PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακοσμητική Αφίσα Ενυδρείου


StelMex
22-12-08, 22:52
Καλησπέρα σε όλους........Να ρωτήσω κάτι????....Την διακοσμητική αφίσα στο πίσω μέρος του ενυδρείου πως τη βάζεις??????

water polo
22-12-08, 23:06
κολλα

orck
22-12-08, 23:23
εγω προτεινω καλυτερα σελοτειπ και καλο τεντομα για να κολησει οσο γινεται με το τζαμι
αναλογα το ενυδρειο σου ισως χρειαστεις και αλλο ενα ατομο βοηθεια

StelMex
22-12-08, 23:30
Οταν λες με κολλα εννοεις οτι αλλειφω ολη την αφησα με κολλα με αποτελεσμα να λερωνεται και το τζαμι?????? Κανενας αλλος τροπος δεν υπαρχει???????
-------------------------
Και θα φαινεται στα πλαγια τζαμια το σελοτειπ???? Δεν θα ειναι ασχημο???....(70λιτρο ειναι το ενυδρειο μου)?????????????????????????????????

sifnos
22-12-08, 23:38
Οταν λες με κολλα εννοεις οτι αλλειφω ολη την αφησα με κολλα με αποτελεσμα να λερωνεται και το τζαμι?????? Κανενας αλλος τροπος δεν υπαρχει???????
-------------------------
Και θα φαινεται στα πλαγια τζαμια το σελοτειπ???? Δεν θα ειναι ασχημο???....(70λιτρο ειναι το ενυδρειο μου)?????????????????????????????????

μια σταγονα σε καθε ακρη!!!!!!!γιατι να βάλεις παντου?'η ενα κομματάκι σελοτέιπ σε κάθε ακρη!!!!!

StelMex
22-12-08, 23:44
αα οκ ευχαριστω.....Εγω μολις παρω το ενυδρειο μου (το εχω παραγγειλει απο το e-pet) σκεφτομαι να το διακοσμισω οχι με φυτα, αλλα με διαφορες πετρες, μια αφησα στο πισω μερος, κοχυλια και καβουκια (μικρα) απο θαλασσιες χελωνες που ο ιδιος εχω βρει, και επισης λεω να βαλω και κανα κοραλλι και ενα ναυαγιο......Το ενυδρειο μου θα φιλοξενησει μικρα τροπικα ψαρακια.....Πως σας φαινεται η ιδεα??????

sifnos
22-12-08, 23:48
ολα αυτα σε 70 λιτρα? mini reef θελεις να κάνεις? πετρες και κοράλλι? τα καβούκια και το ναυάγιο που κολλανε? λιγο τρελό ακούγετε:Dτο έχεις ψάξει ή απλά έτσι το έχεις φανταστεί?κάτι δε λες καλά νομίζω

StelMex
22-12-08, 23:52
οχι τα εχω ψαξει.....οταν λεω κοραλλι εννοω κατι μικρα που εχω βρει και τα καβουκια ειναι ισα με ενα καπακι......δεν σου αρεσουν οι ιδεες μου?????......Παντως εγω ετσι θα το κανω.....Μολις τοο φτιαξω θα ανεβασω φωτογραφιες................

sifnos
22-12-08, 23:57
:Dδεν είναι θέμα αν μου αρέσει. απλά δεν μπορώ να συνδιάσω στο μυαλό μου(λέμε τώρα) τα όσα έχεις σκεφτεί. μου μοιάζουν λίγο αντίθετα με τα όσα έχω διαβάσει εδώ μεσα και γενικότερα περι του χόμπι. αλλά αφου το έχεις αποφασίσει και το έχεις ψάξει.....καλή επιτυχία. περιμένω φωτό. πότε ξεκινάς?

StelMex
22-12-08, 23:58
οκ ευχαριστω....μολις ερθει η παραγγελια απο Θεσ/νικη θα ξεκινησω.....

george
22-12-08, 23:59
Ποιό ενυδρείο έχεις παραγγείλει ;

occelatus
23-12-08, 02:25
στην αφισα θα την 'αλειψεις΄' με λιγο σαπουνονερο ωστε αυτη θα ερθει και θα κολλησει μονη της πανω στο τζαμι,μετα θα βαλεις και σελοτειπ.Η ιδεα σου με καβουκια,κοραλια,ναυαγια ειναι εντελως αφυσικα και κατα την γνωμη απαισια σε ενα τροπικο ενυδρειο ΓΛΥΚΟΥ νερου....

StelMex
23-12-08, 08:59
Tο ενυδρειο που εχω παραγγειλει λεγεται sm-600 (70λιτρο)....

delta66
23-12-08, 09:07
Φιλε stellara η αφισα οπως και να την βαλεις δεν εχει και τοσο σημασια γιατι θα ειναι εξω απο το ενυδρειο.
Οι φιλοι πιο πανω σου λενε καποιες σωστες συμβουλες για αυτα που θα βαλεις ΜΕΣΑ στο νερο.
Ξεχνα το οπτικο μερος της διακοσμησης και σκεψου οτι υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα να εχεις προβλημα με τις παραμετρους του νερου.
Προσπαθουμε ολοι να αποφυγουμε να απαντησουμε στα επομενα σου θεματα με το γνωστο τιτλο "help".
Κσνε μια σχετικη αναζητηση με τετοιους τιτλους και παρατηρησε τις αιτιες.
ΚΑΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΣΤΟ ΝΕΡΟ.
Αναλογα λοιπον το ψαρι που θα βαλεις μεσα παει και η "διακοσμηση" του ενυδρειου, και ολα εκτος οτι πρεπει να ειναι φυσικα υλικα πρεπει να εχουν τη σωστη επιδραση στο νερο.
πχ δεν βαζεις ασβεστολιθικες πετρες ή χαλικι σε ενυδρειο με ψαρια που θελουν μαλακο νερο και το αντιθετο.
Αλλα ψαρια θελουν πολλα φυτα και αλλα καθολου (γιατι τα τρωνε πχ)
Καλη συνεχεια :smt023

StelMex
23-12-08, 09:34
OK ευχαριστω για τη συμβουλη..Εγω παντος δεν εχω δημιουργησει κανενα θεμα με τον τιτλο help, τελος παντων...Ξερει κανεις που αλλου μπορω να βρω αυτο:

http://www.e-pet.gr/product_info.php?cPath=111_135&products_id=2489

george
23-12-08, 09:42
RESUN SM-600
+-3+-3+-3

sifnos
23-12-08, 10:45
OK ευχαριστω για τη συμβουλη..Εγω παντος δεν εχω δημιουργησει κανενα θεμα με τον τιτλο help,

καλημέρα.ο φίλος παραπάνω θέλει να βοηθήσει...αναρωτήσου τα εξής(είναι όσα σου αναφέρει παραπάνω)

1.τι ψάρια μπορεις να βάλεις σε 70 λίτρα
2. τι απαιτήσεις έχουν
3. και αν όλα όσα σκέφτεσαι να βάλεις είναι συμβατά με τα προηγούμενα για να μην έχεις προβλήματα

xontros
23-12-08, 16:59
Καλησπέρα σε όλους........Να ρωτήσω κάτι????....Την διακοσμητική αφίσα στο πίσω μέρος του ενυδρείου πως τη βάζεις??????

Καλησπέρα!

Οι περισσότεροι από μας, δε χρησιμοποιούμε αφίσες για background, αλλά βάζουμε από την πίσω πλευρά ένα απλό χαρτόνι (συνήθως μαύρο, ή σκούρο μπλε, σκούρου χρώματος γενικότερα, καθώς αναδεικνύει καλύτερα τα χρώματα των ψαριών).. Εξάλλου, γιατί να βάλεις αφίσα με φυτά για παράδειγμα, τη στιγμή που μπορείς να βάλεις αληθινά φυτά μέσα στο ενυδρείο, δίνοντας πολύ πιο φυσικό αποτέλεσμα και εξυπηρετώντας και άλλες ανάγκες (οξυγόνωση του νερού, κατανάλωση θρεπτικών συστατικών όπως είναι τα νιτρικά, κρυψώνες για τα ψάρια, κ.τ.λ.)..

Κάποιοι ίσως χρησιμοποιούν αφίσα (ή εσωτερικό 3d background, που όμως θα σου τρώει πολύ χώρο από τα ούτως ή άλλως λίγα λίτρα του ενυδρείου σου, στη δική σου περίπτωση) με βράχια/πέτρες, αλλά αυτό σε περιπτώσεις όπου το στήσιμο του ενυδρείου γίνεται με πέτρες και άμμο.. Τα ψαράκια, όμως, που θέλουν τέτοιο στήσιμο για το ενυδρείο είναι ψάρια που δε μπαίνουν σε 70 μικτά λίτρα (πέραν ίσως από κάποιες νανοκιχλίδες της λίμνης ταγκανίκα, όπου και πάλι, όμως, είναι οριακά, και δε θα δείξουν τις πραγματικές τους συμπεριφορές)..

Εφόσον λοιπόν μιλάμε για χαρτόνι, εγώ χρησιμοποιώ διαφανή ταινία διπλής όψεος (από το Πλαίσιο), σε πλάτος περίπου 1 εκατοστό, την οποία έχω βάλει περιμετρικά, και δε φαίνεται σχεδόν καθόλου..

αα οκ ευχαριστω.....Εγω μολις παρω το ενυδρειο μου (το εχω παραγγειλει απο το e-pet) σκεφτομαι να το διακοσμισω οχι με φυτα, αλλα με διαφορες πετρες, μια αφησα στο πισω μερος, κοχυλια και καβουκια (μικρα) απο θαλασσιες χελωνες που ο ιδιος εχω βρει, και επισης λεω να βαλω και κανα κοραλλι και ενα ναυαγιο......Το ενυδρειο μου θα φιλοξενησει μικρα τροπικα ψαρακια.....Πως σας φαινεται η ιδεα??????

Το γενικότερο πνεύμα του συγκεκριμένου φόρουμ και των μελών του είναι αντίθετο με τέτοιου είδους διακόσμηση του ενυδρείου, για διάφορους λόγους..

- Πρώτον και βασικότερο, πέτρες/κοχύλια/καβούκια/κοράλλια κ.τ.λ. είναι πάρα πολύ πιθανό να επηρρεάζουν παραμέτρους του νερού (σκληρότητα και pH).. Και είναι απαραίτητο να παρέχουμε στα ψαράκια μας τις συνθήκες νερού που αντιστοιχούν στις απαιτήσεις κάθε είδους.. Το "τροπικά ψάρια" είναι πολύ γενικός σαν όρος, υπάρχουν πάρα πολλά είδη με διαφορετικές απαιτήσεις το καθένα.. Αν λοιπόν έχεις στο ενυδρείο σου π.χ. καρδινάλιους, που θέλουν μαλακό και όξινο νερό, και βάλεις μέσα π.χ. πέτρες που ανεβάζουν σκληρότητα και pH, δημιουργείς "αφιλόξενες" συνθήκες, που θα "καταπονούν" το ψάρι, θα το στρεσάρουν, και το πιο πιθανό είναι να έχεις ασθένειες ή απώλειες.. Αυτό εννοεί ο delta, λέγοντας ότι θα καταλήξεις σε post με τίτλο "help"..

- Δεύτερον, φτιάχνοντας ένα ενυδρείο, φέρνουμε ουσιαστικά ένα κομμάτι της φύσης στο σαλόνι μας.. Καβούκια από χελώνες, ναυάγια, παρθενώνες, σακαράκες, δύτες κ.τ.λ. δεν έχουν καμία σχέση με το φυσικό περιβάλλον των ψαριών, άρα τελικά δεν καταφέρνεις σε καμία περίπτωση να απολαύσεις την ομορφία της φύσης..

- Και τρίτον, τα φυσικό περιβάλλον των ψαριών είναι καταγεγραμμένο στο DNA τους.. Και ο διάκοσμος του ενυδρείου εξυπηρετεί συγκεκριμένες ανάγκες τους.. π.χ. κρυψώνες, σημεία στα οποία αναπαράγονται, σημεία στα οποία αναζητούν τροφή.. Άλλα ψάρια θέλουν να βρίσκονται σε βραχώδες περιβάλλον, με άμμο και πέτρες, άλλα προτιμούν πολλά φυτά, άλλα ανοιχτό χώρο για κολύμπι.. Η διακόσμηση με αντικείμενα και με χρώματα που δεν έχουν καμία σχέση με το φυσικό περιβάλλον, όχι απλά δεν τα βοηθάει, αλλά έχει συνήθως δυσάρεστες συνέπειες για τα ίδια τα ψάρια..

Αυτά.. :p

orck
23-12-08, 17:05
Χοντρε τα ναυαγια που το βρισκεις δηλαδη; στον ουρανο;
και εμενα δεν μου αρεσουν αλλα αυτο ειναι στο πρωσοπικο γουστο του καθε ενος
θα σου φερω ενα παραδειγμα στα μετρα σου για να με καταλαβεις καλυτερα, δεν μου αρεσει η γουρουνοπουλα, αυτο ομως δεν σημαινει οτι ειναι ανοστη...

φιλε Στελαρα7 θα σου προτεινα να κανεις μια βολτα προς Κηφισια μερια, το ακατανομαστο καταστημα εχει προσφορα το 100% την αξια του ενυδρειου
ειχα παρει απο εκει ενα Rekord 600 το οποιο ειναι περιπου το ιδιο με αυτο που θες εσυ, κοστος εαν θυμαμαι καλα 94€ και αλλα 94€ για να παρεις οτι αλλο θες

fishme1
23-12-08, 17:53
τα ναυαγια τα βρισκεις στην θαλασσα αλλα φυτρωνουν στον Σκαραμαγκα
:cool:

xontros
23-12-08, 18:15
Χοντρε τα ναυαγια που το βρισκεις δηλαδη; στον ουρανο;
και εμενα δεν μου αρεσουν αλλα αυτο ειναι στο πρωσοπικο γουστο του καθε ενος
θα σου φερω ενα παραδειγμα στα μετρα σου για να με καταλαβεις καλυτερα, δεν μου αρεσει η γουρουνοπουλα, αυτο ομως δεν σημαινει οτι ειναι ανοστη...

Η συζήτηση αυτή περί προσωπικού γούστου, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, κ.τ.λ. έχει επαναληφθεί πάμπολλες φορές στο φόρουμ.. Πάμπολλες φορές έχουν γίνει "επιθέσεις" σε περιπτώσεις ενυδρείων με δύτες, ναυάγια και πολύχρωμα χαλίκια, και επίσης πάμπολλες φορές έχουν γραφτεί post περί "φασισμού", ότι επιβάλλονται συγκεκριμένες απόψεις για το πώς πρέπει να στήνονται τα ενυδρεία κ.τ.λ... Και μια και αναφέρεις το ναυάγιο, πάμπολλες φορές έχουν ξεκινήσει αντιπαραθέσεις του τύπου "αφού έβαλες το ναυάγιο, βάλε και μία πετρελαιοκηλίδα, και ολοκλήρωσε τη διακόσμηση με σκουπίδια, παλιά παπούτσια, κ.τ.λ., αφού και αυτά πλέον έχουν γίνει αναπόσπαστο κομμάτι κάποιων πρώην βιοτόπων"..

Γνωρίζοντας, λοιπόν, το χιλιοπαιγμένο έργο, ήμουν πολύ προσεκτικός στη διατύπωση, δεν κατέκρινα κανέναν, την πρότασή μου έκανα, με την οποία νομίζω ότι συμφωνούμε οι περισσότεροι εδώ (εξ'αλλου συμφωνείς κι εσύ όπως λες), και μάλιστα την αιτιολόγησα, επικεντρώνοντας στις ανάγκες των ψαριών και όχι στην προσωπική αισθητική του καθενός.. Με σκοπό όχι μόνο να βοηθήσω το φίλο μας, αλλά και να προλάβω μια ενδεχομένως "κακή" εξέλιξη του thread..

φιλε Στελαρα7 θα σου προτεινα να κανεις μια βολτα προς Κηφισια μερια, το ακατανομαστο καταστημα εχει προσφορα το 100% την αξια του ενυδρειου
ειχα παρει απο εκει ενα Rekord 600 το οποιο ειναι περιπου το ιδιο με αυτο που θες εσυ, κοστος εαν θυμαμαι καλα 94€ και αλλα 94€ για να παρεις οτι αλλο θες

Το ξέρεις ότι ψωνίζω πάρα πολύ συχνά από το Water Inn (δεν είναι ακατανόμαστο), και αφού διαβάζεις το φόρουμ, σίγουρα θα έχεις δει ότι έχω γράψει και θετικά (ακόμη και στο thread της υπογραφής μου), αλλά και αρνητικά σχόλια για το συγκεκριμένο μαγαζί.. Θα μπορούσαμε να κάνουμε μια ολόκληρη κουβέντα για το θέμα, αλλά το θεωρώ ανούσιο, γιατί αφού οι περισσότεροι έχουμε ψωνίσει από εκεί, μπορούμε να έχουμε ο καθένας τη δικιά του εμπεριστατωμένη προσωπική άποψη για το θέμα, και επιπλέον το θεωρώ και λάθος, καθώς δεν μπορεί να υπάρξει αντίλογος εκ μέρους του καταστήματος (αφού για λόγους με τους οποίους παρεπιπτόντως συμφωνώ, έχει γίνει banned από το GAB).. Κανένα θέμα βέβαια δε νομίζω ότι υπάρχει με το να αναφέρουμε ότι εδώ ή εκεί πωλείται το τάδε, στην τάδε τιμή, από τη στιγμή που γράφεται με σκοπό να βοηθηθεί κάποιος..

sifnos
23-12-08, 20:31
εγώ θα συμφωνίσω με το φιλο Χοντρο.αλλά θα ήθελα να πάω το θέμα παλι πίσω στο ερώτημα του στελάρα7. νομίζω ξεκινάει λάθος. καλύτερο είναι να προτείνουμε σε αυτόν που ρωτάει ωραία και τεκμιριωμένα όπως το αρχικό ποστ του Χοντρου και να μην πηκάρουμε όλη την ώρα αυτους που απαντουν. αντίθετα γράφουμε απλά την άποψή μας.΄π.χ ''μου αρέσουν τα ναυάγια'' και όχι ''Χοντρε τα ναυαγια που το βρισκεις δηλαδη; στον ουρανο;''δε βοηθάμε κάποιον έτσι

orck
23-12-08, 20:50
εχεις δικιο ειμαι ταραχοποιο στοιχειο και φερνω αρνητικη ενεργεια στο φορουμ, το εχω βαλει στην λιστα μου με τα πραγματα που θελω να κανω το 2009
-Να μην πειραζω τον φιλο μου τον Χοντρο

ειλικρινα παντως εαν σε καποιον φιλο αρεσει το ναυαγιο ας το βαλει, εαν του αρεσει το κοκκινο/μπλε χαλικι ας το βαλει, επειδη δεν αρεσουν σε εμενα και στους περισσοτερους φανταζομαι δεν σημαινει οτι θα παθουν κατι κακο τα ψαρια

δηλαδη στα "βιοτοπικα" δικα μας ενυδρεια τα ψαρια ειμαστε σιγουροι οτι αισθανονται σαν το σπιτι τους; η απλα δεν μπορουν να κανουν κατι διαφορετικο;

sifnos
23-12-08, 20:58
ωραίο είναι να θέτουμε στόχους. μπράβο!αν έχεις χώρο σημείωσε ''να δώσω μια ευθειά ουσιαστική απάντηση στο φίλο στελαρα7 που να περιέχει την δική μου άποψη-πιστεύω, χωρίς να πηκάρω, προκειμένου να βοηθήσω''. έχουμε ματόχαντρο εδώ στο gab δε μα πειραζει η αρνητική ενέργεια:D

xontros
23-12-08, 21:05
Η "ευθεία ουσιαστική απάντηση" του Παναγιώτη θα είναι να του προτείνει να το αφήσει άδειο, γιατί δεν πολυ-αντέχουν τα δοκάρια, και μπορεί να κατέβει το ενυδρείο δυο-τρεις ορόφους κάτω! χαχαχαχαχαχα! :D:D:D

Tolis
24-12-08, 23:26
ειλικρινα παντως εαν σε καποιον φιλο αρεσει το ναυαγιο ας το βαλει, εαν του αρεσει το κοκκινο/μπλε χαλικι ας το βαλει, επειδη δεν αρεσουν σε εμενα και στους περισσοτερους φανταζομαι δεν σημαινει οτι θα παθουν κατι κακο τα ψαρια

δηλαδη στα "βιοτοπικα" δικα μας ενυδρεια τα ψαρια ειμαστε σιγουροι οτι αισθανονται σαν το σπιτι τους; η απλα δεν μπορουν να κανουν κατι διαφορετικο;Τα μπλε κοκκινα φωσφοριζε χρωματα χαλικιων και ναυαγιων ξεφευγουν απο γουστα, ειναι κατι που το ψαρι δεν αναγνωριζει και το στρεσσαρει. Αν θελετε ναυαγια και δυτες, ας ειναι σε γηινα χρωματα.

delta66
24-12-08, 23:39
......Αν θελετε ναυαγια και δυτες, ας ειναι σε γηινα χρωματα.
Και απο "γηινα" υλικα που δεν "χαλανε" το νερο.

ΥΓ το ξεκαθαρισα στο πρωτο μου ποστ, οτι δεν αναφερομαι στο οπτικο μερος της διακοσμησης.
.....Ξεχνα το οπτικο μερος της διακοσμησης και σκεψου οτι υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα να εχεις προβλημα με τις παραμετρους του νερου.....

ΥΓ2 και ενταξει το ναυαγιο, καπου ομως αναφερονται και καβουκια απο χελωνες, δεν ξερω τι μπορει να αφησουν στο νερο αυτα.

StelMex
28-12-08, 21:28
Παιδια καλησπερα και χρονια πολλα.......Εχω τοποθετησει την διακοσμητικη αφισα πισω στο ενυδρειο μου αλλα δυστυχως δεν κανει δουλεια......Η υγρασια κανει την αφισα να εφαπτεται σε ορισμενα σημεια με το γυαλι και φαινεται αηδια.....

sifnos
28-12-08, 21:33
Παιδια καλησπερα και χρονια πολλα.......Εχω τοποθετησει την διακοσμητικη αφισα πισω στο ενυδρειο μου αλλα δυστυχως δεν κανει δουλεια......Η υγρασια κανει την αφισα να εφαπτεται σε ορισμενα σημεια με το γυαλι και φαινεται αηδια.....
βαλε καμινετο να τη ζεστανεις.δεν υπαρχει περιπτωση να ξανα ζαρωσει. σου ειπε ο Χοντρος... χαρτονι. γιατι δε διαβαζεις αυτα που σου γραφουμε...τι ρωτας τοτε. κοιτα στα παραπανω

PascM
30-12-08, 14:28
Η άλλη λύση είναι -> με χαρτί κουζίνας υγρό μουσκεύεις όλη την πλάτη και κάνεις την αφίσα να εφάπτετε παντού.

StelMex
30-12-08, 15:36
OK ευχαριστώ!!!!!

orck
30-12-08, 16:45
αυτο μετα δεν θα στεγνωσει;

Η άλλη λύση είναι -> με χαρτί κουζίνας υγρό μουσκεύεις όλη την πλάτη και κάνεις την αφίσα να εφάπτετε παντού.

PascM
30-12-08, 20:45
Μένει κολημένο, (τουλάχιστον εδώ και 2 χρόνια :D χωρίς πρόβλημα).