PDA

Επιστροφή στο Forum : Fin rot ή δάγκωμα;


aquaman
03-12-08, 15:34
Πριν 2 μέρες έβαλα μερικές μελανοταινίες (6) στο ενυδρείο, παρέα με 6 zebra danio. Πριν λίγες ώρες πρόσεξα ότι η μία μελανοταινία έχει "σκισμένη" την ουρά της κατά μήκος. To σκίσιμο είναι ακριβώς στη μέση και φαίνεται να φτάνει μέχρι το σώμα, έτσι που η ουρά "χωρίζεται" σε 2 ίσα μέρη πάνω/κάτω (ελπίζω να το περιέγραψα επαρκώς - προσπάθησα να βγάλω φωτογραφία, αλλά δεν κάθεται ήσυχα...).

Είμαι 99.9% σίγουρος ότι το σκίσιμο δεν υπήρχε το πρωί. Υπάρχει περίπτωση να είναι fin rot, και να προχώρησε τόσο γρήγορα; Η άλλη εκδοχή είναι ότι έγινε σαν αποτέλεσμα κυνηγιού από κανένα zebra, το οποίο έχω παρατηρήσει να συμβαίνει αρκετά.

Βασικά με ενδιαφέρει να μάθω πόσο γρήγορα εξελίσεται το fin rot από τους πιό έμπειρούς.

(Οι σημερινές μετρήσεις μου ήταν ΝΗ3/4=0, ΝΟ2=0, ΝΟ3=15, PO4=1.)
-------------------------
kανένας;;;:sad:

halvas69
03-12-08, 15:39
Όχι δεν είναι fin rot.
Στο fin rot (Σάπισμα πτερυγίων) τα βλέπεις να διαλύονται σιγά σιγά από τα εξωτερικά σημεία τους, σαν να λιώνει να το πω απλά.
Το σκίσιμο μάλλον είναι άπο κάποια άτσαλη κίνηση του ψαριού και χτύπησε κάπου.
Τώρα από καυγά, στρες κ.ο.κ.

PascM
03-12-08, 15:39
Βάλε μια φωτό αν και έτσι όπως το περιγράφεις μπορεί να είναι και σκίσιμο σε κάποιο διακοσμητικό.

aquaman
03-12-08, 15:47
Ευχαριστώ βρε παιδιά... Έχω προσπαθήσει να το βγάλω φωτογραφία αλλά κινείται τόσο πολύ που δεν φαίνεται. Απ'ότι βλέπω θα περιμένω μερικές μέρες να δω πως εξελίσεται το πραγμα...

PascM
03-12-08, 15:55
Το αλατάκι πάντα βοηθάει σε αυτές τις περιπτώσεις.

Kostas G.
04-12-08, 00:43
Το σκίσιμο κατα μήκος δεν υπάρχει περίπτωση να είναι fin rot...Φτιάχνει πάρα πολύ γρήγορα αυτό και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας...Αύριο που θα το κοιτάξεις,θα έχει κιόλας φτιάξει περίπου μισό εκατοστό από το σκίσιμο ή και περισσότερο...;)

mikele
04-12-08, 12:37
ετσι οπως τα λες συμφωνω και εγω οτι προκειται για σκισιμο
το πολυ σε 2 μερες θα εχει γινει καλα

aquaman
04-12-08, 21:00
Παιδιά ευχαριστώ πολύ. Είχατε δίκιο - ήδη βλέπω ότι τα δύο κομμάτια άρχισαν να "κολάνε" μεταξύ τους. Προς το παρόν φαίνεται λίγο πιό "θολή" η "ραφή" σε σχέση με την υπόλοιπη ουρά που είναι πιό διάφανη. Φαντάζομαι ότι είναι λόγω της "επούλωσης" του σκισίματος.

PascM
05-12-08, 18:20
Θα στρώσει μην ανησυχείς.

Kostas G.
05-12-08, 20:37
Ο καινούργιο ιστός της ουράς πάντα διαφέρει λίγο σε χρώμα από τον αρχικό...Όταν περάσει λίγος καιρός θα πάρει και αυτός το φυσιολογικό για το μέρος χρώμα,στην περίπτωσή σου,διάφανο;)

aekonomi
05-12-08, 22:17
Φίλε μου το πιθανότερο κατα 85% τις εκατό είναι να προέρχεται από μάλωμα ή τσίμπημα των ψαριών μεταξύ τους και όχι από Fin Rot η παραπάνω αρρώστια είναι "ξέφτισμα" του εξοτερικού τμήματος των πτερηγίων η οποία σιγά σιγά τρώει και καταστρέφει σιγά σιγά τα πτερίγια των ψαριών