PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με αραγωνιτη


Nikos!
16-12-08, 10:18
Σημερα ανοιξα το σακουλι με τον αραγωνιτη της seachem και ειδα οτι μεσα ειχε αρκετα καφε σκληρα κομματια σαν λασπη.Ακομα φρηκα και ενα κομματι σαν ξυλο...Τι ειναι αυτα?
-------------------------
Αυτος ειναι: http://www.seachem.com/Products/prod...earlBeach.html (http://www.seachem.com/Products/product_pages/PearlBeach.html)
------------------------------------------------
Γεια σας!!Χτες επλυνα τον αραγωνιτη και τον εβαλα στο ενυδρειο.Απο την στιγμη που τον εβαλα δεν εβλεπα τιποτα μεσα!!Ουτε καν τους κυκλοφοριτες.Σημερα το πρωι το ενυδρειο ηταν στην ιδια κατασταση...Ετσι επρεπε να εινα??Θα καθαρισει η το αδειαζω και φτου και απο την αρχη??Ας μου απαντησει καποιος...

andreas72
16-12-08, 10:28
για σου φιλε,χάζι ερώτηση θα σου κάνω!! μηχανικό φίλτρο έχεις?? αν ναι θα καθαρίσει και εμενα το ίδιο έγινε.

orck
16-12-08, 11:37
τον επλυνες πριν τον βαλεις μεσα;
εαν ναι θα επρεπε για να φυγει ο καφε αφρος που βγαζει
λογικα απο δικες μου παρατηρησεις και η πιο λεπτοκοκη αμμο εχει καθησει μετα απο 12 ωρες

imichal
16-12-08, 11:50
κανει περιπου μια μερα για να "κατσει"

vasilakis
16-12-08, 12:33
Kανενα προβλημα δεν υπαρχει φιλε μου αφου τον ξεπλυνες. Θα κατσει σε κανα δυο μερουλες.
Να υποθεσω τον εβαλες με ανοιχτους τους κυκλοφορητες και τον σηκωσαν στον αερα?

Nikos!
16-12-08, 12:39
Τον επλυνα πανω απο 5 φορες και εγυγε ο αφρος...Δεν τον εβαλα με ανοιχτους κυκλοφοριτες...Δεν βλεπω τιποτα μεσα...Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!!

vasilakis
16-12-08, 12:42
Τα κομματακια λασπης και ξυλου που ειδες ειναι υπολειματα απο εκει που μαζευτηκε και φευγουν με το ξεπλυμα.

Nikos!
16-12-08, 12:54
Ειναι παρα πολλα ομως και ειναι μονο στο ενα σακουλι...Το αλλο δεν ειχε καθολου...Ο αραγωνιτης που πηρα ειναι καλος??
-------------------------
για σου φιλε,χάζι ερώτηση θα σου κάνω!! μηχανικό φίλτρο έχεις?? αν ναι θα καθαρίσει και εμενα το ίδιο έγινε.
Εχω μηχανικο φιλτρο που το χρησιμοποιω για χημικο και χτες εβαλα υαλλοβαμβακα για να καθαρισει αλλα δεν ειδα διαφορα...

vasilakis
16-12-08, 12:59
Ειναι παρα πολλα ομως και ειναι μονο στο ενα σακουλι...Το αλλο δεν ειχε καθολου...Ο αραγωνιτης που πηρα ειναι καλος??


Ετυχε ρε Νικο να ειναι ετσι :rolleyes:.
Ολοι οι επωνυμοι αραγωνιτες πανω κατω ειναι ιδιοι στην ικανοτητα τους να κρατανε το ΚΗ , ΡΗ και ασβεστιο σε υψηλα επιπεδα.

andreas72
16-12-08, 22:01
Εχω μηχανικο φιλτρο που το χρησιμοποιω για χημικο και χτες εβαλα υαλλοβαμβακα για να καθαρισει αλλα δεν ειδα διαφορα...

νίκο και εγώ πριν 3 - 4 μέρες που έστησα το καινούργιο μου ενυδρείο ΕΦ-1500-CO- ELITE, καθάρισε την επομενη μέρα μετά από 10-15 ώρες δεν θυμάμαι ακριβώς, και έχω 2 φίλτρα.. ΘΑ καθαρίσει,υπομονή.

Nikos!
17-12-08, 00:44
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!!!!!!!!!!!!

PascM
17-12-08, 00:46
Ελπίζω να μην ήταν ....ζωντανός ο αραγωνίτης ε?

Nikos!
17-12-08, 16:30
Ελπίζω να μην ήταν ....ζωντανός ο αραγωνίτης ε?
Οχι φυσικα...Και το σακουλι ελεγε οτι θελει ξεπλυμα.

PascM
18-12-08, 01:08
οκ! λογικά πλέον πρέπει να έχει φύγει και η θολούρα ε?

Nikos!
18-12-08, 10:13
Ναι χτες εφυγε ολη η θολουρα αλλα τωρα ειναι γεματο με φυσαλιδες απο το skimmer και φαινεται παλι σαν θολο...

PascM
18-12-08, 10:25
Το σκίμερ δεν κρατάει τον αφρό?

Nikos!
18-12-08, 11:26
Δεν εχω αφρο...Αρα η το δουλευω λαθος η ειναι τοσο καθαρο το ενυδρειο...Οταν πεφτει το νερο στο ενυδρειο πεφτουν μαζι με αυτο και πολλες πολυ μικρες φυσαλιδες...

PascM
18-12-08, 11:37
Οι φυσαλίδες αυτές κανονικά εξαφανίζονται σχεδόν αμέσως.
Κάτι δεν κάνεις σωστά με το σκίμερ!
1) φυσαλίδες μέσα στο σκίμερ υπάρχουν?
2) Στο σκίμερ φτάνει το νερό κοντά στο ποτήρι του?

Αν μπορείς ανέβασε φωτο του σκίμερ για να δούμε πως το έχεις τώρα και λειτουργεί.