PDA

Επιστροφή στο Forum : καλησπερα τι μπορει να ειναι αυτα???


panoscorfu
19-12-08, 17:12
:confused::confused::confused: τι ειναι κατι κακο η οκ?

PascM
19-12-08, 17:34
To 1 που έχεις σημειώσει αν είναι εντελώς ανοιχτό δεν είναι κάτι κακό (θα σου απαντήσουν και οι μαιτρ του θαλασσινού) αν όμως δεν είναι μου θυμίζει λίγο aiptazia.
Τα υπόλοιπα δεν με τρομάζουν ονομασίες κλπ ....είπαμε περιμένεις τους μαίτρ, εγώ δεν τα πάω καλά με τα ονόματα.

accnt
20-12-08, 12:32
Το 1 μοιάζει σαν πολύποδας, το 2 σαν μανιτάρι και το 3 ίχνος κοραλλιού SPS.

O βράχος υπήρχε σε ενυδρείο ή έτσι ήρθε?

stathis200
20-12-08, 17:47
Συμφωνώ με τον Γιάννη.
Το πρώτο είναι πολύποδας απο zoanthus το δέυτερο μανιτάρι ή futher duster και το τρίτο βάση απο κορράλι sps.
Όλα είναι επιθυμητά ζωάκια.

panoscorfu
20-12-08, 18:53
ευχαριστω παιδια τα ειχε ο βραχος.αυτο που ειναι παρακατω καφε εχει μια τρυπουλα το καθε ενα και ανοιγουν και κλεινουν το ιδιο και η αλλη φωτο αλα ειναι διαφανο με τρυπουλεσ που ανοιγουν

panoscorfu
21-12-08, 19:16
:confused::confused:

vagos
21-12-08, 21:01
Στις 2ες φωτο μαλλον ειναι απταιζιες.Αν και δεν φαινονται καθαρα.

panoscorfu
21-12-08, 21:51
σας παρακαλω πειτε μου τι ειναι ολα αυτα??:confused::confused:

accnt
22-12-08, 09:03
O βράχος υπήρχε σε ενυδρείο ή έτσι ήρθε?

Για πες, τον πήρες από εισαγωγή, από άλλον χομπίστα ή το κατάστημα που τον πήρες τον είχε αγοράσει από χομπίστα?

panoscorfu
22-12-08, 11:28
Για πες, τον πήρες από εισαγωγή, από άλλον χομπίστα ή το κατάστημα που τον πήρες τον είχε αγοράσει από χομπίστα?
O βραχος αγορα εγινε απο το water in o μισος περιπου τα 22 κιλα και κουραρισμενος απο οτι μου ειπαν . Ο αλλος μισος απο θεσσαλονικη δαμηγος σπυρος εισαγωγεας ακουραριστος μολις ηρθε απο bali μου τον εστειλε αμεσως κερκυρα .Γιατι???:confused::confused: πρεπει να ανυσηχω χθες ειδα ενα νεο ζωντανο κατα το οποιο ενω ηταν κοντα στη βαση του βραχου μετα το σβησιμο και αναμα του φωτισμου το ειδα να μετακινειτε παρα πολυ αργα πανο στον αραγωνιτη ηταν σαν ζελε απο την μια η βαση του και απο την αλλη σαν μανιταρακι:confused: ειναι αυτο που βλεπετε στην τελευταια φοτο δεξια εχει φυγει απο εκει.τελικα τι να κανω στη φοτο 2 αυτα ειναι aptaisia?? h oxi

enzo
22-12-08, 11:56
Eμενα μου φαινονται για hydroids, δηλαδη καθολου καλο.....:(
αν επιβεβαιωθει και απο τους εμπειρους, πρεπει να βγει ο βραχος με τα hydroids εξω, τριψιμο, ξεπλυμα με γλυκο νερο και στεγνωμα στον ηλιο για 2,3 ημερες..
οπωσδηποτε τωρα στην αρχη και πριν ξεκινησουν να εξαπλωνονται....zw

accnt
22-12-08, 13:31
Μπορεί να είναι και yellow polyps.... http://www.reefcorner.com/SpecimenSheets/yellowpolyps.htm

Το θέμα είναι ότι ο βράχος σου έχει πολύ ζωή... και ιδίως διάφορα είδη κοραλλιών. Και αυτό είναι πολύ ευχάριστο!!

panoscorfu
23-12-08, 03:38
δεν αντεχω καθε μερα και κατι καινουριο τι αλλο θα βρω σε αυτα τα βραχια? πειτε μου παρακαλω τι ειναι να φαει σουτ ο βραχος? στην τελευταια φοτο ειναι mantis shrimp την τσακωσα zwτην ατιμη και πρεπει να εχω και αλλη ακουω τσικ τσικ:Dzw

in the pond
23-12-08, 08:46
O βράχος σου μια χαρά είναι. :) Εξάλλου το να βρίσκεις καινούρια ζωή καθημερινά σε ζωντανό βράχο είναι απλά ένα γεγονός που όλοι οι χομπύστες θαλασσινού περνάνε ειδικά στην αρχή. ;) Απλά πρέπει να επιδείξεις περισσότερη υπομονή (κύριο συστατικό των ενυδρειόφιλων) ώστε να εντοπίσεις όσα ζωντανά πρέπει να φύγουν. Μην βιαστείς να προσθέσεις άλλα ζωντανά πριν είσαι σίγουρος ότι έχεις εντοπίσει και αφαιρέσει όσα δε θα' πρεπε να είναι εκεί.

accnt
23-12-08, 10:14
Εξάλλου το να βρίσκεις καινούρια ζωή καθημερινά σε ζωντανό βράχο είναι απλά ένα γεγονός που όλοι οι χομπύστες θαλασσινού περνάνε ειδικά στην αρχή. ;)

Αυτό είναι μεγάλη συζήτηση....
Ξέρεις πόσοι από μας έχουν πάρει νταμάρια για ζωντανό βράχο που πολλές φορές βρώμαγαν σαπίλα???
Δυστυχώς την έχω πατήσει και εγώ, στις αρχές που δεν ήξερα...:(

Ο βράχος του φίλου μας είναι εξαιρετικός... Τόση ζωή πάνω δύσκολα βρίσκεις... Ε και μαζί με τα καλά, έρχονται και μερικά άσχημα...

panoscorfu
23-12-08, 22:02
σας ευχαριστω παρα πολυ χωρις εσας δεν θα ειχα κανει τιποτα τελικα ειναι hydroiids στη φωτογραφια δεν μου απαντησατε να τα αφησω και βλεπουμε σε ενα βραχο υπαρχουν κατι σαν βουναλακια ασβεστιακα απο οτι διακρινω με ενα σωληνακι σαν να υπαρχει σκουλικακι μεσα να τα αφησω? σημερα ειδα ενα ζωιφιο σαν γυμνοσαλιακας πολυ μικρο τα κερατακια του και απο κατω ειναι εντονο μπλε τιρκουαζ τι να ειναι αραγε?

in the pond
23-12-08, 22:52
σας ευχαριστω παρα πολυ χωρις εσας δεν θα ειχα κανει τιποτα τελικα ειναι hydroiids στη φωτογραφια δεν μου απαντησατε να τα αφησω και βλεπουμε σε ενα βραχο υπαρχουν κατι σαν βουναλακια ασβεστιακα απο οτι διακρινω με ενα σωληνακι σαν να υπαρχει σκουλικακι μεσα να τα αφησω? σημερα ειδα ενα ζωιφιο σαν γυμνοσαλιακας πολυ μικρο τα κερατακια του και απο κατω ειναι εντονο μπλε τιρκουαζ τι να ειναι αραγε?

Από τις τελευταίες φωτογραφίες που έχεις στείλει, μπορώ να πω ότι όντως για hydroids μου μοιάζουν.
Τα σωλινάκια με τα σκουλικάκια που έχεις εντοπίσει είναι πολύ καλοί φίλοι. Αν μπορείς, βγάλε καμιά φωτογραφία.
Το τρίτο ζωήφιο που έχεις εντοπίσει και όπως το έχεις περιγράψει, μάλλον πρόκειται για μικρό πλατυέλμυνθα (φωτογραφία παρακαλώ) Αν όντως πρόκειται για αυτό, τότε και αυτό θα πρέπει σιγά σιγά να παίρνει πόδι από το ενυδρείο σου.

panoscorfu
26-12-08, 01:54
Χροννια πολλα παιδια!!! στην ποιο πανω φωτο μιαζουν παρα πολυ με αυτα http://www.ucmp.berkeley.edu/cnidaria/octocorallia.html http://www.reefs.org/library/aquarium_net/0998/0998_5.html