?? πολυ υπνος και νωθροτητα θυμιζουν κατασταση χειμεριας ναρκης.....

και επειδη το αγορασες προσφατα...στο πετσοπ σε τι θερμοκρασια ηταν? (μηπως ηταν σε καποιο δροσερο υπογειο για παραδειγμα..)

steady
06-01-09, 14:26
σε τι θερμοκρασιες το χεις?

Blitzball
06-01-09, 22:52
φιλε λογω εποχης θα κοιμαται συνεχεια.23 ωρες ευκολα.τα ροκανιδια τα παιρνει για να φτιαχει φωλια.βαλτου και μια χουφτα βαμβακι ισως περισσοτερο και θα εκπλαγεις με αυτο που θα κανει,πιστεψε με καντο.το καλοκαιρι βαλτου φυλλα πλατια και δες τι θα κανει :).να το εχεις σε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ζεστο μερος και το πρωι να το βαζεις διπλα σε παραθυρο με οσο πιο πολυ φως γινεται.ετσι ισως ξυπνησει και το δεις να κανει τουμπες κλπ.σαν μπαταρια ειναι που μολις το πετυχει ο ηλιοσ θα κανει σαν τρελο.

panagiotis265
06-01-09, 23:07
Λοιπόν το σκυουράκι όταν το πήρα μου είπε η πωλήτρια για την χειμέρια νάρκη και είδα οτι όλα τα υπόλοιπα ήταν σαν πεθαμένα τα κουνούσε και δεν ξηπνούσαν.Αυτό που πήρα ήταν το μοναδικό που δεν κοιμόταν.Τώρα στο σπίτι το έχω δίπλα στο καλοριφές το οποίο είναι δίπλα απο την μπαλκονόπορτα.
Νεράκι κάθε2η μέρα το αλλάζω εκτός άν το έχει πιεί ή το έχει λερώσει.
Τα λεπτά που είναι ξύπνιο έχει φάει απο το χέρι μου φουντούκια με το κέλιφος.Μόνο απο το χέρι μου τρώει τα συγκεκρημένα φουντούκια (και ΜΟΝΟ απο μένα).

Πάνος
06-01-09, 23:15
με λιγη προσοχη να μην παθει θερμοπληξια αν το εχεις πολυ κοντα στο καλοριφερ...(βαλε ενα θερμομετρο εξω απο το κλουβακι του)
νερο να του αλλαζεις καθε μερα...ασχετα αν το πινει η το λερωνει στις 2, 3 η 13 μερες..και καλο θα ηταν να πλενεις το δοχειο νερου με πολυ ζεστο νερο..μπορεις να το κανεις με νερο απο το θερμοσιφωνα και δεν θελει χρονο...ετσι αποφευγεις να γινει η ποτιστρα του εστια μικροβιων...

panagiotis265
07-01-09, 10:59
Φίλε μου Παναγιώτη συμφωνώ με αυτό που λές για την αλλαγή νερού όμως το ίδιο δεν πρέπει να γήνετε και με την τροφή του?
Δεν μπορεί δηλαδή αυτή να είναι εστία μικροβίων?
Το λέω γιατί εδώ και 1,5 βδομάδα δεν το έχω ξαναγεμήσει το μπολάκι του μιάς και δεν το έχει αδειάσει ή έστο να το φτάσει μέχρη την μέση.

Πάνος
07-01-09, 16:40
γενικα θα του βαζεις οση τροφη μπορει να καταναλωσει σε 1-2 μερες...τωρα αφου δε τρωει πολυ θα του βαλεις λιγη..αν δεις οτι την τελειωνει αμεσως θα αυξησεις την ποσοτητα...εννοειται οτι δε θα γεμιζεις το μπωλ με αποτελεσμα να περιμενεις πολλες μερες για να τη φαει...

αν καθε 2 μερες το αργοτερο του βαζεις φρεσκια τροφη....και καθαριζεις πριν το νεο γεμισμα το μπωλ με ζεστο νερο και το σκουπιζεις (ειναι σημαντικο να μην εχει υγρασια ) θα εισαι μια χαρα...

προσεχουμε τα παντα (οπως και την καθαριοτητα του κλουβιου) αλλα ειδικα οι ποτιστρες ειναι που προκαλουν συνηθως προβληματα...

panagiotis265
08-01-09, 09:07
O.K.
Παιδιά ευχαριστώ όλους για τις πολύτημες πληροφορίες.
Είναι υπέροχα ζωάκια και πηστεύω οτι αξίζουν ένα ωραίο περιβάλον μιάς και τους στερήσαμε την ελευθερία τους. . .

Blitzball
08-01-09, 20:39
ειχα διαβασει καπου,ενας το εμαθε το σκιουρακι του οταν ανοιγει το κλουβι του να βγαινει να κανει βολτες οπου θελει και να επιστρεφει μονο του μεσα στο κλουβι σε 30 λεπτα.αλλα δεν καταφερε να του μαθει να ασφαλιζει την πορτουλα:D