PDA

Επιστροφή στο Forum : ασθενεια?


Petran22
01-12-08, 06:15
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 1,50Χ50Χ50 375 καμια 330 πιστευω καθαρα
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:4 μηνες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: απο την αρχη.
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 26-27
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 6 σκαλαρια(μικρο μεγεθος),8 ρεντ αι,5 Sae,7 νεον,8 αρλεκινοι,8 (δεν θυμαμαι πως τα λενε,εχει κολισει το μυαλο μου...ειναι αυτο που ειναι αρωστο θα δειξω φωτο),2 πλεκο οι κοινοι πολλα σαλιγκαρια...3 ειδη.
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 30 % ανα βδομαδα
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 30 νοεμβριου
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 3 την μερα φυλαρακια και μια φορα το 3ημερο βλαντγουρμς και σχεδον καθε βραδυ 2 ταμπλετες για τους πλεκο.σιγουρα ταιζω πολυ αλλα παντα σε λογικα πλαισια και την τρωνε ολοι την τροφη.
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:το ψαρακι ειναι ετσι εδο και κανα20 ημερο + οτι αλλο ενα ψαρι (του ειδιου ειδους εχει και αυτο λιγες μαυριλες) ολα τα υπολοιπα ειναι οκ(ετσι δειχνουν τουλαχιστον) δεν ανασαινουν γρηγορα και τρωνε κανονικα με λαιμαργια..

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH:το τεστ της api μεχρι 7.6 λεει και εμενα ειναι 7.6 δλδ μπορει να εχω και παραπανω...σιγουρα δεν ειναι το επιθυμητο αλλα αυτη τη στιγμη δεν μπορω να κανω κατι γτ μπαινω στρατο και θα ηταν μπλεξιμο να βαλω co2 και να χρησιμοποιω λιπασματα.απλα αυτη την στιγμη πονταρω στο 1% οτι τα ψαρια ειναι εκτροφης και οτι θα μπορεσουν να ζησουν σε τετειο ph. μαλλον χαζη σκεψη αλλα αυτο ειναι ενα αλλο θεμα που καλυτερα μην συζητησουμε τωρα.
KH:9
GH:12
ΝΗ3 (αμμωνια):0 εκανα παλι τωρα μετρηση με υγρο τεστ της jbl και ειναι 0(θα επρεπε να εχω api το ξερω...)
ΝΟ2(νιτρώδη):0
ΝΟ3(νιτρικά):0-10
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:ΝΑΙ
ΣΤΙΚΣ: οχι
Ηλεκτρονική:-
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ:2
2. ΔΕΡΜΑ:μαυριλες-σκουρο δερμα
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ:τπτ ιδιαιτερο,ισως λιγο αργοκινητο
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):κανονικα
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):φυσιολογικη
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? :οχι ιδιαιτερη
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: 20 μερες
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ: -
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ: -
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:-
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ:-
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :-
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :οχι
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :οχι ακομα
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:-

λοιπον οπως προειπα εκανα μετρηση αμωνειας 0 το αποτελεσμα...
αυτη τη στιγμη ειναι λιγο δυσκολο να βγαλω φωτο αλλα εχω καποιες ηδη στην φωτογραφικη.αποτι διαβασα στο νετ για velvet τα 2 ψαρακια πρεπει να ειναι σε τελευταιο σταδιο δεν σωζονται...αν και δεν δειχνουν του θανατα...το θεμα ειναι να μην χασω τα υπολοιπα..
οι φωτο δεν ειναι και οι καλυτερες αλλα θα προσπαθισω το μεσημερι να βγαλω καλυτερες.

Υ.Γ δεν ειμαι καλος στις φωτο και αναθεμα εαν θα δειτε τπτ με αυτη την green spot.........ελεος δλδ.

Στη μια φωτο εχω κυκλωσει για να δειτε το ειδος ψαριου και στις υπολοιπες να δειτε το αρωστο ψαρι.

αυριο δλδ σημερα θα κοιταξω εαν βαριανασαινει η παιρνει πολλες ανασες....(αν και χτες μου φανηκε φυσιολογικο)
ξερω οτι τα ψαρια που εχω θελουν μαλακο και οξινο νερο αλλα ειπα τους λογους παραπανω.
οσο για αποριπαντικο δεν εχει πεσει ,ετσι πιστευω δλδ...

τις αλλες δυο που ειχα στο αλλο ποστ που δειχνει τις μαυριλες δεν μου τις ανεβαζει....

Petran22
01-12-08, 12:31
και αυτες οι 2 με εμφανες το προβλημα....

theodor72
01-12-08, 12:34
Για τα ψαράκια σου φίλε δυστυχώς δεν ξέρω να σου πω κάτι, αλλά και το ενυδρείο σου και το χριστουγεννιάτικο δέντρο είναι πολύ όμορφα !!! :D:D:D

PascM
01-12-08, 12:37
Από την φωτό είναι πολύ δύσκολο να δεις κάτι.

Petran22
01-12-08, 12:44
lol :D
απλα να προσθεσω οτι τωρα που τα προσεχω τα 6 απο τα 10 εχουν κατι μικρες μαυριλες ελαχιστες....αλλα μονο αυτο το ειδος ολα τα αλλα ειναι οκ.

theodor72
01-12-08, 12:47
Μηπως είναι και λίγο εξογκωμένο το σημείο με την μαυρίλα;

Petran22
01-12-08, 12:57
οχι...
βασικα σε πρωτη φαση θα τα βγαλω ολα και τα 10 γτ μονο αυτα εμφανιζουν σημαδια...
αλλα και αυτο να κανω,εαν ειναι παρασιτο θα εχει μεινει και στο ενυδρειο.
οποτε να κανω και τπτ αλλο προληπτικα?

delta66
02-12-08, 02:18
κανε αναγνωριση του ειδους πρωτα μηπως ειναι κατι φυσιολογικο και πανε τσαμπα

Petran22
04-12-08, 23:38
να προσθεσω οτι σε ενα μικρο σημειο εχει ξεφλουδισει...
εχει κανεις να προτεινει τπτ?
να βγαλω το αρρωστο ψαρι?
να τα αφησω ετσι χωρις να κανω τπτ,μηπως η φυση κανει το θαυμα της...?
να κανω θεραπεια με αλατι?

Petran22
20-01-09, 11:42
λοιπον περασε ενας μηνας σχεδον...
δεν εχω κανει κατι,τα αφησα οπως ηταν...
πρεπει να ειχα 1-2 απωλειες αλλα δεν βρηκα ψαρια,μαλλον φαγωθηκαν.
δεν ξερω τι να κανω..
να κανω μια θεραπεια με λιγο αλατι?
ας προτεινεις καποιος κατι plz

Υ.Γ αποτι βλεπω ειναι μια ασθενεια που προχωραει με παρα παρα πολυ αργους ρυθμους...