PDA

Επιστροφή στο Forum : Να και το δικό μου Tanganyika


Filotas
28-11-08, 13:17
Πληροφορίες

Διαστάσεις: 120 x 50 x 60 (Μηκος x Πλάτος x Ύψος)
Όγκος: 360 μικτά (Υπολογίζω γύρω στα 280 καθαρά)
Κατηγορία:
Φυτά:
Ψάρια / Άλλα είδη: 5 Altolamprologus Calvus & 7 Variabilichromis Moorii
Διακοσμητικά υλικά: Περίπου 70 με 80 κιλά πέτρες και βότσαλα, 30 Κιλά άμμος μαζεμένη απο παραλία της Χαλκιδικής (Ιερισσός)
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: Μαύρο Χαρτόνι & Άλγη
Φωτισμός: 2 39W Τ5 η μία Gro Lux
Διάρκεια φωτισμού: 12 Ώρες με χρονοδιακόπτη 8,30 με 20.30
Φιλτράρισμα: TetraTec 1200
Θερμοστάτης: Giager 250W
Λίπανση:
Παροχή CO2:

Παράμετροι:

pH: 8
Γενική σκληρότητα (GH): 15 - 16
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 12 - 13
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 25
Αλλαγές νερού: 50% κάθε 15 μέρες
Θερμοκρασία: 25,5
Άλλες πληροφορίες:
Φωτογραφία:

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-pp293-filotas_1972-_1.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-pp293-filotas_1972-moorii_2.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-pp293-filotas_1972-calvus_4.jpg

Raven
28-11-08, 13:31
Φανταστικο !! Απο αφρικανες δεν ξερω και πολλα αλλα το ενυδρειο ειναι πολυ αγριο και πολυ φυσικο με τις καφεκοκκινες αποχρωσεις στις πετρες και στην αμμο. Τα ψαρια απλα δενουν μεσα σ αυτον τον βιοτοπο.
*** Αριστα 10 απο μενα !

imichal
28-11-08, 13:38
Πόσο καιρό "τρεχει" το ενυδρειο ? Μου κανει εντυπωση ο φωτισμός....12 ωρες για ενυδρειο tanganyika δεν ειναι πολλές. Πως και δεν εχεις γεμισει αλγη ?

dizio
28-11-08, 14:00
ποιος σου είπε ότι δεν γέμισε:smt003δεν βλέπεις τα σαλιγκάρια πώς έχουν μεταλλαχτεί σε πρασινοκαφέ:smt032:smt038

Kisifer
28-11-08, 14:01
Πάρα πολύ όμορφο σύνολο. Το στήσιμο των πετρών και το χρώμα τους με την άλγη, δείχνουν πολύ δεμένα. Μπράβο.

Mitsos
28-11-08, 14:52
ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ!!!
αν μπορουσες να κρυψεις και αυτο το λιγο του θερμοστατη που φαινετε νομιζω θα ηταν ιδανικο... :p:p

Πάνος
28-11-08, 16:53
μπραβο γιατρε!!!:p
ιδιαιτερες πετρες και ακομη πιο ιδιαιτερα ψαρια!!! (ειδικα τα τελευταια!!)

Filotas
28-11-08, 18:15
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Η βοήθεια όλων σας εδώ μέσα ήταν πολύ σημαντική. Περιμένω και άλλες γνώμες για το πώς θα μπορούσα να το βελτιώσω.

Πόσο καιρό "τρεχει" το ενυδρειο ? Μου κανει εντυπωση ο φωτισμός....12 ωρες για ενυδρειο tanganyika δεν ειναι πολλές. Πως και δεν εχεις γεμισει αλγη ?

Το ενυδρείο γέμισε με νερό στις αρχές Οκτωβρίου. Μπολιάστηκε απο το άλλο το φυτεμένο και ήταν στρωμένο απο τα τέλη Οκτωβρίου. Συντηρούσα την βιολογία με αμμωνία μέχρι πριν απο 2 εβδομάδες που μπήκε και ο πρώτος του κάτοικος. Άλγη στο φουλ οι πέτρες και τα σαλιγκάερια είναι γεμάτα καθώς και τα τζάμιαα τα οποία καθαρίζονται 2 φορές την εβδομάδα (Τα μπροστινά γιατί το πίσω λέω για ντεκορ να μήν το πηράξω καθόλου).

ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ!!!
αν μπορουσες να κρυψεις και αυτο το λιγο του θερμοστατη που φαινετε νομιζω θα ηταν ιδανικο... :p:p
Έχεις απόλυτο δίκιο αυτό διαπίστωσα κι εγώ μάλλον θα χρειαστεί να προσθέσω καμια πέτρα εκεί πίσω για να τον κρίψω.

halvas69
28-11-08, 21:50
Μπράβο πολύ μου αρέσει και κυρίως τα Calvus τα λατρεύω, τρομερά μουτσούνια.
Τις αριστερές πέτρες αν μπορείς να τις τοποθετήσεις λίγο πιο "άτακτα".
Μου φαίνεται λίγο σαν προκάτ, αν με πιάνεις.

harilaos
29-11-08, 02:06
Και εμένα μου άρεσε το ενυδρείο σου!
Όχι από τα συνηθισμένα Tanganyika. Επέτρεψε μου να το χαρακτηρίσω "αλήτικο" ..
Μήπως μπορείς να ανεβάσεις λίγο ακόμα τη στάθμη; Στην πρώτη φωτογραφία δείχνει
κάπως περίεργα..

Filotas
29-11-08, 11:59
Και εμένα μου άρεσε το ενυδρείο σου!
Όχι από τα συνηθισμένα Tanganyika. Επέτρεψε μου να το χαρακτηρίσω "αλήτικο" ..
Μήπως μπορείς να ανεβάσεις λίγο ακόμα τη στάθμη; Στην πρώτη φωτογραφία δείχνει
κάπως περίεργα..
Έλειπα μιά εβδομάδα και δεν μπόρεσα να αναπληρώσω το νερό γιαυτό και έπεσε η στάθμη. Σήμερα στην τακτική αλλαγή νερού η στάθμη δεν θα φαίνεται πλέον.

Andreas301
29-11-08, 12:15
Μπράβο πολύ μου αρέσει και κυρίως τα Calvus τα λατρεύω, τρομερά μουτσούνια.
Τις αριστερές πέτρες αν μπορείς να τις τοποθετήσεις λίγο πιο "άτακτα".
Μου φαίνεται λίγο σαν προκάτ, αν με πιάνεις.

Πολύ καλό !!!
Συμφωνώ με το παραπάνω σχόλιο !

Μπράβο :smt023:smt023

chris7gtir
29-11-08, 13:27
Πραγματι φιλε μου πολυ καλο το ενυδρειο σου.Οπως ειπατε και ποιο πανω το αριστερο βουνο φαινεται αρκετα στημενο.Η αποψη μου ειναι να απλωσεις λιγο τις πετρες για να δειχνει ποιο φυσικο και θα ελεγα να συμπληρωσεις και αλλες πετρες.Μου φαινονται λιγες.Αυτη βεβαια ειναι η αποψη μου και τιποτα περισσοτερο:D

MiziGr
29-11-08, 14:46
Μπράβο γιατρέ!!! Πάρα πολύ όμορφη προσπάθεια!!!

Άν διορθώσεις λίγο και το βουνό στα αριστερά θα γίνει τέλειο!!!

Perazzi
29-11-08, 14:51
Πολύ ωραίο , καλή συνέχεια στο έργω σου ;)

lucy
01-12-08, 14:14
Μου άρεσε πολύ, και το βρίσκω πολύ, μα πάρα πολύ φυσικό! Δεν θυμίζει καθόλου εκείνο το ... στημένο!
Και πιστεύω ότι είμαι εντελώς αντικειμενική γιατί δεν μου αρέσουν τα "νταμάρια" ( φανατική "μποστανού" ) και δεν μου αρέσουν και τα κοκκινωπά χρώματα! Δηλαδή το ενυδρείο είναι εντελώς έξω από τα γούστα μου, αλλά σαν γενική εικόνα μου αρέσει πολύ, γιατί θυμίζει φυσικό τοπίο - είδα σε ντοκυμαντέρ τις λίμνες!!! Έκανες πάαααααααααααρα πολύ καλή δουλειά!
Συγχαρητήρια και εις ....καλύτερα!!!