PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορίες άπειρης!!


γαλανοματα
11-12-08, 13:16
Μου γράψατε σε προηγούμενη ερώτηση μου ότι τα σκαλάρια μου που είναι δύο να τα κάνω πέντε.Αν μείνουν δύο δηλαδή θα συμβεί κάτι σ΄αυτά?
Και μου έχουν πει ότι οι μονομάχοι δεν πάνε ποτέ δύο σ΄ένα ενυδρειο γιατι αλληλοσκοτώνονται.Ισχύει?Και εάν ναι στη φύση τι γίνεται?Ενας διαρκής πόλεμος?zwΠερίεργο μου φαίνεται!!!!!

Tolis
11-12-08, 13:20
Στη φυση απλα ο πιο αδυναμος υποχωρει φευγει μακρια κι εξαφανιζεται. Στον περιορισμενο χωρο ενος ενυδρειου δεν εχει αλλη επιλογη παρα να παλεψει.

kwstas_original
11-12-08, 13:20
αληθεια σου ειπανε για τους μονομαχους.στην φυση ζουν στην δικη του περιοχη ο καθενας.5 σκαλαρια?σε τι ενυδρειο αν επιτρεπετε?

γαλανοματα
11-12-08, 13:37
Δεν έχω πέντε αλλα δύο σκαλάρια και μου είπαν να γίνουν πέντε....το ενυδρειο είναι 40 λίτρων και μου παν να γίνει 200 λίτρων....

kwstas_original
11-12-08, 13:46
και παλι πολλα ειναι.τωρα εχεις 2 στο 40αρι?τα βγαζουν περα?

γαλανοματα
11-12-08, 15:59
Από σκαλάρια μόνο 2.Εχω κι άλλα ψάρια....Τα βγάζουν πέρα....Θα τ΄αλλάξω το ενυδρειο...αυτο που αναρωτιέμαι γιατί μου πρότειναν οπωσδήποτε πέντε....

harilaos
11-12-08, 17:51
Τα σκαλάρια είναι κοπαδόψαρα και κιχλίδες, ενίοτε αρκετά επιθετικές.
Επομένως αν δεν έχεις έναν πληθυσμό τουλάχιστον 5, και κάποιες κρυψώνες, ο πιο αδύναμος μπορεί να φάει ξύλο μέχρι θανάτου... Εννοείται στα σωστά λίτρα..

george
11-12-08, 17:59
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/scalar.htm

johnpecn`
11-12-08, 18:00
καλησπερα,τα σκαλαρια σου ειναι ψαρια που στην φυση ζουν σε κοπαδια ,οπως οι ανθρωποι ας πουμε, φαντασου λοιπον να σε παρουν εσενα να σε κλεισουν σε ενα δωματιο που ισα ισα να χωρας μαζι με αλλον εναν ανθρωπο,δεν θα ειναι η καλυτερη σου νομιζω,το ενυδρειο σου ειναι υπερβολικα μικρο για οτιδηποτε κανει μονο για ενα μονομαχο,τα ψαρια που εχεις σαφως και δεν θα ψοφησουν αμεσα αλλα σε βαθος χρονου θα τους δημιουργηθουν προβληματα,αν σε κλεισουν σε ενα ασανσερ και σε ταιζουν σου δινουν νερο κτλ θα ζησεις αλλα σκεψου την ποιοτητα ζωης που θα εχεις,αν ειναι να ζησεις 70 χροννια ,θα ζησεις τελικα 10.Εγω σου προτεινω να χαρισεις τα ψαρια σου ολα,και να παρεις εναν μονομαχο μεχρι να αγορασεις κατι μεγαλυτερο.

mikele
11-12-08, 18:48
σιγα μην τα κανει και 10........:smt063

πες πρωτα ποσο μεγαλο ενυδρειο θα κανεις και τι αλλα ψαρακια εχεις μεσα να δουμε τι μπορεις να κανεις και με τα σκαλαρακια

kwstas_original
11-12-08, 20:07
και υπαρχουν και αλλα ψαρια στο ενυδρειο ειπες?οχι μονο τα σκαλαρια?

γαλανοματα
11-12-08, 20:27
Ναι Κώστα είπα έχω κι άλλα...άπειρη είμαι...τώρα έμαθα ότι πρέπει σε πιο μεγάλο ενυδρειο...θα το φτιάξω..
Ευχαριστώ όλους σας, για τις πληροφορίες,βοηθάτε πολύ και είστε όλοι ευγενικοί!!!!!