PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποσες γαριδες στα 144λιτρα;


kalomoiris
05-12-08, 12:26
Εχω μια απορια: στα 144 λιτρα ποσες red cherry μπορουμε να βαλουμε???

το ρωταω αυτο γιατι γεννανε συνεχεια και αυτο που δεν ξερω ειναι το ποσο συχνα και το ποσα γαριδακια γεναννε

Raven
06-12-08, 02:44
πολυ ωραιο αρθρο αυτο που εχω απορια ειναι στα 144 λιτρα ποσες red cherry μπορουμε να βαλουμε???

το ρωταω αυτο γιατι γεννανε συνεχεια και αυτο που δεν ξερω ειναι το ποσο συχνα και το ποσα γαριδακια γεναννε
Στα 144 λιτρα σκεφτομαι οτι ανετα θα μπορουσες να εχεις γυρω στις 200-250 γαριδες red cherry με την προυποθεση οτι θα εισαι πολυ τυπικος στις εβδομαδιαιες αλλαγες νερου και το ενυδρειο θα ειναι αφιερωμενο μονο στις γαριδες. Αν εχεις κι αλλα ψαρια μεσα τοτε ο μεγιστος αριθος μειωνεται κατα πολυ. Οι red cherry αναπαραγονται με γρηγορους ρυθμους και οι 10 γαριδες γινονται ευκολα 100 μεσα σε μερικους μηνες. Χρειαζονται 7-10 μερες εγκυμοσυνης οπου τα 20-40 αυγα βρισκονται στις ωοθηκες στο πισω μερος του σβερκου της θηλυκιας και αλλες 25-28 μερες αναμεσα στα ποδια της μεχρι να γεννηθουν. Οποτε θα ελεγα οτι γεννανε καθε 6-7 εβδομαδες περιπου. Καλο θα ειναι επειτα απο μερικες γενεες να ανταλασσεις μερικες με αλλους χομπιστες ωστε να κρατας εναν πιο υγιη και ευρωστο γενετικα πληθυσμο.

kalomoiris
06-12-08, 17:51
ωραια ευχαριστω πολυ αυτο εχω σκοπο να κανω μονο γαριδες αμανο green και red cherry αντε και καμια crystal απο αλλα ψαρια λεω να κρατησω τα 5 cory που εχω υπαρχει περιπτωση να μου τρωνε τα αυγα απο τα γαριδακια??

kalomoiris
24-12-08, 09:18
τελικα δεν κρατησα τα corydoras και εχουν μεινει μονο 6 αμανο και 4 πρασινες
το θεμα ειναι οτι ψαχνω να βρω ενα κοπαδοψαρο γυρω στα 10 λεω να βαλω
αλλα να μην εχω προβλημα με τις γαριδουλες μου


εχετε να προτηνετε κατι???

alexinio
24-12-08, 09:38
Οτοκυκλους

kalomoiris
24-12-08, 09:39
εχεις καποιο λινκ να δω ποιο αναλυτικα?

alexinio
24-12-08, 10:16
http://www.planetinverts.com/safe_tankmates_for_shrimp.html
http://images.google.gr/images?q=otocinclus&ie=utf-8&oe=utf-8&rls=org.mozilla:el:official&client=firefox-a&um=1&sa=N&tab=wi

Σπύρος Μ
24-12-08, 11:02
Eγώ ίσως το αφηνα έτσι μονο με γαρίδες αν ηθελα αναπαραγωγές πολλές και πολλά γαριδάκια,πετηχημένες γένες...

Αν θες να βάλεις ψάρια σου προτείνω να βάλεις πολυ τζαβα φερν και ολων των ειδών τις τζάβα και να τις πλέξεις με πετονιά στα ξύλα σου...
Τα ξύλα θα τα βάλεις στις άκρες ωστε θα δημιουργηθεί κάτι σαν βουναλάκι γεμάτο φυτά αλλα και κρυψώνες...
Αυτά στις δυο πλευρές(δεξια αριστερά)και στην μέση βάλε για να μην μείνει κενό σου προτείνω ενα είδος μος για χαλί...
Ετσι οι γαρίδες σου θα έχουν πολλές κρυψώνες ασε που το ενυδρειο σου θα είναι πιο ωραίο...
Απο ψάρια αν ακολουθήσεις την συμβουλή μου βάλε κανενα είδος microrasbora και τέτοια μικρά είδη Ασίας.Ισως ενα κοπαδάκι 10-15 ατόμων δώσει κίνηση στο ενυδρείο σου...

Παιξε βιοτοπικά φίλε...δεν θα χάσεις...

kalomoiris
24-12-08, 11:18
φιλε μου καπως ετσι το εχω δες τις φωτο και πες μου

αυτο ειχα σκοπο να εχω μεσα μονο γαριδες αλλα θελω ενα κοπαδακι μονο και μονο για να τρωει την πλαναρια που εχω πλεον μεσα στο ενυδρειο

Σπύρος Μ
24-12-08, 13:37
Ωραίο αλλα σου προτείνω αυτό (http://showcase.aquatic-gardeners.org/2008.cgi?&op=showcase&category=1&vol=-1&id=42) το aquascape...

kalomoiris
25-12-08, 02:44
καλα ειναι φοβερο αλλα δυστηχως θα πρεπει να το ξεστησω ολα για να το κανω αυτο

αλλα υπαρχει μια πιθανοτητα να φτιαξω ακομα ενα βασικα ειμαι στην μελετη του χωρου του σπιτιου αμα μου κατσει θα γινει ενα τετοιο ενυδρειο


σε ευχαριστω μου αρεσε παρα πολυ και μου εδωσες τρελες ιδεες για καινουργιο ενυδρειο και καινουργιο setup αν εχεις καμια ιδεα για το ενυδρειο που εχω τωρα θα ηταν ευχαριστω και αυτο

imichal
25-12-08, 03:07
cellestial pearl danio, καρδιναλιους, ροδοστομους, αρλεκινους.......
Ολα τα παραπανω ειναι δοκιμασμενα με τσερυ γαριδες......

fishme1
25-12-08, 03:13
Eγώ ίσως το αφηνα έτσι μονο με γαρίδες αν ηθελα αναπαραγωγές πολλές και πολλά γαριδάκια,πετηχημένες γένες...

Αν θες να βάλεις ψάρια σου προτείνω να βάλεις πολυ τζαβα φερν και ολων των ειδών τις τζάβα και να τις πλέξεις με πετονιά στα ξύλα σου...
Τα ξύλα θα τα βάλεις στις άκρες ωστε θα δημιουργηθεί κάτι σαν βουναλάκι γεμάτο φυτά αλλα και κρυψώνες...
Αυτά στις δυο πλευρές(δεξια αριστερά)και στην μέση βάλε για να μην μείνει κενό σου προτείνω ενα είδος μος για χαλί...
Ετσι οι γαρίδες σου θα έχουν πολλές κρυψώνες ασε που το ενυδρειο σου θα είναι πιο ωραίο...
Απο ψάρια αν ακολουθήσεις την συμβουλή μου βάλε κανενα είδος microrasbora και τέτοια μικρά είδη Ασίας.Ισως ενα κοπαδάκι 10-15 ατόμων δώσει κίνηση στο ενυδρείο σου...

Παιξε βιοτοπικά φίλε...δεν θα χάσεις...

ο συνδιασμος ασιατικων ψαριων και αλλων οργανισμων της ασιατικης πλακας που δεν συναντιουνται στην φυση ουτε κατα διανοια δεν ειναι βιοτοπικος

οπως και η αποτυχημενη προσπαθεια αναπαραστασης του ποταμου congo που βρισκεται στην αφρικη για να φιλοξενησει ασιατικους οργανισμους

δεν σου τη λεω αλλα πρεπει να ξαναπροσδιορισεις τι ειναι βιοτοπικο ενυδρειο