PDA

Επιστροφή στο Forum : Malawi(mbuna) 260L!


Jacob
22-12-08, 16:11
ΠληροφορίεςΔιαστάσεις:1,25 μηκος
Όγκος:260
Κατηγορία:malawi(mbuna)
Φυτά:anubies-valsineria
Ψάρια / Άλλα είδη:labidos ''yellow''(1m-3f) melanochromis maingano(1m-3f) και ενας synodontis
Διακοσμητικά υλικά:πετρα-βραχος
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)χαλαζιακη αμμος
Φόντο:-
Φωτισμός:
Διάρκεια φωτισμού:8 ωρες
Φιλτράρισμα:EHEIM 2028 εξωτερικο
Θερμοστάτης:τησ juwel
Λίπανση:oxi
Παροχή CO2:oxi

Παράμετροι:

pH:8,0
Γενική σκληρότητα (GH):12
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):12
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):12,5
Αλλαγές νερού:
Θερμοκρασία:25 C
Άλλες πληροφορίες:
Φωτογραφία:

Jacob
22-12-08, 16:13
Σας παρουσιαζω και εγω το ενυδρειο μου μετα απο αρκετο καιρο!καθε σχολια ευπροσδεχτα!:)

imichal
22-12-08, 16:42
Iσως να θελεις πιο πολλες κρυψώνες....πχ η δεξια πλευρα εχει μεν την πετρα αλλα οι τρυπες της ειναι μεγαλεις και διαμπερεις....
Ωραιο setup παντως. Μια ενσταση μονο. Γιατι χαλαζιακη αμμο ? και οχι ασβεστολιθικη απο καποια παραλια ....?
Το ph πως το κρατας στο 8 ? ή μηπως τοσο εχει το νερο του δικτυου σου ?

Jacob
22-12-08, 16:49
Ποσο πετρα να βαλω ακομα?60-70 κιλα πετρα εχω!Χαλαζιακη εβαλα μονο κ μονο για αισθητικους λογους!το ph το κραταω εκει με μια σκονη που εχω παρει απο pet-shop!
-------------------------
και λιγα λεω 60-70 κιλα παραπανω ειναι!

Moutralewn
22-12-08, 16:57
Θα μπορούσες να βάλεις ιδίου τύπου πέτρες και να συμπληρώσεις στα αριστερά μέχρι πάνω προκειμένου να έχεις επιπλέον κρυψώνες. Κανονικό νταμάρι δηλαδή.

Επίσης, πρόσεχε το buffer που χρησιμοποιείς για τις σκληρότητες και το pH γιατί μπορεί να σου δημιουργήσει αστάθειες σε άλλους παράγοντες και προβλήματα γενικά.

Έχεις κάνει μετρήσεις στο νερό δικτύου;
Ρωτώ διότι ίσως να μπορούσες να φτιάξεις τις παραμέτρους του νερού χωρίς την χρήση buffer.

sifnos
22-12-08, 17:02
πολύ όμορφο μπράβο. η πέτρα στη δεξιά μεριά με χαλάει λίγο. είναι σα να μην ταιριάζει. σχηματίζονται πολλές κρυψώνες φαντάζομαι στις πέτρες στην πίσω μεριά που εμείς δεν μπορούμε να δούμε ε?

Jacob
22-12-08, 17:19
Ναι υπαρχουν πολλες κρυψωνες!εγω πιστευω οτι η πετρα δεξια μπορει να ειναι διαφορετικη αλλα ταιριαζει με το ολο συνολο και την εβαλα εκει για να κρυψω τον εξοπλισμο πισω!Τωρα οσο για το ph εχω γυρω στο 7,2 στο δικτυο μου!

chris7gtir
22-12-08, 19:56
Πολυ ωραιο φιλε μου.Κανα δυο πετρες στα δεξια ακομα και εισαι κομπλεΚαι μια ερωτηση.Τα φυτα τα εχεις καιρο?

Jacob
22-12-08, 20:01
Ναι στο μελλον θα προσθεσω καμια!Οχι τα φυτα τα εβαλα πριν 3 μερες!!

chris129
22-12-08, 20:33
Ωραιο φιλε αλλα και ενα καλο μαυρο χαρτονακι απο πισω καλο θα ηταν θα σου εδινε πολλη καλυτερο backround κατα τα αλλα ειναι ωραιο ενυδρειο:):)

Moutralewn
22-12-08, 20:44
Σκληρότητες στο νερό δικτύου μέτρησες;

Με τις πέτρες σου (οι οποίες είναι ασβεστολιθικές) θα ανεβαίνει λίγο το pH και το GH.
Θα μπορούσες με την προσθήκη μαγειρικής σόδας να ανεβάσεις και το KH και συνάμα το pH.

Επιπλέον η προσθήκη αραγωνίτη στο ήδη υπάρχον υπόστρωμα θα βοηθήσει πολύ την κατάσταση.

Εν πάσει περιπτώση, πρόσεχε στην προσθήκη του buffer, αν συνεχίσεις να το χρησιμοποιείς.

Jacob
22-12-08, 21:07
Ευχαριστω για τα καλα σας λογια!ναι θα βρω να βαλω κ φοντο αν και εχω σκεφτει να βαλω καθρευτη πισω!το ειδα σε ενα ενυδρειο και μου αρεσε πολυ και φενεται κ πιο μεγαλο!Ξερω για την σοδα αλλα την απεφυγα μην κανω καμια βλακεια και φτασει στα υψη!

jonedessa
22-12-08, 23:03
Μπραβο πολυ ωραιο το ενυδρειο σου

chris7
23-12-08, 14:08
πολυ ωραιο το ενυδρειο σου φιλε!να το χαιρεσαι!οπως σου ειπαν κ τα παιδια προσθεσε λιγο ακομα πετρα!ειναι πανεμορφα τα maingano!

lingistis
24-12-08, 10:26
Ωραίο το ενυδρείο σου και καλή επιλογή από ψάρια :)

εμένα μόνο τα σαλιγκάρια με χαλάνε λίγο ;)

chris7gtir
24-12-08, 13:20
Οχι τα φυτα τα εβαλα πριν 3 μερες!!
Και δεν στα τρωνε?Εμενα φιλε μου σε τρεις μερες καθαρισαν εντελως δυο βαλισνεριες.

Jacob
24-12-08, 13:23
και εμενα μονο αυτο πειραζουν τα labidos!τα αλλα φυτα δεν τα ακουμπανε!

chris7gtir
24-12-08, 13:40
Ανουμπιες να σου πω την αληθεια δεν δοκιμασα.Απογοητευτηκα βλεπεις με τις βαλισνεριες αλλα σκεφτηκα να δοκιμασω παλι βαλισνεριες και ανουμπιες αυτη την φορα αλλα να τα βαλω τα φυτα στο ενυδρειο βραδυ και να το σκεπασω για μια μερα.Ενοειται πως δεν θα αναψω και τα φωτα.Λες να πετυχει?Γιατι οταν εβαλα τις βαλισνεριες στην αρχη τα ψαρια εξαφανιστηκαν και μολις εβγαλα το χερι μου απο το ενυδρειο αρχισε το παρτυ.Μηπως ετσι δεν τα προσεξουν απο την αρχη και επιζησουν τα φυτα??????????:rolleyes:

Jacob
24-12-08, 13:49
δεν νομιζω να κανεις τιποτα ετσι!αν στις εφαγαν εγω πιστευω θα στις ξαναφανε!βαλε μονο anubies η πειραματισου με φυτα που δεν θα πειραξουν!τσαμπα θα τις βαλεις..

chris7gtir
24-12-08, 14:05
Ωραια οποτε ανουμπιες και τι αλλο?Εχεις καμια ιδεα?

imichal
24-12-08, 14:36
να το πω αλλιως.....εμενα τις βαλισνεριες τις φαγανε για πρωινο και τις ανουμπιες για μεσημεριανο......
Δεν εμεινε τιποτα.....

chris7gtir
24-12-08, 14:44
να το πω αλλιως.....εμενα τις βαλισνεριες τις φαγανε για πρωινο και τις ανουμπιες για μεσημεριανο......
Δεν εμεινε τιποτα.....
Μετα απο ενα καλο φαι παει και ενα καλο :smt033....:D:D