PDA

Επιστροφή στο Forum : frontosa η tropheus?


chris7
20-12-08, 20:54
καλησπερα παιδια!ενα φιλαρακι εχει ενα 450αρι ενυδρειο 1.50x60x50 κ σκεφτεται να βαλει η φροντοζες η κατι σε γενος tropheus.....μαλλον για ikola τον κοβω!τι θα προτεινατε εσεις?αν βαλει φροντοζες ποσες μπορει να βαλει?η αν βαλει tropheus ποσα μπορει να βαλει?
κ αν μπορειτε δωστε μας κ μερικες πληροφοριες για το καθε ειδος!
περιμενουμε τις γνωμες σας!!!

Tolis
20-12-08, 20:58
Και τα δυο ειναι ειδη που θελουν μια σχετικη εμπειρια για να τα κρατησεις. Την εχει?

water polo
20-12-08, 21:05
αν στην ερωτηση του Τολη η απαντηση ειναι θετικη, δλδ εχει εμπειρια ο φιλος, για τροφεους θα του ελεγα να ξεκινησει με 20-25 ψαρια. Επισης χρειαζεται καλο φιλτραρισμα το νερο, κυκλοφορητες, αλλαγες νερου. Γενικα πολυ καλη ποιοτητα νερου. Επισης βρισκεσαι σε λαθος ποστ

chris7
20-12-08, 21:19
sorry μαγκες..δν το προσεξα...ας μετακινηθει το θεμα!αυτη την στιγμη εχει κιχλιδες αμερικης κ δν εχει ασχοληθει ξανα με κιχλιδες αφρικης!απο θεμα φιλτρανσης εχει πολυ καλη..νομιζω εχει κ κυκλοφορητες αν δν κανω λαθος!καθε ποτε θα χρειαζεται αλλαγη νερου?για βοηθηστε λιγο ακομα γιατι κ εγω δν ασχοληθει με τα συγκεκριμενα ειδηκ δν ξερω!

AFRICANOS
20-12-08, 22:32
αν θελεις πες μας το setup του ενυδρειου για να βοηθησουμε , φιλτρανση πρεπει να εχει 4-5 φορες τον ογκο του νερου και εγω παντος για tropheus λεω , αν εχει καλη εμπειρια με ενυδρεια με διαβασμα και σωστο στησημο απο την αρχη μπορει να τα καταφερει , καλη συνεχεια !

chris7
20-12-08, 22:46
εχει ενα eheim 2028 professionell 2 1050/h κ ενα reina με τα ιδια λιτρα/ωρα αν δν κανω λαθος!αυτη τη στιγμη στο ενυδρειο υπαρχουν κιχλιδες αμερικης θα τις δωσει κ θα ξεκινησει το καινουριο setup!

AFRICANOS
20-12-08, 22:56
Απο φιλτρανση καλα εισαι , αφου δωσει τα ψαρια αρχηζει να ετοιμαζει τον βιοτοπο με αμμο και πετρες !

chris7
20-12-08, 23:09
ναι εννοειται...πολυ πετρα κ αμμο!!!!θα επανελθω με καινουριες ερωτησεις αποριες αν χρειαστει...
μετα απο πολλες προσπαθειες επεισα τον φιλο μου απο αμερικανο να τον κανω αφρικανο...χι χι χι χι χι χι χι χι
ευχαριστω πολυ!!!!!

Kisifer
22-12-08, 10:40
Εεε φυσικά και εγώ τροφέους θα πω....πάνε από 20 ψαράκια σε αυτά τα λίτρα (με όριο τα 25) και ότι είπαν και τα παιδιά. Βέβαια τα λεφτά για τόσα ψαράκια είναι αρκετά αλλά το αποτέλεσμα θα είναι άκρως ικανοποιητικό.