PDA

Επιστροφή στο Forum : julido + multi μωρά!!!


Σπύρος Μ
14-12-08, 10:24
Λοιπόν χθές παρέλαβα τα μουλτι.Πήγα στο ΚΤΕΛ αλλά μου είπαν πως δεν έχει έρθει το λεοφωρείο.Αντιθέτως είχε ερθει με αποτελεσμα να υπάρξει καθηστέρηση μιας ώρας μς αποτέλεσμα τα πεθάνει ένα μωρό μούλτι.Τα άλλα είναι καλά.Το καθένα εχει το κοχύλι του και ο αρσενικός επιτηρεί.Τα 2 θυληκά κάθονται έξω απο τα κοχύλια τους και τα κοιτανε ενώ το άλλο κάθεται σε ποιο μεγάλο καβούκι κρυμένο και βγαίνει ρίχνει μια ματιά γυρω και ξαναμπαίνει...Ακόμα ο αρσενικός ρίχνει και λίγο ξύλο σε 2 παρίσακτα τζουλίντο που είναι διωγμένα απο την περιοχή της πέτρας...

Πάμε στα τζούλι...
Πρέπει να έχει σχηματιστεί ζευγος...Ακόμα πρέπει να ετοιμάζονται και για γέννα.Το ενα απο τα δυο καθεται στους βράχους συγκεκριμένα σε μια δύσβατη περιοχή σχεδόν ακινητη ενώ δεν κόβει βόλτες,ενώτο άλλο κάθεται στα όρια των περιοχών πέτρας και κοχυλιών και δεν αφήνει να περάσει ψάρι.Οταν γίνει αυτό φουσκώνει και επιτήθετε στα αλλα τζουλι.
Ακόμα παρατήρησα οτι τσιμπάει κάπου κάπου άλγη και την πηγαίνει εκεί κοντά.Λετε να παίζει τίποτα;Αν ναι τα αλλα τζουλι τι να τα κάνω;Τα λοιπάμαι γιατί τρώνε αρκετό ξύλο και απο το αρσενικό μούλτι αλλά και απο το αρσενικό τζουλίντο.

Αμα γενίσουν τι να κάνω;Τι τροφή να ταίζω.Μεχρι στιγμη ταίζω του dr brasleer's.Πρέπει να προσέξω κάτι;

alexinio
14-12-08, 15:24
Mακάρι να σου βγει ζευγάρι Σπύρο!Αν σου βγει ζευγάρι τελικά βγάζεις τα ανεπιθήμτα juli γιατί θα δεινοπαθήσουνή και τα μεταφέρεις ή σε άλλο ενυδρείο (μήπως σου βγουν και αυτά ζευγάρι) ή τα επιστρέφεις στο κατάστημα από το οποίο τα αγόρασες.Για κάνε καμιά αναζήτηση να πάρεις κανά δυο τροφές ακόμα για να έχει ποικιλία το διαιτολόγιο των ψαριών σου.
Ανέβασε καμιά φωτογραφία από τα multi που παράλαβες.Πρόσθσες κανένα σαλιγκαροκέλυφος?

Σπύρος Μ
14-12-08, 15:38
Στην πρώτη το αρσενικό μουλτι.Ειναι τραβηγμένη με φλάς...
Δεύτερη φωτο και εδω βρίσκεται το ζεύγος...
Τρίτη φωτο και μάλλον ο αρσενικός υσχιρός τζουλι εναντίων του μικροκαμωμένου μουλτι.Σαν να λέμε ο Δαυίδ και ο Γολιάθ!!!

akisG
14-12-08, 15:55
Τα αγόρασες ή στα έστειλε κάποιος; (Γιατί γράφεις κάτι για ΚΤΕΛ).
Julie ψάχνω και εγώ (Θεσσαλονίκη) αλλά δεν μπορώ να βρώ...
Έτσι μένω μόνο με τα multi μου...
Παρεπιπτόντως καμιά γέννα δεν είχα μέχρι τώρα, λέτε να είναι όλα του ίδιου φύλλου αρσενικά ή θυληκά; Υπάρχει σίγουρος τρόπος που ξεχωρίζουν τα δύο φύλλα;

Σπύρος Μ
14-12-08, 16:01
Μου τα εστειλε ο greg84 απο Πατρα.Αν θες τζουλι μπορώ να σου στείλω το αλλο πιο αδύναμο ζεύγος
-------------------------
Η αγαπημένη μου φωτο απο το imageshack

http://img88.imageshack.us/img88/3384/dsc01126fl3.jpg

akisG
14-12-08, 22:20
Ναι θα ήθελα, αλλά δεν ξέρω αν είναι εφικτό λόγω απόστασης...
Δεν θα έχουνε πρόβλημα τα ψαράκια...

Σπύρος Μ
15-12-08, 14:16
Δεν πιστεύω να υπάρξει πρόβλημα...

xontros
15-12-08, 15:23
Πολύ όμορφες οι φωτογραφίες Σπύρο! :p

Μου τα εστειλε ο greg84 απο Πατρα.Αν θες τζουλι μπορώ να σου στείλω το αλλο πιο αδύναμο ζεύγος

Τελικά έχεις καταλήξει ποιο ακριβώς είδος έχεις? :rolleyes:

Σπύρος Μ
15-12-08, 15:25
Ο Χρήστος (Ζ Χ) μου είπε οτι είναι τρανσκρίπτους

Tolis
15-12-08, 20:18
Εμενα με προβληματιζει ενα σημαδι στο μετωπο που δεν ειναι χαρακτηριστικο του transcriptus. Μου κανει πιο πολυ για marlieri, αλλα παλι εχει διαφορές. Φοβαμαι οτι αν τα ψαρια ειναι απο τσεχια ή απο ασια, οτι εχεις καποιο υβριδιο...