PDA

Επιστροφή στο Forum : Σαλιγκάρια - αναζητώντας τον ένοχο...


aquaman
14-12-08, 17:54
Λοιπόν, έχω στο ενυδρείο μου 6 apple snails (pomecea bridgesi) και μερικά ramshorn (ορατά 2-3 την ημέρα). Εδώ και καμμιά βδομάδα, βλέπω μερικά φαγωμένα φύλα, κυρίως σε μια hygrophila polysperma και κάτι μικρές cryptocorines, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποιός τα τρώει.

Μιλάμε για καμμιά 5-10 φύλα σε όλο το ενυδρείο (150lt).

Παρατήρησα 2-3 φορές τα apple να περνάνε πάνω από τα φύλα των φυτών, αλλά ποτέ να τα μασουλάνε.

Έκανα και μια προσπάθεια να τα πιάσω τα rams, σκεφτόμενος ότι ίσως έβγαιναν πολλά τη νύχτα, με ένα μπουκάλι στο οποίο άνοιξα μικρές τρύπες για να χωράνε ίσα-ίσα, και έκλεισα μέσα μια ταμπλέτα βυθού. Δεν πιάστηκε ούτε ένα. Τα ψάρια βέβαια το τριγύριζαν συνέχεια....

Ερωτήσεις:

1) Τι γίνεται; Μπορεί να τρώνε τα φυτά μου τα apple τη νύχτα; Ή είναι σίγουρα τα ramshorn, τα οποία τα βλέπω κυρίως στο τζάμι ή σε ένα ξύλο αλλά ποτέ "επ'αυτοφώρω"; :confused:

2) Μήπως οι "απωλειες" 5-10 φύλων θεωρούνται φυσιολογικές και τζάμπα ψάχνομαι;

3) Μήπως οι απώλειες οφείλονται στην έλλειψη αρκετων υπολειμάτων τροφής και πρέπει να αφήνω μέσα κανένα λαχανικό το βράδυ; Δεν θα πολλαπλασιαστούν και τα ενοχλητικά ramshorn έτσι;

steady
14-12-08, 19:32
τζαμπα ψαχνεσαι νομιζω:D

Minakki
14-12-08, 19:40
Λοιπόν, έχω στο ενυδρείο μου 6 apple snails (pomecea bridgesi) και μερικά ramshorn (ορατά 2-3 την ημέρα). Εδώ και καμμιά βδομάδα, βλέπω μερικά φαγωμένα φύλα, κυρίως σε μια hygrophila polysperma και κάτι μικρές cryptocorines, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποιός τα τρώει.

Μιλάμε για καμμιά 5-10 φύλα σε όλο το ενυδρείο (150lt).

Παρατήρησα 2-3 φορές τα apple να περνάνε πάνω από τα φύλα των φυτών, αλλά ποτέ να τα μασουλάνε.

Έκανα και μια προσπάθεια να τα πιάσω τα rams, σκεφτόμενος ότι ίσως έβγαιναν πολλά τη νύχτα, με ένα μπουκάλι στο οποίο άνοιξα μικρές τρύπες για να χωράνε ίσα-ίσα, και έκλεισα μέσα μια ταμπλέτα βυθού. Δεν πιάστηκε ούτε ένα. Τα ψάρια βέβαια το τριγύριζαν συνέχεια....

Ερωτήσεις:

1) Τι γίνεται; Μπορεί να τρώνε τα φυτά μου τα apple τη νύχτα; Ή είναι σίγουρα τα ramshorn, τα οποία τα βλέπω κυρίως στο τζάμι ή σε ένα ξύλο αλλά ποτέ "επ'αυτοφώρω"; :confused:

2) Μήπως οι "απωλειες" 5-10 φύλων θεωρούνται φυσιολογικές και τζάμπα ψάχνομαι;

3) Μήπως οι απώλειες οφείλονται στην έλλειψη αρκετων υπολειμάτων τροφής και πρέπει να αφήνω μέσα κανένα λαχανικό το βράδυ; Δεν θα πολλαπλασιαστούν και τα ενοχλητικά ramshorn έτσι;
Καλησπέρα και από μένα.
Αποκλείω την περίπτωση τα Αpple snails να σου τρώνε τα φυτά. Εγώ έχω καμμιά 20 μικρά (μέγεθος ρεβυθιού) από δική μου γέννα και ποτέ, μα ποτέ δεν είχα πρόβλημα.
Ψάξου με τα υπόλοιπα είδη που έχεις μέσα στο ενυδρείο σου.....zw

Raven
14-12-08, 21:12
Αλγες εχει το ενυδρειο να τραφουν, αν οχι και πεινανε τοτε ακομα και τα apple snais μπορει να μασουλησουν κανα φυτακι που και που.
Η αλλη εκδοχη ειναι τα φυτα να ειχαν καποιο προβλημα και τα σαλιγκαρια ετρωγαν καποια φυλλα λιγο πριν σαπισουν.
Δοκιμασε να βαλεις ενα μαρουλοφυλλο την νυχτα και το πρωι αν εχουν μαζευτει τα ramshorn βγαλε τα. Εχε υποψιν οτι τα ramshorn αναπαραγονται με φοβερη ταχυτητα, πιο γρηγορα απο καθε αλλο ειδος και θα πρεπει συχνα να ελεγχεις τον πληθυσμο τους.
Παντως κι εγω εχω εκατονταδες ramshorn και Lymnea stagnalis και δεν εχουν ενοχλησει ποτε φυτα, αντιθετως ειναι ακουραστα στο να καθαριζουν αλγες απο τα ξυλα τις πετρες, το τζαμι και απο τα φυλλα.Εχω αρχισει και τα βλεπω με συμπαθεια πλεον και οσα αφαιρω καθε εβδομαδα δεν τα σκοτωνω (ειμαι και ψυχοπονιαρης). Τα ριχνω μεσα στις μικρες γαστρολιμνες στο μπαλκονι.:)

aquaman
14-12-08, 21:19
Χμμμ.. από άλγες έχω λίγη green spot, η οποία φεύγει τώρα που μείωσα λίγο την ένταση του φωτισμού (είχα Τ5 2χ45W+ αναλκαστήρες 10ώρες τη μέρα και μάλλον το είχα παρακάνει) και αρκετή καφέ αλγη η οποία με επισκέφτηκε μόλις έβγαλα τους ανακλαστήρες (τώρα ξαναέβαλα τον ένα σαν συμβιβαστική λύση...)

Το να τρώνε φύλα πριν αυτά σαπίσουν παίζει για την κρυπτοκορίνα, της οποίας σαπίζει κανένα φύλο που και που, αλλά για την polysperma οχι...

Θα βάλω ένα μαρούλι αποβραδύς να δω αν θα εμφανιστεί κανένα ramshorn...

delta66
16-12-08, 09:39
Μηπως δεν ειναι φαγωμενα τα φυτα και εχουν απλα τρυπες απο ελλειψη καλιου?

aquaman
16-12-08, 10:24
Αυτό σκεφτομαι κι εγώ γιατί 2 μέρες το μαρούλι δεν το ακουμπάει κανένας...

Από κάλιο ρίχνω περίπου 10mg/L κάθε βδομάδα (μέσω K2SO4). Ίσως είναι λίγο. Από σήμερα το διπλασιάζω να δω τι γίνεται...

Πάντως, δεν είναι μόνο τρύπες στο "εσωτερικό" των φύλων, αλλά κυρίως από γύρω-γύρω, γι'αυτό πήγε το μυαλό μου στα σαλιγκάρια.