PDA

Επιστροφή στο Forum : μανδαρινος


delta66
07-12-08, 17:48
πωπωωωωωωωωωωωωω
αυτο ειναι αδυνατο για θαλασσινα ενυδρεια ε?

Synchiropus splendidus


http://www.therefractionoflight.com/800px-Synchiropus_splendidus_2_Luc_Viatour.jpg

madfdg
07-12-08, 18:01
Όχι αδύνατο Σπύρο!Απλά θέλει πολύ καλά στρωμένο ενυδρείο και συγκάτοικους που να μην είναι ανταγωνιστές του σε αυτά που τρώει ;)

kwstas_original
07-12-08, 18:09
πραγματικα πανεμορφο..

imichal
07-12-08, 18:15
Μανο (nikman) εσυ δεν ειχες ενα τετοιο ?

sifnos
07-12-08, 22:46
πωπωωωωωωωωωωωωω
αυτο ειναι αδυνατο για θαλασσινα ενυδρεια ε?

Synchiropus splendidus




Πραγματικά υπέροχο δεν το έχω ξανά δει πόσο να κάνει τι απαιτήσεις να έχει άραγε? Ξέρει κάποιος τίποτα παραπάνω?

harilaos
07-12-08, 23:21
Διάβασε τι έγραψε παραπάνω ο madfdg.. Πολλά κοπίποδα και όχι ανταγωνιστές στη διατροφή.

sifnos
08-12-08, 00:13
Διάβασε τι έγραψε παραπάνω ο madfdg.. Πολλά κοπίποδα και όχι ανταγωνιστές στη διατροφή.


Μόνο αυτό? μάλιστα.Μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον. Θα μπω σε κανένα ξένο site μήπως και μάθουμε περισσότερα. αν βρω τίποτα θα κάνω ποστ.
-------------------------
δείτε εδω
http://filaman.ifm-geomar.de/Summary/SpeciesSummary.php?id=12644

PascM
08-12-08, 00:35
Ενυδρείο με πολύ βράχο και πάρα πολύ καλό νερό!
Φυσικά κοπίποδα ικανά να τον θρέψουν...γιατί αλλιώς θα πεθάνει.

nikman
08-12-08, 00:44
Μανο (nikman) εσυ δεν ειχες ενα τετοιο ?

Κι εσύ θα έχεις σε λίγο καιρό, όταν θα φτιάξεις το θαλασσινό που έχεις στο… υποσυνείδητο σου :D:D

delta66
08-12-08, 00:46
η μονη περιπτωση να εφτιαχνα εγω θαλασσινο ηταν το μεσωγειακο (μετα απο 60-70 χρονια μελετη :D) αλλα το κ@λοψαρο ο μανδαρινος ειναι τρομερος.
σκετος πειρασμος

ΥΓ ειδος παφερ ετσι?

imichal
08-12-08, 00:55
Εγω τα θαλασσινα τα θελω μονο στο πιατο μου...... :grin:

delta66
08-12-08, 00:58
τα παφερ κρατα τα μακρυα απο το πιατο σου :D

phaerimm
08-12-08, 01:07
Ενυδρείο με πολύ βράχο και πάρα πολύ καλό νερό!
Φυσικά κοπίποδα ικανά να τον θρέψουν...γιατί αλλιώς θα πεθάνει.

αν δεν κανω λαθος δεν τρωει τιποτα ψοφιο, καμια ετοιμη τροφη, ειναι σαρκοφαγο και τρωει μικροργανισμους - μικρο-ασπονδιλα που αναπτυσοντε σχετικα ευκολα σε ζωντανο βραχο ενος μεγαλου ριφ ενυδρειου με ζωη πάνω απο 1 χρόνο (400λτ+ 70κγρ ΖΒ+)

μπορει και να ζησει σε FOWLR αλλα πρεπει οι συγκατικοι να ειναι αλλου διατροφικου προσανατολισμου, και να υπαρχει αρκετοσ βραχοσ και μπολικα λιτρα....

τον εχω στο ματι για του χρονου τα χριστουγεννα :) (αν ολα πανε καλα)

delta66
08-12-08, 01:09
...τον εχω στο ματι για του χρονου τα χριστουγεννα :) (αν ολα πανε καλα)
Αντε με το καλο.
Τον εχεις δει σε μαγαζι ελλαδα?
Ποσο?

υγ φυσικα θα βγαλεις πολλες φωτο για το φορουμ, περιττο να το πω :D

Πάνος
08-12-08, 01:10
ειχα τη χαρα να δω να το φιλοξενουν αυτο το ψαρακι κανα 2 θαλασσινοι της πολης μου..ειναι το κατι αλλο!!! οι κινησεις του με μαθηματικη ακριβεια ξεπερνουν σε χαρη την ομορφια του!

delta66
08-12-08, 01:16
ειχα τη χαρα να δω να το φιλοξενουν αυτο το ψαρακι κανα 2 θαλασσινοι της πολης μου..ειναι το κατι αλλο!!! οι κινησεις του με μαθηματικη ακριβεια ξεπερνουν σε χαρη την ομορφια του!
Το "κρατουν" ακομη?
Γιατι το θεμα ξεκινησε αν θυμαστε απο το ποστ του κωστα που αναφεροταν στο αρθρο του practical fishkeeping σχετικα για "απαγορευτικα" ψαρια για ενυδρεια για διαφορους λογους ;)

Πάνος
08-12-08, 01:19
ναι υπαρχει ακομη σπυρο.....ζει σε πολλα λιτρα reef ενυδρειο..;)

οπως ανεφεραν πιο πανω υπο προυποθεσεις μπορεις να κρατησεις το ψαρι αυτο...προφανως οι συνθηκες ειναι καταλληλες...

delta66
08-12-08, 01:23
περιφημα
εχουμε ελπιδες :D

fishme1
08-12-08, 01:25
τι ειναι το FOWLR;

Τσιόνογλου Σταύρος
08-12-08, 01:27
Δείτε και αυτόν:
http://a1272.g.akamai.net/7/1272/1121/20081014192859/www.peteducation.com/images/articles/pw71341spotted_mandarinfish.jpg

Tolis
08-12-08, 01:30
τι ειναι το FOWLR;
Fish Only With Live Rock

fishme1
08-12-08, 01:34
ευχαριστω Τολη
ωραιος και ο δευτερος αλλα το μπλε χρωμα του πρωτου ειναι ...

supermanx
08-12-08, 02:28
απλα τα χρωματα του μανδαρινου τα σπαει εεεε!!!!:smt035τρομερος:smt101

accnt
08-12-08, 08:28
ΥΓ ειδος παφερ ετσι?

Όχι είναι dragonet.

Στο δικό μου ενυδρείο έτρωγε και flakes (σπάνιο αλλά γίνεται)....

sifnos
08-12-08, 08:30
Όχι είναι dragonet.

Στο δικό μου ενυδρείο έτρωγε και flakes (σπάνιο αλλά γίνεται)....
θα ήθελες να μας πεις πόσο το ειχες αγοράσει και πόσο σου κράτησε? πώς συμπερυρερόταν μεσα στο ενυδρείο?

accnt
08-12-08, 08:37
Αν θυμάμαι καλά το είχα αγοράσει 20-30 ευρώ.
Το άσχημο είναι ότι δεν κράτησε πολύ, εξαιτίας ενός six line wrasse που είχα πολύ καιρό στο ενυδρείο πριν τον μανδαρίνο.
Τα ψάρια αυτά είναι ανταγωνιστές στην τροφή. Τρώνε κοπήποδα.
Στην αρχή το κυνήγησε λίγο ο six line, αλλά μετά φάνηκαν τα πράγματα να ηρεμούν. Έπειτα όμως από έναν μήνα ξανάρχισε τις επιθέσεις και τελικά τον σκότωσε.
Ο μανδαρίνος είναι τοξικό ψάρι. Ο άτιμος six line όταν τον τσίμπαγε έκανε σαν τρελός από την τοξικότητα, αλλά εκεί αυτός, δεν σταματούσε με τπτ.
Είχα στενοχωρηθεί πολύ.

accnt
08-12-08, 08:41
Η συμπεριφορά του μέσα στο ενυδρείο είναι ήσυχη.
Δεν ενοχλεί κανένα άλλο ψάρι και ψάχνει συνεχώς για τροφή στα βράχια και στην άμμο. Δεν είναι κινητικό ψάρι και είναι φανταστικός ο τρόπος που κουνάει τα δεύτερα πτερύγιά του. Το βλέπεις να κολυμπά ήρεμα, ξαφνικά σταματά, σαν να αιωρείται, κοιτά τον στόχο, κουνά χαρακτηριστικά τα μάτια του και τσιμπά τροφή. Και συνεχίζει ακάθεκτος…

sifnos
08-12-08, 08:42
...Ο μανδαρίνος είναι τοξικό ψάρι. Ο άτιμος six line όταν τον τσίμπαγε έκανε σαν τρελός από την τοξικότητα, αλλά εκεί αυτός, δεν σταματούσε με τπτ.
Είχα στενοχωρηθεί πολύ.

ήταν έτσι όμορφος όπως αυτός στη φωτό? ενα τοξικό ψάρι επηρεάζει κάποια από τις τιμές του ενυδρείου?

accnt
08-12-08, 08:45
Ναι έτσι ήταν όπως στην φωτογραφία. Βέβαια τα χρώματα ήταν πιο αχνά γιατί στην φωτογραφία έχει πέσει και λίγο επεξεργασία...
Δεν επηρεάζει σε τπτ το νερό.

sifnos
08-12-08, 08:46
Η συμπεριφορά του μέσα στο ενυδρείο είναι ήσυχη.
Δεν ενοχλεί κανένα άλλο ψάρι και ψάχνει συνεχώς για τροφή στα βράχια και στην άμμο. Δεν είναι κινητικό ψάρι και είναι φανταστικός ο τρόπος που κουνάει τα δεύτερα πτερύγιά του. Το βλέπεις να κολυμπά ήρεμα, ξαφνικά σταματά, σαν να αιωρείται, κοιτά τον στόχο, κουνά χαρακτηριστικά τα μάτια του και τσιμπά τροφή. Και συνεχίζει ακάθεκτος…

μου ακούγεται ΥΠΕΡΟΧΟ. Αν ξανα έπαιρνες τέτοιο ψάρι με τι άλλα θα το συνδίαζες? σε reef το είχες ή fowlr??

accnt
08-12-08, 08:48
Στο reef μου το είχα.
Το ψάρι μπαίνει άνετα σε στρωμένα ενυδρεία 1000% έτσι ώστε να έχουν αναπτυχθεί πολλά κοπήποδα.
Και δεν βάζουμε ψάρια με τις ίδιες διατροφικές συνήθειες.

sifnos
08-12-08, 08:54
Στο reef μου το είχα.
Το ψάρι μπαίνει άνετα σε στρωμένα ενυδρεία 1000% έτσι ώστε να έχουν αναπτυχθεί πολλά κοπήποδα.
Και δεν βάζουμε ψάρια με τις ίδιες διατροφικές συνήθειες.

θα το τιμήσω μάλλον το ψαράκι αυτό. το μόνο άσχημο είναι πως αργώ ακόμα να στήσω ενυδρείο! ετοιμάζω όμως ένα γυρω στα 800 λίτρα(ίσως λίγο περισσότερο ή λίγο λιγότερο)θέλει υπομονή όμως. σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου

Tricky
08-12-08, 09:28
Εγω ειχα αυτο το ψαρακι σε 80 λιτρα reef σχεδον πανω απο χρονο ...ζουσε και βασιλευε και ετρωγε κατεψυγμενα αλλα και ψοφια (lobster eggs -cyclopeeze).

Ομως :

Πριν τον παρω , ειχα το ενυδρειο χωρις ψαρια για αρκετους μηνες ...το ενυδρειο ηταν τιγκα στα κοπηποδα και μολις τον πηρα επεσε στη μασα ...ζουσε μονος του μεσα για πολυ καιρο και το ενυδρειο ''δημιουργησε'' μια ισορροπια παραγωγης/καταναλωσης κοπηποδων.Δεν τον ταισα ποτε επι τουτου.Τον αφησα στην τυχη του και ειδα οτι ηταν παντα στρουμπουλος και χαρουμενος.

Καποια στιγμη , ταιζοντας τα κοραλια lobster eggs και cyclops , ειδαμε τον μανδαρινο να την πεφτει στο φαι με μανια : ταιζοντας τα κοραλια , εκλεινα την κυκλοφορια οποτε το φαγητο επεφτε πανω στα βραχια σαν χιονι και μπορουσες ''γαληνια'' να δεις τι γινεται μεσα στο ενυδρειο...τοτε φανηκε ξεκαθαρα οτι ο μανδαρινος ετρωγε κανονικα ετοιμες τροφες.

Τελικα , τον χαρισα σε ενα φιλο με τρεις τονους reef.

Παντως ειναι ιδιαιτερο ψαρι : κανονικα χρειαζεται μεγαλο κοινωνικο reef με πολυ και στρωμμενο ζωντανο βραχο για να ζησει και χωρις ανταγωνιστες κοπηποδων (πχ six line wrasse κλπ) και απο την αλλη , κινειται με τετοιο τροπο που δεν τον πολυβλεπεις live αφου δεν κολυμπαει στα ανοιχτα ...ειναι δηλαδη λιγο ψαρι φαντομας (κατι που απογοητευει μερικους)

stathis200
08-12-08, 09:35
Είναι πολύ καλός κάτοικος για Reef ΚΑΛΑ στρωμένο πάνω απο 1 χρόνο τουλάχιστον, με ΠΟΛΥ βράχο ..
Μερικές φώτος απο Net για τους fans.

phaerimm
08-12-08, 10:13
Αντε με το καλο.
Τον εχεις δει σε μαγαζι ελλαδα?
Ποσο?

υγ φυσικα θα βγαλεις πολλες φωτο για το φορουμ, περιττο να το πω :D

δεν τιθετε θεμα, ενοητε για φοτο

εχω προβλεψει και τμημα του σαμπ μου για να κανω πολλαπλασιασμο μικροοργανισμων-κοπιποδων ή άλλων... αναλογα τι καταφερω

odin79
08-12-08, 10:42
ειναι πραγματικα πανεμορφο ψαρι αλλα ειναι πολυ δυσκολο...πολλοι λενε οτι αναγκαια ειναι η υπαρξη refugium για να κρατησει αυτο το ψαρι..επισις ειναι και ακριβοθωριτο αφου ειναι αρκετα ντροπαλο..

chemical mac
08-12-08, 11:07
αφού λοιπόν καταλήξαμε ότι ανήκει στη κατηγορία dragonet, μάλλον κάνει για σούπα έτσι; :D

Tricky
08-12-08, 11:08
Τον εχεις δει σε μαγαζι ελλαδα?
Ποσο?


Ερχεται τακτικα και ειναι φθηνο ψαρι ...

sifnos
08-12-08, 11:13
αφού λοιπόν καταλήξαμε ότι ανήκει στη κατηγορία dragonet, μάλλον κάνει για σούπα έτσι; :D

Μάλλον νηστικός θα μείνεις,είναι τοξικό:D

phaerimm
08-12-08, 11:55
Ερχεται τακτικα και ειναι φθηνο ψαρι ...

θεωριτε ''impulse buy'' απο αυτα που τα αγοραζει καποιος επιδη ειναι πολυ ομορφα, χωρις σκεψη και προετοιμασια...

γιαυτο το βλεπει ο συνηδιτος ενυδρειακιας σαν μακρινο ονειρο, αλλα αν το εχεις στο προγραμμα, και ξερεις τι γινεται μεσα στον βυθο σου, αργα ή γρηγορα μπορεις να τον αποκτίσεις και να σε ξετρελενει για καιρο...

αλήθεια ξερει κανεις ηλικια που φτανει σε ενυδρείο?

Andreas301
08-12-08, 15:35
Αν ενδιαφέρεται κανείς από Θεσσαλονίκη να αποκτήσει αυτό το ψαράκι και να του προσφέρει τις κατάλληλες συνθήκες επιβίωσης, είδα ένα, στο γνωστό κατάστημα μετά το ΙΚΕΑ προς το αεροδρόμιο, την προηγούμενη Παρασκευή.

vasilakis
08-12-08, 18:22
Οσον αφορα τον μανδαρινο εχω καταληξει στο εξης ...
Ενυδρειο φουλ στρωμενο κατ' αρχας...
Αν ειναι μικρο το ενυδρειο θα τελειωσει γρηγορα η ζωντανη τροφη και θα πεινασει...
Αν ειναι μεγαλο το ενυδρειο θα υπαρχει τροφη απλα λογω του μεγεθους και του τροπου που κολυμπαει δε θα φαινεται...

Alex_Salonica
08-12-08, 19:14
Αν ενδιαφέρεται κανείς από Θεσσαλονίκη να αποκτήσει αυτό το ψαράκι και να του προσφέρει τις κατάλληλες συνθήκες επιβίωσης, είδα ένα, στο γνωστό κατάστημα μετά το ΙΚΕΑ προς το αεροδρόμιο, την προηγούμενη Παρασκευή.

και στον Αμαζόνιο στην Ανθέων είδα ένα, αν και τον αποφεύγω αυτόν γαιτί είναι βρωμιάρης! Αν αναγκαστήτε να πάρετε από αυτόν ψάρι παρακολουθήστε το σχολαστικά και για ώρα

PascM
08-12-08, 19:23
Η φωτογράφηση του για μένα, είναι δύσκολο πράγμα...

vasilakis
08-12-08, 19:26
E δεν ειναι και βρωμιαρης...
Οτι ψαρι ειχα παρει εγω και οι φιλοι μου απο εκει δεν ειχε προβλημα.
Το ψαρι που θα παρεις παντα πρεπει να το εξεταζεις λεπτομερως !!

PascM
08-12-08, 20:05
και για αρκετή ώρα και να δεις αν τρώει κλπ κλπ.
Βέβαια ο μανδαρίνος σε ενυδρείο καταστήματος χλωμό να τρώει ε?

madfdg
08-12-08, 20:49
Οσον αφορα τον μανδαρινο εχω καταληξει στο εξης ...
Ενυδρειο φουλ στρωμενο κατ' αρχας...
Αν ειναι μικρο το ενυδρειο θα τελειωσει γρηγορα η ζωντανη τροφη και θα πεινασει...
Αν ειναι μεγαλο το ενυδρειο θα υπαρχει τροφη απλα λογω του μεγεθους και του τροπου που κολυμπαει δε θα φαινεται...

+1 :D Με μόνη διαφωνία το ότι και για 5 λεπτά την ημέρα να τον βλέπεις σου φτάνει:rolleyes:

delta66
08-12-08, 22:18
Όχι είναι dragonet.....
Ειδα κατι φωτο και παρασυρθηκα, οτι φερνει σε παφερ, γι'αυτο
http://farm2.static.flickr.com/1085/766289176_412a40be90_o.jpg
http://z.about.com/d/saltaquarium/1/0/w/I/1/awakefieldmandarin_400.JPG

εδω εχουμε αναπαραγωγη? http://www.divetrip.com/photos/mandarin_fish_f.jpg και βιντεο http://www.youtube.com/watch?v=NqsJN0SLsfc :cool:

αλλο βιντακια
http://www.youtube.com/watch?v=PUyxNFyopCU
http://www.youtube.com/watch?v=yK3tmYyCB68

alexx
08-12-08, 23:37
εγω ειμαι τυχερος να φιλοξενω ενα τετοιο ψαρι 3 μηνες στο ρεεφ μου και ειναι καταπληκτικος στο κολυμπι του και στα χρωματα που εχει.

sifnos
09-12-08, 10:06
εγω ειμαι τυχερος να φιλοξενω ενα τετοιο ψαρι 3 μηνες στο ρεεφ μου και ειναι καταπληκτικος στο κολυμπι του και στα χρωματα που εχει.
θα ήθελες να μας ανεβάσεις καμία φωτο? τι άλλα ψάρια έχεις μαζί του?του δίνεις κάποια εξτρα τροφή?μπορούμε κάπου να δούμε την παρουσίασή σου?

PascM
09-12-08, 10:50
3 μήνες είναι λίγο μικρό διάστημα! στην φωτό που έχω ανεβάσει τον έχω περίπου ένα χρόνο!
Από κοπίποδα πως πας? έχεις? ανταγωνιστές στην τροφή?

exetlaios
09-12-08, 16:00
Πραγματικά υπέροχο ψαράκι αν και δεν θα τον δείς να κολυμπάει στα "ανοιχτά" του ενυδρείου.Εμένα μου θυμίζει ορειβάτη πάνω στους βράχους.Τον βλέπεις ανάποδα να παραμονεύει και ο τρόπος που συλλαμβάνει την τροφή γίνεται με τέτοια ταχύτητα που δεν μπορώ να διακρίνω ακόμα αν ακι πόσο προεκτείνει το στόμα του..
Μου ρίμαξε τα κοκύποδα τα οποία είχαν φτάσει στο σημείο να τρακάρουν μεταξύ τους πάνω στον βράχο.
Επίσης ή έχω μεγάλη φαντασία ή σας μοιάζει και εσάς αρκετά με βατραχάκι?......

accnt
09-12-08, 16:08
Έχεις μεγάλη φαντασία... :D

exetlaios
09-12-08, 16:17
Δηλαδή ούτε η πεταλόυδα μου μοιάζει με ζέβρα?.......

madfdg
09-12-08, 16:41
Μάλλον όχι ....... :D

Εγώ φιλοξένησα αυτόν τον τυπάκο http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+1635+91&pcatid=91
ο οποίος είναι ξαδερφάκος του μανδαρίνου και έχουν τις ίδιες συνήθειες ,για πάνω απο 1,5 χρόνο και ένα μανδαρίνο για περίπου 2 μήνες. Είναι ψαράκια ΜΟΝΟ για στρωμένα ενυδρεία! Πολλοί χομπύστες τα αγοράζουν λόγω της ομορφιάς και της ευκολίας ευρεσής τους , καταδικάζοντας σε ασιτία μή έχοντας τα κατάλληλα ενυδρεία!Κρίμα .......:(

λέγοντας αυτά θέλω να επιστήσω την προσοχή σε όσους δεν τα γνωριζουν και κρίνοντας απο την ευκολία ευρεσής τα αγοράσουν!

mikele
09-12-08, 17:12
οπως επισης τα πιο πολλα μαγαζια θα σου τον πουλησουν χωρις να σου πουνε τι φροντιδα χρειαζεται.......

PascM
09-12-08, 18:04
Όσα καταστήματα τον φέρνουν δεν μπορούν να τον κρατήσουν για αρκετό καιρό και αυτό είναι λογικό! Που θα βρεθούν τα κοπίποδα σε ενυδρεία καταστήματος?

mikele
09-12-08, 18:56
:p:p:p:p:p

geso
10-12-08, 00:27
Αυτόν τον τυπάκο τον εχω ενάμισι χρόνο στο ενυδρείο μου χωρίς κανένα πρόβλημα.
Όλοι μέρα ψάχνει για φάει,ένα καινούργιο ενυδρείο θα το ξεζουμίσει γρήγορα με αποτέλεσμα να πεθάνει.
Ένα κολπάκι για κωπήποδα είναι να φτιάξουμε μια μικρή στιβαδα απο κομματια βραχου που να μην έχει πρόσβαση αυτος ουτε αλλο ψαρι.
Και στην μεση να τοποθετουμε μια φορά την εβδομάδα ένα κομμάτι απο γαρίδα τα κωπήποδα θα αυξηθούν με τρελούς ρυθμούς.:)

accnt
10-12-08, 08:44
Πολύ ωραίο κόλπο! :smt023

sak
10-12-08, 18:43
Αυτόν τον τυπάκο τον εχω ενάμισι χρόνο στο ενυδρείο μου χωρίς κανένα πρόβλημα.
Όλοι μέρα ψάχνει για φάει,ένα καινούργιο ενυδρείο θα το ξεζουμίσει γρήγορα με αποτέλεσμα να πεθάνει.
Ένα κολπάκι για κωπήποδα είναι να φτιάξουμε μια μικρή στιβαδα απο κομματια βραχου που να μην έχει πρόσβαση αυτος ουτε αλλο ψαρι.
Και στην μεση να τοποθετουμε μια φορά την εβδομάδα ένα κομμάτι απο γαρίδα τα κωπήποδα θα αυξηθούν με τρελούς ρυθμούς.:)
Αν κανουμε αυτο το σχεδιο στο σαμπ το ιδιο αποτελεσματικο δεν θα ειναι ή οχι;Δηλ στην ουσια ρωταω αν με την αντλια επιστροφης επιστρεφουν με το νερο και κοπηποδα;

geso
11-12-08, 09:54
Αν κανουμε αυτο το σχεδιο στο σαμπ το ιδιο αποτελεσματικο δεν θα ειναι ή οχι;Δηλ στην ουσια ρωταω αν με την αντλια επιστροφης επιστρεφουν με το νερο και κοπηποδα;

Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι σαν αυτό αν δεν έχεις κάποιο ψάρι στο σαμπ.
Τώρα κατά ποσό ταΐζεται το ενυδρείο από το σαμπ είναι άλλη ιστορία,σίγουρα περνάνε, αλλά σε τι ποσότητα ωστε να ειναι οινοποιητική δεν το γνωρίζω.

alexx
11-12-08, 11:03
3 μήνες είναι λίγο μικρό διάστημα! στην φωτό που έχω ανεβάσει τον έχω περίπου ένα χρόνο!
Από κοπίποδα πως πας? έχεις? ανταγωνιστές στην τροφή?
Λογικα παω καλα απο κοπιποδα γιατι εχει μεγαλωσει αρκετα,αρα τρωει καλα.Ανταγωνιστες δεν εχει στη τροφη του.
-------------------------

Ένα κολπάκι για κωπήποδα είναι να φτιάξουμε μια μικρή στιβαδα απο κομματια βραχου που να μην έχει πρόσβαση αυτος ουτε αλλο ψαρι.
Και στην μεση να τοποθετουμε μια φορά την εβδομάδα ένα κομμάτι απο γαρίδα τα κωπήποδα θα αυξηθούν με τρελούς ρυθμούς.:)
Καλη μαγκια 8α το κανω και εγω μεσα στο refugium εκει που εχω την αλγη.

enzo
11-12-08, 11:26
Αν κανουμε αυτο το σχεδιο στο σαμπ το ιδιο αποτελεσματικο δεν θα ειναι ή οχι;Δηλ στην ουσια ρωταω αν με την αντλια επιστροφης επιστρεφουν με το νερο και κοπηποδα;


τα κοπηποδα θα επιστρεφουν, δεν ξερω ομως αν με την πιεση της αντλιας θα επιστρεφουν ζωντανα...:(
παντως πιστευω οτι τα κοπηποδα εχουν καποιο συγκεκριμενο κυκλο ζωης,
και το λεω αυτο γιατι χωρις κανεναν θηρευτη τους στο ενυδρειο, αλλες φορες τα παρατηρω να σουλατσαρουν στο τζαμι σε ποσοτητες, και αλλες φορες εξαφανιζονται για μερες...:rolleyes:

AlexandraT
11-12-08, 12:54
Γιατί δεν ανοίγετε και ενα θέμα με το πόσο όμορφοι ειναι οι παγκάσιους στα ενυδρεία, πόσο πολύ μοιάζουν με καρχαρίες κτλ?

Οκ, ο μανδαρίνος είναι πανέμορφος, αλλά πρεπει να τονίσετε το ότι ΔΕΝ προτείνεται σε ενυδρεία για τον λόγο ότι το συγκεκριμένο είδος έχει τεράστιο ποσοστό θνησιμότητας, εχεί πολύ μεγαλύτερη δυσκολία από το μέσο ψάρι στην εύρεση τροφής και επιπλέον αντιμετωπίζει και πρόβλημα υπεραλίευσης των αρσενικών ειδών (λόγω του χρωματισμού τους) στη φύση.
Πηγή
http://www.unep-wcmc.org/species/OFT-PDF/Background%20information%20-%20monitoring%20ornamental%20fish%20trade.pdf

Δεν θέλω να προσβάλλω κανένα, απλά θυμίζω ότι τις συζήτησεις κάποιων εμπειρων μελών ικανών να διατηρήσουν το είδος, τις βλέπουμε όλοι οι υπόλοιποι αρχάριοι (μαζί και εγώ) και μετά ρωτάμε τιμή.... Τιμή για να σκοτώσουμε άλλο ένα φανταχτερό ψαράκι.

sifnos
11-12-08, 13:00
Γιατί δεν ανοίγετε και ενα θέμα με το πόσο όμορφοι ειναι οι παγκάσιους στα ενυδρεία, πόσο πολύ μοιάζουν με καρχαρίες κτλ?

Οκ, ο μανδαρίνος είναι πανέμορφος, αλλά πρεπει να τονίσετε το ότι ΔΕΝ προτείνεται σε ενυδρεία για τον λόγο ότι το συγκεκριμένο είδος έχει τεράστιο ποσοστό θνησιμότητας, εχεί πολύ μεγαλύτερη δυσκολία από το μέσο ψάρι στην εύρεση τροφής και επιπλέον αντιμετωπίζει και πρόβλημα υπεραλίευσης των αρσενικών ειδών (λόγω του χρωματισμού τους) στη φύση.
Πηγή
http://www.unep-wcmc.org/species/OFT-PDF/Background%20information%20-%20monitoring%20ornamental%20fish%20trade.pdf

Δεν θέλω να προσβάλλω κανένα, απλά θυμίζω ότι τις συζήτησεις κάποιων εμπειρων μελών ικανών να διατηρήσουν το είδος, τις βλέπουμε όλοι οι υπόλοιποι αρχάριοι (μαζί και εγώ) και μετά ρωτάμε τιμή.... Τιμή για να σκοτώσουμε άλλο ένα φανταχτερό ψαράκι.

Νομίζω αυτά λέγαμε πιο πάνω. Εξ άλλου το αρχικό ποστ αναφερόταν σε ψάρια που ΔΕΝ προτείνονται για ενυδρείο. Εμείς ρωτήσαμε αυτούς που έχουν το ψάρι αυτό τι και πως. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28502)

geso
11-12-08, 15:00
Επίσης το αρσενικό από το θηλυκό ξεχωρίζουν από το μέγεθος του πτερύγιου και όχι από το χρώμα.
Και το ελπιδοφόρο είναι πως έχουν επιτευχθεί και γέννες στην αιχμαλωσία,αυτό δεν σημαίνει ότι θα δούμε να συμβαίνει και στα ενυδρεία μας. :)