PDA

Επιστροφή στο Forum : ποσα ειδη frontosa υπαρχουν?


ΚΚΩΣΤΑΣ
13-12-08, 22:36
καλησπερα σε όλους μπορει καποιος να μου πει ποσα ειδη frontosa υπάρχουν και τι σχεση εχει με το blue zaire ?

ασχετος αλλα το παλεύω.

sifnos
13-12-08, 22:55
στο τεύχος 1 του περιοδικού Ενυδρείο που εκδίδει ο ΠΣΦΕ φιλοξενείτε άρθρο του κ. Στέφανου Φλούντζη με τίτλο CyphotilapiaForntosa. Εκεί θα βρεις όλα όσα ζητάς το άρθρο είναι υπέρ πλήρες. Αξίζει να πας μια βόλτα από το σύλλογο.
« η Forntosa είναι το μόνο είδος του γένους Cyphotilapia…»

Moutralewn
14-12-08, 00:16
http://www.cichlid-forum.com/profiles/category.php?cat=9

Tolis
14-12-08, 02:18
Το αρθρο του Στεφανου γραφτηκε το 2003. Λιγο αργοτερα ηρθε η περιγραφη ενος δευτερου ειδους που ζει στα νοτια της λιμνης, του C. gibberosa (Takahashi and Nakaya 2003).

Τα "blue zaire", κλπ ειναι γεωγραφικες ποικιλιες του ιδιου ειδους, της frontosa, ενω δεν αποκλειεται το "sp. north" να περιγραφει συντομα ως τριτο ειδος.

orck
14-12-08, 11:45
σεβομαι την προσπαθεια που κανει ο συλλογος και ολα τα μελη του
σεβομαι και τις αποψεις σου (θα ηθελα να σεβαστεις και τις δικες μου ομως)
αυτη η απαντηση σου δεν προαγει το χομπυ μας, δημιουργει κλειστες κοινοτητες "ελα απο τα γραφεια να μαθεις"
δεν θα πρεπει ο συλλογος να καταληξει τροχοπεδη για το χομπυ
οι πληροφοριες ειναι ελευθερες

δεν εχω σκοπο να αντιπαρατεθω με κανεναν για το χιλιοειπωμενο θεμα συλλογος, απλα εχω παρατηρησει στο gab ξανα τετοια απαντηση και την θεωρω εντελως λαθος

στο τεύχος 1 του περιοδικού Ενυδρείο που εκδίδει ο ΠΣΦΕ φιλοξενείτε άρθρο του κ. Στέφανου Φλούντζη με τίτλο CyphotilapiaForntosa. Εκεί θα βρεις όλα όσα ζητάς το άρθρο είναι υπέρ πλήρες. Αξίζει να πας μια βόλτα από το σύλλογο.
« η Forntosa είναι το μόνο είδος του γένους Cyphotilapia…»

fishme1
14-12-08, 12:38
"ελα απο τα γραφεια να μαθεις"


που το ειπε αυτο ;

sifnos
14-12-08, 13:09
σεβομαι την προσπαθεια που κανει ο συλλογος και ολα τα μελη του
σεβομαι και τις αποψεις σου (θα ηθελα να σεβαστεις και τις δικες μου ομως)
αυτη η απαντηση σου δεν προαγει το χομπυ μας, δημιουργει κλειστες κοινοτητες "ελα απο τα γραφεια να μαθεις"
δεν θα πρεπει ο συλλογος να καταληξει τροχοπεδη για το χομπυ
οι πληροφοριες ειναι ελευθερες

δεν εχω σκοπο να αντιπαρατεθω με κανεναν για το χιλιοειπωμενο θεμα συλλογος, απλα εχω παρατηρησει στο gab ξανα τετοια απαντηση και την θεωρω εντελως λαθος

Καλημέρα. Συγνώμη αν το ποστ μου σε προσέβαλε σαν χομπίστα. Θα το διαγράψω. Πολύ λυπάμαι που αντιμετωπίστηκα με τέτοια καχυποψία! Μου έκανε μεγάλη εντύπωση η αντιμετώπισή σου αλλά τη δέχομαι. Δεν προσηλυτίζω κανέναν. Αφενός δεν είπα σε κανέναν να περάσει από κάπου να ενημερωθεί για κάτι προκειμένου να κερδίσω κάτι( ή ο σύλλογος όπως υποστήριξες) αφετέρου δεν είμαι μέλος του συλλόγου(αν και σκοπεύω να γίνω) μόλις χθες πέρασα από τα γραφεία και προμηθεύτηκα τα παλιά τεύχη του περιοδικού. Όπως το διάβαζα βλέπω το άρθρο και στη συνέχεια το ποστ του φίλου. Καθ ότι αρχάριος δεν έχω την εμπειρία να του απαντήσω. Το άρθρο όμως είναι πολύ πολύ καλύτερο απ΄οσα βρήκα με ένα search στο ιντερνετ. Απάντησα στο φίλο στην ερώτησή του( η απάντησή μου δεν ήταν σωστή τη διόρθωσε ο Tolis) και επιπλέον του ανέφερα την πηγή την οποία μπορούσε να ερευνήσει δωρεάν... να του έγραφα ολόκληρο το άρθρο 3 σελίδες? Η γνώμη σου με προσβάλει. Νομίζω πως το ήθος μου σε όσα ποστ έχω κάνει εδώ (αν θέλεις κάνε ένα search) δεν είναι τέτοιο ώστε να συμβάλω στη δημιουργία κλειστών λόμπι. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποια έριδα ή κάποιο προηγούμενο συμβάν και δίνει αφορμή προκειμένου να έχεις την άποψη αυτή. Δεν με νοιάζει όμως κιόλας. Είμαι αρχάριος και ήθελα να βοηθήσω έναν άλλον. Και κάποιο άλο άρθρο να βρω στο ίδιο ή κάποιο άλλο περιοδικο πάλι θα το προτείνω. Θεωρώ γελοίο να ενοχοποιούμε της πηγές ενημέρωσης. Αν ζητουσε ενημέρωση για το ψάρι «κλόουν» και του έλεγα να κοιτάξει το βιβλίο του ΣΚΑΙ θα έκανα αβάντα στα περίπτερα??. Παρακαλώ να μείνω έξω από πιθανές παλιές η παρούσες έριδες ή διαφωνίες μεταξύ οποιουδήποτε. Ζητώ συγνώμη αν ενόχλησα κάποιον ή δημιούργησα κάποιο πρόβλημα εν αγνοία μου. Το περιοδικό το έχω το άρθρο είναι πολύ κάλο. Μπορεί κάποιος να το δανειστεί από το σπίτι μου.

orck
14-12-08, 13:28
sifnos εγραψα οτι σεβομαι καθε αποψη και ζητησα να γινει σεβαστη και η δικια μου
η αποψη μου ειναι οτι δεν παει το χομπυ μπροστα απαντωντας σε ερωτησεις αναφεροντας αριθμο τευχους και σελιδα, δεν αμφισβητησα πουθενα την καλη θεληση σου και δεν καταλαβαινω γιατι εγραψες ολα αυτα...

δεν υπαρχει καμια απολυτος εριδα και εγω εχω τα τευχη και ειμουν μελος στον συλλογο

sifnos
14-12-08, 13:40
sifnos εγραψα οτι σεβομαι καθε αποψη και ζητησα να γινει σεβαστη και η δικια μου
η αποψη μου ειναι οτι δεν παει το χομπυ μπροστα απαντωντας σε ερωτησεις αναφεροντας αριθμο τευχους και σελιδα, δεν αμφισβητησα πουθενα την καλη θεληση σου και δεν καταλαβαινω γιατι εγραψες ολα αυτα...

δεν υπαρχει καμια απολυτος εριδα και εγω εχω τα τευχη και ειμουν μελος στον συλλογο

Σέβομαι την άποψη σου όπως σου είπα κι συμφωνώ απόλυτα. Την εκφράζεις όμως σε βάρος μου και ενώ ΕΧΩ απαντήσει στο φίλο!(‘ «Η frontosa είναι τo μόνο είδος του γένους Cyphotilapia…»)

ΚΚΩΣΤΑΣ
14-12-08, 14:26
ευχαριστω ολους σας για τις απαντησεις σας
καλη σας μερα

mikele
14-12-08, 17:49
μη μαλωνεται...........:(

Πάνος
14-12-08, 19:22
το θεμα μεταφερεται στις κιχλιδες ανατολικης αφρικης...

(η αποψη και των 2 μελων οσων αφορα τον τροπο των απαντησεων εχει γινει κατανοητη και δε χρειαζεται περεταιρω αναλυση..;))

Tolis
14-12-08, 23:53
Χρειαζεται, κι επειδη μου ανηκει και το φορουμ παιρνω μονος μου τον λογο ;).

Κατ αρχας ο σιφνος απαντησε σωστα συμφωνα με ενα αρθρο που διαβασε (ασχετως αν εκτοτε τα πραγματα αλλαξαν) και ανεφερε και την πηγη του, πραγμα που θαπρεπε (η αναφορα της πηγης) να γινεται και πιο συχνα.
Και η ανταπαντηση του καλυπτει πληρως ολο το φασμα. Τα πραγματα που γραφονται στα περιοδικα και στα βιβλια ειναι γενικως πιο τσεκαρισμενα και εχουν γραφτει με πιο πολλη σοβαροτητα απο οτι ενα αμαγαλμα απο κοπυ πεηστ στο ιντερνετ. Η πληροφορια δεν ειναι παντα ελευθερη, και το να παροτρυνεις καποιον να αγορασει ενα περιοδικο η ενα βιβλιο ειναι ενα βημα να αντιμετωπισει πιο σοβαρα το χομπι του, κι οχι τροχοπεδη.

Ορκ θα πρεπει να ξανασκεφτεις την αποψη που εχεις για το τι κανουμε στον συλλογο γιατι ειναι και οξυμωρο ο ιδιοκτητης και οι περισσοτεροι υπευθυνοι του GAB που ειναι ενα ανοιχτο φορουμ για ολους να ειναι και ιδρυτικα και ενεργα μελη του Συλλογου αν ηθελαν κλειστου τυπου πληροφορηση.

Πάνος
15-12-08, 00:35
...δεν εχω σκοπο να αντιπαρατεθω με κανεναν για το χιλιοειπωμενο θεμα συλλογος...

.........:smt031.....το θεμα συλλογος ξανα στην επιφανεια....+-3

Tolis
15-12-08, 00:39
Δεν θα συζητηθει εδω, ειναι πολυ πιο πρακτικο να συζητηθει αν θελει ο ορκ απο κοντα.

sarevock
15-12-08, 09:13
http://www.cichlid-forum.com/articles/frontosa_variant_map.php

beteranos
15-12-08, 23:19
καλησπερα σε όλους μπορει καποιος να μου πει ποσα ειδη frontosa υπάρχουν και τι σχεση εχει με το blue zaire ?

ασχετος αλλα το παλεύω.



frontosa.com
-------------------------
Χρειαζεται, κι επειδη μου ανηκει και το φορουμ παιρνω μονος μου τον λογο ;).

Κατ αρχας ο σιφνος απαντησε σωστα συμφωνα με ενα αρθρο που διαβασε (ασχετως αν εκτοτε τα πραγματα αλλαξαν) και ανεφερε και την πηγη του, πραγμα που θαπρεπε (η αναφορα της πηγης) να γινεται και πιο συχνα.
Και η ανταπαντηση του καλυπτει πληρως ολο το φασμα. Τα πραγματα που γραφονται στα περιοδικα και στα βιβλια ειναι γενικως πιο τσεκαρισμενα και εχουν γραφτει με πιο πολλη σοβαροτητα απο οτι ενα αμαγαλμα απο κοπυ πεηστ στο ιντερνετ. Η πληροφορια δεν ειναι παντα ελευθερη, και το να παροτρυνεις καποιον να αγορασει ενα περιοδικο η ενα βιβλιο ειναι ενα βημα να αντιμετωπισει πιο σοβαρα το χομπι του, κι οχι τροχοπεδη.

Ορκ θα πρεπει να ξανασκεφτεις την αποψη που εχεις για το τι κανουμε στον συλλογο γιατι ειναι και οξυμωρο ο ιδιοκτητης και οι περισσοτεροι υπευθυνοι









του GAB που ειναι ενα ανοιχτο φορουμ για ολους να ειναι και ιδρυτικα και ενεργα μελη του Συλλογου αν ηθελαν κλειστου τυπου πληροφορηση.


Ανοικτο forum σημαινει οτι μπορουν να ακουγονται και διαφορετικες γνωμες απο τις συνηθεις του forum, χωρις να τους την ''πεφτουμε'' ολοι.
-------------------------
Δεν θα συζητηθει εδω, ειναι πολυ πιο πρακτικο να συζητηθει αν θελει ο ορκ απο κοντα.



Ανοικτο forum σημαινει να επιχειρηματολογισετε δημοσιως. Τι θα πει ''απο κοντα''?

Tolis
15-12-08, 23:39
Θα σου πω παλι να μαθεις αναγνωση και δεν το θελω...

beteranos
15-12-08, 23:43
Θα σου πω παλι να μαθεις αναγνωση και δεν το θελω...



Θα το κοιταξω ! ! !

PascM
15-12-08, 23:57
.........:smt031.....το θεμα συλλογος ξανα στην επιφανεια....+-3

Δεν θα συζητηθει εδω, ειναι πολυ πιο πρακτικο να συζητηθει αν θελει ο ορκ απο κοντα.

Θα το κοιταξω ! ! !

Εδώ αναφέρετε ο Τόλης .