PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρουσίαση-The black diamond of Tanganyika lake


Σπύρος Μ
29-11-08, 17:11
Λοιπόν ώρα να παρουσιάσω και εγώ το ενυδρειάκι μου.

Εχουμε και λέμε: Απο 1.000.000 ευχαριστώ στους:Thanasis76,Xontros,Crazyio,panos alex/polis,alexinio και πολλους ακόμα για την βοήθεια και την επιμονη σας να με βοηθήσατε.
Μεχρι και εγώ πίστεψα σε μια στιγμή οτι θα τα παρατήσω.Τελικά αυτό δεν έγινε.Συνεχίζω και βελτιώνω το ενυδρείο μου καθημερινά και για τουλάχιστον 30λεπτά.

Aπ'οτι φαίνεται μάλλον θα βάλω μερικές πέτρες ακόμα αλλα και μερικές βαλεσνερίες γιατί δείχνει άδειο.Ακομα θα προσθεθούν αλλα 30 κελύφη σαλιγγαριών

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 100*30*40
Όγκος:100 λιτρα καθαρά
Κατηγορία:Βιότοπος λίμνης tanganyika
Φυτά: μεχρι στιγμής τίποτα αλλα θα μπει βαλισνερία
Ψάρια / Άλλα είδη: 4 julidochromis
Διακοσμητικά υλικά: ασβεστολιθηκή άμμος και πέτρες
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: τοίχος
Φωτισμός:1*18w
Διάρκεια φωτισμού:9 ωρες
Φιλτράρισμα:Eheim 2213
Θερμοστάτης:100w
Λίπανση:....
Παροχή CO2:....

Παράμετροι:

pH:7,8
Γενική σκληρότητα (GH):14
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):12
Αλλαγές νερού: 30%την ευδομάδα
Θερμοκρασία:26
Άλλες πληροφορίες:στο ενυδρείο θα προσθεθούν ακομα μερικές βαλισνερίες,μερικά κιλά πέτρες και ενα χαρέμι neolamprologus multifasciatus
Φωτογραφία

http://img129.imageshack.us/img129/1982/dsc01037vx6.jpg

http://img145.imageshack.us/img145/402/dsc00976uc2.jpg (http://img145.imageshack.us/img145/402/dsc00976uc2.jpg)

http://img231.imageshack.us/img231/8213/dsc00981nw5.jpg

http://img399.imageshack.us/img399/3918/dsc01038fn9.jpg (http://img399.imageshack.us/img399/3918/dsc01038fn9.jpg)

Ολα τα σχόλια ευπρόσδεκτα(καλά και μη).

alexinio
29-11-08, 18:49
Westie συγχαρητήρια.
Το νυδρείο σου έχει γίνει καταπληκτικό.
Τα ψάρια υπέροχα.
Εγώ λέω μιας και πας για βιότοπο να αποφύγεις την βαλισνέρια.
Καλή συνέχεια και μακάρι να δεις μωράκια για να ανταμειφθουν στο maximum οι κόποι σου!

thanasis76
29-11-08, 18:58
:smt041:smt041:smt041:smt041:smt041:smt041:smt041: smt041
μπραβο μικρε μου φιλε!!!!
επιτελους εγινε παρουσιαση!!!!
χαιρομαι που τελικα ολα πηγαν καλα και χαιρομαι που βοηθησα κι εγω οσο μπορουσα...
γιατι απο ενα σημειο και μετα ηθελα να σε δειρω...:D:D:D
ειναι πολυ ομορφο και με τον καιρο θα βλεπεις τι θελει και θα το κανεις ομορφοτερο...
ελπιζω οι μετρισεις να ειναι σωστες τωρα ε???:D:D:D τωρα προσεξα οτι εχεις ΝΟ3... γιατι???
καλη συνεχεια!!!

Σπύρος Μ
29-11-08, 19:01
:smt041:smt041:smt041:smt041:smt041:smt041:smt041: smt041
μπραβο μικρε μου φιλε!!!!
επιτελους εγινε παρουσιαση!!!!
χαιρομαι που τελικα ολα πηγαν καλα και χαιρομαι που βοηθησα κι εγω οσο μπορουσα...
γιατι απο ενα σημειο και μετα ηθελα να σε δειρω...:D:D:D
ειναι πολυ ομορφο και με τον καιρο θα βλεπεις τι θελει και θα το κανεις ομορφοτερο...
ελπιζω οι μετρισεις να ειναι σωστες τωρα ε???:D:D:D τωρα προσεξα οτι εχεις ΝΟ3... γιατι??? oι μετρήσεις είναι προ 5-6 ημερών οταν έκανα και αλλαγή νερού.Θα ξαναμετρήσω τώρα και θα το αλλάξω
καλη συνεχεια!!!

Παιδιά σας ευχαριστώ.Αν αποφύγω την βαλισνερία τι αλλο φυτό προτείνετε;

thanasis76
29-11-08, 19:04
Παιδιά σας ευχαριστώ.Αν αποφύγω την βαλισνερία τι αλλο φυτό προτείνετε;

σε πειραζω για τα ΝΟ3...
παντα θα εχεις λιγα αλλα να κοιτας να ειναι ελαχιστα!!
αυτο θα το πετυχενεις με κανονικες αλλαγες νερου...

Σπύρος Μ
29-11-08, 19:21
ξαναμέτρησα:PH 7,8
GH:14
NO2:0
NO3:<10

alexinio
29-11-08, 19:25
Σπύρο αν μπορείς προσπάθησε να ανεβάσεις το ph...γιατί από ότι ξέρω είσαι οριακά.
Κάνε μια αναζήτηση στο φορουμ και αν δεις ότι μπορείς με ασφάλεια να το ανεβασεις και να το κρατήσεις σταθερό επιχείρησε το.

thanasis76
29-11-08, 19:25
ξαναμέτρησα:PH 7,8
GH:14
NO2:0
NO3:<10

:p:p:p:p

Σπύρος Μ
29-11-08, 19:30
Σπύρο αν μπορείς προσπάθησε να ανεβάσεις το ph...γιατί από ότι ξέρω είσαι οριακά.
Κάνε μια αναζήτηση στο φορουμ και αν δεις ότι μπορείς με ασφάλεια να το ανεβασεις και να το κρατήσεις σταθερό επιχείρησε το.
το ph σύγουρα θα το ανεβάσω.Θα αυξήσω την ποσότητα του buffer.
Απλά τώρα εριχνα παρα πολυ μικρή ποσότητα για να μην έχω κανενα ατύχιμα

Πάνος
29-11-08, 20:33
μπραβο σπυρο!!!
η επιμονη σου και η υπομονη μας ανταμειφθηκαν....:D:D...
μου αρεσει το ενυδρειο σου ..και το σετ απ σου με μια στοιβα πετρες.....

θα σου προτεινα:
1. να αγορασεις και ενα τεστ kH ωστε να μη χρειαζεται να χρησιμοποιεις μπαφερς αλλα με λιγη σοδιτσα να το ανεβασεις οποτε κατεπεκτασην και το pH...
2.να καθαρισεις το μπροστινο τζαμι απο την αλγη....στις πετρες δειχνει ωραια ..τις κανει να δειχνουν πιο φυσικες...στο τζαμι ομως φαινεται ασχημα...
3. αν θες να βαλεις σωνει και καλα φυτο γιατι δε βαζεις ανουμπιες σε καμια απο τις πετρες?? και δεν ξεθαβονται τοσο ευκολα οπως οι βελισνεριες..και μπορει να μην ειναι βιοτοπικο αλλα τουλαχιστον θα ειναι αμιγως αφρικανικο το ενυδρειο μιας και οι ανουμπιες ειναι αφρικανικα φυτα...

καλη συνεχεια!!!:p

Σπύρος Μ
29-11-08, 21:02
Eυχαριστώ Πάνο.
Τεστ του kh εχω απλά ξέχασα να μετρήσω.Μετράω τώρα και σε ενημερώνω!!!
-------------------------
Με υγρό δεν βρίσκω το χαρτάκι αναγνώρισης.Μέτρησα όμως με στικ και βρήκα 10

Πάνος
29-11-08, 21:43
κανε μια αναζητηση εδω να βρεις τα ποστ για σοδα και ανεβασμα του kh ph...
υπαρχουν αρκετα εχω δει κατα καιρους...
δεν εχω εφαρμοσει τη μεθοδο οποτε οτι απορια εχεις μπορεις να ποσταρεις ....

αν χρειαστεις παντως να ανεβασεις kh θεωρειται μια ασφαλης μεθοδος και πιο οικονομικη φυσικα απο τα διαφορα μπαφερς..

chriskousis
30-11-08, 00:42
Πρεπει να ειναι απο τα λιγα ηδη που παντα ηθελα να τους αφιερωσω ενα ενυδρειο αλλα ποτε δεν τα καταφερα :(
Συγχαρητηρια! τοσο το ενυδρειο οσο και τα ψαρια φαινονται πανεμορφα!

Raven
30-11-08, 02:32
Μπραβο Σπυρακο ! Μας εβγαλες την πιστη αλλα τελικα τα καταφερες και μας εβαλες τα γυαλια :cool: Πανεμορφο το ενυδρειο σου ,συνεχισε με αυτο το πνευμα.

Perazzi
30-11-08, 03:15
Καταπληκτική δουλειά westie συγχαρητήρια και καλή συνέχεια..;):smt041:smt041:smt041

Σπύρος Μ
30-11-08, 10:11
Eυχαριστώ και πάλι!!!
Απο φυτά δεν θα βάλω τελικά εκτός αν βρω κανενα φυτό απο τον βιότοπό τους

crazyio
30-11-08, 20:02
άντε βρε αγοράκι μου .....
Επιτέλους ..... !!
Μπράβο σου ... καλή προσπάθεια αν και κοντέψαμε να πάμε μια ώρα αρχύτερα με σένα ! :P
τις πέτρες φρόντισε να τις βάλεις πιο "άτσαλα" για να μην φαίνεται σαν να τις έχεις στήσει εσύ ... και πρόσθεσε και άλλα κελύφη ...
Μπράβο και καλή συνέχεια !

blondi
30-11-08, 21:52
ωραίο το ενυδρείο σου, μ αρεσε πολύ, καλή συνέχεια και εις ανώτερα,μπράβο!!!

Kisifer
01-12-08, 09:27
Τελικά έφτασε το τέλος. Έπιασαν τόπο οι βοήθειες που έλαβες και το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό. Άντε καλή συνέχεια και πάμε για περισσότερα λίτρα.

xontros
01-12-08, 14:54
Δεν υπάρχει μεγαλύτερη χαρά από το να σε βλέπουμε να παρουσιάζεις! Και μάλιστα ένα τόσο όμορφο ενυδρείο, που είμαι σίγουρος ότι θα γίνεται ολοένα και καλύτερο! Δεν ξέρω τι να πω, ειλικρινά, με όλη τη σημασία της λέξης, ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!

:smt041:smt041:smt041

Σπύρος Μ
01-12-08, 15:59
[Άντε καλή συνέχεια και πάμε για περισσότερα λίτρα.[/quote]
αυτο το ελπίζω και εγώ αλλα προς το παρόν θα βολευτώ με το μικρό 120ρι.Ευχαριστω kisifer και χοντρε.Τέλος να σας πω οτι καθάρησα σχεδόν όλο το μπροστινό τζάμι του ενυδρείου.Μόλις τάισα και τα ψάρια φαίνονται καλύτερα.Σε καμμια ευδομάδα θα έχω και τα μούλτις.Ελπίζω να μην υπάρχουν καυγάδες

Σπύρος Μ
05-12-08, 20:46
Λοιπόν νεα φωτο:http://img216.imageshack.us/img216/1741/dsc01052qs3.jpg (http://img216.imageshack.us/img216/1741/dsc01052qs3.jpg)


http://img241.imageshack.us/img241/9510/dsc01051nu1.jpg (http://img241.imageshack.us/img241/9510/dsc01051nu1.jpg)

Λοιπόν παιδιά λέω να κάνω θυσία τον βιότοπο.Δεν εννοώ να το ξεστήσω αλλα λέω να βάλω φυτά.Συγκεκριμένα σε μερικά σημεία ανούμπιες και σαν φυσικό χώρισμα των 2 περιοχών java fern.Τι λετε εχει καλυτερέψει;

Οσο για το aquascape θελω ακόμη πολυ βελτιωση κυριώς στα κελύφη.Θα διορρθοθούν με τον καιρό τα πάντα.Ελπίζω να το φτιαξω ωραίο.
-------------------------
Ξεχασα:Να καθαρισω απο πίσω τα τζάμια απο τις άλγες και να βάλω το μαύρο φόντο που το εχω ιδη αγοράσει;
Ακομα η φωτογραφία είναι πριν την μετάθεση μερικών πετρών ωστε να χαμηλόσω τις πίσω και να δημιουργήσω περισσότερες κρυψόνες.

Πάνος
05-12-08, 20:48
πολυ καλυτερο καθαρο σπυρο!! και προτιμνω να καθαρισεις και το πισω τζαμι...η αλγη μου αρεσει μονο στις πετρες...

οσο για τα φυτα....οτι σου αρεσει...αλλα προτιμω αυτη την εικονα σαν black diamond!!;)

asourtzo
05-12-08, 20:50
Μπραβο westie πολυ ομορφο το ενυδρειο σου, να προσθεσεις ακομα μερικα κελυφη οπως σου ειπαν και τα παιδια πιο πανω , και θα εχεις ενα υπεροχο αποτελεσμα ;)

thu vu
05-12-08, 20:52
τα δεκαδες post επιασαν τοπο.μπραβο σου!καλη συνεχεια απο δω και περα.

xontros
05-12-08, 21:01
Καλησπέρα Σπύρο! :p

Λοιπόν:
1. Ανέβασε λίγο τη στάθμη του ενυδρείου, μέχρι εκεί που αρχίζει το καπάκι, για να μή φαίνεται έτσι άσχημα..
2. Στη θέση σου θα "γκρέμιζα" τις δύο πάνω αριστερά πέτρες, να πέφτουν προς τα μπρος.. Νομίζω ότι σε εκείνο το σημείο δεν είναι πολύ φυσικά στημένο.. Μετά όμως μή συνεχίσεις να προσθέτεις/αφαιρείς και μετακινείς πέτρες κάθε τρεις και λίγο, αλλά να τις αφήσεις να μαζέψουν άλγη, και να δείξει ακόμη πιο φυσικό το όλο σκηνικό..
3. Εκείνη η μαυρισμένη πέτρα στη μέση δε μου πολυταιριάζει..
4. Η πρασινάδα στο πίσω τζάμι προσωπικά μου αρέσει.. Εξάλλου, και να την καθαρίσεις, σύντομα θα ξαναμαζευτεί!
5. Διαβάζοντας στο forum, φαίνεται ότι ακόμη και τα πιο σκληρά φυτά, στο τέλος καταλήγουν να γίνονται τροφή για τα ψαράκια.. Όπως και να'χει όμως, δε θα ήταν και τόσο τραγικό να προσθέσεις καμία ανούμπια, την οποία μάλιστα μπορείς να δέσεις πάνω σε πέτρα (με πετονιά) ώστε να μή μπορούν να την πειράξουνε τα ψαράκια σου.. Στη θέση σου, θα έριχνα μια ματιά εδώ:
http://www.tropica.com/plant_print.asp
για να βρω φυτά που να αντέχουνε στο σκληρό νερό, και ίσως προτιμούσα φυτά από την αφρική (έτσι, ακόμη κι αν ξεφύγεις από το βιότοπο, παραμένεις εντός της ηπείρου), όπως π.χ. anubias, crinum, κ.τ.λ...

Τέλος, στις φωτογραφίες, προσπάθησε να φωτογραφίζεις από μπροστά και όχι από τόσο ψηλά.. Κλειστά όλα τα καπάκια (να μή φαίνεται το φως από πάνω), και να πιάνεις αριστερά και δεξιά το μισό πλαινό τζάμι! ;)

Καλή συνέχεια φιλαράκο! :)

Σπύρος Μ
05-12-08, 21:06
Λοιπόν επειδή τώρα δεν ξέρω τινα κάνω(αν βάλω φυτα η οχι) θα συμπληρώσω την στάθμη.Ακομα το aquascape το αλλαξα λιγο μετα απο τις φωτογραφίες και αυτές οι πετρες επειδη ουτε εμενα δεν μου αρεσαν τις έβαλα κάτω.Ακομα αυτή η μαυρισμένη πετρα που λες δεν είναι μαυρη αλλα φουλ στην αλγη.
Θα βελτιωθώ που θα πάει

dizio
05-12-08, 21:42
θα έβαζα πολύ περισσότερα σαλιγκάρια,είναι τρελό εφέ...

Σπύρος Μ
09-12-08, 13:07
Μετά τα Χριστούγενα θα πάω στο χωριό μου.
Η γιαγιά μου εχει μαζεψει απο το χωράφι τουλαχιστον 40 κελφη.Θα σπάσω μερικά.Παντως την παράσταση αυτήν τη στιγμή την κλεύει το βραχώδες τοπιο που εχει πιάσει άλγη.Το πίσω τζάμι λεω να μην το καθαρίσω γιατί μου φαίνεται ωραίο αφού οι άλγες πισω κάνουν πάρτι!!!

Ακομα τα ψάρια μου φαίνονται χαρούμενα.Λεω να τα ταίσω και tubifex που εχω για να εχουν μεγαλύτερη ποικιλια.Να ταισω ή θα υπάρξει κανενα πρόβλημα.Καμμια άλλη τροφή εχετε να μου προτείνετε(εκτος απο ζωντανή);

Ξανακαθάρισα το μπροστινο τζαμι και παλι εχει αρχίσει να ξαναβγαίνει άλγη.Δεν με απασχολεί ιδιαίτερα όμως.

Τέλος θέλω να σας ενημερώσω οτι θα πάρω 10-15 κιλά πετρες.Επειδη δεν εχω βάλει ντάου λέτε να αντέξει το ενυδρείο εφοσον δεν θα ακομπούν στα τζάμια;

Και το τέλος του κατεβατού είναι οτι εχω γτιάξει 2 επίπεδα οπου εκεί που θα κατηκήσουν τα μουλτις εχω δώσει ύψος βάζοντας κι άλλη άμμο.Ετσι φαίνεται ακόμα πιο φυσικό.

Τέλος:D

Tolis
09-12-08, 13:16
Λεω να τα ταίσω και tubifex :smt018....

Σπύρος Μ
09-12-08, 13:19
οκ.Γιατί την είχα απο πέρσυ την υποψία οτι κατι εχει αυτο το σκουλίκι αφού εχασα αρκετά ψάρια ταίζοντάς το

Σπύρος Μ
12-12-08, 10:01
Λογω φορτου εργασίας:D δεν ανέβασα πολυ πρόφατα μια φωτο του ενυδρείου μου και το χειρότερο είναι οτι δεν εχω απαντήσει σε πμ ερώτηση του φίλου μου Δημήτρη(sorry xontros).Καντε παρατοίρήσεις (εκτός για τα κελύφη που είναι στα άμεσα σχέδιά μου).Λεω να βάλω και λίγες ακόμα πέτρες ωστε να καλύχω τον εξοπλισμό.Όσο για τα ψάρια:Δυστυχώς δεν προλαβαίνω να πάρω τα μούλτι απο τον φίλο μου τον Γρηγόρη(σορυ και σε σενα) ελπίζω να τα πάρω αν και δεν εχω ξεκαθαρίσει στο μυαλο μου αν θα βάλω 2 είδος και πως θα καταλήξει το aquascape.
Νεες φωτο με αρκετά περισσότερη αλγη!!!

Απολαύστε:http://img218.imageshack.us/img218/9928/dsc01103jl2.jpg (http://img218.imageshack.us/img218/9928/dsc01103jl2.jpg)
αυτη είναι μια γενική φωτογραφία

http://img143.imageshack.us/img143/1174/dsc01104hd0.jpg (http://img143.imageshack.us/img143/1174/dsc01104hd0.jpg)
εδω ενα τζουλιντοχρομις που ξεπροβάλει μέσα απο τους βράχους:D

και συνεχίζεται...
Δυστυχώς επειδή δεν είναι σημερα η καθιερωμένη αλλαγή νερού και επειδή με κλειστό το καπάκι γίνεται εξάτμιση τωρα είναι λίγο χαμηλότερα.Επειδή θα βγάλω και αυριο φωτο θα δείτε την διαφορά.
Οσο αφορα την τροφή δίνω του dr. brasleers.Επειδή δεν θέλω να ασχοληθώ στο αμεσο μέλλον με ζωντανή εχετε να μου προτείνετε και καμμια αλλη;
-------------------------
Αυριο έρχονται τα μούλτις απο Πάτρα.
Ζήτο!!!!

alexinio
12-12-08, 10:06
Ωραία καλορίζικα!
Πρέπει όμως να προσθέσεις και άλλα κέλυφη σαλιγκαριών.
Πόσα θα σου έρθουν?

Σπύρος Μ
12-12-08, 10:11
1αρσενικό 3 θυληκά και πιθανών και κανένα μωρο της θυληκιάς που είναι κρυμένα διάσπαρτα σε κοχύλια

alexinio
12-12-08, 10:13
Σπύρο...
Όσο αναφορά το στήσιμο εγώ θα σου έλεγα να προσπαθήσεις να στήσεις πιο φυσικά τις πέτρες στο νταμάρι δεξιά.

Σπύρος Μ
12-12-08, 10:24
Οι πέτρες είναι πολυ πλακί και χρειάζομαι μερικές ακόμα για να τελειώσω το πρότζεκτ με το βραχώδες μέρος.Θα μου στείλει το παιδί μαζί με τα μούλτις και μερικά κελύφη ενω σε 1,5 ευδομάδα θα πάω στο χωριό μου οπου το χωράφι μου είναι γεμάτο με κελύφη

Raven
12-12-08, 13:06
Οι πέτρες είναι πολυ πλακί και χρειάζομαι μερικές ακόμα για να τελειώσω το πρότζεκτ με το βραχώδες μέρος
Το πλακι ειναι φαγητο. Πλακε ειναι οι πετρες ! Πλακι αν θες γινονται τα julidochromis :D:D:D

xontros
12-12-08, 14:40
Αυριο έρχονται τα μούλτις απο Πάτρα.
Ζήτο!!!!

Καλώς να τα δεχτείς Σπύρο! :p

Σπύρος Μ
18-12-08, 16:18
Λοιπόν εχουν έρθει τα μούλτις απο το προηγούμενο Σάββατο.
Σημερα είδα σκαμένο ενα πράγμα σαν κρατήρα που μέσα σε αυτόν υπάρχουν αρκετά σαλιγγάρια...

Μαλλον πάω για αναπαραγωγή!!!...

Αλλά επειδή θα λείψω 5-6 ημέρες την περίοδο των γιορτών θα δυσκολευτώ λίγο στην συντήρησή τους...:(

PascM
19-12-08, 11:17
Θα τα καταφέρουν μην ανώνεσε.

Σπύρος Μ
19-12-08, 16:44
up με φρέσκιες φωτο...
Θα δείτε κιόλλας και την γούβα που εχει σκαφτεί απο τα μουλτι...
Αυριο το πρωί μάλλον θα πάρω αρτέμια ετσι για δοκιμή και ισως αν βρω και tanganyika της τροπικαλ ή καποια αποξηραμένη...

asourtzo
20-12-08, 11:25
Μπραβο , πολυ ωραιες και οι νεες φοτο. θα σου ξαναπω για τα σαλιγκαρια (οπως ολοι) βαλε κι αλλα!!!!!! Ωραιες αλγες:D:D:D

Teo
20-12-08, 11:43
Ποτέ δεν συμπάθησα αυτές τις άτιμες τις άλγες!!!
Θα σου πω και εγώ να βάλεις και άλλα πολλά σαλιγκάρια!!!
Άντε και καλές γένες!!!

lion
20-12-08, 11:56
Συγχαρητήρια westie. Μου αρέσει πολύ το ενυδρείο σου.

Σπύρος Μ
28-02-09, 20:52
νέες φωτο με το νέο εργαλείο...
Οχι και πολυ καλλές(τώρα μαθαίνω) αλλα κατι γίνεται...