PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλιμπράρισμα ORP ηλεκτροδίου


info@crushers.gr
08-12-08, 14:24
Μήπως έχει κανείς εμπειρία απο καλιμπράρισμα ηλεκτοδίου για ORP (Redox)? Αγόρασα το PH 803 PH/REDOX Controller, και μου έστειλαν μαζί και τρια φακελάκια για καλιμπράρισμα του ηλεκτροδίου του ORP με υγρό 1413ms. To ηλεκτρόδιο ταξίδευε στεγνό, το βούτηξα σε καθαρό δοχείο με το υγρό απο το φακελλάκι αλλα αντί για 1413 στην οθόνη έδειξε ...65
Χρειάζεται κάποια ειδική διαδικασία για να δείξει σωστά ή να θεωρήσω ότι είναι χαλασμένο το ηλεκτρόδιο?
Οσον αφορά το PH όλα Ο.Κ. με υγρά που πήρα απο εδώ. (4, 7, 10).
Αν κάποιος ξέρει κάτι ας μου γράψει.
Ευχαριστώ

accnt
08-12-08, 14:36
To ηλεκτρόδιο ταξίδευε στεγνό...

Δυστυχώς δεν ξέρω για να σε βοηθήσω φίλε μου.
Μου κάνει όμως εντύπωση που το ηλεκτρόδιο ήταν στεγνό.
Τα περισσότερα ηλεκρόδια πρέπει πάντα να είναι σε ειδικό υγρό κατά την αποθήκευσή τους.
Μήπως είναι κάποιος άλλος τύπος ηλεκτροδίου?

Tricky
08-12-08, 15:30
Καποια καινουργια orp ηλεκτροδια ταξιδευουν στεγνα εφοσον ειναι καινουργια...οι κατασκευαστες τα βουτανε σε ειδικο υγρο που στεγνωνει αλλα προστατευει (στο καπακι μπορει να βρειτε υπολειμματα του υγρου-σαν αλατι κατι)

Ο controller δινει δυνατοτητα calibration του orp ?

info@crushers.gr
09-12-08, 10:20
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Οχι, ο controller έχει trimmer για ORP calibration και αυτό είναι που μου κάνει εντύπωση. (Δεν μπορείς να αλλάξεις την ένδειξη του οργάνου απο ότι δείχνει όπως μπορείς να κάνεις για το PH). Το θέμα είναι ότι η απόκλιση είναι τεράστια 65 - 1413 σαν να μην διαβάζει τίποτα το ηλεκτρόδιο.
-------------------------
Λάθος πιο πάνω ¨ο controller ΔΕΝ έχει trimmer για ΟRP calibration

vasilakis
09-12-08, 12:38
Ειναι για την ρυθμιση του επιθυμητου redox το trimmer που λες.
Εχεις συνδεσει και τα δυο ηλεκτροδια ταυτοχρονα?
Αν ναι ασε μονο του redox και ξαναδοκιμασε.

Neoklis
09-12-08, 14:15
Βασιλάκη πρέπει να ειναι σαν το δικο σου που δεν καλιμπραρεται το redox του.