PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιτέλους!!!!!!!! Νέο Juwel Rekord 60!!!!


supermanx
15-12-08, 01:07
Και ναι λοιπόν το πήρα και το έχω το (μεταχειρισμένο) juwel 60 record:)...
Θέλω βοήθεια τώρα για όλα!!!!
Καταρχήν να σας πω τη απαιτήσεις έχω για να με βοηθήσετε καταλλήλως,δν θέλω να βάλω ούτε πολλά φυτά μέσα αλλά και ούτε ψάρια γτ Φεβρουάριο μπαίνω στρατό και δν θέλω να έχει πολλές απαιτήσεις το ενυδρείο από θέμα συντήρησης...
α)τι άμμο να βάλω μέσα?
β)καμιά πετρούλα θα έλεγε ε?
γ)κάποιο κορμό?
δ)φυτά?
για ψάρια να το σκεφτώ από τώρα ή μόλις στρωθεί το ενυδρείο?

αυτά μέχρι τώρα...:o

Πάνος
15-12-08, 01:11
για ψαρια θα το σκεφτεις απο τωρα ωστε να ξερεις και τι ενυδρειο θελεις να κανεις...τα ψαρια θα κανονισουν το αν θα εχεις φυτα μεσα και ποσα....τι αμμο ...αν θα εχεις πετρες η ξυλα.....;)

καλη συνεχεια με το ενυδρειο σου και εδω ειμαστε για τις αποριες σου!!

supermanx
15-12-08, 01:14
τι ψαράκια προτείνεται για τις απαιτήσεις που προείπα?

delta66
15-12-08, 01:55
guppies με ευκολα φυτα και καμια πετρουλα και ενα ξυλο

supermanx
15-12-08, 10:32
ωραία είναι τα guppy και εννοήτε μόνο αρσενικά , έχω ήδη 4(+3 που μπήκαν σήμερα στην οικογένεια), και θα βάλω και cory...
τι άμμο πρέπει να πάρω?και
από φυτά?

harilaos
15-12-08, 11:24
Guppy και corydoras δεν ταιριάζουν από άποψη συνθηκών νερού..
Corydoras έτσι και αλλιώς θέλουνε ενυδρείο που έχει τρέξει καιρό πριν μπούνε οπότε άφησε το καλύτερα.
Αν τελικά δεν βάλεις Corydoras, βάζεις και χαλικάκι αν σου αρέσει(με φυσική όψη-όχι χρωματιστό). Χαλαζιακό κατά προτίμηση καθώς δεν πας για αφρικάνες.
Τέλος από φυτά, κάτι εύκολο όπως ανούμπιες, κερατόφυλλο κλπ. Υπάρχει ολόκληρο υπόμνημα στην κατηγορία φυτά με τίτλο "εύκολα φυτά"..

supermanx
15-12-08, 11:31
μπορεί να μου δώσει κάποιος ένα λινκ ή αν μπορεί να μου πει κιόλας πόσο ''είδη'' ενυδρείων έχουμε?