PDA

Επιστροφή στο Forum : Γαριδομανίας συνέχεια (red cherry, ghost, Car.babaulti green)


chemical mac
02-12-08, 10:45
Αφού αποφάσισα πως το πολυμονομαχοενυδρέιο δεν θα φιλοξενήσει μονομάχους :D το 'ριξα στις γαρίδες που τις έχω κι ένα βίτσιο. Αυτή τη φορά ένα 30λιτρο μόνο για πάρτη τους. Προς το παρόν φιλοξενούνται 18 γαρίδες. 13 red cherry, 3 ghost (προσφορά του φίλου Χάρη Χ) και δυο πράσινες με μια ρίγα στη πλάτη (δε μπόρεσα να τις κατατάξω κάπου θα μπορούσαν να είναι και tiger). Οι cherry είναι ενήλικες αλλά και μικρά και μια από τις ghost (της φωτογραφίας είναι χαβιαρομένη). Αυτά τα ολίγα, ελπίζω σε κάνα δίμηνο να γεμίσει ο τόπος γαρίδες....γιατί υποσχέθηκα και μια μακαρονάδα στον orck :D :D :D

imichal
02-12-08, 11:04
και εγω το ιδιο ετοιμαζομαι να κανω...... Με 37λιτρο..... Αλλα δεν το εχω παραλαβει ακομα....

orck
02-12-08, 12:24
πολυ ωραια τα γαριδια σου φιλε Μακη
στην τριτη φωτογραφια ποια moss ειναι;

εαν εχεις ανεβασε και μια γενικη εικονα του ενυδρειου

chemical mac
02-12-08, 12:28
πολυ ωραια τα γαριδια σου φιλε Μακη
στην τριτη φωτογραφια ποια moss ειναι;

εαν εχεις ανεβασε και μια γενικη εικονα του ενυδρειουjava καραμπινάτη, φωτό εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27193

mikele
02-12-08, 14:39
ωραιες οι γαριδες ..........!!!

Πάνος
02-12-08, 16:17
αντε καλες αναπαραγωγες!!!;)

Raven
02-12-08, 21:29
Μια χαρα γαριδο-κατασταση εστησες φιλε μου :p
Οι πρασινες πρεπει να ειναι Caridina babaulti "green" η αλλιως dark green shrimps αφου εχουν το χαρακτηριστικο της λευκης γραμμης στην πλατη που εμφανιζουν οι θηλυκιες.
Η ghost με τα αυγα ,ειναι θολη η φωτο αλλα μοιαζει παλι με caridina και δεν εχει την χαρακτηριστικη γωνιακη καμπουρα που εχουν τα ειδη του γενους Paleomonetes στα οποια ανηκει η ghost.-Κοιτα για κιτρινο σημαδι στο κεντρο της ουρας-. Ακομα ομως κι αν ειναι ghost δυσκολα θα δεις μωρα αφου περνανε απο το σταδιο του ναυπλιου και θελουν πλανκτονικη τροφη για να μεγαλωσουν.

Τσιόνογλου Σταύρος
02-12-08, 21:49
Μάκη μολις γεννήσουν οι Cherry θελω κανα δυο.:D

Χαρης Χ.
02-12-08, 22:02
Απ' ότι ξέρω έχει πρόβλημα με τον θερμοστάτη .Το θέμα είναι να προλάβει να βάλει νωρίς τα μακαρόνια και φυσικά ντεκόρ ανούμπια νάνα.:smt003

chemical mac
03-12-08, 10:05
έχουν αλλάξει δέρμα. μέσα στο ενυδρείο βλέπω ένα σωρό γαριδοδέρματα και οι κόκκινες είναι πλέον έντονα κόκκινες (λες να είναι όλες θηλυκές;;;;). η αλλαγή δέρματος σημαίνει κάτι;
-------------------------
Απ' ότι ξέρω έχει πρόβλημα με τον θερμοστάτη .Το θέμα είναι να προλάβει να βάλει νωρίς τα μακαρόνια και φυσικά ντεκόρ ανούμπια νάνα.:smt003:smt023:smt023:smt023:smt023:smt023

theodor72
03-12-08, 10:12
Από όσα ξέρω, η αλλαγή δέρματος σημαίνει απλά ότι μεγαλώνουν. Όταν είχα και εγώ γαρίδες έβλεπα συχνά τέτοια "κουφάρια" στον βυθό.

dizio
03-12-08, 10:24
πωπω,ζήλεψα τώρα...τελευταία έχω κολλήσει κι εγώ γαριδομάνια....άντε μάκη γέννα να κάνεις καμιά προμήθευση....γέμισε τον τόπο γαρίδες....

..κάτι σχετικό-άσχετο : οι γαρίδες πηδάνε έξω από το νερό???

chemical mac
03-12-08, 10:51
δεν ξέρω αν πηδάνε πάντως σκαρφαλώνουν σε απίστευτα μέρη :D

theodor72
03-12-08, 10:55
πωπω,ζήλεψα τώρα...τελευταία έχω κολλήσει κι εγώ γαριδομάνια....άντε μάκη γέννα να κάνεις καμιά προμήθευση....γέμισε τον τόπο γαρίδες....

..κάτι σχετικό-άσχετο : οι γαρίδες πηδάνε έξω από το νερό???

Ψάχνοντας στο forum θα δεις ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να τις βρείς εκτός ενυδρείου αν αυτό μένει ανοιχτό. Να σου πω όμως και την προσωπική μου εμπειρία. Έχω το Rio125, κοινονικό και φυτεμένο με ευκολα φυτά. Ένα καιρό φιλοξενούσα και 5 amano. Όταν λοιπόν άδειαζα νερό στις καθιερωμένες αλλάγες νερου του ενυδρείου, καθώς η στάθμη του νερού κατέβαινε, η έξοδος του εσωτερικού φίλτρου έβγαινε πάνω από την στάθμη του νερού και το πετουσέ στο μπροστά τζάμι σχηματίζοντας κάτι σαν καταράχτη (ας πούμε). Τι κάναν λοιπόν οι απίθανες αμάνο. Ανεβαίναν κολυμπώντας στην επιφάνεια στο σημείο όπου έπεφτε το νερό και μετά σκαρφάλωναν έρποντας στο τζάμι μέσα από το νερό που έγλυφε το τζάμι μέχρι το σημείο όπου το νερό από το φίλτρο χτυπούσε στο τζάμι. Εκεί η πίεση και η ροή του νερου ήταν πιο έντονη, οι γαριδούλες δεν μπορούσαν να κρατηθούν στο τζάμι και ...μπλουμ... ξάνα μέσα στο ενυδρείο. Και φτου και από την αρχή :smt102
Ίσως στρεσάρονταν από την αλλαγή και θέλαν να την κοπανήσουν. Ωστόσο ποτέ δεν έχασα γαριδες αμάνο.

ΥΓ: Ελπίζω να καταλάβατε τι ήθελα να πω. Είναι λίγο δύσκολο να περιγράψω κάτι τέτοιο με λόγια. ;)

chemical mac
03-12-08, 12:50
...τις τσάκωσα σε ώρα φαγητού, η δεύτερη είναι δεξιά προς τα πάνω, κάτω από τη moss

delta66
03-12-08, 13:30
.....γιατί υποσχέθηκα και μια μακαρονάδα στον orck :D :D :D
Μετα λεει για μενα, το λαμογιο ο πανος :D

kanarini
03-12-08, 13:59
πολυ ωραια γαριδακια...:D:D:D, μπραβο φιλε μου

chemical mac
04-12-08, 00:31
Μάλιστα...κι αφού διάβασα και διάβασα και διάβασα (με ταυτόχρονη έρευνα σε φωτογραφίες) μπορώ με σιγουριά να πω ότι οι δυο cherry και μια glass κυοφορούν. Το σχήμα της σέλας είναι έντονο στο πίσω μέρος της κεφαλής (ειδικά στις cherry λόγω αντίθεσης χρώματος). Μάλλον θα δω γαριδάκια συντομότερα :p.

kalomoiris
04-12-08, 07:13
με το καλο και παντα αξιος

chemical mac
19-12-08, 10:09
βρίσκω συνέχεια. ποιος από τους υπόλοιπους κάνει τη δουλειά; raven βοήθα, έχεις καμιά ιδέα ποιος τρώει τις γαρίδες;

imichal
19-12-08, 11:34
μονο γαριδες δεν εχεις μεσα ? Σιγουρα δεν ειναι αλλαγη δερματος ?

chemical mac
19-12-08, 11:36
ψόφιες, ακούνητες, με φαγωμένα κεφάλια

Πάνος
19-12-08, 11:52
:smt120:smt120..αυτο σου συμβαινει εχοντας μονο γαριδες μεσα?

asourtzo
19-12-08, 12:11
βρίσκω συνέχεια. ποιος από τους υπόλοιπους κάνει τη δουλειά; raven βοήθα, έχεις καμιά ιδέα ποιος τρώει τις γαρίδες;

Ποιοι ειναι οι υπολοιποι???:smt120

chemical mac
19-12-08, 12:37
post no 1

imichal
19-12-08, 12:47
Τα πτωματα ειναι τσερυ ? (να το παρουμε αναποδα....)

chemical mac
19-12-08, 12:49
μόνο αυτές

Πάνος
19-12-08, 12:57
για τις ghost διαβασα οτι πειραζουν το γονο των γαριδων....αλλα αν βρισκεις ενηλικες τσερυ φαγωμενες......:confused:

Raven
19-12-08, 13:10
Πω πω κριμα. προσπαθησε να τις μετρησεις και αν οντως πεθαινουν και δεν ειναι πουκαμισα, τοτε 2 πραγματα μου ερχονται στο μυαλο.
1. Οι ghost. Απιθανο αλλα χωρισε τες να δεις αν θα σταματησουν οι θανατοι.
2. Μετρα παραμετρους νερου, μην τυχον πεθαινουν απο φυσικα αιτια και μετα τις τρωνε οι υπολοιπες.
Το να πεθαινει καποια γαριδα που και που ειναι φυσιολογικο μιας και ζουν 12-20 μηνες συνηθως, αναλογα με το ειδος,αλλα στην δικη σου περιπτωση κατι συμβαινει.

chemical mac
12-01-09, 11:44
οι πράσινες babaulti γέννησαν. επιτέλους είδα 2 προς το παρόν babaultακια να στριμόχνωνται για φαγητό μαζί με τις υπόλοιπες γαρίδες. φαντάζομαι ότι είναι περισσότερες (αν και στην προχθεσινή αλλαγή νερού πρέπει να "έστειλα" αρκετά) :)