PDA

Επιστροφή στο Forum : Είναι το Χρυσόψαρο μου εντάξει?


clarck
06-12-08, 11:24
Γεια σας παιδια, νεο μελος, εχω το παρακατω ενυδρειο 15L (μικρο, αλλα το προσεχω) με ενα χρυσοψαρο που εχει περασει πολλα.
Το εχουμε απο μικρο, σε γυαλα, σε μινι ενυδρειο και τωρα σε αυτο.
Πριν απο ενα χρονο περιπου ειχε πηδηξει εξω απο το ενυδρειο και το ειχαμε βρει το πρωι στο πατωμα με μυρμηγκια να το περιτριγυρίζουν και οταν το επιασα και το εβαλα στο νερο, επανηλθε.

Στο θεμα μας τωρα, βλεπω μερικα ασπρα στιγματα στην ουρα, αλλα θελω να δειτε και εσεις αν ειναι ich.

ευχαριστω και καλως σας βρηκα.

http://www.pbase.com/image/106737013.jpghttp://www.pbase.com/image/106737322.jpg

Blanch
06-12-08, 12:55
Δε βλέπω κάποιο άσπρο στίγμα στη φωτό... Προσπάθησε να βγάλεις άλλη που να δείχνει ακριβώς και επικεντρωμένο το πρόβλημα.

Πάντως, μετά από όλα αυτά που έχει τραβήξει το χρυσόψαρο, κι επειδή κι εκεί που ζει τώρα δεν είναι ό,τι πιο κατάλληλο, νομίζω του αξίζει ένα μεγάλο ενυδρείο. :rolleyes:

clarck
06-12-08, 13:10
Αυτη την στιγμη ειναι αδυνατο να αλλαξω ενυδρειο, πιστευω οτι θα γινει προσεχως.

Σε αυτην την φωτογραφια πιστευω φαινεται λιγο καλυτερα. Εχει και στην πανω μερια της ουρας αλλα εδω και παλι δεν φαινεται.

http://www.pbase.com/image/106738313.jpg

ευχαριστω

SOCRATIS
06-12-08, 13:14
Καλώς όρισες.
Kάτι στίγματα φαίνονται στο άνω μέρος του ουραίου πτερυγίου αλλά δεν φαίνονται να είναι ick.Μπορει να οφείλεται βλέποντας και τα κόκκινα αγγεία ,στο ότι ,το ψάρι σου τσουρουφλίζεται από την αμμωνία και καμμία φορά,(όπως, άλλωστε δήλωσες) ............ πηδά έξω για να "δροσιστεί"!Το δύστυχο.............

clarck
06-12-08, 13:34
Μην πυροβολειτε, αμμωνια 0 Εχω μετρησει.

Αλλαγες νερου (~ το 50%) κανω μια φορα στις 10-15 μερες, και το νερο το αφηνω εξω σε λεκανη για τουλαχιστον 3 μερες πριν για να φυγει το χλωριο κλπ.

Παλαιοτερα ειχε παρεα, αλλα τινει να γινεται καπως επιθετικο (ειναι και σχετικα μεγαλο) με τα μικροτερα χρυσοψαρα και ετσι εχει σκοτωσει 2 (τα χτυπουσε κατω στην κοιλια)

SOCRATIS
06-12-08, 14:33
Τα γεγονότα μιλάνε ,όχι εμείς οπότε δεν προκειτε για πυροβολισμό.
Κανονικά με αυτο το (ανθο)δοχείο θες αλλαγες νερού 50% μέρα παρά μέρα με αντιχλώριο(η παραμονή του νερού για 3 ημέρες δεν καλύπτει πλήρως),τροφή ένα φυλλαράκι την ημέρα και αν θες βγάλε εκεινη την πέτρα που τρώει χώρο.
Αν δεν μπορείς να του δώσεις ενα μεγαλυτερο ενυδρείο, μια λεκάνη ή ένα πλαστικό κουτι αποθήκευσης 40χ40χ30 θα ήταν προτιμότερο.Και δοκίμασε
κανένα άλλο τεστ αμμωνίας γιατι υποψιάζομαι ότι αυτό που έχεις δεν δείχνει σωστά.

clarck
06-12-08, 15:28
Σωκρατη και λοιπα μελη, καταρχην ευχαριστω πολυ για το χρονο σας.

Τα περι πυροβολισμου ηταν για να σπασω λιγο τον παγο ως νεο μελος...

Το τεστ αμμωνιας ειναι της Tetra, να δοκιμασω καποια αλλη εταιρια?

Μαζι με το νερο βαζω και το AquaSafe της Tetra παλι.

Οποτε θα το παρακολουθησω να δω αν υπαρχουν περισσοτερα στιγματα και θα κανω συχνοτερες τις αλλαγες.

Ευχαριστω για τις συμβουλες και παλι.

george
06-12-08, 15:32
Αλλαγες νερου (~ το 50%) κανω μια φορα στις 10-15 μερες, και το νερο το αφηνω εξω σε λεκανη για τουλαχιστον 3 μερες πριν για να φυγει το χλωριο κλπ.


Δεν χρειάζεται να το κάνεις αυτό αφού ρίχνεις αντιχλώριο

delta66
07-12-08, 01:04
Αλλαγες νερου (~ το 50%) κανω μια φορα ....στις 10-15 μερες, και το νερο το αφηνω εξω σε λεκανη για τουλαχιστον 3 μερες πριν για να φυγει το χλωριο κλπ....
Καλως ηρθες.
Το χλωριο εξατμιζεται, αλλα ειναι πολλα χρονια τωρα που στο δυκτιο μας μπαινει και χλωραμινη (πιο ισχυρη απο το χλωριο) που δεν εξατμιζεται.
Εδω, επ'ευκαιριας, υπαρχει και ενα τεστ με αντιχλωρια που δειχνει ποια δευσμευουν και χλωραμινη. http://www.thetropicaltank.co.uk/rev-cond.htm
Αφου βαζεις αντιχλωριο δεν χρειαζεται να αφηνεις το νερο τοσες μερες για προετοιμασια (ιδιως αν μενει ακινητο).
Καλη συνεχεια.

clarck
07-12-08, 11:03
Ok, κατανοητο, απλως παλαιοτερα δεν εβαζα φαρμακα στο νερο και μου εχει μεινει.....

:) Ευχαριστω για τις συμβουλες.

Αλλη μια φωτο του ψαριου

http://www.pbase.com/clarckent/image/106738794.jpg

imichal
07-12-08, 20:04
Πολυ ομορφο ψαρακι......
Κριμα που το εχεις σε τοσο λιγα λιτρα....
Κανε αλλαγες όπως σου ειπε ο Σωκράτης τουλαχιστον.....

sarevock
11-12-08, 12:44
...αγορασε του ενα μεγαλυτερο ενυδρειο... κριμα ειναι!!! :(

clarck
12-12-08, 18:38
Παιδια, αληθεια, δεν προκειτε για τα χρηματα, αλλα για τον χωρο.

Το ενυδριο ειναι σε ενα ραφι πανω απο την τηλεοραση. Αν βαλω μεγαλυτερο ενυδρειο = περισσοτερα λιτρα = περισσοτερο βαρος, τοτε κινδυνευουμε να δυαληθουν ολα, το ψαρι, τα ηλεκτρικα κλπ.
Προσπαθω να βρω αλλη λυση (που να μην φθανει το παιδι, κλπ) αλλα δεν εχω βγαλει ακρη ακομα. Με το που λυσω το χωροταξικο παντως θα βαλω μεγαλυτερο ενυδρειο.

Στο θεμα μας τωρα ξεκινησα προχθες θεραπεια για το παρασιτο με το Sera Baktopur.
Συμφωνα με τις οδηγιες εκανα θεραπεια την πρωτη μερα, παυση την δευτερη και σημερα (τριτη μερα) ξανα.
Μετα τι κανω δεν εχω καταλαβει. Το παρακολουθω και αν δεν υποχωρησει επαναλαμβανω την θεραπεια?

Ευχαριστω!


*Αλλαγες κανω πλεον καθε τριτη μερα το 50% περιπου και αφαιρεσα και την πετρα.

SOCRATIS
12-12-08, 19:25
Για ποιον λόγο χορήγησες την αντιβίωση;Ελπίζω να γνωρίζεις ότι βλάπτει και τα καλά βακτηρίδια που βρίσκονται στο φίλτρο σου και να έλαβες τα μέτρα σου.Αν όχι, εδώ είμαστε, να βοηθήσουμε.

clarck
13-12-08, 11:03
Πηγα στο pet shop να παρω αλατι, οπως εχετε περιγραψει, αλλα με προετρεψε να παρω το φαρμακο γιατι μου εδειξε ενα ψαρι με ich και δεν ειναι αυτο που εχει το χρυσοψαρο.
Μου εδειξε αλλο ενα που ειχε ακριβως αυτο που εχει και το δικο μου ψαρι (ποιο αχνα λευκα στιγματα. Tου ich ειναι μικροτερα σε διαμετρο και πολυ διακριτα, του ψαριου μου ειναι αχνα και μεγαλυτερα) και ετσι μου προτεινε το φαρμακο γιατι το αλατι δεν θα ειχε αποτελεσμα.

Το οτι βλαπτει και τα καλα βακτηριδια δεν το ηξερα και δεν εχω λαβει καποια μετρα. Τι επρεπε να εχω κανει?

SOCRATIS
13-12-08, 11:49
Δεν μπορώ να σου πω ότι σωστά ή όχι έκανες με την χορήγηση(μάλλον βίαστηκες) αλλά το σίγουρο είναι ότι ο κύκλος του αζώτου έχει διαταραχτεί
με συνέπεια να αυξάνονται τα ποσοστά αμμωνίας και συνέχεια των ΝΟ2(πιο τοξική απο την αμμωνία) .Για να απέφευγες αυτό θα έπρεπε να αφαιρέσεις το φίλτρο σου(ή τα υλικά του) και να έβαζες να δουλευει σε άλλο δοχείο και να το επεστεφες μετά το πέρας της θεραπείας. Επίσης τα βακτηριδια δεν συμπαθουν το χλωριωμένο νερό της ύδρευσης γι'αυτο ποτέ δεν ξεπλένουμε τα υλικά του φιλτρου μας με αυτό.
Επαγρύπνηση λοιπόν και συχνότερες αλλαγές για λίγο καιρό και τεστ αμμωνίας,ΝΟ2 και ΝΟ3 οπωσδήποτε.

clarck
13-12-08, 12:57
Το φιλτρο που εχω ειναι το EHEIM Pick-up 2006 (http://www.eheim.de/eheim/inhalte/index.jsp?key=liniendetail_27471_ehen) και μεσα εχει ενα απλο σφουγγαρι μονο το οποιο στην αρχη το ξεπλενα με νερο της βρυσης, ωσπου διαβασα εδω οτι το ξεπλενουμε με το νερο που αλλαζουμε.

Θα κανω οπως λετε και να δουμε. Ευχαριστω για την βοηθεια και παλι.

clarck
17-12-08, 14:38
Τα στιγματα στο χρυσοψαρο δεν παρουσιασαν καλυτερευση, και μαλλον ειναι περισσοτερο διακριτα τωρα. (ή εχω συνηθησει να τα βλεπω, δεν ξερω)

Τεστ εκανα παλι προηγουμενως, ειμαστε ακομα καλα με το νερο.

Αλλαγες κανω οπως ειπαμε, τι κανω τωρα? Επαναλάβανω την θεραπια με το φαρμακο ή να κανω αυτο με το αλατι?

Στεφανος

http://www.pbase.com/clarckent/image/107174956/original.jpg

PascM
17-12-08, 14:48
Το τεστ δείχνει οτι έχεις ακόμη αμμωνία επομένως πιθανόν να έχεις πλέον και ΝΟ2.
Τα στίγματα εφόσον δεν πέσει εντελώς NH3/NH4 και ΝΟ2 δύσκολο να τα δεις να εξαφανίζονται.

clarck
17-12-08, 14:51
ξερω οτι στην φωτογραφια (λογω σκιας του δοχιου πανω στην καρτα) δεν ειναι απολυτα τα χρωματα, αλλα με το ματι ειναι στην κλιμακα του 0.

delta66
17-12-08, 17:57
και γω κιτρινο το βλεπω :cool:

Μανο για δες αυτο http://www.opticien-lentilles.com/daltonien_beta/new_test_daltonien.php#sco :D

SOCRATIS
17-12-08, 18:52
Τεστ ΝΟ2 ?

clarck
17-12-08, 23:00
δεν εχω κανει! Θα παρω αυριο και θα κανω.

PascM
18-12-08, 01:03
και γω κιτρινο το βλεπω :cool:

Μανο για δες αυτο http://www.opticien-lentilles.com/daltonien_beta/new_test_daltonien.php#sco :D

Αποστόληηηηη αυτός βάλθηκε σαν εσένα να βάνω γυαλιά...λες και δεν το ξερα :D:D:D:D

clarck
18-12-08, 12:32
Καλημερα σας, εκανα και το ΝΟ2 τεστ, και παρολο που δεν το περιμενα (με εχετε φοβισει η αληθεια...) βγηκα ενταξει!

http://www.pbase.com/image/107203147.jpg

Τι κανουμε τωρα?

SOCRATIS
18-12-08, 12:44
NO3 :) .Σκοπός να έχεις μετρήσεις κάτω απο 20μλ/λτ.Με αυτό κανονίζεις ουσιαστικά κάθε πότε και πόση ποσότητα νερού χρειαζεται να αλλάζεις.

clarck
18-12-08, 13:48
με την ασθενια του τι κανουμε ομως?

SOCRATIS
18-12-08, 14:00
Υποθέτω πως οφείλεται σε κακή ποιότητα νερού .Καμμια εξέλιξη?
Ειναι ζωηρό,καθετε ακίνητο ,τρώει ?

clarck
18-12-08, 14:08
Τρωει κανονικα (και "ζηταει" τροφη οποτε πλησιαζω στο ενυδρειο), ειναι πολυ ζωηρο, ολα δειχουν ενταξει, εκτος απο τα λευκα σημαδακια...

Στο ενυδρειο δεν εχω θερμοστατη και το θερμομετρο μου δειχνει 26-28 αρα 27 βαθμους σταθερα. Μηπως να βαλω? Αν και πιστευω πως δεν χρειαζεται...

maikl
18-12-08, 14:35
Τρωει κανονικα (και "ζηταει" τροφη οποτε πλησιαζω στο ενυδρειο), ειναι πολυ ζωηρο, ολα δειχουν ενταξει, εκτος απο τα λευκα σημαδακια...

Στο ενυδρειο δεν εχω θερμοστατη και το θερμομετρο μου δειχνει 26-28 αρα 27 βαθμους σταθερα. Μηπως να βαλω? Αν και πιστευω πως δεν χρειαζεται...

Που εχεις το ενυδρειο σου?
Πρεπει να ριξεις την θερμοκρασια λιγο-πηγαινε την στους 21-23 περιπου;)

clarck
18-12-08, 14:45
Ok, το πως την ανεβαζουμε το ξερω, με θερμοστατη, αλλα πως την ριχουμε? Τωρα το ενυδρειο ειναι πανω απο την τηλεοραση, οχι κοντα στα καλοριφερ, αλλα γενικα ειμαστε της ζεστης στο σπιτι.

maikl
18-12-08, 14:48
Που εχεις το ενυδρειο σου?
Πρεπει να ριξεις την θερμοκρασια λιγο-πηγαινε την στους 21-23 περιπου;)

Οπα δεν το προσεξα...αν μιλαμε για ick τοτε καλα εισαι και ισως να θελεις και ενυδρειακο αλατι.
Αυτο που ειπα για 21-23 ειναι για υγειη ψαρια;)

clarck
18-12-08, 15:16
Προσπαθω να το βγαλω ωστε ν αφανουν τα στιγματακια αλλα το ατιμο δεν στεκεται πουθενα!
Τελος παντων, αλλη μια, νομιζω οτι φαινεται καλυτερα απο ολες τωρα.

http://www.pbase.com/image/107204456/original.jpg

PascM
18-12-08, 15:20
Τα σημάδια αυτά που βλέπω είναι από ψιλοχτυπήματα το ψάρι είναι στριμωγμένο και δεν αντέχει.

delta66
18-12-08, 19:12
Ok, το πως την ανεβαζουμε το ξερω, με θερμοστατη, αλλα πως την ριχουμε? Τωρα το ενυδρειο ειναι πανω απο την τηλεοραση, οχι κοντα στα καλοριφερ, αλλα γενικα ειμαστε της ζεστης στο σπιτι.
Πρωτα κοιταμε να μην ειναι κοντα σε πηγη θερμοτητας και οταν δεν μπορουμε να κανουμε κατι περισσοτερο καταφευγουμε σε τεχνητα μεσα, που ομως θελουν κι αυτα τους καταλληλους χειρισμους.
Ενα τροπος ειναι το ανεμιστηρακι/α.
Με την αναταραξη που δημιουργει στη επιφανεια και το ανακατεμα του νερου με πιο ψυχρο αερα, δημιουργει εξατμιση, αυτο κατεβαζει τη θερμοκρασια του νερου.
Προσοχη ομως στο ποσο κατεβαζει τη θερμοκρασια και τη σταθμη του νερου.
Κραταμε σταθερη τη σταθμη συμπληρωντας με απιονισμενο (τετοιο ειναι και το νερο που εξατμιζεται) αλλιως θα μενει στο ενυδρειο το αλατι του εξατμιζομενου νερου.
Σε μικρα ενυδρεια η μεταβολη σταθμης και θερμοκρασιας γινονται πολυ γρηγορα, προσοχη.

Μια κατασκευη ειναι και αυτη για να παρεςι ιδεες. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25435
Υπαρχουν και 4mm ανεμιστηρακια για μικροτερα ενυδρεια και πιο ομαλες μεταβολες.

Θα σου χρειαστει οπωσδηπτε το καλοκαιρι.
Ευχομαι μεχρι τοτε να χρειαζεσαι περισσοτερους ανεμιστηρες για το μεγαλο ενυδρειο που θα του εχεις ;)
Τοτε δες αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25558

clarck
18-12-08, 22:48
Πολυ καλη δουλεια & παρουσιαση.... ευχαριστω.

clarck
28-12-08, 13:43
Χρονια Πολλα σε ολους και καλη χρονια να εχουμε!

Το ψαρι μου εξακολουθει να εχει τα λευκα στιγματα, ακολουθω ολες τις οδηγιες -οκ, εκτος του μεγεθους του ενυδρειου- αλλα τιποτα δεν εχει αλλαξει.

Τι να κανω?

Να επαναλαβω την θεραπια με το Sera baktopur ή να ξεκινησω θεραπια με αλατι?

Καλες γιορτες σε ολους!

Στεφανος

SOCRATIS
29-12-08, 09:57
Θα πρότεινα να προσθέσεις αλάτι(ενυδρειακό ή τυροκομικό) 0,3%(3γρ. αλάτι ανά 1 λίτρο νερού), αφού προηγηθεί μια μεγάλη αλλαγή νερού.Να διατηρήσεις αυτή την αναλογία, σε τυχών μελλοντική αλλαγή νερού,για 10 ημέρες περίπου.

clarck
29-12-08, 13:37
Σωκρατη (και λοιπα μελη) σε ευχαριστω για τις πολυτιμες πληροφοριες σου μα κυριως για τον χρονο σου!

Να σε ρωτησω αν τα καταλαβα καλα.

1. Κανω μια μεγαλη αλλαγη νερου (~80%?)
2. Προσθετω καθε μερα 3 γρ. αλατι (ενυδριακο) ανα λιτρο νερου (15L = 45gr) χωρις αλλαγες νερου για 10 ημερες
3. Απο εκει και μετα προχωρω στο κανονικο προγραμμα.

Και εξτρα απορριες.

1. Το οξυγονο να το λειτουργω?
2. Το φως να το αναβω ως πριν?
3. Το φιλτρο μου (EHEIM pick-up 2006) εχει μονο ενα απλο σφουγγαρι μεσα. Να το αφαιρεσω και να το φυλαξω σε νερο ενυδρειου μεχρι το τελος της θεραπια ή να το αφησω μεσα?

SOCRATIS
29-12-08, 13:43
Κανε αλλαγή νερού (προσοχή στην θερμοκρασία). Μια φορά θα ριξεις το αλάτι(45γρ) και σε περίπτωση αλλαγής νερού θα προσθέτεις το ποσοστό αλατιού που αφαιρέθηκε από αυτην,ώστε να έχεις πάντα 45γρ.
Δεν χρειαζεται να κάνεις τίποτε άλλο.Το οξυγόνο θα βοηθήσει αν λειτουργεί. Το αλάτι (NaCl) δεν επηρεάζει τα βακτηρίδια ,αλλά εξολοθρεύει πληθώρα εξωτερικών παρασίτων.

clarck
29-12-08, 15:15
Ok! crystal clear!!

Παω να παρω αλατι και θα σας ενημερωσω!
-------------------------
Να κανω και μια ερωτηση περι φαγητου.

Λογω του οτι συνεχως ειναι πεινασμενο, (καθε φορα που πλησιασω, παει στο σημειο που του ριχνω την τροφη) πια ειναι η σωστη ποσοσητα για το μεγεθος του?

Το ψαρι εχει φτασει περιπου 8 εκατοστα στο σωμα και αλλα τοσα ειναι η ουρα.

Τωρα το ταϊζω μερικες νιφαδες απο 2 διαφορετικες εταιριες εναλλαξ την μια με την αλλη μια φορα καθε πρωι και μετα το μεσημερι του ριχνω 3 στικ TetraFin, αλλα οχι ολες τις μερες για να μην βαριεται.

SOCRATIS
30-12-08, 09:39
Μην επηρεάζεσαι από την λαίμαργη στάση του χρυσόψαρου, που είναι κύριο χαρακτηριστικό του ,το οποίο δυστυχώς παρασύρει πολλούς να ταιζουν υπερβολικές ποσότητες ,με δυσάρεστα επακόλουθα .Φτανει να σκεφτείς ότι το στομάχι του χρυσόψαρου έχει μέγεθος όσο το ένα μάτι του και απο την άλλη μπορεί να ζήσει χωρις τροφή για πολλές μέρες.Λίγη τροφή καλής ποιότητας λοιπόν, με διαστήματα νηστείας, είναι το καλύτερο.

Στο 12ο και 13ο τεύχος του περιοδικού "ΕΝΥΔΡΕΙΟ" (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21813) του ΠΣΦΕ υπάρχουν εκτενεί άρθρα για το χρυσόψαρο ,που θα λύσουν πιστεύω τις περισσότερες απορίες σου,αλλά και για όποιον θέλει να μάθει κάτι παραπάνω από τα συνήθη, για το χρυσόψαρο του.Μπορεί να τα ζητήσει κανείς από τα γραφεία του συλλόγου ή με email: info@aquarist.gr

delta66
30-12-08, 09:52
....Φτανει να σκεφτείς ότι το στομάχι του χρυσόψαρου έχει μέγεθος όσο το ένα μάτι του.....
Και ουτε καν "στομαχι".

"Fancy goldfish don't have a stomach like ours, it's more like an enlarged continuation of the intestine."
(προσοχη οι εικονες της ανατομιας μπορει να ενοχλησουν)
http://thegab.org/Articles/GoldfishInternalAnatomy.html

SOCRATIS
30-12-08, 10:14
Το στομάχι δεν εχει την λειτουργία του δικού μας,δεν υπάρχει πέψη αλλά γίνεται ο διαχωρισμος των τροφών και η αφομίωση των θρεπτικών στοιχειών τους .

delta66
30-12-08, 12:07
Δεν ημουν μαλλον αρκετα σαφης στο σχολιο μου, αφου περιμενα καποιος διαβαζοντας την παραθεση απο το αρθρο που εχω το λινκ πιο κατω, να καταλαβει το "ειδος" και τη μορφολογια του στομαχιου του ψαριου.

Η ουσια ειναι οτι το χρυσοψαρο εχει διαφορετικο στομαχι απο τα αλλα ψαρια, ως εκ τουτου ολη μερα "πειναει" και "ζητιανευει" φαγητο.
Εμεις δεν πρεπει να παρασυρομαστε, αλλα να του δινουμε μονο την ποσοτητα φαγητου που πρεπει.

clarck
30-12-08, 13:07
Οκ.

Λοιπον, εκανα και την αλλαγη νερου, προσθεσα και το αλατι (API AQUARIUM SALT) και προχωραμε ως ειπαμε.

Για να δουμε αν θα υπαρξουν αποτελεσματα.

Ευχαριστω για την βοηθεια και παλι!!

clarck
19-01-09, 12:09
Καλημερα στο φορουμ.

Δεν θα ηταν καιρος να δω αποτελεσματα απο το αλατι για τα λευκα στιγματα αν ηταν μεχρι τωρα?

Δυστηχως δεν βλεπω καποια βελτιωση.
Το ψαρι ειναι καλα κατα αλλα, τρωει, κολυμπαει, αλλα αυτα τα στιγματα δειχνουν αμεταβλητα.

Υπαρχει κατι αλλο να κανω?

george
19-01-09, 12:13
Πόσο αλάτι έβαλες ;

clarck
19-01-09, 12:22
3γρ ανα λιτρο, κανονικα. Το συμπληρωνα μετα τις αλλαγες νερου παλι οπως ειχαμε πει.

PascM
19-01-09, 12:23
Από τις 30/12 μέχρι τώρα όχι μόνο βελτίωση έπρεπε να δεις αλλά να είσαι εντελώς οκ!
Θερμοκρασία?

clarck
19-01-09, 12:33
27 σταθερα

PascM
19-01-09, 12:59
Η διαδικασία για το ich είναι 3γρ/λίτρο και 30 βαθμοί για 10 μέρες.
Με την θερμοκρασία αυξάνετε ο μεταβολισμός του παρασίτου και μειώνετε ο κύκλος ζωής του.

Όμως και πάλι θα έπρεπε ήδη να έχεις ξεμπερδέψει (ΙΜΟ)
Μήπως καλύτερα να ανεβάσεις μια φωτό διότι μετά από τόσο καιρό δεν νομίζω οτι μιλάμε για ich.

clarck
19-01-09, 13:45
Να ανεβασω, αλλα αν δειτε ολες αυτες που εχω βαλει πχ στο ποστ #33, αυτο ειναι ακομα...

Παντως, μετα την επισκεψη μου το μαγαζι που ειχα παρει το Sera Baktopur, ο ανθρωπος μου ειχε δειξει ενα ψαρι με ich και δεν ηταν αυτο που εχει το ψαρι μου.

τα στιγματα ειναι αχνα και 2 -3 φορες ποιο μεγαλα απο αυτα του ich. Επησεις στην υφη ειναι σαν γρομπαλακια, αν βοηθαει αυτο...

PascM
19-01-09, 14:18
Είναι πιθανό να μην είναι τελικά ich αλλά χτυπήματα κλπ.

clarck
19-01-09, 14:37
Τα οποια εμφανιστηκαν ξαφνικα και μαλιστα αφου το εβαλα στο μεγαλυτερο ενυδρειο? Το ψαρι ηταν σε ενα ακομη μικροτερο και ηταν "καλα"

Κατι πρεπει να ειναι.

Να κανω την θεραπεια με το Baktopur? (διατηρωντας το σφουγγαρι του φιλτρου σε χωριστο δοχειο ωστε να το επαναφερω μετα)
Να μην κανω τιποτα?

PascM
20-01-09, 00:48
Εφόσον βλέπεις το ψάρι να συμπεριφέρεται κανονικά μην κάνεις τίποτα!
Αυτή είναι η δική μου πρόταση από εκεί και πέρα εσύ το βλέπεις και το παρατηρείς και εσύ μπορείς να κρίνεις καλύτερα από όλους μας.

in the pond
20-01-09, 09:22
Τα οποια εμφανιστηκαν ξαφνικα και μαλιστα αφου το εβαλα στο μεγαλυτερο ενυδρειο? Το ψαρι ηταν σε ενα ακομη μικροτερο και ηταν "καλα"

Κατι πρεπει να ειναι.

Να κανω την θεραπεια με το Baktopur? (διατηρωντας το σφουγγαρι του φιλτρου σε χωριστο δοχειο ωστε να το επαναφερω μετα)
Να μην κανω τιποτα?

Οι συνεχόμενες θεραπείες δεν θα κάνουν καλό αλλά διαταράσεις συνεχώς τη χημεία/βιολογία του νερού με όχι και τα καλύτερα αποτελέσματα. Ικκ δεν είναι με σιγουριά. Αν ήταν κτυπήματα που δεν είναι, σίγουρα με τον καιρό θα είχαν περιοριστεί. Εμένα προσωπικά μου φαίνονται περισσότερο σαν εκδορές από κάψημο αμμονίας. Αφού όμως λες ότι ουδέποτε η αμμωνία σου δεν ήταν ψηλά ούτε τα νιτρώδη τότε ας ψάξουμε κάτι άλλο. Μήπως αυτά τα στίγματα είναι εξογγωμένα στο πτερύγιο? Είναι συμπαγές και σκληρά?

Το λέω αυτό, γιατί στη φωτογραφία στην αρχή του θέματός σου, οι κυλίδες ήταν πολύ λιγότερες αλλά και μικρότερες από αυτές της πιο πρόσφατης φωτογραφίας. Στην τελευταία μάλιστα έχουν χρωματιστεί και λευκές? Απλά απάντησε μου σε ότι σε έχω ερωτήσει πιο πάνω και θα σου πω.

clarck
20-01-09, 09:34
Καλημερα παιδια.

Φιλε Βασιλη ναι ειναι εξογγομενα και ειναι μονο στα πτερυγια και την ουρα. Στο σωμα δεν εχει καθολου. Επισεις ειναι σκληρα και συμπαγη.

Φιλε Πασχαλη και λοιπα μελη σας ευχαριστω και παλι για ολες τις απαντησεις και τον χρονο σας!

in the pond
20-01-09, 09:37
Καλημερα παιδια.

Φιλε Βασιλη ναι ειναι εξογγομενα και ειναι μονο στα πτερυγια και την ουρα. Στο σωμα δεν εχει καθολου. Επισεις ειναι σκληρα και συμπαγη.

Φιλε Πασχαλη και λοιπα μελη σας ευχαριστω και παλι για ολες τις απαντησεις και τον χρονο σας!

Έχουν αυξηθεί το τελευταίο διάστημα?

delta66
20-01-09, 10:05
δες κι αυτο http://www.jbl.de/onlinehospitaluk/perpicture/index.php?Step=2&GalleryId=2

clarck
20-01-09, 10:10
Απο τοτε που τα πρωτοειδα ναι, αλλα οχι το τελευταιο διαστημα απ' οσο μπορω να διακρινω.

Βασιλη ειδα το σαιτ, σιγουρα δεν ειναι ich.

Το ich ειναι λεπτο, διακριτο και απλωνεται σε ολοκληρο το σωμα.

Η περιγραφη που εδωσες στο ποστ #57 ειναι οτι κοντινοτερο εχει ακουστει. Η διαφορα στις φωτογραφιες υπαρχει κυριως γιατι βγηκαν με διαφορετικο τροπο (φωτισμο)

Οι φωτογραφιες στο σαιτ δεν μου ταιριαζουν με αυτο που εχει το χρυσοψαρο.

in the pond
20-01-09, 10:57
Απο τοτε που τα πρωτοειδα ναι, αλλα οχι το τελευταιο διαστημα απ' οσο μπορω να διακρινω.

Το ότι δεν μεγάλωσαν καθόλου το τελευταίο διάστημα, έχει να κάνει με τις διάφορες θεραπείες που έχεις ήδη χρησιμοποιήσει και απλά τις κρατάς σε αναστολή.

Εντούτοις όμως πιστεύω ότι πρόκειται για αρχικά στάδια λεμφοκύστης, που προσβάλλει εκτός των άλλων και τα κυπρινοειδή. Είχα και εγώ παρόμοια περίπτωση πριν 4 χρόνια και είχα την τύχη να δω τα αρχικά της στάδια που ομολογουμένως είναι εκπληκτικά όμοια με τα συμπτώματα του ψαριού σου. Η μοναδική διαφορά είναι ότι στο δικό μου ψάρι ξεκίνησε από τα ραχιαία πτερύγια. Είδα την λεμφοκύστη να απλώνεται και πιο κάτω και να ξεχωρίζει σαν λευκοί και σκληροί όγκοι στο ψάρι. Έδρασα με συνδυασμό φαρμάκων Baκtobur και cyprinopur μετά από παρέμβαση ενός Αμερικάνου φίλου. Η ασθένεια προχώρησε ακόμα λίγο αλλά σταδιακά μετά παρόδου πολύ μεγάλου χρονικού διαστήματος υποχώρησε. Το ψάρι αυτό ζεί ακόμα στη λίμνη μου (ένα θυληκό comet). Εννοείται ότι η θεραπεία πρέπει να γίνεται απομονωμένα γιατί μιλάμε για πολύ δυνατό συνδυασμό φαρμάκων που καταστρέφει ιούς, βακτήρια, τα πάντα.

Αν και πολύ δύσκολη ασθένεια (ιος την προκαλεί), εντούτοις υπάρχει συνδιασμός φαρμάκων για την καταπολέμιση της. Πιστεύω ότι το ενυδρείο σου είναι πολύ μικρό ώστε να αντέξει το ψαράκι σου αυτή τη διαδικασία.

Δυστυχώς όμως, τότε δεν είχα τη σκέψη να βγάλω φωτογραφίες για τα στάδια της ασθένειας, ώστε να κρατηθούν σε αρχείο, πράγμα που με στεναχωρεί αφάνταστα. Σου προτείνω όμως να κάνεις υπομονή και να περιμένεις την απάντηση του φίλου Σωκράτη που είναι εξαιρετικά καλός σε τέτοια θέματα. Ίσως μάλιστα εγώ να κάνω και λάθος. Το μόνο σίγουρο είναι να μη βιαστείς καθόλου. Κράτησε την υπομονή σου, άσε ακόμα λίγο το ψάρι χωρίς αλάτια, θεραπείες και το πράγμα θα δείξει από μόνο του για το τι πραγματικά συμβαίνει. Με αυτόν τον τρόπο ίσως εξελιχθεί περισσότερο και εννοήσουμε καλύτερα την αιτία. Απλά ενημέρωνε τακτικά το θέμα και βγάζε φώτο για να υπάρχουν μετά από κάθε εξέλιξη.

ΤΟ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑΚΙ ΣΟΥ ΘΕΛΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ!!!

clarck
20-01-09, 11:55
Βασιλη χιλλια ευχαριστω για τις πολυτιμες πληροφοριες!

Η γυναικα μου θελει να αλλαξουμε το επιπλο που φιλοξενει την τηλεοραση (και το ψαρι) οποτε το επομενο θα φροντισω να αντεχει το παραπανω βαρος ωστε να λυσουμε το προβλημα του μεγεθους του ενυδριου!

SOCRATIS
20-01-09, 19:11
Σου προτείνω όμως να κάνεις υπομονή και να περιμένεις την απάντηση του φίλου Σωκράτη που είναι εξαιρετικά καλός σε τέτοια θέματα.

Για να μην απατάστε ,δεν γνωρίζω από τέτοια και από πολλά άλλα θέματα ,εξού και δεν έδωσα μέχρι τώρα καμιά συγκεκριμένη απάντηση . Ick δεν είναι ,ούτε παράσιτα και μάλλον δεν προέρχονται από χτυπήματα. Οι λεμφοκύστες είναι ένα ενδεχόμενο.
Θα συμφωνησω με τον "in the pond" στα παραπάνω και επαυξάνω στο ότι από την στιγμή που το ψάρι είναι κινητικό και ορεξάτο ,τίποτε παραπάνω από τακτές αλλαγές νερού και ποιοτική διατροφή .

clarck
20-01-09, 22:37
Ενταξει παιδια θα το παρακολουθησω και θα ενημερωνω!

clarck
24-01-09, 00:22
Λοιπον εχουμε νεοτερα. Η ουρα εκανε ενα σχισιμο στο πανω μερος παραλληλη με τις γραμμωσεις που υπαρχουν.

φωτο.
http://www.pbase.com/image/108454580/original.jpg


Και μια ακομα απο τα στιγματα.

http://www.pbase.com/image/108454716/original.jpg

Πάνος
24-01-09, 00:45
περισσοτερο απο τα στιγματα θα με ανησυχουσαν τα "αιματωματα" στο πτερυγιο της ουρας....

clarck
24-01-09, 01:05
μηπως τελικα ειναι fin rot?

in the pond
24-01-09, 01:07
Απαντώ σε συντομία και φεύγω για ύπνο.

Το σκίσημο της ουράς είναι αιτία του πολύ μικρού χώρου και του στρεσαρίσματος. Με την παραμικρή επιτάχυνση παιδεύεται το ζωντανό και φυσικά με κάποιο τίμημα.:(

Η δεύτερη φώτο αν και δείχνει ολοκάθαρη, εντούτοις 100% δεν μπορώ να είμαι σίγουρος. Τείνω όμως να επιμείνω στην αρχική μου θέση ότι πρόκειται για αρχικά στάδια λεμφοκύστης. Δείτε και εσείς παιδιά, τί λέτε εσείς? Υπομονή όμως όπως έχουμε πει, χωρίς βεβιασμένες κινήσεις.

Τελειώνοντας φίλε, θέλω να σου ξανατονίσω την αναγκαιότητα άμεσης αντικατάστασης του ενυδρέιου σου, αν θέλεις να δείς το ψαράκι σου υγειή. Ο απελπιστικά μικρός χώρος στρεσάρουν περισσότερο το ζώο με όχι και τις καλύτερες συνέπειες.:(
-------------------------
μηπως τελικα ειναι fin rot?


Καμία σχέση με αυτό που λες.

clarck
24-01-09, 01:53
παλι καλα..

καλο βραδυ Βασιλη.

Blanch
25-01-09, 15:25
Στο παρελθόν είχα αντιμετωπίσει το ίδιο ακριβώς σύμπτωμα με τα άσπρα στίγματα και ενώ είχα χρησιμοποιήσει αλάτι χωρίς αποτέλεσμα, πέρασα και σε φάρμακα χωρίς να δω επίσης καμία βελτίωση. Τελικά το ψάρι έζησε με αυτά για δύο χρόνια μέχρι που το έχασα από dropsy, δηλαδή από κάτι άσχετο. Ποτέ δεν έμαθα τι είναι όσο και να το έψαξα...

Ο χώρος πάντως, είναι πράγματι σημαντικός για το ψάρι.

clarck
27-01-09, 22:35
Η αλλαγη επιπλου εχει δρομολογηθει! Συντομα θα εχω κανονικο ενυδρειο!!

(καμμια προταση για καποιο πολυ ωραιο? Θα ειναι στο σαλονι....)

delta66
28-01-09, 01:07
Για ενα χρυσοψαρο?
Μεχρι ποσα € ?

clarck
28-01-09, 01:25
μεχρι τωρα δεν χωραγε ουτε αυτο...

Τωρα για χρηματα δεν εχω ιδεα. Δεν εχω κοιταξει καν. Αν μποριτε βαλτε κανα link να δουμε...

:)

delta66
28-01-09, 02:36
Μερικες προτασεις:

-Καποιο απο τα juwel rekord 600 (60 λιτρα) ή rekord 800 (110 λιτρα) http://www.juwel-aquarium.de/en/rekord.htm?cat=1193
Εχουν φως (μια Τ8, 15 και 18 watt αντιστοιχα) και εσωτερικο φιλτρο.
Το πρωτο το βρηκα 95€ και το δευτερο 145€. (χωρις επιπλο)
Τα επιπλα τους κοστιζουν απο 35 και 45 (κανουν και οι βασεις των πιο παλιων μοντελων rekord 60 και 80)
Αν το αγορασεις απο το καταστημα της κηφισιας θα παρεις 50% δωροεπιταγη το μισο της αξιας του ενυδρειου (47€) να αγορασεις διακοσμητικα, αμμο κλπ ή και να αναβαθμισεις το φιλτρο του αντικαθιστωντας καποιο σφουγγαρι με καλο βιολογικο υλικο substrat pro.
(αλλο ενυδρειο η το επιπλο δεν σου το δινουν με τη δωροεπιταγη :smt012)

-Επισης κοιτα κι αυτο rio 125 (http://www.juwel-aquarium.de/en/rio.htm?cat=4) (κλασεις ποιοτικοτερο) Εδω σε αγγελια με 120€ : http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29588
Ειναι καινουριο στο κουτι του και η τιμη του κανονικα στην αγορα ειναι 188€
Αν θελεις και επιπλο κοστιζει στην κηφισια 81€



Για ενα ψαρι το 600 ειναι μια χαρα (95€+35€ το επιπλο και δωρο 47€ (για αμμο, πετρες 2-3 ξυλα, ανουμπιες να δεσεις πανω τους για αρχη και βαλισνεριες ή java fern, ευκολα φυτα και σκληρα για τα "δοντια" των χρυσοψαρων).
Ισως φτασουν και για 1 λιτρο substrat υλικο για το φιλτρο.

clarck
28-01-09, 13:56
ok, ευχαριστω πολυ Σπυρο!

in the pond
28-01-09, 16:33
ok, ευχαριστω πολυ Σπυρο!

Βρε φίλε clark, γιατί να πάρεις ένα ενυδρείο στα όρια χώρου για ένα μόνο ψάρι? Για σκέψου το ενδεχόμενο για λίγο μεγαλύτερο ενυδρείο ώστε να βάλεις περισσότερα από ένα χρυσόψαρα. :cool:

Η εικόνα θα είναι σαφώς καλύτερη, αφού θα είναι κιόλας στο σαλόνι. :) Επίσης θα βρει και το ψάρι σου παρέα. :smt054Τα χρυσόψαρα είναι πολύ κοινωνικά.;)

Το ελάχιστο, 40 λίτρα για κάθε χρυσόψαρο αν και πιστεύω ότι θα' πρεπε η αναλογία αυτή να ήταν μεγαλύτερη.

clarck
28-01-09, 20:26
Θα παω με την πρωτη ευκαιρια να παρω μια ιδεα και θα σας ενημερωσω!

clarck
02-02-09, 14:42
Χαιρετε! Μελιιιγο ψαξιμο ιντερνετικο που εχω κανει εχω καταληξει σε ενα πραγμα. Τα λιτρα.

Το ενυδριο θα ειναι 60-80 λιτρα.

Τωρα μπορειτε μηπως να μου κανετε προτασεις ως προς τι να εχει μεσα του.

Το σχεδιο ειναι:

1. Αγορα ενυδριου & εξοπλισμου
2. Μεσα θα μπει το χρυσοψαρο μου, στην αρχη μονο του (να νιωσει και λιγο βασιλιας...) και μετα και αλλα ψαρακια σιγα σιγα αφου γινει και η θεραπια του με το καλο...
3. Τι ψαρια μπορουν να μπουν μετα μεσα? Τι φυτα?
4. Τι να προσεψω (περιπου) στην αρχικη αγορα?

Ευχαριστω.

george
02-02-09, 14:47
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/goldfish2.htm

delta66
02-02-09, 21:02
Χαιρετε! Μελιιιγο ψαξιμο ιντερνετικο που εχω κανει εχω καταληξει σε ενα πραγμα. Τα λιτρα.

Το ενυδριο θα ειναι 60-80 λιτρα.

Τωρα μπορειτε μηπως να μου κανετε προτασεις ως προς τι να εχει μεσα του.

Το σχεδιο ειναι:

1. Αγορα ενυδριου & εξοπλισμου
2. Μεσα θα μπει το χρυσοψαρο μου, στην αρχη μονο του (να νιωσει και λιγο βασιλιας...) και μετα και αλλα ψαρακια σιγα σιγα αφου γινει και η θεραπια του με το καλο...
3. Τι ψαρια μπορουν να μπουν μετα μεσα? Τι φυτα?
4. Τι να προσεψω (περιπου) στην αρχικη αγορα?

Ευχαριστω.
Αν ειναι δεδομενο το "60-80 λιτρα" αστο μονο του το ψαρι.
Αν πας σε 100 παρε και δευτερο ψαρι.

Μιλαμε για ενα ζωο που εχει τις δυνατοτητες να γινει συντροφος σας για πολλααααα χρονια.
Καντο να νιωσει ανετα.;)

clarck
02-02-09, 23:08
Βασικα αν δεν ερθει πρωτα το επιπλο, δεν δω ποσο ειναι το 80αρι απο κοντα και δεν μετρησω, μαλλον τσαμπα υποθεσεις κανω. Οποτε...

in the pond
03-02-09, 10:06
Βασικα αν δεν ερθει πρωτα το επιπλο, δεν δω ποσο ειναι το 80αρι απο κοντα και δεν μετρησω, μαλλον τσαμπα υποθεσεις κανω. Οποτε...

Καλά, το έπιπλο σε πελεκάνο το παραγγείλατε? Δεν μπορείς να γνωρίζεις τις διαστάσεις εκ των προτέρων και τον χώρο που σου αφήνει προς διάθεση του ενυδρείου?

clarck
03-02-09, 15:07
Βασιλη, το θεμα μου ειναι οι διαστασεις του ενυδριου. Το επιπλο ξερω ποσο ειναι. Ενυδριο ομως ουτε εχω διαλεξει, ουτε τις φυσικες διαστασεις του ξερω.

Τα site ειναι πολυ φειδωλα στις εικονες και στις διαστασεις. Ακομα και το site που μου εστειλαν με pm απο φωτογραφιες ειναι δραμα.

delta66
03-02-09, 19:07
Περιεργο, εγω τα βρισκω πρωτα αυτα συνηθως. ποια εταιρεια κοιταξες?
Τεσπα, το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να "εκμεταλευτεις" τις διαστασεις του επιπλου αλλα να φροντισεις να μην εξεχει καθολου η γυαλα απο αυτο.

clarck
03-02-09, 23:52
Δεν εχω κοιταξει σε καποιο καταστημα ακομα. Εκανα google και ειδα οτι βρηκα.

Anyway θα εχουμε νεα συντομα. Θα πρεπει να παω και σε καποιο μαγαζι για να δω απο κοντα ωστε να αποκτησω και την αισθηση του ογκου.
Τωρα μιλαω στον αερα. Μπορει το 80αρι να μου φανει μικρο και να παω στα 100+. Μπορει να ειναι αυτο που ζηταω. Μπορει να το θεωρησω μεγαλο. Δεν ξερω.
Παντως ειναι κρινα να μπω στην διαδικασια και να μεινω με ενα ψαρι.
Οκ, αν ειναι και παρω κατι "μικρο" παλι, μονο του θα το αφησω. Αλλα θελω να εινια μεγαλο ωστε να εχει και παρεα.

clarck
06-02-09, 17:11
Πηγα και ειδα τελικα. Το Rio 125 μου αρεσε, αν και το μαυρο εχει οψη πλαστικου ενω τα αλλα δυο που ειναι στο χρωμα του ξυλου εχουν πολυ καλυτερη οψη στα τελειωματα.

Απο εβδομαδα θα παω να το φορτωσω.

Γιώργος Κ
06-02-09, 17:14
Πηγα και ειδα τελικα. Το Rio 125 μου αρεσε, αν και το μαυρο εχει οψη πλαστικου ενω τα αλλα δυο που ειναι στο χρωμα του ξυλου εχουν πολυ καλυτερη οψη στα τελειωματα.

Απο εβδομαδα θα παω να το φορτωσω.

+-8+-8+-8+-8+-8+-8+-8+-8
Στο ψαρακι σου να δεις πως θα του αρεσει!!!!!!!!!!

delta66
07-02-09, 00:09
Πηγα και ειδα τελικα. Το Rio 125 μου αρεσε, αν και το μαυρο εχει οψη πλαστικου ενω τα αλλα δυο που ειναι στο χρωμα του ξυλου εχουν πολυ καλυτερη οψη στα τελειωματα.

Απο εβδομαδα θα παω να το φορτωσω.
Πολυ καλο ενυδρειο.
Θελει καποιες αναβαθμισεις που αν το αγορασεις απο waterinn θα εχει τα μισα λεφτα δωροεπιταγη για να παρεις :
Καλυτερο θερμαντηρα καθως εχουν ακουστει παραπονα για κολληματα.
Ενας Jager 100-120W θα ειναι σουπερ.
Καλο βιολογικο υλικο (πχ eheim substrat pro, sera siporax, αστερακι rena) για να αντικαταστησεις καποια σφουγγαρια.
Με τα υπολοιπα χρηματα παρε αμμο, φυσικα διακοσμητικα οπως ξυλα πετρες seachem prime αντιχλωριο, σκληρα φυτα που δεν τα τρωνε τα χρυσοψαρα πχ ανουμπιες, java fern και δεστα με πετονια ή κλωστη στα ξυλα (δεν φυτευονται αυτα και δεν θελουν τιποτα απο λιπασματα κλπ).
Υποστρωμα λιπασματος μη παρεις φυσικα.
Το χρωμα συζητατο με την κυρα, να πηγαινει με τον υπολοιπο χωρο.
Το μαυρο παντως παει με ολα ;)
Και εγω ετσι δεν ηθελα στην αρχη, αλλα τελικα πηρα μαυρο και δεν το μετανοιωσα :smt054


ΥΓ απεφυγε το συνηθες λαθος, "να αγορασεις τωρα ζωντανο".

clarck
07-02-09, 10:26
Σπυρο ηταν η επομενη ερωτηση μου. (τι αλλο να παρω για το ενυδριο) Με καλυψες.

Οχι αλλο ψαρι δεν παιρνω τωρα, απλα θα ετοιμασω το ενυδριο, θα βαλω μεσα αυτο που εχω και βλεπουμε.

*Με δεδομενο οτι στο σπιτι εχουμε σταθερα 25 βαθμους, να βαλω θερμαντηρα?

SOCRATIS
07-02-09, 11:26
Ο θερμαντήρας δεν έχει κυρίαρχο ρόλο σε ένα ενυδρείο κρύου νερού.Χρησιμοποιήται περιστασιακά ,σε περιπτώσεις ασθενείας (πχ ick) και σε αναπαραγωγές.

clarck
07-02-09, 14:12
Ok!

Ευχαριστω πολυ για ολα παιδια.

in the pond
07-02-09, 19:33
Εξυπακούεται ότι θα χρησιμοποιήσεις το ήδη υπάρχον βιολογικό υλικό, απλά θα πρέπει να προσθέσεις το ανάλογο που θα υπολείπεται στο καινούριο φίλτρο σου. Μην υποβάλεις ξανά το χρυσόψαρο στην διαδικασία του στρωσήματος.

clarck
08-02-09, 13:13
Οχι αυτο το καταλαβα. Χρησοιμοποιω το νερο απο το υπαρχον ενυδρειο οπως ειναι, και συμπληρωνω το υπολοιπο απο την βρυση μαζι με το αντιχλωριο.
Λεω ομως αντι να ξεπλυνω το μινιμαλ σφουγκαρακι του μικρου eheim μεσα στο καινουργιο, να το βαλω να δουλευει μεσα στο rio για μερικες μερες ωστε να δωσει οτι εχει.

Γιώργος Κ
08-02-09, 13:36
Οχι αυτο το καταλαβα. Χρησοιμοποιω το νερο απο το υπαρχον ενυδρειο οπως ειναι, και συμπληρωνω το υπολοιπο απο την βρυση μαζι με το αντιχλωριο.
Λεω ομως αντι να ξεπλυνω το μινιμαλ σφουγκαρακι του μικρου eheim μεσα στο καινουργιο, να το βαλω να δουλευει μεσα στο rio για μερικες μερες ωστε να δωσει οτι εχει.

Καλο ειναι να το βαλεις το παλιο σου φιλτρο μεσα στο νεο ενυδρειο και να δουλευουν μαζι με το καινουργιο!!
Χαιρομαι που πηρες νεο ενυδρειο!!!:p:p

maikl
08-02-09, 16:07
Λεω ομως αντι να ξεπλυνω το μινιμαλ σφουγκαρακι του μικρου eheim μεσα στο καινουργιο, να το βαλω να δουλευει μεσα στο rio για μερικες μερες ωστε να δωσει οτι εχει.

-Ξεπλυνε το μεσα στο καινουριο και βαλτα να δουλευουν μαζι:cool:

halvas69
08-02-09, 17:10
Οχι αυτο το καταλαβα. Χρησοιμοποιω το νερο απο το υπαρχον ενυδρειο οπως ειναι, και συμπληρωνω το υπολοιπο απο την βρυση μαζι με το αντιχλωριο.
Λεω ομως αντι να ξεπλυνω το μινιμαλ σφουγκαρακι του μικρου eheim μεσα στο καινουργιο, να το βαλω να δουλευει μεσα στο rio για μερικες μερες ωστε να δωσει οτι εχει.

Μιά χαρά η σκέψη σου αλλά θα αφήσεις το μικρό να δουλεύει παράλληλα, τουλάχιστον ένα μήνα.

clarck
10-02-09, 20:01
ενα αποχαιρετιστηριο βιντεακι απο το ενυδρειακι μου, πριν παμε για αλλα!

http://www.youtube.com/watch?v=l2UgaSK5yiU

dizio
10-02-09, 20:42
κουκλι είναι, να το χαίρεσαι...

halvas69
10-02-09, 21:44
Πραγματικά θέλει χώρο το ψαράκι σου, είναι οφθαλμοφανές ότι δεν χωράει, οπότε με το καλό στο νέο του σπίτι.
Πρέπει να είναι το πιο όμορφο που έχω δει ποτέ, βασικά είμαι ερωτευμένος μαζί του. :smt054

clarck
10-02-09, 22:03
Πραγματικα ευχαριστω πολυ για τις ευχες παιδια!

Και για συγκριση μεγεθων, το μπροστινο τζαμι ειναι 40 εκατοστα... Ο ...πειναλας, οπως ειναι το χαιδευτικο του, εχει γινει μπαρμπουνι...

clarck
18-02-09, 14:48
Ποτε θα ερθει????? Αχ βαχ..... (καπου πρεπει να τα πω, πιστευω οτι με καταλαβαινετε... ;) )

Στο μεταξυ, ετοιμαζω τα επιπλα (κατεληξα σε αλλες λυσεις) και ετοιμαζω τα περιφεριακα...

SOCRATIS
18-02-09, 15:07
Tα όνειρα λήγουν με την πραγματοποίησή τους.Οπότε και η αναμονή ωφέλιμη εστί ;) .Καλή συνέχεια.

Πάνος
18-02-09, 16:48
Tα όνειρα λήγουν με την πραγματοποίησή τους.Οπότε και η αναμονή ωφέλιμη εστί

τι ειπες τωρα......:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

clarck
18-02-09, 16:53
Ετσι ειναι... η αναμονη ειναι γλυκια. Ελπιζω να μην ειναι τοση ωστε να ξυνησει, παντως.

Α, οσο περιμεναμε τα λιτρα εγιναν 180 τελικα... (Rio 180)

in the pond
18-02-09, 17:21
Ετσι ειναι... η αναμονη ειναι γλυκια. Ελπιζω να μην ειναι τοση ωστε να ξυνησει, παντως.

Α, οσο περιμεναμε τα λιτρα εγιναν 180 τελικα... (Rio 180)



τόσο το καλύτερο;) Τώρα έχεις τη δυνατότητα να εντοπίσεις και να πάρεις ακόμα δύο εξίσου όμορφα χρυσοψαράκια για παρέα του δικού σου.

Περιμένουμε να δούμε το αποτέλεσμα.

clarck
09-03-09, 18:22
Ηρθε!

Τωρα.

Πηρα το Eheim Substrat Pro & το Sera Siporax για το φιλτρο.
Οπως καταλαβα θα αντικαταστησω καποια απο τα υλικα του φιλτρου του Juwel με αυτα, αλλα ποια? Αυτο το υλικο που βρισκεται μεσα στο καλαθακι? Γιατι ολα τα αλλα ειναι σφουγγαρια.

Θενκς!


Photos

http://www.pbase.com/image/110028019.jpg
http://www.pbase.com/image/110028510.jpg
http://www.pbase.com/image/110028729.jpg
http://www.pbase.com/image/110029756.jpg
http://www.pbase.com/image/110030069.jpg
http://www.pbase.com/update_image/110028019.jpg

Πάνος
09-03-09, 23:07
καλογεμισμενο!!!:p

clarck
09-03-09, 23:11
Ευχαριστω Παναγιωτη!

Αυτο με τα υλικα του φιλτρου δεν εχω καταλαβει. Τα υλικα που πηρα εξτρα ειναι "χυμα" πως τοποθετουνται μεσα το φιλτρο του Juwel? :confused:

Πάνος
09-03-09, 23:19
θα τα βαλεις σε διχτακι...δε ξερω αν πωλουν ειδικο τα μαγαζια...εδω δεν εχουν..ετσι τα εβαλα σε αυτα τα διχτακια που εχουν στα σουπερμαρκετ διαφορα προιοντα (οπως συσκευασμενα μινι τυρακια...η προσφορες 1+1) και τα χρησιμοποιω ετσι εδω και πολυ καιρο...δεν ειχα καποιο προβλημα....βεβαια πλυνε καλα τα διχτακια αν κανεις κατι τετοιο...

clarck
09-03-09, 23:30
Ok! Μηπως ξερεις ποια σφουγγαρια αντικαθιστω?

Ας πουμε βγαζω ενα μπλε και βαζω την αντιστοιχη ποσοτητα σε siporax και ενα ακομα και βαζω την αντιστοιχη ποσοτητα σε substrat?

:D

Πάνος
09-03-09, 23:46
1ον. δε ξερω τι υλικο ειναι αυτο στο "καλαθακι" που λες..
2ον. κατι παιζει με το πρασινο σφουγγαρι...καπου αναφερθηκε πως η γιουβελ λεει οτι κανει απονιτροποιηση...αλλα δεν ειναι και 100% σιγουρο...

προσωπικα θα εβγαζα το πρασινο σφουγγαρι και καποιο-α μπλε και θα αφηνα ενα η 2 σφουγγαρια στον πατο και πανω τα σιποραξ-σαμπστρατ
χρειαζεσαι οπωσδηποτε και σφουγγαρι γιατι κανει και μηχανικη καλη φιλτρανση (περαν της βιολογικης που κανει)..
εγω εχω και τον υαλοβαμβακα πανω πανω για μηχανικη φιλτρανση αλλα φροντιζω να τον καθαριζω συχνα..

clarck
09-03-09, 23:52
Ωραία! Τώρα το κατάλαβα και εχω καλή εικόνα! Πρωί πρωί θα τα ετοιμάσω!

Σε ευχαριστώ!

maikl
10-03-09, 06:06
...Συγχαρητηρια για την αγορα!:smt023 Τωρα να δεις ποσο πιο ωραια θα ειναι και ο ψαρης...
-Λοιπον για το φιλτρο.Το υλικο που εχει μεσα μαλλον ειναι αυτο (http://www.juwel-aquarium.de/en/cirax549.htm) και αρα ειναι βιολογικο υλικο οποτε το αφηνεις.
-Βαλε τα υλικα σου ως εξης απο κατω προς τα πανω:Χοντρο μπλε σφουγγαρι,λεπτο μπλε,cirax,substrat pro,siporax, υαλοβαμβακα.
Για καποιο διαστημα -10ημερο ασε και το μαυρο σφουγγαρι-ειναι ανθρακας- κατω απο τον υαλοβαμβακα(που δεν ειναι υαλοβαμβακας,αλλα το λεω ετσι για να καταλαβεις πιο λεω),ωστε να τραβηξει οποιες "κακες"ουσιες υπαρχουν στο ενυδρειο σου.
Αντε με το καλο να το χαρεις :smt045

* με την πρωτη ευκαιρια παρε ενα ακομη φιλτρο ,αλλα και κανενα θερμαντηρα να εχεις "καβα".Σιγουρα υπαρχει εγγυηση αλλα γνωμη μου καλα ειναι να εχεις και δευτερα...

clarck
10-03-09, 09:12
Μιχάλη σ'ευχαριστώ!

Θερμαντήρα πήρα της Jager τον 100αρι και αντικατέστησα ήδη αυτον της Juwel. Αν και εδω που τα λέμε δεν πιστέυω να τον χρειαστώ (εχουμέ πολύ ζέστη στο σπίτι μόνιμα)

Εχω βάλει και το μικρό Eheim να δουλέυει παρραληλα απο χθες το απόγευμα μέσα.

Ενα πρώτο setup.
http://www.pbase.com/image/110053635.jpg

gwgw
10-03-09, 09:34
τυχερο ψαρακι, ολοι εχουμε κανει στραβες στο ξεκινημα μας, εσυ φαινεται οτι πραγματικα το αγαπας αυτο το ψαρακι

μπραβο! αντε καλο γεμισμα και θελω και αλλες φωτογραφιες... ειναι πανεμορφο το ψαρακι σου

Synthercat
10-03-09, 10:10
Μπράβο ρε σε ζηλεύω... εγώ ακόμα "ζορίζω" το χρυσόψαρο μου (+τιγράκια) σε 20 μόνο λίτρα... σύντομα μετακομίζω σε δικό μου σπίτι (τέλος Μαϊου) και σε μεγάλο ενυδρείο. Ετσι ξεκίνησα και εγώ. Όπως μου το έφεραν 2 χρυσόψαρα σε 3 Λίτρα!!! Φυσικά το 1 μας άφησε μέσα σε 1 βδομάδα (τώρα πιά ξέρω γιατί) και το άλλο έζησε εκεί για 6 μήνες μέχρι να μου φέρουν δώρο το 20λιτρό και είπα να ασχοληθώ με το άθλημα αλλα ξεφεύγω τώρα και λέω τον πόνο μου... τεσπα. Αυτά. Απλα το χάρηκα τόσο το χρυσόψαρο σου στο νέο του χώρο που μου έβγαλε πικρία για το πως έχω το δικό μου μέχρι να μετακομίσω (άτιμα συναισθήματα)

clarck
10-03-09, 12:06
Γωγω σ'ευχαριστω! Η αληθεια ειναι οτι εχουμε δεθει πολυ με το ψαρακι μας οικογενειακως!

Synthercat (http://www.aquatek.gr/vb/member.php?u=4765) σ'ευχαριστω και σου ευχομαι γρηγορα και στο δικο σου!!

Για τα υλικα του φιλτρου ακολουθησα την συμβουλη του Μιχαλη αλλα αντι για τα δυχτακια απο τα τυρακια κρατησα το δυχτακι του Sera, το εκοψα στην μεση και εβαλα στο ενα το Sera και στο αλλο μισο to Eheim που χρειαστηκε ενισχυση γιατι τα μικροτερα μπαλακια εβγαιναν οποτε εβαλα και ενα δευτερο λεπτοτερο δυχτακι (απο μπουμπουνιερα :) )

http://www.pbase.com/image/110056393.jpg

Ryu
10-03-09, 12:50
πολυ ομορφο το ψαρακι σου!να το χερεσαι!ομως δεν θα εχει προβλημα τοσο κοντα στο ηχυο?

clarck
10-03-09, 13:09
Απο μουσικής άποψης (ένταση μουσικής) ή από τον μαγνήτη του ηχείου εννοείς?

ευχαριστώ!!

gwgw
10-03-09, 13:27
Γωγω σ'ευχαριστω! Η αληθεια ειναι οτι εχουμε δεθει πολυ με το ψαρακι μας οικογενειακως!



Τωρα θα δεις μεγαλη αλλαγη και στη συμπεριφορα του! θα μπορεις να το απολαμβανεις και ποιο πολυ, ειναι πολυ κινητικα αυτα τα ψαρακια :):)

μπραβο και παλι, να το χαιρεσαι ;)

STAMATIA
10-03-09, 13:51
H ταπεινή μου γνώμη να μην του συνεχίσεις την θεραπεία και να βάλεις άνθρακα στο φίλτρο σου για μια μερα να τραβήξει όλα τα φάρμακα. Χίλιες φορές ενυδρειακό αλάτι... Μην ακούς τους πετσοπάδες... Να κάνεις συχνές αλλαγές, να αποφεύγεις να μένει φαγητό στο νερό και πάνω από όλα να του βάλεις μεγαλύτερο ενυδρείο. Αν μπορείς βάλε και λίγο siporax στο φίλτρο σου και αν περισεύει και λίγο κερατοφυλλο από κανεναν συγχομπιστα καλό θα ήταν να εβαζες μέσα στο ενυδρείο.
Η γνώμη μου ότι το νερό της βρύσης είναι αστα να πάνε... Eκτός από το χλωριο υπάρχουν βαρέα μέταλλα και πολλά άλλα κακά...

clarck
10-03-09, 13:59
Σταματία την θεραπεία την έχω σταματήσει, όπως έχω σταματήσει και το αλάτι αφού δεν είδα αποτέλεσμα.
Τώρα θα περιμένω να δω αν κάνει τίποτα ο περίσσιος χώρος... (μεγαλύτερο ενυδρείο, έβαλα)

Τώρα για τα φυτά, στο κατάστημα δεν βρήκα κάτι που να μου αρέσει. Ήταν όλα πολύ μικρά. Κοίταξα gia anubia μόνο...

duaz
10-03-09, 19:57
στη θεση σου θα εκανα 3 μικρες αλαγες ....

1.φυτεμα μην τα φοβασε αν ειναι μικρα σε 2 μηνες θα φουντωσουν
:smt031:smt031

2..θα το εβαζα στη θεση της τηλεορασης ( χαχαχαχαχα ) :p:p:p:p
((( σε λιγες μερες θα χαζεψεις με το ποσο καλος κολυμβητης ειναι )))
+-8+-8+-8

3...και το ηχειο αν εχει τρυπα στο πισω μερος χωρις πλακα θα του αλλαζα θεση ...τουλαχιστον μερικα μετρα πιο αριστερα εστω ... οι δονησεις ειναι τεραστιες αν εσυ εχεις παθος με τη μουσικη οπως και εγω ....:smt020:smt020
:smt045:smt045:smt045
(εγω αλαξα ολο το σετ μου θεσεις οταν τελικα καταλαβα ποσο δυνατα ειναι για τους ψαρηδες μου )

παντως συγχαρητηρια για την επιλογη του νεου σου ενυδρειου
εισαι πολυ καλος
και επισης πολυ σωστος που καταλαβες πολυ γρηγορα τι ειναι καλο για τον πειναλα σου !!!!
φτου φτου να μην το ματιασει κανεις ειναι υπεροχος

σταματης

χχχ

clarck
10-03-09, 20:51
Σταμάτη σ' ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, μουσικόφιλος είμαι, αλλά λόγω της μικρής (της κόρης μας) οι εντάσεις έχουν εκλείψει απο το σαλόνι μας εδώ και χρόνια.
Απο την άλλη όταν παίζουν (σε ένταση) το μόνο που θα το έσωζε το ενυδρείο θα ήταν η άλλη πλευρά του σπιτιού.

Φυτά θα βάλω αλλά αυτά που είδα εκτός απο μικρά μου φάνηκαν και ασθενικά.
Που να πάω για σωστά φυτά? Για πείτε..

p.s. Πάντως κατάλαβα γιατί τα Vitrea ήταν διπλή τιμή στα ίδια λίτρα... Πλαστικό πουθενά, το τζάμι διπλό σε πάχος και γενικά άλλη κατασκευη!

duaz
10-03-09, 21:21
ασε φιλε και εμενα μια απο τα ιδια για ηχεια (dunaudio)...ευτηχως που παιζουν πολυ καλα στα χαμηλα ...χεχε

στο θεμα μας εγω με 4 χρυσοψαρα σε 200 λιτρα
εχω ...
κρυπτοκορινες ......( δεν μου της πειραζουν )
βαλισνεριες .....(επισης ...και μεγαλωνουν πολυ γρηγορα )
anubias nana / barteri nana / gongensis
egn.densa ............(τις ξεσκιζουνε... απλα αλλα αν βαλεις σε σημεια που δεν ειναι πολυ προσβασιμες ισως και επιβιωσουν μερικες κλαδες τους )
hydropctyle leucocephala .......( δεν τις ενοχλουν )
echonodorous rigidiofolius......( δεν μου τις πειραζουν )
lucky bamboo και να θελαν ..(δεν μπορουν καθως τα ανθη εκτος ενυδρειου αλλα δεν πρεπει να τα δαγκωσουν ποτε τα ανθη ειναι τοξικα καθως εχουν τη ταση να μαζεβουν νιτρικα στο ανθος που ρουφουν απο το ενυδρειακο νερο )


οσο που θα τα βρεις ειναι απλο σε καταστηματα που ασχολουναται καθαρα με ενυδρεια ξαψε στις κατηγοριες καταστηματων απλα προσεχεις εγω τα βαζω παντα σε κουβα για μερικες μερες κτλ

clarck
11-03-09, 09:17
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες Σταμάτη.


Σημερινές Μετρήσεις!

pH νερού ενυδρείου: 9 (μετρησα 2 φορες)
pH κατευθείαν από την βρύση: 7,5
Γενική σκληρότητα (GH): 7
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 7
Αμμωνία (ΝΗ3): 0mg/l
Νιτρώδη (ΝΟ2): <0.3mg/l
Νιτρικά (ΝΟ3): αναμένεται
Αλλαγές νερού: Δεν έχουν γίνει ακόμα
Θερμοκρασία: 24

Όλα τα τέστ είναι υγρά της Tetra, εκτός απο τα GH / KH που είναι της API (πάλι υγρά)

Το pH και τις σκληρότητες βλέπω ανεβασμένες. Πάμε για απιονισμένο?

Λογω της μεταφοράς, βλέπω λίγο ich να ξεκινάει. Έχει βγάλει λίγο στο κεφάλι ακριβώς μπροστά απ τα βράγχια. Να περιμένω να δω αν υποχωρήσει και βλέπουμε ή ξεκινάω αλάτι?

Blanch
11-03-09, 15:43
Mια χαρά είναι οι σκληρότητες. Το ph, 9, μου φαίνεται περίεργο.:confused:

Όσο για το ich, υποψιάζομαι ότι πρόκειται για τη γνωστή παρεξήγηση. Όταν τα ενήλικα αρσενικά φτάνουν σε ηλικία αναπαραγωγής και είναι η κατάλληλη εποχή, εμφανίζουν άσπρα μπιμπίκια στα "καπάκια" από τα βράγχιά τους. :rolleyes:

clarck
11-03-09, 15:58
Το νερό απο την βρύση το μέτρησα στο φυσιολογικό 7,5
Απο το ενυδρείο στο 9 (έκανα 2 μετρήσεις, μια χθες, μια σήμερα)

Τα υπόλοιπα δείχνουν φυσιολογικά, εκτός απο τα ΝΟ3 που ξέχασα να αγοράσω το τεστ. (που να μην είχα κάνει και λίστα!)

http://www.pbase.com/image/110094038.jpg


Λες να είναι αυτό και όχι ich δλδ? Άντε και με πήρε λίγο από κάτω......

PascM
11-03-09, 16:04
Κάτι πρέπει να υπάρχει μέσα στο ενυδρείο που επηρεάζει το ΡΗ

Blanch
11-03-09, 16:42
Είμαι σχεδόν σίγουρη ότι δεν πρόκειται για ich. :smt045Αλλά για να είμαστε σίγουροι, παρατήρησέ το να δεις αν θα βγάλει κόκκους στο σώμα και κυρίως στην ουρά.

clarck
12-03-09, 12:29
Το χαλίκι ή οι πέτρες δλδ. Δεν έχει και τίποτα άλλο. Τις πέτρες δεν τις δοκίμασα με το aquaforte.

Κατά τα άλλα τις εχω βράσει και με το παραπάνω και πλύνει και ξεπλύνει και τις είχα μέσα σε νερό πριν μπούνε στο ενυδρείο πάνω απο 2 εβδομάδες. (όχι ότι έχει να κάνει με το αν είναι ασβεστολιθικές ή όχι, αλλά λέμε.)

Update στις μετρήσεις:

pH νερού ενυδρείου: 9 (μετρησα 2 φορες)
pH κατευθείαν από την βρύση: 7,5
Γενική σκληρότητα (GH): 7
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 7
Αμμωνία (ΝΗ3): 0mg/l
Νιτρώδη (ΝΟ2): <0.3mg/l
Νιτρικά (ΝΟ3): 0~5mg/l
Αλλαγές νερού: Σήμερα ~ 60lt
Θερμοκρασία: 24

Όλα τα τέστ είναι υγρά της Tetra, εκτός απο τα GH / KH & του ΝΟ3 που είναι της API (πάλι υγρά)

http://www.pbase.com/clarckent/image/110099331.jpg
-------------------------
Είμαι σχεδόν σίγουρη ότι δεν πρόκειται για ich. :smt045Αλλά για να είμαστε σίγουροι, παρατήρησέ το να δεις αν θα βγάλει κόκκους στο σώμα και κυρίως στην ουρά.

Εντάξει είναι! Breeding Stars τα λένε αυτέ, ε? Τέτοια είναι.

http://www.pbase.com/image/110123147.jpg

Μπήκαν και τα πρώτα φυτά...

http://www.pbase.com/image/110123225.jpghttp://www.pbase.com/clarckent/image/110123221.jpg

SOCRATIS
12-03-09, 12:57
Μάλλον ,είναι στίγματα αναπαραγωγής .Η αλλαγή περιβάλλοντος προς το καλύτερο
"ξύπνησαν" τα αρσενικά ένστικτα αναπαραγωγής.

clarck
13-03-09, 13:37
Απο το Echinodorus Paleofolius, εχει φαει ηδη μισο φυλλο! Τι φαγάνας!
Το Cryptocoryne Becketti δεν το εχει φαει.

Μπηκαν και οι vallisneria, του φιλου malawimbuna (thanx!!)

Εδω μια ποιο ολοκληρωμενη εικονα.
http://www.pbase.com/image/110158981.jpg

clarck
19-03-09, 14:39
Παιδια μπορω να έχω λιγη βοηθεια με τα τεστ της API για το KH & GH?

Εκανα το τεστ ξανα μετα απο παραπομπη των παιδιων εδω (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=30925) και μετρησα τις σταγονες οπως γραφει μεχρι να αλλαξουν χρωμα τα υγρα.

Για το

KH > 11 σταγονες
GH > 8 σταγονες.

Αν καποιος εχει το τεστ μπορει να μου εξηγησει την διαδικασια με ...απλα λογια?

Συμφωνα με το πινακακι:

KH > # of drops > 11 > dKH = 11, ppm KH/GH = 196

GH > # of drops > 8 > dKH = 8, ppm KH/GH = 143.2

Ετσι δειχνει ο πινακας.

Και εγω εχω μπερδευτει. Help

Πάνος
19-03-09, 15:24
ασε τα ppm...σε γερμανικους βαθμους μετραμε...αρα εχεις kh 11 και gh 8 οσες δηλαδη οι σταγονες που χρειαστηκαν για την αλλαγη του χρωματος....
συνηθως βεβαια gh ειναι μεγαλυτερη του kh....

clarck
19-03-09, 16:36
Eιπα και ΄γω τοσο δυσκολο να ειναι?

Ευχαριστω για το ξεμπερδεμα Παναγιωτη

maikl
19-03-09, 17:32
συνηθως βεβαια gh ειναι μεγαλυτερη του kh....

-...αυτο προσεξε μηπως εκανες καπου λαθος..;)

clarck
19-03-09, 17:46
Οχι εγραφα σε χαρτι μια μια τις σταγονες! Ανακατευα μετα απο καθε σταγονα το δοχειο...

:confused::confused::confused:

clarck
06-04-09, 13:08
Παιδιά, σαν να βλέπω fungus στο πλάι του ψαριού, ενώ τα αρχικά στίγματα (http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=314080&postcount=33) δεν έχουν φύγει.

Να ξεκινήσω αλάτι? Θα έχουν κάποιο πρόβλημα τα φυτά μήπως?

in the pond
06-04-09, 13:27
Παιδιά, σαν να βλέπω fungus στο πλάι του ψαριού, ενώ τα αρχικά στίγματα (http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=314080&postcount=33) δεν έχουν φύγει.

Να ξεκινήσω αλάτι? Θα έχουν κάποιο πρόβλημα τα φυτά μήπως?

Από πού συμπέρανες ότι πρόκειται για FUNGUS? Βάλε φώτο.... μια χαρά φωτογράφος είσαι...:p:rolleyes:

Όσο για τα στίγματα, ήδη σου έχω πει ότι υπάρχουν δύο εκδοχές:
Η πρώτη ότι είναι παλαιά καψήματα από άσχημες συνθήκες νερού πράγμα που απέκλησες, ή πρόκειται για αρχικά στάδια λεμφοκύστης, αρρώστια η οποία παίρνει πάρα πολύ καιρό να εξαπλωθεί, ειδικά αν υπάρχουν καλές συνθήκες.

Μην προχωρήσεις ξανά σε οποιανδήποτε θεραπεία και μην ξεκινήσεις να ταλαιπωρείς το ψαράκι ξανά χωρίς λόγο.

clarck
06-04-09, 17:35
Δεν ξεκινάω τίποτα μην φοβάστε!

Απλώς ρωτάω να ξέρω και να προλάβω το οποιοδήποτε κακό.
Φώτο θα βάλω, έχετε δίκιο.

Οσο για τα στίγματα, απλά μου κάνει εντύπωση οτι είναι ακόμη εκεί. Μετρήσεις κάνω κάθε εβδομάδα, ολα καλά δείχνουν...
-------------------------
http://www.pbase.com/image/111008520/original.jpg
http://www.pbase.com/image/111008558/original.jpg
http://www.pbase.com/image/111014261.jpg

Αυτή η τελευταία φώτο είναι απο επάνω, γιατί είναι κάπως δύσκολα να αποτυπωθεί και είναι και οτι τα ψάρια δεν στεκονται πουθενά! Μολις πας κοντά περιμενουν φαί...

To βλέπετε καθόλου? είναι αυτή η θαμπή περιοχή πίσω και επάνω απο τα βράγχια

Πάνος
06-04-09, 23:41
δε βλεπω τιποτα...:confused:
να παω σε οφθαλμιατρο η δε βλεπετε και οι αλλοι??

PascM
06-04-09, 23:44
Εγώ βλέπω!
Βλέπω έναν αρσενικούλη να θέλει θηλυκούλη :p

clarck
07-04-09, 01:26
Ίσα που φαίνεται αλλά είναι εκεί πιστέψτε με. Τώρα τι είναι δεν ξέρω...

Πασχάλη δεν αναφέρομαι στα breeding stars. (αυτό εννοείς?)

Πείραξα "λίγο" την φωτογραφία για να το εντοπίσετε, με το μάτι φαίνεται καλύτερα, δυστυχώς δεν μπορώ να το αποτυπώσω καλύτερα.

http://www.pbase.com/image/111024413.jpg

PascM
07-04-09, 02:31
Αυτό είναι πιθανό χτύπημα ή ...σκουλίκι.
Παρατηρησέτο και θα δούμε αν και πως θα εξελιχθεί.

in the pond
07-04-09, 07:38
Ίσα που φαίνεται αλλά είναι εκεί πιστέψτε με. Τώρα τι είναι δεν ξέρω...

Πασχάλη δεν αναφέρομαι στα breeding stars. (αυτό εννοείς?)

Πείραξα "λίγο" την φωτογραφία για να το εντοπίσετε, με το μάτι φαίνεται καλύτερα, δυστυχώς δεν μπορώ να το αποτυπώσω καλύτερα.

http://www.pbase.com/image/111024413.jpg

Πιστεύω ότι πρέπει να κάνεις υπομονή και θα δείξει από μόνο του το θέμα. Δεν προχωρούμε σε οποιανδήποτε θεραπεία απλά νομίζοντας ή για προληπτικούς λόγους. Αλατάκι αν θες βάλε, γιατί δεν θα υπάρξει πουθενά πρόβλημα εκτός από τα φυτά.

Το σημαδάκι αυτό έχει παρουσιαστεί τώρα?
Αν δεις σε οποιανδήποτε περίπτωση ότι το σημάδι αυτό μεγαλώνει ή επεκτείνεται, ξαναβάλε φώτο.

Πασχάλη, παρασιτικό σκουλίκι δεν είναι στα σίγουρα. Τώρα για χτύπημα, ίσως!

Υπομονή και περιμένουμε!

maikl
07-04-09, 08:28
...αλατακι σε προληπτικη δοσολογια (0,1%) πιστευω οτι μονο καλο θα εκανε...;)

clarck
07-04-09, 10:06
Βασίλη, τώρα εμφανίστηκε 100%
Είμαι στην φάση που τα παρατηρώ τα ψάρια και χαλαρώνω :)

Πασχάλη παίζει να είναι και χτύπημα γιατί την τελευταία εβδομάδα κάνουν κάτι που δεν το έκαναν πριν. Την ώρα του ταΐσματος εκσφενδονίζονται προς τον βυθό και ο εν λόγω κύριος είναι πάντα απο κάτω, με αποτέλεσμα να τρίβεται με δύναμη στην άμμο απο την πλευρά που έχει την θαμπάδα.
Αυτο το κανουν καθε φορα που ταιζω...

Αλάτι θα προτιμούσα να μην βάλω αμέσως μιας και τα φυτά περνάνε ηδη "δύσκολες" ώρες με τα τσιμπίματα.
Αυτό βεβαια ισχύει στην περίπτωση που την βγάζουμε και έτσι, γιατί διαφορετικά δεν με νοιάζει για τα φυτά.

Μιχάλη σ' ευχαριστώ.

Όποτε είμαστε stand by και ενημερώνω!

Ευχαριστώ παιδιά! Πάντα βοηθάτε, να 'στε καλά.

clarck
23-04-09, 20:14
Το θαμπωμα δεν εχει φυγει, αλλα μαλλον μεγαλωνει. Πολυυυυ αργα, αλλα μεγαλωνει.
Φωτογραφια δεν νομιζω να οφελει, ισως βαλω ενα βιντεακι να φανει καλυτερα.

in the pond
24-04-09, 06:46
Βάλε καμιά φωτογραφία φίλε. Εύχομαι να μην επαληθευτώ με την αρχική μου διάγνωση...

clarck
24-04-09, 14:29
πω πω, δεν στεκονται πουθενα τα χρυσοψαρα λεμε!!!

http://www.pbase.com/image/111700289/original.jpg

http://www.pbase.com/image/111700635/original.jpg

Eλπιζω να φαινεται κατι. (εχω ανεβασει επιτηδες την οξυτητα παραπανω μπας και ξεχωρισει λιγο το προβληματικο κομματι...)

clarck
29-04-09, 14:03
μπορειτε να καταλαβετε τιποτα απο την φωτογραφια?

clarck
01-05-09, 22:08
Παιδια δυστηχως βλεπω χειροτερευση στο ψαρι. Το σημαδι μεγαλωνει και νομιζω οτι κανουν αρχη και αλλου.

Εν το μεταξυ, ειναι στρεσαρισμενος και συχνα παει και κρυβεται. Δειχνει να ενοχλειτε απο διαφορα. Ευτηχως το φαι δεν το αφηνουμε, οποτε τρωει κανονικα.

Βασιλη η συνδιασμενη θεραπεια που αναφερες ποια ηταν?

in the pond
01-05-09, 22:41
Παιδια δυστηχως βλεπω χειροτερευση στο ψαρι. Το σημαδι μεγαλωνει και νομιζω οτι κανουν αρχη και αλλου.

Εν το μεταξυ, ειναι στρεσαρισμενος και συχνα παει και κρυβεται. Δειχνει να ενοχλειτε απο διαφορα. Ευτηχως το φαι δεν το αφηνουμε, οποτε τρωει κανονικα.

Βασιλη η συνδιασμενη θεραπεια που αναφερες ποια ηταν?

Καλησπέρα φίλε,
Έχω δει τις πιο πάνω φωτογραφίες εδώ και μια βδομάδα. αλλά δεν βιάστηκα να σου απαντήσω αμέσως. Πιστεύω ότι πρόκειται για αυτό που έλεγα από την αρχή. Θα σε παρακαλούσα όμως να βγάλεις για ακόμα μια τελευταία φορά φώτο του ψαριού όπως είναι τώρα και μετά να προχωρήσεις. Θα σε παρακαλούσα να αγγίξεις το σημείο που εντοπίστηκε το πρόβλημα και να μας πεις την διαφορά υφής που έχει, σε σχέση πάντα με τα υγειή λέπια του ψαριού.

Όπως και να έχει, θα πρέπει να κάνεις ετοιμασίες για να περιορίσεις μόνο του το ψάρι αυτό, ώστε να μην υποστεί και το άλλο ψάρι την θεραπεία, αν και η λεμφοκύστη μπορεί να είναι μολύνει και τα άλλα ψάρια υπό προϋποθέσεις.

Πέρασε καιρός από τότε που είχα παρόμοιο περιστατικό. Παρόλα αυτά έχω σημειωμένο τον συνδιασμό των φαρμάκων. Είναι και τα δύο της sera, το Ciprinopur και το Bactobur. Θα πρέπει να ακολουθήσεις πιστά τις οδηγίες σχετικά με τις δοσολογίες και θα πρέπει να έχεις αρκετή υπομονή, γιατί θα κρατήσει αρκετά η θεραπεία. Το καλό της περίπτωσης είναι ότι βρίσκεται εντελώς στην αρχή της.

Όπως και να έχει, μην βιαστείς.

clarck
01-05-09, 23:01
Βασίλη με εσάς τριγύρω δεν έχω καμία φοβία. Το ψάρι μου είναι σε καλά χέρια, αυτό είναι σίγουρο.

θα αρχίσω να ετοιμάζω την καραντίνα και θα βγάλω ξανά φωτογραφία
http://www.pbase.com/image/111998477.jpg.

in the pond
01-05-09, 23:06
Όπως και να έχει, αυτό που με παραπέμπει στην ασθένεια, είναι το ότι ξεκινάει από το πίσω μέρος των λεπιών. Έχεις δει το τελευταίο διάστημα να εξογγώνονται τα λέπια στο σημείο αυτό, ή το πρίξημο έρχεται από κάτω από τα λέπια?

Καληνύκτα, τα λέμε αύριο.

clarck
01-05-09, 23:14
Ναι ειναι αρκετα πρησμενο αλλα κυριως φαινεται να ειναι εξωτερικο. βεβαια δεν το εχω ψηλαφησει γιατι δεν θελω να δημιουργησω εξτρα αγχος.
Θα προσπαθησω να βαλω και βιντεο.
Ευχαριστω Βασιλη, καλη ξεκουραση.

Andros
02-05-09, 00:02
Μαλλον οπως τα λεει ο Βασιλης ειναι και θα προκειται για λεμφοκυστες.
Δεν ξερω αν εχεις παρατηρησει απο την αρχη την ασθενεια αφου οι λεμφοκυστες ξεκινουν συνηθως απο τις ακρες των πτερυγιων και μετα απλωνεται σε ολο το σωμα του ψαριου.
Αν θα παρεις φαρμακα της sera το cyprinopur και baktopur ειναι γι'αυτη τη δουλεια οπως ειπε και ο Βασιλης και θα πρεπει να βαλεις και τα δυο ταυτοχρονα.

clarck
02-05-09, 00:07
To bactopur το έχω ήδη (το είχα αγοράσει απο την αρχη)

Andros
02-05-09, 00:24
Και τα δυο πρεπει να βαλεις για να εχει αποτελεσμα.
το baktopur βοηθα ωστε να μην μολυνθουν τα πτερυγια απο αλλους παθογονους οργανισμους ενω το cyprinopur δρα σαν απολυμαντικο και εμποδιζει την εξαπλωση της ασθενειας.

clarck
02-05-09, 00:26
Ναι το καταλαβα αυτο. Οπως και να εχει, θα περιμενω οδηγιες.

Blanch
02-05-09, 13:32
Πιστεύω κι εγώ ότι πρόκειται για λεμφοκύστη και συμφωνώ με την χρήση baktopur και cyprinopur σε συνδυασμό.

Αν δεν υπάρξει βελτίωση προτείνεται και η χρήση του acriflavine, όμως αυτή η ουσία δεν αφήνει βακτήριο όρθιο... Γι αυτό, η εφαρμογή γίνεται σε ξεχωριστό δοχείο για 5 με 6 ώρες την ημέρα με καλή οξυγόνωση και επιστροφή του ψαριού μετά πίσω στο ενυδρείο.

Το θετικό είναι πως οι λεμφοκύστες πολλές φορές και ανάλογα με την αντίδραση του κάθε οργανισμού, υποχωρούν από μόνες τους. Σ' αυτήν την περίπτωση, σωστό θα ήταν να απομονωθεί το προσβεβλημένο ψάρι ώστε να μην μεταδοθεί ο ιός και να επιστρέψει αφού έχει ιαθεί στο βασικό ενυδρείο.

clarck
03-05-09, 15:22
Σήμερα είχε έξαρση και προχώρησε και προς την ράχη του ψαριού. Αύριο θα πάρω και το cyprinopur γιατί το Σάββατο δυστυχώς δεν πρόλαβα λόγω δουλειάς.

Το ψάρι θα το μεταφέρω σήμερα στην καραντίνα και θα αρχίσω θεραπεία αύριο πρωί.

Τι δοσολογία να εφαρμόσω? Θα βάλω οτι γράφει το κάθε φάρμακο, και απλά τα χορηγήσω μαζί ή κάνουμε κάποιον άλλο συνδυασμό?

Ευχαριστώ!

Andros
03-05-09, 16:22
Θα κανεις οτι λεει στις οδηγιες στα αναλογα λιτρα που θα εχεις το ψαρι.

in the pond
03-05-09, 19:02
Θα κανεις οτι λεει στις οδηγιες στα αναλογα λιτρα που θα εχεις το ψαρι.

Αυτό ακριβώς!

clarck
04-05-09, 10:51
Ωραια παιδια, ετοιμασα το μικρο παλιο του σπιτι, εβαλα το μικρο eheim μεσα, και το μετεφερα εκει. Αυριο θα παρω και το cyprinopur και ξεκιναω.

___________________________

Cyprinopur δεν υπάρχει. Έχει καταργηθεί λένε. Πήγα σε 4 μαγαζιά και τίποτα. Τι κάνουμε?
Ξεκίνησα με το Bactopur εν το μεταξύ (πιστεύοντας οτι θα γυρνούσα σε λίγη ώρα και το δεύτερο...)

in the pond
04-05-09, 11:24
Φίλε clark, δεν έχω καμία γνώση γι' αυτό που λες. Έχεις ρωτήσει μήπως η ίδια εταιρεία έχει κυκλοφορίσει παρόμοιου τύπου φάρμακο?

Δεν μπορώ να σου πω κάτι άλλο αυτη τη στιγμή γιατί δεν γνωρίζω τι επιπτώσεις μπορεί να έχει ο συνδιασμός του bactopur με κάποιο άλλο ιδίου τύπου έστω μιας άλλης εταιρείας.:(

Δώσε λίγο χρόνο.

clarck
04-05-09, 12:53
Μου ειπαν για το mycopur (http://www.sera.de/index.php?id=351&L=14&type=http%3A%2F%2F63.247.90.156%252), το οποιο ομως ειχε τελειωσει. Περιμενουν.

halvas69
04-05-09, 14:31
Σειρά μου να σου πω περαστικά φίλε μου Clark.
Έπεσε μούτζωμα φέτος ε ? :)

halvas69
04-05-09, 14:32
Ξέχασα να σου πω ότι σου έφτυσα και τις φωτογραφίες σου καλού κακού......ΦΤΟΥΥΥΥΥ

clarck
05-05-09, 09:29
Οχι απο εμας, ειμαι σιγουρος! Απο πουθενα αλλου ειναι αυτα. :) Να 'σαι καλα φιλε!
-------------------------
Σημερινη φωτο. Το σημειο προς την ραχη που σας ειπα οτι ειχε εξαρση σημερα ειχε και σαρκα.

http://www.pbase.com/image/112167043/original.jpg

Ειναι στην καραντινα εδω και δυο μερες και εχει χορηγηθει η πρωτη δοση bactopur.

in the pond
05-05-09, 09:46
ΑΝΑΜΦΙΒΟΛΑ ΛΕΜΦΟΚΥΣΤΗ αγαπητέ Clark.

Σου έχω νέα όσων αφορά την sera και το cyprinopur. Κυκλοφορεί τώρα που νέο φάρμακα με νέα βελτιωμένη φόρμουλα για να αντικαταστήσει το παλαιό της σειράς. Ονομάζεται Argulol, χρειάζεσαι λιγότερη αναλογία καθότι πολύ παχύρευστο, μόνο που οι τιμή του θα είναι σαφώς ακριβότερη.

Επίσης, δεν θα συνηστούσα συνδιασμό του Βακτοπούρ με κάποιο άλλο φάρμακο μιας άλλης εταιρείας. Δεν το έχω κάνει, δεν γνωρίζω τυχόν αντιδράσεις. Αν κάποια παιδιά γνωρίζουν κάτι περισσότερο, θα ήταν καλύτερα να μας ενημερώσουν.

Θα σου συνιστούσα αν μπορείς να δανειστείς, έστω και να αγοράσεις ήδη χρησιμοποιημένο/ανοικτό κουτί cyprinopur από κάποιο φίλο εδώ μέσα που ήδη έχει ώστε να ξεκινήσεις ολοκληρωμένη και ήδη δοκιμασμένη τη διαδικασία θεραπείας.

clarck
05-05-09, 11:14
To βρηκα!! Επιτελους. Συσκευασια των 250ml, αλλα και αυτο ειχε σκονη μισο ποντο επανω...

in the pond
05-05-09, 11:19
To βρηκα!! Επιτελους. Συσκευασια των 250ml, αλλα και αυτο ειχε σκονη μισο ποντο επανω...

Χαίρομαι ιδιαίτερα.

Προχωράς πάραυτα γιατί απ'ότι βλέπω το κακό...καλπάζει!
Δώσ'του να καταλάβει:smt065:smt065:smt065

Α! Ίσως δεις να επεκτείνεται κι άλλο κατά την διάρκεια της θεραπείας... Μην αγχωθείς γιατί συμβαίνει.

Ενημέρωνε όμως τακτικά με κείμενο και φωτογραφίες για να υπάρχουν στο αρχείο.

clarck
05-05-09, 11:28
Δεδομενου οτι οι οδηγιες στην συσκευασια εγραφαν 1 καπακι για καθε 284 λιτρα (...) εβαλα την ιδια δοσολογια (σε σταγονες) που αντιστοιχουν στο bactopur (22 σταγονες για 20Λ) αρα στην περιπτωση μου 10 σταγονες τα 8 Λιτρα με σταγονομετρο απο το φαρμακειο.

maikl
05-05-09, 15:41
,...παρακατω που γραφει"να αποφευγετε η ταυτοχρονη θεραπεια με αλλα φαρμακα" το διαβασες?:smt065

in the pond
05-05-09, 15:47
,...παρακατω που γραφει"να αποφευγετε η ταυτοχρονη θεραπεια με αλλα φαρμακα" το διαβασες?:smt065

Μιχάλη, η εν λόγω συνδιασμένη θεραπεία έχει δουλέψει πάρα πολύ γι' αυτήν την ασθένεια και δεν μιλάμε μόνο εδώ στην Ελλάδα.

...και βέβαια δεν την πρωτοεφάρμωσα εγώ. Έχει όμως πολύ καλά αποτελέσματα.

Άν πρόσεξες όμως, έχω ειδοποιήσει τους πάντες για τους κινδύνους από ενδεχόμενους άλλους συνδιασμούς φαρμάκων.

maikl
05-05-09, 15:59
:smt102
Δεν μου ετυχε ποτε ... απλα τι γραφει το cyprinopur γνωριζω οποτε ας δουμε,μακαρι να πανε ολα καλα :smt023

clarck
05-05-09, 16:26
Μιχαλη θες να παθω τιποτα? :) Μην μου λες τετοια. Συνδιασμενη θεραπεια αυτο δεν σημαινει?

-----------------------------------------------------------------------------------------

Χωρια που ειναι δυσκολο να εξηγησω στο ετερον ημισυ γιατι αρρωστησε το ψαρι αφου τα καναμε ολα by the book... :p

maikl
05-05-09, 16:38
Μιχαλη θες να παθω τιποτα? :) Μην μου λες τετοια. Συνδιασμενη θεραπεια αυτο δεν σημαινει?


Η Sera τα λεει ρε παιδια δε τα εβγαλα απο το κεφαλι μου...αλλα αφου υπαρχει "προηγουμενο" με χομπιστες που εχουν δοκιμασει το συνδυασμο τοτε οφειλω να +-4 και λιγο τα "εξω" forum λιγακι...:D

clarck
05-05-09, 16:40
Υπομονη και θα δειξει. Εχω πιστη παντως.

POURITANOS
05-05-09, 17:04
αν πιάσουμε το ψαρί και το βγάλουμε λίγο εκτός ενυδρείου και του βάλουμε μπεταντίν πάνω στην πληγή??
τώρα αυτό που είπα μπορεί να είναι από πολύ έως μεγάλη βλακεία απλά λογού ότι υπάρχει μόλυνση το είπα.
αληθεια έχει δοκιμάσει ποτέ κανείς να βάλει μπεταντίν σε ψαρί με εξωτερική μόλυνση?

maikl
05-05-09, 17:16
αν πιάσουμε το ψαρί και το βγάλουμε λίγο εκτός ενυδρείου και του βάλουμε μπεταντίν πάνω στην πληγή??
τώρα αυτό που είπα μπορεί να είναι από πολύ έως μεγάλη βλακεία απλά λογού ότι υπάρχει μόλυνση το είπα.
αληθεια έχει δοκιμάσει ποτέ κανείς να βάλει μπεταντίν σε ψαρί με εξωτερική μόλυνση?

...παλια "γιατροσοφια"...:D
( αλλες φορες γινοταν με επιτυχή ή συμπτωματική θεραπεια,οπως και ανεπιτυχή...)

in the pond
05-05-09, 17:21
Μιχάλη, αν έχεις υπομονή, ψάξε το θέμα στις μηχανές αναζήτησης με λέξεις κλειδιά "cyprinopur and baktopur combination Treatment".

Άντε φίλε Clark! Αστέρι έχει γίνει o ψάρης σου. Μόλις τρίτο θέμα στο google! έστω και με αγγλική αναζήτηση!

theodor72
05-05-09, 17:42
αν πιάσουμε το ψαρί και το βγάλουμε λίγο εκτός ενυδρείου και του βάλουμε μπεταντίν πάνω στην πληγή??
τώρα αυτό που είπα μπορεί να είναι από πολύ έως μεγάλη βλακεία απλά λογού ότι υπάρχει μόλυνση το είπα.
αληθεια έχει δοκιμάσει ποτέ κανείς να βάλει μπεταντίν σε ψαρί με εξωτερική μόλυνση?

Δυστυχώς το είχα εφαρμώσει αρκετά χρόνια παλιότερα σε Kongo Tetra με αποτέλεσμα να πάθει το ψαράκι ένα μεγάλο έγκαυμα και να :smt051 πιο γρήγορα... :(

clarck
05-05-09, 17:54
Άντε φίλε Clark! Αστέρι έχει γίνει o ψάρης σου. Μόλις τρίτο θέμα στο google! έστω και με αγγλική αναζήτηση!

Οντως! Ρε που φτασαμε... Παντως οι Αγγλοφωνοι φιλοι μας θα διαβαζουν ...Κινεζικα.

(Παρεπιπτωντος, εχω ενα φιλο στην Χαβαη και του εκανα την εξης ερωτηση. Εσεις λετε "it's all Greek to me"... Εμεις τι λεμε? Το βρηκε με την 5η αν θυμαμαι καλα!)

So60
05-05-09, 19:04
Η sera στο βιβλιαράκι - οδηγό της για την θεραπεία ασθενειών, προτείνει ταυτόχρονη χρήση baktopur και cyprinopur για την περίπτωση της λυμφοκύστης. Παρεπιπτόντως, οι κύστες θα πρέπει να είναι σκληρές και να μην πέφτουν όταν τις αγγίζεις αν πρόκειται για την ασθένεια λεμφοκύστη.

Blanch
05-05-09, 20:34
Το θετικό είναι πως η λεμφοκύστη από μόνη της, δεν θεωρείται θανατηφόρος, όμως πρέπει να αντιμετωπίζεται ώστε να μην δημιουργούνται δευτερογενή προβλήματα που δυσχεραίνουν την κατάσταση, όσον αφορά την υγεία του ψαριού.

Ο συνδυασμός των φαρμάκων θέλω να πιστεύω πως θα λειτουργήσει και αναμένουμε αποτελέσματα!

in the pond
06-05-09, 06:26
Το θετικό είναι πως η λεμφοκύστη από μόνη της, δεν θεωρείται θανατηφόρος, όμως πρέπει να αντιμετωπίζεται ώστε να μην δημιουργούνται δευτερογενή προβλήματα που δυσχεραίνουν την κατάσταση, όσον αφορά την υγεία του ψαριού.

Ο συνδυασμός των φαρμάκων θέλω να πιστεύω πως θα λειτουργήσει και αναμένουμε αποτελέσματα!

Αργυρώ, το θέμα δεν είναι αυτό ακριβώς.
1. Η ικανότητα της αρρώστιας να μεταδίδεται σε άλλα ψάρια είναι το κακό. Ένας μικρός τραυματισμός στο σώμα τους μπορεί να είναι αρκετή για να μεταδοθεί από το ένα ψάρι στο άλλο.
2. Η λεμφοκύστη μπορεί ακόμα να καλύψει ολόκληρο τα σώμα του ψαριού δημιουργώντας ακόμα προβλήματα στην κολύμβηση και την σταθερότητα.


Πιστεύω ότι θα λειτουργήσει ο συνδιασμός. Έτυχε σε εμένα χρόνια πριν. Ο φίλος Clark εδώ είναι τυχερός στην ατυχία του που προλαμβαίνει στην αρχή.

Blanch
06-05-09, 12:16
Δεν διαφωνώ καθόλου, γι αυτό και είπα σε προηγούμενο ποστ σχετικά με την απομόνωση του προσβεβλημένου ψαριού.

clarck
06-05-09, 20:49
Σημερα η κατασταση στην λεμφοκυστη ειναι ιδια (οπτικα), αλλα το ψαρι ειναι ποιο κινητικο. Χθες ηταν στον βυθο την περισοτερη ωρα. Τρωει κανονικα.

Γιώργος Κ
06-05-09, 22:54
Καλησπερα!!
Ευχομαι ο ψαρης σου να αναρρωσει συντομα!
Δε ξερω αν τα φαρμακα που χρησιμοποιεις επηρεαζουν την βιολογια αλλα να τοποθετησεις φιλτρο στη καραντινα σου ειναι λιγο ασκοπο αφου ελεγχεις απολυτα εσυ τις συνθηκες και κανεις αλλαγες νερου (αναφερομαι στο εβαλα το μικρο eheim μεσα που εγραψες ... διορθωσε με αν κανω λαθος). Επισης σημαντικο ειναι να τοποθετησεις μια αεραντλια (νομιζω στις περισσοτερες θεραπειες επιβαλλεται ...)!!
Καλη αναρρωση και συντομη!!!

PascM
07-05-09, 01:49
από τα λίγα που ξέρω τα συγκεκριμένα κάνουν κακό στην βιολογία οπότε αυξημένη προσοχή στην ποιότητα του νερού.

in the pond
07-05-09, 06:58
Καλησπερα!!
Ευχομαι ο ψαρης σου να αναρρωσει συντομα!
Δε ξερω αν τα φαρμακα που χρησιμοποιεις επηρεαζουν την βιολογια αλλα να τοποθετησεις φιλτρο στη καραντινα σου ειναι λιγο ασκοπο αφου ελεγχεις απολυτα εσυ τις συνθηκες και κανεις αλλαγες νερου (αναφερομαι στο εβαλα το μικρο eheim μεσα που εγραψες ... διορθωσε με αν κανω λαθος). Επισης σημαντικο ειναι να τοποθετησεις μια αεραντλια (νομιζω στις περισσοτερες θεραπειες επιβαλλεται ...)!!
Καλη αναρρωση και συντομη!!!

Αυτό εννοούσα με "την ετοιμασία του ενυδρείου" ...και η αεραντλία επίσης πρέπει να υπάρχει.

Ναι, όντως επειρεάζεται η βιολογία με τον συνδιασμό, γι' αυτό πολύ συχνοί ελέγχοι, όσο θα κρατήσει η θεραπεία.

Η ασθένεια θα απλώσει κι άλλο, αλλά να μην σε ανησυχεί.

clarck
07-05-09, 08:52
To φιλτρακι το εβαλα για την κυκλοφορια του νερου κυριως και για να μην γινει οπτικος βουρκος εκει μεσα. Αεραντλια υπαρχει.

clarck
09-05-09, 07:04
Σημερα η εικονα ειναι αυτη. Αν και παλι δεν μπορω να αποτυπωσω 100% αυτο που φενεται με το ματι...

http://www.pbase.com/image/112282109/original.jpg
-------------------------
Το χασαμε παιδια.
Σημερα το πρωι το βρηκα, μετρησα αμμωνια ειχε φτασει το 1,5. Πως εγινε αυτο μεσα σε μια μερα?
Αλλαγη νερου ειχα κανει σχεδον 100% την προηγουμενη.

N4505
09-05-09, 07:35
:sad::sad::sad:

in the pond
09-05-09, 07:56
Σημερα η εικονα ειναι αυτη. Αν και παλι δεν μπορω να αποτυπωσω 100% αυτο που φενεται με το ματι...

http://www.pbase.com/image/112282109/original.jpg
-------------------------
Το χασαμε παιδια.
Σημερα το πρωι το βρηκα, μετρησα αμμωνια ειχε φτασει το 1,5. Πως εγινε αυτο μεσα σε μια μερα?
Αλλαγη νερου ειχα κανει σχεδον 100% την προηγουμενη.

Το φιλτράκι σου το είχες ετοιμάσει Clark? το 1,5 θα πει ότι ζούσε με εντελώς άστρωτο φίλτρο. Ταυτόχρονα έπρεπε να παρακολουθείς συνεχώς την ποιότητα του νερού. Όπου ήταν αναγκαίο, θα έπρεπε να προχωρείς και σε αλλαγές νερού ώστε να περιορίζεις τις επικίνδυνες ενώσεις.

Κρίμα, έχω στεναχωρηθεί πάρα πολύ:(:(:(.

clarck
09-05-09, 08:22
Βασιλη το φιλτρο ηταν στρωμενο και ετρεχε στο μεγαλο ενυδρειο, αλλα λογο του μεγεθους ειχε μπουκωσει τελειως. Μαζι με την τελευταια αλλαγη νερου λοιπον καθαρισα και το σφουγγαρι (εχοντας υπ οψιν οτι το φαρμακο ειχε σκοτωσει την βιολογια ετσι και αλλιως) και μαλλον εκει ηταν το λαθος.
Αλλα δεν τραβουσε καθολου, η ροη ειχε μειωθει στο 35% της κανονικης και εκανε και θορυβο απο το ζορισμα.

:smt086

Γιώργος Κ
09-05-09, 08:42
:( Λυπαμαι ειληκρινα φιλε clarck! Ηταν πολυ ομορφο το ψαρακι σου και ξερω οτι ειχες συνδεθει μαζι του!:( Η βιολογια του φιλτρου σου με αυτο τον συνδιασμο φαρμακων δεν "αντεχει" (το εψαξα λιγακι). Αρα για μενα το φιλτρο σου ηταν σαν απλος κυκλοφορητης! Στην καραντινα η αμμωνια ανεβαινει πολυ ευκολα και πρεπει να μετραμε συνεχεια να ειμαστε ηρεμοι!
Ωστοσο ΔΕ μπορεις να γνωριζεις ακριβως τι εγινε ... Να εχεις υποψην σου οτι καθε οργανισμος που πεθαινει μετα αυξανει αμμωνια το νερο και ισως μια τετοια μετρηση αμμωνιας να δικαιολογειται απο αυτο το γεγονος! :smt086

clarck
09-05-09, 08:50
Ευχαριστω Γιωργο.

Ελπιζω τουλαχιστον οσα παιδια εχουν ακομα "ενυδρεία" 8 λιτρων και το σκεφτονται, να καταλαβαν ποσο αποτομα αλλαζουν οι συνθηκες σε τοσα λιτρα και γιατι τα παιδια εδω ακουγονται "υπερβολικα" οταν λενε οτι ειναι απαγορευτικο να ζει κατι εκει μεσα.

Κανονικα επρεπε να βγαλω και φωτογραφιες το πρωι για το αρχειο εδω στο σαιτ, αλλα δεν μου πηγαινε καρδια.

Tolis
09-05-09, 11:31
Αν πεθανε νωρις και το βρηκες το πρωι μπορει το ιδιο (νεκρο πια) να ειχε σηκωσει αμμωνια.

clarck
09-05-09, 11:36
Πιθανοτατα ετσι εγινε. Μαλιστα επελθει ακαμψια...

halvas69
10-05-09, 02:28
Ω φίλε μου, πολύ λυπηρό :(

clarck
10-05-09, 11:18
Αστα να πανε...

duaz
14-05-09, 18:50
ειχα πολλες μερες να μπω στο φορουμ πραγματικα στεναχωρηθηκα παρα πολυ ηταν το καμαρι των χρυσοψαριδων η μπαλαρινα σου με τα μαγικα της φτερα

το παλεψες τιμια σε ολα τα επιπεδα

πραγματικα δεν εχω λογια να σου πω :(

clarck
14-05-09, 18:56
Να σας πω πως το ιδιο βραδυ μου μου πηρανε την δευτερη φωτογραφικη μαζι με τον τηλεφακο και την ραδιοσυχνοτητα και το batterypack και την μνημη. (~ €3800)

Καλο, ε.....?

asourtzo
14-05-09, 19:10
:(:(:(

Synthercat
14-05-09, 19:37
Οχι ρε φίλε. Περάσαμε ίδιες φάσεις ξέρω πόσο το είχες στην καρδιά σου αυτο το ψάρι... μπήκα σήμερα απλα για αυτό το θέμα και τα νέα... άλλο τέτοιο να μή σου συμβεί... σε συν πονάμε.

clarck
14-05-09, 19:38
Να 'στε καλα παιδια!

fotis_k
16-05-09, 14:09
:smt086:smt086:smt086

Πολυ κριμα...Καθε φορα που εμπαινα στο φορουμ πηγαινα στο προφιλ σου να δω νεα του ψαριου σου.Αλλα νομιζω οτι ησουν πολυ ατυχος...μηπως να σκεφτοσουν για κανα ευκελαιο?Και κανα ματακι δεν βλαπτει.

Kαι για να ευθυμισουμε λιγο.Δες το πρωτο βιντεο.Απευθυνσου εκει για μια θεση του ψαρι σου στον παραδεισο.:rolleyes:

http://www.youtube.com/watch?v=FPUQv_sH6-4

Και για το ευκελαιο που λεγαμε δες εδω.Ειναι καλη η τιμη.Μην το σκεφτεσαι!:smt033

http://www.youtube.com/watch?v=s_jDoDQxgU0

imichal
17-05-09, 12:36
Πραγματικά νομιζω οτι ησουν ατυχος. Παντως ομολογω οτι εκανες οτι μπορουσες για να το σωσεις....
Σου ευχομαι καλη τυχη απο εδω και περα....