PDA

Επιστροφή στο Forum : Chameleon Shrimps


Minakki
28-11-08, 18:44
Καλησπέρα !
Ξέρει κανείς αυτό το είδος της γαρίδας που είναι εντυπωσιακή και για το μέγεθος της αλλά και για τις δαγκάνες της.
Ποιά είναι η συμπεριφορά της γενικά, τις συνθήκες νερού και την συμβίωση της με τα υπόλοιπα ψάρια στο ενυδρείο.
Πήρα 3 τέτοιες σήμερα και δεν βρίσκω κάτι που να αναφέρεται στο συγκεκριμένο είδος.

Πάνος
28-11-08, 19:12
διαβασε εδω.. http://www.petshrimp.com/macrobrachiumfaustinum.html
αναφερει οτι δεν πρεπει να μπει σε μαλακο οξινο νερο και προτιμα σκληρο και αλκαλικο...για αναπαραγωγη περνα απο σταδιο λαρβας σε υφαλμυρο η αλμυρο νερο...
κανοντας αναζητηση στον γουγλη θα διαβασεις σε μερικα ξενα φορα οτι μπορει και να φαει πολυ μικρα ψαρακια...η οτι τελος παντων μπορει να πιασει και να τραφει...(http://www.aquariacentral.com/forums/archive/index.php/t-63941.html)
αν ειναι αληθεια καλυτερα να σκεφτεις τα ειδη που θα τις εχεις μαζι...

Minakki
28-11-08, 19:30
Τις έχω στο 125 φυτευμένο με διάφορα Tetra και γατόψαρα ικανοποιητικού μεγέθους 3,0 εκ. ακόμα και οι καρδινάλιοι είναι οι large.
Απ' ότι καταλαβαίνω τα μωρά από τις γέννες είναι καλός μεζές.......
Μήπως να τις μετέφερα στο 60 με τα χρυσόψαρα ?????

Raven
29-11-08, 03:27
Γεια σου και να χαιρεσαι τις γαριδες σου, ειναι αρκετα ασυνηθιστες !
Η γαριδα σου αφου εχει δαγκανες ανηκει στο γενος Macrobranchium και ειναι γαριδα-θηρευτης,οποτε τα μικροτερα ψαρια κινδυνευουν την νυχτα μιας και ειναι νυχτοβια.Φυτα δεν πειραζει.
Η λεγομενη και ως rainbow η chameleon ειναι πιθανοτατα το ειδος M.pilimanus (scabriculum) και προερχεται απο το Βορνεο/Ινδονησια.
Φτανει σε μηκος 7εκ το θηλυκο και 9εκ το αρσενικο που εχει πιο τριχωτες δαγκανες. Η θερμοκρασια που αγαπα ειναι μαλλον χαμηλη 18-22*C και το ΡΗ ουδετερο γυρω στο 7.
Αναπαραγωγη ειναι εξαιρετικα δυσκολη να γινει για τον λογο οτι γεννα ναυπλιους που θελουν πολυ εξειδικευμενη πλανκτονικη τροφη για να μεγαλωσουν.
Α..και ξεχασα να αναφερω οτι ευχαριστως σκοτωνει και τρεφεται με αλλες μικρες γαριδες οπως red cherry και amano.

Minakki
29-11-08, 13:25
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια αλλά μάλλον την πάτησα δηλαδή, εεεεε εννοώ ώς πρός τα υπόλοιπα ψάρια και μωρά ψαράκια.
Οι 2 red cherry αν και μεγαλούτσικες σε μέγεθος θα εξαφανιστούν, αν κατάλαβα σωστά.
Με την θερμοκρασία τι να κάνω αφού τα τροπικά θέλουν γύρω στους 26 βαθμούς.
Όσο για γέννητούρια των Tetra φαντάζομαι ότι θα είναι ότι καλύτερη τροφή για αυτές.
Προσπάθησα να τις πιάσω να τις μεταφέρω στα χρυσόψαρα αλλά σιγά μην πιάνονται.....

Raven
29-11-08, 17:14
Τα χρυσοψαρα ποσο μεγαλα ειναι; μην τις φανε φοβαμαι. Για να τις πιασεις πολυ δυσκολο, προσπαθησε βραδυ με φακο η αλλιως βαλε παγιδα με φαγητο μεσα.Παντως ιδιαιτερα οι red cherry ειναι σε μεγαλο κινδυνο μαζι τους !
Αν τις πιασεις θα προτεινα να τις πας πισω η να τις ανταλλαξεις με κατι αλλο.
Ποια tetra σου γεννησαν;

Minakki
29-11-08, 17:27
Τα χρυσόψαρα είναι 5- 6 εκ. Η μεγαλύτερη από τις δύο γαρίδες είναι τόσο και αυτή, αν μετρήσουμε και με τις δαγκάνες
Γράψε λάθος, τα platy μου γέννησαν και το μωρό που είδα και επέζησε είναι πλέον στο 1,5 εκατοστό και κολυμπάει πολύ "άνετα" μαζί με τα μεγάλα ψάρια. Η ξυφοφορίνα μου βλέπω και ξεφούσκωσε αλλά ακόμα δεν είδα μωρό και φοβάμαι ότι δεν θα δώ.!!!!!
Αλήθεια παγίδα πως κάνω?

Raven
30-11-08, 02:29
Ακομα μια προειδοποιηση. Σου λεω ο.τι εχω διαβασει και δεν εχω προσωπικη εμπειρια πανω σ αυτες τις γαριδες οποτε δεν μπορω και να ειμαι σιγουρος.Εχω διαβασει λοιπον για γαριδες macrobranchius που εκαναν κουρελι την ουρα μονομαχου μεσα σε μια νυχτα. Αν λοιπον τα χρυσοψαρα σου ειναι fancy μηπως εχουν προβλημα;
Παγιδα φτιαχνεις με ενα αδειο μπουκαλι νερου. Το κοβεις στη μεση και βαζεις το πανω μερος αναποδα σαν χωνι μεσα στο κατω μερος. Βαζεις μια ταμπλετα τροφης μεσα και το βαζεις με 1-2 πετρες να βυθιστει στο σημειο που συχναζουν οι γαριδες. Μην ξεχασεις να κανεις τρυπες πολλες και μικρες για να μην πεθανουν απο ασφυξια αν τυχον και παγιδευτουν για πολλη ωρα μεσα.

Minakki
30-11-08, 21:34
Οκ! Θα τα έχω υπόψη μου. Πάντως τις cherry (2) - πότε την μιά και πότε την άλλη τις βλέπω να κυκλοφορούν.
Μην φανταστείς ότι είναι και πολύ κοινωνικές - κρύβονται. Αλλά νομίζω ότι γενικά οι γαρίδες δεν είναι πολυ κοινωνικές.
Οι chameleon τρομάζουν πολύ και κρύβονται συνεχώς πίσω από ένα ξύλο που έχω μέσα.
Πάντως χθές το βράδυ, είδα το μοναδικό leopard cory λίγο περίεργο. Σήμερα το πρωί το είδα να έχει μετακινηθεί και καθόταν ακίνητο και πρίν από λίγο το βρήκα πεθαμενο. Σύμπτωση, πάντως νομίζω ότι τα συγκεκριμένα corydoras δεν χαίρουν και πολύ αντοχής. Αυτό πρέπει να το είχα κανένα οκτάμηνο.
Θα δώ τι θα κάνω. Θα δοκιμάσω ίσως και την παγίδα αλλά όντως οι
ουρές των χρυσόψαρων είναι fancy και ίσως θεωρηθούν "βορά" ?
Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια και τις συμβουλές.
Θα σου πω την έκβαση των πραγμάτων...........:smt102
-------------------------
Ακομα μια προειδοποιηση. Σου λεω ο.τι εχω διαβασει και δεν εχω προσωπικη εμπειρια πανω σ αυτες τις γαριδες οποτε δεν μπορω και να ειμαι σιγουρος.Εχω διαβασει λοιπον για γαριδες macrobranchius που εκαναν κουρελι την ουρα μονομαχου μεσα σε μια νυχτα. Αν λοιπον τα χρυσοψαρα σου ειναι fancy μηπως εχουν προβλημα;
Παγιδα φτιαχνεις με ενα αδειο μπουκαλι νερου. Το κοβεις στη μεση και βαζεις το πανω μερος αναποδα σαν χωνι μεσα στο κατω μερος. Βαζεις μια ταμπλετα τροφης μεσα και το βαζεις με 1-2 πετρες να βυθιστει στο σημειο που συχναζουν οι γαριδες. Μην ξεχασεις να κανεις τρυπες πολλες και μικρες για να μην πεθανουν απο ασφυξια αν τυχον και παγιδευτουν για πολλη ωρα μεσα.
Και άν μπούν και ψάρια μαζί με τις γαρίδες, τι γίνεται ????
Δεν τα καταδικάζω να φαγωθούν χωρίς να μπορούν να ξεφύγουν ????:smt102

Blanch
02-12-08, 12:06
Minakki, όπως λέει ο Raven, με fancy χρυσόψαρα με μεγάλες ουρές και αργή κολύμβηση, δεν είναι ότι καλύτερο οι γαρίδες.

imichal
02-12-08, 12:14
εχεις πλατυ, κορυ και τετρα μεσα ? Σε τι συνθηκες?
Οι γαρίδες τσερυ ειναι αρκετά κοινωνικες και κρυβονται μονο οταν φοβουνται. Αν τις εχεις μεσα στο ενυδρειο με ψαρια που δεν τις απειλουν θα ειναι συνεχεια εξω. Εγω εχω τοσες πολλές που οπου και να κοιταξω στο ενυδρειο αντι για χαλίκι βλεπω γαριδα...
Προφανως λοιπον κατι τις φοβιζει.....

Minakki
02-12-08, 20:50
Minakki, όπως λέει ο Raven, με fancy χρυσόψαρα με μεγάλες ουρές και αργή κολύμβηση, δεν είναι ότι καλύτερο οι γαρίδες.
Καλησπέρα, τα χρυσόψαρα μου δεν είναι και τόσο ήσυχα.
Μάλλον ζοιρούτσιακα τα βλέπω.
Όπως και να έχει το πράγμα, δεν υπάρχει περίπτωση να πιάσω τις γαρίδες, για τις chameleon μιλάω, οπότε δεν σκέπτομαι καν την μετακόμιση τους....!!!
-------------------------
εχεις πλατυ, κορυ και τετρα μεσα ? Σε τι συνθηκες?

Κάνω κάτι παράτυπο ? Πιστεύω ότι οι συνθήκες μου είναι άριστες (από μετρήσεις) .... κορυ δεν είναι τα γατόψαρα με τα μουστάκια ή κάνω λάθος ?

Οι γαρίδες τσερυ ειναι αρκετά κοινωνικες και κρυβονται μονο οταν φοβουνται.

Οι τσέρυ, είναι μόνο 2 εδώ και 2 μήνες περίπου πότε εξαφανίζονται και πότε βολτάρουν ανενόχλητες και για ώρα.

Αν τις εχεις μεσα στο ενυδρειο με ψαρια που δεν τις απειλουν θα ειναι συνεχεια εξω. Εγω εχω τοσες πολλές που οπου και να κοιταξω στο ενυδρειο αντι για χαλίκι βλεπω γαριδα...
Προφανως λοιπον κατι τις φοβιζει.....
Το πιό περίεργο είναι οι chameleon που πίστευα ότι όχι μόνο θα είναι επιθετικές, όπως διάβασα αλλά και μου είπε ο Raven, αλλά σήμερα διαπίστωσα ότι όταν την πλησίασε ένα γατόψαρο τρελαμένο για την ταμπλέτα που είχα ρίξει, όπου φύγει φύγει ......
Τι να πώ ? Οι τσέρυ κυκλοφορούν προκλητικά μπροστά τους και 2 άλλες , πάλι chameleon αλλά χωρίς δαγκάνες κατοικούν κάτω από τα φύλλα της νυμφαίας, ανάποδα τις πιό πολλές ώρες τις ημέρας.

Raven
02-12-08, 21:06
Ακομα δεν προσαρμοστηκαν.. ελπιζω να μην σου δημιουργησουν προβλημα ποτε, με την παραμικρη νυχτερινη απωλεια ομως σε ψαρακια η γαριδες να εισαι ετοιμη να τις βγαλεις αμεσως.

Minakki
02-12-08, 22:29
Ακομα δεν προσαρμοστηκαν.. ελπιζω να μην σου δημιουργησουν προβλημα ποτε, με την παραμικρη νυχτερινη απωλεια ομως σε ψαρακια η γαριδες να εισαι ετοιμη να τις βγαλεις αμεσως.
ΟΚ θα είμαι επι ποδός !!!!! Και θα παρακολουθώ κάθε κίνηση !!!!!:smt067
Δεν πιάνονται όμως παιδιάαααααα!!!!! Τα ψάρια μπαίνουν στην παγίδα και τρώνε την τροφή και αυτές ΌΧΙ!!!!!!!!!!

Raven
02-12-08, 22:46
Δοκιμασες να βαλεις την παγιδα νυχτα;;)

Minakki
02-12-08, 22:54
Δοκιμασες να βαλεις την παγιδα νυχτα;;)
Νύχτα την έβαλα όπως ακριβώς μου είπες, τα ψάρια κοιμόντουσαν και τα φώτα ήταν κλειστά (του ενυδρείου και στο χώρο του σαλονιού)
Έλα μου που σε χρόνο ντε τε τα ψάρια ξύπνησαν και πλάκωσαν τις ταμπλέτες.
Χαμός!!!! Μέχρι και το μωρό μπήκε και έτρωγε.
Φοβήθηκα ότι θα σκάσουν και στο φαγητό αλλά και ότι θα πλάκωναν οι γαρίδες και εγκλωβισμένα όπως ήταν θα πήγαιναν σαν τα πρόβατα στην σφαγή και έτσι την έβγαλα την παγίδα:confused:

Raven
02-12-08, 23:00
Mαλλον εχεις δικιο λοιπον. Θυμαμαι σε ξενο site που διαβασα οτι μονο τυχαια μπορουν να πιαστουν οι συγκεκριμενες γαριδες, ειναι πανεξυπνες και γρηγορες :p

Minakki
02-12-08, 23:12
Mαλλον εχεις δικιο λοιπον. Θυμαμαι σε ξενο site που διαβασα οτι μονο τυχαια μπορουν να πιαστουν οι συγκεκριμενες γαριδες, ειναι πανεξυπνες και γρηγορες :p
Ακριβώς όπως το είπες !!! Πανέξυπνες και διαβολικά γρήγορες. Εξσφενδονίζονται σαν σαίτες.
Ας ελπίζω ότι όλα θα εξελιχθούν καλά γιατί αλλιώς........:smt035