PDA

Επιστροφή στο Forum : Λιστα για επιλογη γαριδων.


kalomoiris
11-12-08, 07:43
CARNAAL CARIDINA SERRATA M

CORYDORAS STERBAI M

CYNOTILAPIA AFRA LION COVE L

GARNAAL ATYA SCARBA CAMEROON S

GARNAAL ATYOIDA PILIPES M

GARNAAL BLAW ATYA BABON L

GARNAAL BLAW ATYA GABON SHOW

GARNAAL BUMBLE BEE NEOCARIDINA SP II M

GARNAAL CARIDINA BALBAUTI GREEN M

GARNAAL CARIDINA DENTICULATA SINENSIS M

GARNAAL CARIDINA SP MASAPI M

GARNAAL CRYSTAL RED CARIDINA SP M SELECT

GARNAAL CRYSTAL RED CARIDINA SP S

GARNAAL REGENBOOG NEOCARIDINA TIWARII M

GARNAAL ROODBAND MACROBR RED BANED M

GARNAAL ROODNEUS MACROBR SCARLETTI M

GARNAAL ROODSCHAAR MACROBR PEGUENSIS M

GARNAAL WHITED BACK CARIDINA SP M


αλεξαντρε μηπως μπορεις να μου πεις ποια ειναι τα καλυτερα ειδη να βαλω στο ενυδρειο μου ειχαμε πει μονο γαριδες θα ειναι αντε και τα 4 cory και αυτο για τα cory παιζεται το σκεφτομαι

Raven
11-12-08, 16:07
Αν ειναι να βαλεις μονο γαριδες τοτε να αποφυγεις τα ειδη macrobrachium και αφου εχεις ηδη red cherry να μην τις αναμειξεις με αλλα ειδη neocaridina οπως τις snowball και yellow με τις οποιες υβριδιζουν.
Οι μεγαλοσωμες atya και atyoides ειναι filter shrimps συμβιωνουν με ολα τα ειδη και θα μπορουσες να βαλεις 2-3 αν σου αρεσουν και εχεις ωριμο ενυδρειο με καλη φιλτρανση.
Απο την λιστα που παραθετεις θα μπορουσες να βαλεις χωρις φοβο υβριδισμου τις babaulti green που ειναι σχετικα ευκολες.
Επισης ενα απο τα ειδη bumble bee, crystal red, tiger αλλα οχι μαζι γιατι ειναι συγγενικα.Αυτα τα ειδη ειναι πιο ευαισθητα και θελουν λιγη προσοχη στις παραμετρους νερου.

kalomoiris
12-12-08, 07:57
ευχαριστω οποτε προχωραμε σε

red cherry amano green και κατι μικρουλες tiger και τις αλλες που εχουν ενα μεγαλο ραμφος????


με αυτες λες να εχω προβλημα?

Raven
12-12-08, 11:38
Ποιες ειναι αυτες; τις filter shrimps εννοεις η τις macrobrachium; Οταν λες ραμφος ??

kalomoiris
12-12-08, 11:58
Red nose shrimp: Caridina gracilirostris

αυτη πρεπει να ειναι αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι κοκκινο το ραμφος

Raven
12-12-08, 12:40
Α μαλιστα, δεν την ειχε η λιστα που ανεφερες γι αυτο μπερδευτηκα. Ναι μπορεις να τις βαλεις αν σου αρεσουν. Ειναι καλες για την αλγη και ειρηνικες και δεν υβριδιζουν με κανενα ειδος.Δεν αναπαραγονται ομως..
----------------------------------------------------------
Μονο προσοχη! να εισαι σιγουρος οτι ειναι αυτες γιατι αν κανεις λαθος και ειναι ghost (με μικρες δαγκανες) θα σου κανουν ζημια στις μικροτερες γαριδες.

kalomoiris
19-12-08, 07:56
alex να σε ρωτησω το excel γιατι απαγορευεται σε ενυδρειο με γαριδεσ?


εγω που εβαλα σημερα και θα βαζω για 10 μερες ακομα θα μου παθουν τπτ?

εχει μεινει λιγη ββα και θελω να απαλαγω

Raven
19-12-08, 13:26
Δεν απαγορευεται σε μικρες ποσοτητες και αν ξερεις τι κανεις. Συνηθως το αναφερω ως απαγορευτικο για αρχαριους γιατι αν πεσει παραπανω τοτε πιθανον να τις σκοτωσει.Η υπερδοσολογια για την καταπολεμηση αλγης ας πουμε.Παρατηρα τις γαριδες σου οταν βαζεις excel, αν αρχισουν και "πετανε" γυρω γυρω σημαινει οτι τις ενοχλει και τις "καιει" και καλυτερα να το σταματησεις.
Εξαρταται και απο το ειδος και τον βαθμο ευαισθησιας. Για τις CRS,bee,tiger κλπ θα ελεγα να μην το ρισκαρει κανεις καθολου με excel.

kalomoiris
19-12-08, 13:33
πλεον εχω μεσα μονο 6 αμανο και 4 πρασινες εριξα 3 καπακια το πρωι στα 144 και λεω για τις επομενες να ριχνω απο ενα καπακι

λες να εχω προβλημα?

Raven
19-12-08, 13:49
Δεν νομιζω, οπως σου ειπα παρατηρα τες και αν δεις αντιδραση μειωσε το εξελ. Εμενα οι amano ακομα και με το καλιο αν το ριξω με μιας τρελλαινονται και φερνουν σβουρες, οποτε τωρα το ριχνω λιγο λιγο.

kalomoiris
19-12-08, 14:17
ασε εμενα οι αμανο αυτες οι 6 ειναι απο την μετακομιση υπηρχαν για πανω απο 2 ωρες στο ενυδρειο χωρις καθολου νερο δεν τις εβρισκα για να τις βγαλω για τιν μετακομιση και τωρα προσπαθω να το ξαναστησω και τις ειδα τυχαια

δεν παμε καλα!!!!!!1

Raven
19-12-08, 14:20
Οι αμανο ειναι σκυλια ! ισως οι πιο ανθεκτικες γαριδες και ζουν και πολλα χρονια.

kalomoiris
19-12-08, 14:37
ναι και εγω αυτο παρατηρησα κριμα που δεν αναπαραγωνται σε γλυκο

kalomoiris
22-12-08, 10:35
alex που θα βρουμε γυρω στις 10 red cherry????

Raven
22-12-08, 14:20
alex που θα βρουμε γυρω στις 10 red cherry????
Στα μαγαζια :D
Θελω κι εγω καμια 10αρια οποτε αν ξερει καποιος να μας πει καποιο μαγαζι που εχει, ας μας πει.

kalomoiris
22-12-08, 14:22
αυτο λεω και εγω να βρουμε κανενα μαγαζι