PDA

Επιστροφή στο Forum : Spaghetti finger leather coral


freediver
08-12-08, 10:31
Το παραπάνω κομμάτι αφαιρέθηκε από το ενυδρείο ενός φίλου, καθώς δεν το ήθελε λόγω υπερβολικής ανάπτυξης. Ήταν ο δεύτερος κορμός, βλέπετε, που δημιουργήθηκε πάνω στον ίδιο βράχο. Αφαιρέθηκε χωρίς να πληγωθεί και το τοποθέτησα στη δική μου δεξαμενη. Δεν είναι, όμως πλέον, "ριζομένο" πάνω σε κάποιο βράχο. Πώς να το σταθεροποιήσω μεχρι να μπορέσει να σταθεί από μόνο του; Βλέπετε η ροή του νερού το εμποδίζει τώρα...:smt102

PascM
08-12-08, 11:05
Έχεις την ειδική κόλα?

accnt
08-12-08, 12:47
Μήπως γίνεται να το πιάσεις με ένα λάστιχο γύρω από τον βράχο?

freediver
08-12-08, 22:39
Δεν έχω την ειδική κόλλα, για την οποία έχω διαβάσει δεν έχω βρει ποτέ. Το σταθεροποίησα με 2 δεματικά (τα πλαστικά αυτά που συμμαζεύουν τα καλώδια), χωρίς να τα σφίξω με δύναμη, για να μην πληγώσω το κοράλλι. Φρόντισα να ακουμπάει πάνω στο σημείο του βράχου που επιθυμώ, η επιφάνεια του κοραλλιού που είχε ριζώσει στον παλιό βράχο, στο άλλο ενυδρείο. Παρατήρησα πρίν από λίγο (1,5 μέρα μετά) ότι το σημείιο "τομής" του κοραλλιού έχει κάπως μαλακώσει, σαν να αλλοιώνεται. Έτσι γίνεται, ή κάτι δεν πάει καλά; Το ίδιο το κοράλλι στέκεται, όμως, σχεδόν όρθιο. Όπως όταν το πήρα.

accnt
09-12-08, 08:32
Δε τον ξέρω...

Λογικά όμως και με το κόλπο που έκανες και εφόσον το καράλι ακουμπά στο βράχο σωστά, αυτό θα κολλήσει.