PDA

Επιστροφή στο Forum : Τη είναι ZEOLIT


Perazzi
27-11-08, 01:55
Τη είναι ZEOLIT έχω ακούσει κάτι για το Zeolit τη κάνη ? τι είναι αυτό ?

beteranos
27-11-08, 02:06
Ειναι ενα υλικο το οποιο εχει την ιδιοτητα να αποροφα και να συγκρατει την αμωνια(σε οτι αφορα το ενυδρειο).

Perazzi
27-11-08, 02:13
Ειναι ενα υλικο το οποιο εχει την ιδιοτητα να αποροφα και να συγκρατει την αμωνια(σε οτι αφορα το ενυδρειο).

Δηλαδή είναι κάτι χρήσιμο για το ενυδρείο μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε??

beteranos
27-11-08, 02:27
Εγω επειδη ειμαι συντηριτικος και της ''παλιας'' αλλα επιτυχιμενης σχολης χρησιμοποιω εδω και πολλα χρονια στο φιλτρο μου ΠΑΝΤΑ ζεολιτη και ανθρακα.

steady
27-11-08, 07:20
απλα η νεα σχολη καταλαβε οτι ολα αυτα ειναι πεταμενα λεφτα εκτος του ανθρακα σε ειδικες περιπτωσεις


τη μεν αμμωνια την αναλαμβανουν τα βακτηριδια σε καθε στρωμενο ενυδρειο
για το δε ανθρακα εχεις 2 επιλογες η βαζεις και τον αλλαζεις σε τακτα χρονικα διαστημα γεγονος που ειναι αποδεδειγμενα ανουσιο αν δεν υπαρχει καποιο προβλημα η βαζεις και τον αφηνεις μεσα παλι ανουσιο μιας και απο ενα σημειο μετατρεπεται σε βιολογικο υλικο

για ποιο λογο να βαλω κατι που αποροφα την αμμωνια σε ενα ενυδρειο οταν την δουλεια αυτη θα την κανουν τα βακτηριδια αποτελεσματικοτερα και ΤΣΑΜΠΑ?

να με συχωρεις φιλε βετερανε αλλα μαλλον η σχολη που λες ειναι η παλια παραπληροφορημενη

beteranos
28-11-08, 00:55
απλα η νεα σχολη καταλαβε οτι ολα αυτα ειναι πεταμενα λεφτα εκτος του ανθρακα σε ειδικες περιπτωσεις


τη μεν αμμωνια την αναλαμβανουν τα βακτηριδια σε καθε στρωμενο ενυδρειο
για το δε ανθρακα εχεις 2 επιλογες η βαζεις και τον αλλαζεις σε τακτα χρονικα διαστημα γεγονος που ειναι αποδεδειγμενα ανουσιο αν δεν υπαρχει καποιο προβλημα η βαζεις και τον αφηνεις μεσα παλι ανουσιο μιας και απο ενα σημειο μετατρεπεται σε βιολογικο υλικο

για ποιο λογο να βαλω κατι που αποροφα την αμμωνια σε ενα ενυδρειο οταν την δουλεια αυτη θα την κανουν τα βακτηριδια αποτελεσματικοτερα και ΤΣΑΜΠΑ?

να με συχωρεις φιλε βετερανε αλλα μαλλον η σχολη που λες ειναι η παλια παραπληροφορημενη


Δυστηχως καλε μου φιλε η εμπειρεια δεν διδασκεται... εκτως εαν σου αρεσει να ''καταπινεις την τροφη αμασητη''.

fishme1
28-11-08, 01:08
απο που και ως που χρειαζεται αν εχεις στρωμενο φιλτρο και κανεις τακτικη συντηρηση του ενυδρειου ;

Perazzi
28-11-08, 02:01
Εγώ ρώτησα κάτι εσείς μαλώνετε , για καθέναν διαφορετικά είναι ώμος . Όλα είναι διαφορετικές απόψεις πρέπει να σεβόμαστε και τους σκέψης , μόνο εάν είναι λάθος τότε μπορούμε να το διορθώσουμε αλλά με σωστό τρόπο. ΟΧΙ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗΣ :smt033

orck
28-11-08, 04:23
δεν μαλωνει κανεις, απλα αναφερουμε τις αποψεις μας

βετερανε για πες μου τι χρησιμοποιεις για βιολογικα υλικα;
σε ρωταω γιατι στα ενυδρεια μου εχω ειτε σκετα σφουγγαρια ειτε siporax/substrat pro που εχουν επαρκη βιολογια και μετα απο μερικες εβδομαδε απο το ξεκινημα του ενυδρειου δεν εχω μερησιμη αμμωνια

με ενα τετοιο στησιμο πιστευεις οτι χρειαζεται αυτο το υλικο;

steady
28-11-08, 15:36
Εγώ ρώτησα κάτι εσείς μαλώνετε , για καθέναν διαφορετικά είναι ώμος . Όλα είναι διαφορετικές απόψεις πρέπει να σεβόμαστε και τους σκέψης , μόνο εάν είναι λάθος τότε μπορούμε να το διορθώσουμε αλλά με σωστό τρόπο. ΟΧΙ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗΣ :smt033

δεν μπορει να γραφει ο καθενας φιλε μου οτι θελει χωρις να το τεκμηριωνει ενω το διαβαζει τοσος κοσμος αμα μου δωσει λογικα επιχειρηματα ο φιλος θα το δεχτω
-------------------------
Δυστηχως καλε μου φιλε η εμπειρεια δεν διδασκεται... εκτως εαν σου αρεσει να ''καταπινεις την τροφη αμασητη''.

εσυ αυτη τη στιγμη δινεις αμασητη τροφη στο φιλο μας του λες κατι χωρις να το τεκμηριωνεις το οποιο δεν ειναι και σωστο η μονη τεκμηριωση ειναι η εμπειρια ????

τεσπα δεν επιμενω γιατι δεν ειναι κατι το τρομερο απλα πετας τα χρηματα σου σε καποιον εξυπνο πετσοπα που σου το παιξε και αυτος βετερανος

beteranos
30-11-08, 02:03
δεν μαλωνει κανεις, απλα αναφερουμε τις αποψεις μας

βετερανε για πες μου τι χρησιμοποιεις για βιολογικα υλικα;
σε ρωταω γιατι στα ενυδρεια μου εχω ειτε σκετα σφουγγαρια ειτε siporax/substrat pro που εχουν επαρκη βιολογια και μετα απο μερικες εβδομαδε απο το ξεκινημα του ενυδρειου δεν εχω μερησιμη αμμωνια

με ενα τετοιο στησιμο πιστευεις οτι χρειαζεται αυτο το υλικο;


Mετα το στρωσιμο οι αποικιες των βακτηριων πολλαπλασιαζονται και καποια στιγμη ο αριθμος τους ειναι σχεδον σταθερος γιατι οση αμμωνια παραγετε στο ενυδρειο μεταβολιζετε απο τα ηδη υπαρχοντα με συνεπεια να μην υπαρχει αμμωνια για περισσοτερα βακτηρια,μεχρι εδω δεν χριαζεται ο ζεολιτης. Οταν ομως προσθεσουμε 2-3 νεα ψαρακια συνεπως και περισσοτερη τροφη η σε περιπτωσεις που για καποιο λογο ταιζει τα ψαρια μας καποιος αλλος με περισσοτερη τροφη απ'οτι εμεις η εχουμε καποιο θανατο ψαριου που δεν το καταλαβαμε η δεν μπορουμε να το βγαλουμε μεσα απο το βουνο των πετρων που εχουμε, τοτε η αμμωνια αυξανεται και δεν προλαβαινουν να αναπτηχθουν βακτηρια για να την μεταβολισουν.
Μπορει ολα τα παραπανω να μην αποβουν μοιραια για τα ψαρια μας ομως σιγουρα θα τα καταπονησουν. Εξαλλου εγω φιλε μου προτιμω να δινω 3-4 ευρω καθε μηνα και να ειναι καλυμενα τα ψαρια μου απο οποιαδηποτε αλλαγη στην λειτουργεια του ''κυκλου του αζωτου'' μεσα στο ενυδρειο μου.
Οσον αφορα το υλικο του βιολογικου μου χρησιμοποιω περιπου τα ιδια με σενα, απλα προσπαθω να ειναι οσο το δυνατον πιο ελαφρια και πιο πορωδη.
-------------------------
δεν μπορει να γραφει ο καθενας φιλε μου οτι θελει χωρις να το τεκμηριωνει ενω το διαβαζει τοσος κοσμος αμα μου δωσει λογικα επιχειρηματα ο φιλος θα το δεχτω
-------------------------


εσυ αυτη τη στιγμη δινεις αμασητη τροφη στο φιλο μας του λες κατι χωρις να το τεκμηριωνεις το οποιο δεν ειναι και σωστο η μονη τεκμηριωση ειναι η εμπειρια ????

τεσπα δεν επιμενω γιατι δεν ειναι κατι το τρομερο απλα πετας τα χρηματα σου σε καποιον εξυπνο πετσοπα που σου το παιξε και αυτος βετερανος


Οσον αφορα τον ζεολιτη εχω δωσει απαντηση στον φιλο Orck, μπορεις να την διαβασεις απο εκει.

Οσον αφορα τον ανθρακα εχω απαντησει πριν λιγες ημερες με ολοκληρο κατεβατο,αν πραγματικα σε ενδιαφερει μπορεις να το διαβασεις, δεν μπορω να τα ξαναγραφω.

Εξαλλου ρε παιδια ειπα τι κανω εγω, δεν ειπα με το ζορι να το κανετε και εσεις.

Perazzi
30-11-08, 03:18
Βετεράνε σε ευχαριστώ , και για τους υπόλοιπους βέβαια χίλια ευχαριστώ ;);)

Πάνος
30-11-08, 12:29
χωρις να εχω ακουσει για το προιον και θελοντας να μαθω περισσοτερα ρωτω φιλε βετερανε....

εφοσον σε ενα ξεσπασμα αμμωνιας (θανατος ψαριου κ.τ.λ. που αναφερεις) ο ζεολιτης μπορει να ανταπεξελθει και να απορροφησει αμεσα την αμμωνια αυτο σημαινει οτι η δεσμευτικη του δραση απεναντι στην αμμωνια ειναι ιδιαιτερα εντονη...
αυτο δε σημαινει και κατεπεκταση οτι δεσμευει τοσο την αμμωνια ωστε να μην υπαρχει διαθεσιμη για τα βακτηρια και να πεθανουν απο πεινα??
η αλλιως... μηπως βαζοντας ζεολιτη δεν εχεις ουσιαστικα ωφελιμα βακτηρια διασπασης αμμωνιας αλλα μονο διασπασης νιτρωδων? ...η μαλλον ουτε και νιτρωδων μιας και αν δε μεταβολιζεται η αμμωνια αλλα δεσμευεται δε θα υπαρχουν ουτε νιτρωδη για τα βακτηρια....

και κατεπεκτασην οτι αν για "χ" λογους βγαλεις τον ζεολιτη το φιλτρο σου ειναι στην ουσια αστρωτο??

αν μπορουσες να μου εξηγησεις τη δραση του ακριβως...γιατι μου δημιουργηθηκαν (ευλογα??) αυτες οι αποριες..

steady
30-11-08, 21:06
και να προσθεσω οτι πρεπει να διαχωριζουμε για τι ενυδρεια μιλαμε αλλο τα νταμαρια αλλο τα φυτεμενα

και σε αφρικανικα χωρις φυτα ομως διαφωνω στην ταχυτητα πολλαπλασιασμου των βακτηριδιων τα βακτηριδια πολλαπλασιαζονται αρκετα γρηγορα(με γεωμετρικη προοδο)ωστε να μην υπαρξει προβλημα

περα απο τα παραπανω συμφωνω με την λογικη του πανου

beteranos
30-11-08, 23:46
χωρις να εχω ακουσει για το προιον και θελοντας να μαθω περισσοτερα ρωτω φιλε βετερανε....

εφοσον σε ενα ξεσπασμα αμμωνιας (θανατος ψαριου κ.τ.λ. που αναφερεις) ο ζεολιτης μπορει να ανταπεξελθει και να απορροφησει αμεσα την αμμωνια αυτο σημαινει οτι η δεσμευτικη του δραση απεναντι στην αμμωνια ειναι ιδιαιτερα εντονη...
αυτο δε σημαινει και κατεπεκταση οτι δεσμευει τοσο την αμμωνια ωστε να μην υπαρχει διαθεσιμη για τα βακτηρια και να πεθανουν απο πεινα??
η αλλιως... μηπως βαζοντας ζεολιτη δεν εχεις ουσιαστικα ωφελιμα βακτηρια διασπασης αμμωνιας αλλα μονο διασπασης νιτρωδων? ...η μαλλον ουτε και νιτρωδων μιας και αν δε μεταβολιζεται η αμμωνια αλλα δεσμευεται δε θα υπαρχουν ουτε νιτρωδη για τα βακτηρια....

και κατεπεκτασην οτι αν για "χ" λογους βγαλεις τον ζεολιτη το φιλτρο σου ειναι στην ουσια αστρωτο??

αν μπορουσες να μου εξηγησεις τη δραση του ακριβως...γιατι μου δημιουργηθηκαν (ευλογα??) αυτες οι αποριες..


O ζεολιτης απορροφα το ΠΕΡΙΣΕΥΜΑ της αμμωνιας(εαν υπαρχει).
Οι αποριες σου ειναι ευλογες, ομως απο τη στιγμη που παραγωνται νιτρικα σημαινει πως το βιολογικο λειτουργει.

steady
01-12-08, 00:13
O ζεολιτης απορροφα το ΠΕΡΙΣΕΥΜΑ της αμμωνιας(εαν υπαρχει).

Οι αποριες σου ειναι ευλογες, ομως απο τη στιγμη που παραγωνται νιτρικα σημαινει πως το βιολογικο λειτουργει.

πως ακριβως αποροφα μονο το περισευμα?

η οτι δεν κανει και τιποτα

beteranos
01-12-08, 00:34
πως ακριβως αποροφα μονο το περισευμα?

η οτι δεν κανει και τιποτα


Το εαν κανει τιποτε η οχι μπορεις να το ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ, με λιγο νερακι,λιγο αμμωνια να τα ανακατεψεις και να κανεις μια μετρηση, μετα να προσθεσεις ζεολιτη και να κανεις αλλη μια μετρηση.-ΘΑ ΣΟΥ ΦΥΓΟΥΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΡΙΕΣ.

steady
01-12-08, 00:49
το αν αποροφα αμμωνια δεν το αμφισβητησα αρχικα η υπαρξη νιτρικων απλα μπορει να υποδηλωνει πολλα πραγματα

δεν το συνεχιζω για συνειρμικα βγαινει νοημα το αν χρειαζεται η οχι και ο μονος λογος που εφερα επιχειρηματα απεναντι σου ειναι να μπορει αν το διαβασει ο κοσμος-προφανως η δικια σου γνωμη δεν προκειται να αλλαξει και φαινεται

fishme1
01-12-08, 11:28
το να αποροφα μονο το περισευμα ειναι θεμα διαταξης των υλικων στο φιλτρο ; δηλαδη συμφωνα με την ροη του νερου μεσα σε αυτο βαζεις πρωτα τα βιολογικα υλικα και μετα τον ζεολιτη ωστε να εξουδετερωσει οτι ξεφυγε απο τα βακτηρια ;

beteranos
02-12-08, 00:09
το αν αποροφα αμμωνια δεν το αμφισβητησα αρχικα η υπαρξη νιτρικων απλα μπορει να υποδηλωνει πολλα πραγματα

δεν το συνεχιζω για συνειρμικα βγαινει νοημα το αν χρειαζεται η οχι και ο μονος λογος που εφερα επιχειρηματα απεναντι σου ειναι να μπορει αν το διαβασει ο κοσμος-προφανως η δικια σου γνωμη δεν προκειται να αλλαξει και φαινεται



Μην κανεις το GAB να μειαζει ''κλειστο κυκλωμα''.

Tolis
02-12-08, 01:24
Δεν φαινεται να κανει κατι τετοιο απ τα γραπτα του.

Perazzi
02-12-08, 01:33
Αν απορροφά τόσο γρήγορα την αμμώνια τότε γιατί περιμένουμε 2-3 εβδομάδες για να στρώσουμε τα ενυδρεία μας , από τη αρχή να βάλουμε ζεολίτη και τελείωσε , αυτό καταλαβαίνω εγώ
Και πώς απορροφήσει μόνο το περίσσευμα είναι τόσο έξυπνο αυτό το πράγμα ????μη πώς έχει μυαλό ???:confused::smt107:smt107:smt107

Τσιόνογλου Σταύρος
02-12-08, 02:09
Πολύ -πολύ αφου του περισσεύει και δίνει και αλλούουουουου:smt110:smt110.

steady
02-12-08, 02:15
Μην κανεις το GAB να μειαζει ''κλειστο κυκλωμα''.

το να υπαρχει σωστη και τεκμηριωμενη πληροφορια προσπαθω ωστε να μην χαλαει χρονο χρημα αλλα και κοπο ο κοσμος που δεν ξερει και διαβαζει

δεν οφελει αλλο ο κοσμος που διαβαζει καταλαβε για το να σου αλλαξω γνωμη απλα αδιαφορω

σαφηνω παω να παρω ζεολιτη για να γινω και γω βετερανος-+5-+5-+5

Perazzi
02-12-08, 02:34
δεν οφελει αλλο ο κοσμος που διαβαζει καταλαβε για το να σου αλλαξω γνωμη απλα αδιαφορω

:smt102:smt102:smt102:confused::confused::confused :

steady
02-12-08, 03:35
τι σου φανηκε περιεργο φιλε perazzi σε αυτα που εγραψα?

Perazzi
02-12-08, 04:03
τι σου φανηκε περιεργο φιλε perazzi σε αυτα που εγραψα?

Τίποτα απλός δεν κατάλαβα :confused:

steady
02-12-08, 12:43
δεν πηγαινε σε σενα και αν βαλεις ενα κομμα στο καταλαβε ισως γινει ποιο κατανοητο;)

Perazzi
02-12-08, 17:19
δεν πηγαινε σε σενα και αν βαλεις ενα κομμα στο καταλαβε ισως γινει ποιο κατανοητο;)

Εε τώρα κατάλαβα ώμος:smt003 ,αλλά έτσι πώς φαίνεται ζεολίτης είναι πιο έξυπνος απόμενα :smt003:smt003:smt003

Τσιόνογλου Σταύρος
02-12-08, 21:47
Εε τώρα κατάλαβα ώμος:smt003 ,αλλά έτσι πώς φαίνεται ζεολίτης είναι πιο έξυπνος απόμενα :smt003:smt003:smt003

Bρε αυτός είναι πιο έξυπνος από όλους μας ,γιατι δεν μιλάει δεν λαλάει δεν παρεξηγιέται με κανέναν τηρεί σιγη ιχθύος.

beteranos
02-12-08, 22:57
το να υπαρχει σωστη και τεκμηριωμενη πληροφορια προσπαθω ωστε να μην χαλαει χρονο χρημα αλλα και κοπο ο κοσμος που δεν ξερει και διαβαζει

δεν οφελει αλλο ο κοσμος που διαβαζει καταλαβε για το να σου αλλαξω γνωμη απλα αδιαφορω

σαφηνω παω να παρω ζεολιτη για να γινω και γω βετερανος-+5-+5-+5

Aναρωτιεμαι τι σεβασμο μπορω να νιωσω για εναν συνομιλητη ο οποιος ειναι ειρων...

steady
03-12-08, 03:01
Μην κανεις το GAB να μειαζει ''κλειστο κυκλωμα''.

αναπωτιεμαι τι σεβασμο μπορω να δωσω σε ενα συνομιλητη που αντι να επιχειρηματολογισει προσπαθει να δωσει εντυπωσεις και να δημιουργισει καταστασεις ανυπαρκτες

-+5-+5-+5

chriskousis
03-12-08, 09:07
Τσακωθητε λιγο...
Σταματηστε ρε παιδια τους διαξιφισμους... :)

peace.

beteranos
03-12-08, 22:40
Σταματαω εγω .


Δεν βλεπω τον λογο να συνεχισω.

Κουραστηκα. Γεια χαρα...

kalomoiris
30-01-09, 12:37
φιλε perazzi για εσενα ειναι

ΖΕΟΛΙΘΟΣ(ζεολιτης)



μόνο καφέ δεν φτιάχνει...
Ενα ορυκτό με χίλιες δυο χρήσιμες εφαρμογές, που όμως, «σνομπάρεται» στην Ελλάδα. Εχει τόσο σημαντικές ιδιότητες και εφαρμογές που πολλοί το χαρακτηρίζουν μαγικό… Ο ζεόλιθος είναι ένα πορώδες ορυκτό με τεράστια ιοντοανταλλακτική ικανότητα και λόγω αυτής, μπορεί να φιλτράρει το νερό δεσμεύοντας μέταλλα και οργανικές ενώσεις.
Το όνομά του το πήρε από τα αρχαία Ελληνικά, Ζέω = βράζω και Λίθος = πέτρα. Κι αυτό γιατί όταν θερμαίνεται χάνει άμεσα όλο το νερό του υπό μορφή φυσαλίδων, δίνοντας έτσι την εντύπωση ότι βράζει. Πλούσια σε κοιτάσματα ζεόλιθου είναι η Βουλγαρία και αρκετές περιοχές της Βόρειας Ελλάδας και των Κυκλάδων. Σύμφωνα με έρευνες που έχουν πραγματοποιηθεί κυρίως στο εξωτερικό αλλά και στη χώρα μας -από το ΑΠΘ- ο ζεόλιθος μπορεί να βρει αρκετές εφαρμογές, όπως:
Με την ενσωμάτωσή του στο έδαφος, δεσμεύει τα θρεπτικά συστατικά και τα διατηρεί κοντά στο ριζικό σύστημα των φυτών για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα. Eτσι, το νερό -ακόμα και έπειτα από μεγάλες βροχοπτώσεις- δεν μπορεί να τα παρασύρει σε μεγαλύτερο βάθος. Παράλληλα, η αφομοίωση των θρεπτικών συστατικών από τα φυτά πραγματοποιείται με φυσιολογικούς ρυθμούς. Βελτιώνει τη δομή και τη χημική σύσταση του εδάφους εξουδετερώνοντας τα οξέα. Επίσης βοηθάει στη συγκράτηση της υγρασίας ιδιαίτερα στα αμμώδη εδάφη. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε ποσότητες από 500 - 1.000 κιλά το στρέμμα στις υπαίθριες καλλιέργειες και σε ποσοστό 5% - 10% στα μείγματα της ανθοκομίας.
Ως συνεργηστικό υλικό των χημικών λιπασμάτων για την βραδεία αποδέσμευσή τους.
Η χορήγησή του στα ζώα μπορεί να μειώσει τις παρενέργειες που έχει η παρουσία φυτοπροστατευτικών στοιχείων στα προϊόντα διατροφής τους.
Βοηθάει στον έλεγχο των οσμών -κυρίως αμμωνίας και υδροθείου- σε χώρους συντήρησης και αποθήκευσης τροφίμων, σε κτηνοτροφικές μονάδες και ιχθυοκαλλιέργειες. Στις κτηνοτροφικές μονάδες, εφαρμόζοντάς το στο δάπεδο σε ποσότητες 2 - 3 κιλά ανά τ.μ., αφενός απορροφά την αμμωνία μειώνοντας και τις επιβλαβείς αναθυμιάσεις και αφετέρου μετά μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως λίπασμα.
Στην ιχθυοκαλλιέργεια μπορεί να χρησιμοποιηθεί για το φιλτράρισμα του νερού και για την απορρόφηση της αμμωνίας.
Στη βιομηχανία χρησιμοποιείται στα φίλτρα για την δέσμευση του διοξειδίου του άνθρακα και άλλων βλαβερών ενώσεων. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο φιλτράρισμα των υγρών βιομηχανικών αποβλήτων, δεσμεύοντας διάφορα τοξικά και ραδιενεργά ιόντα και στην ανακύκλωση των νερών που προέρχονται από την βιομηχανική δραστηριότητα. Το σημαντικότερο όμως είναι ότι μετά τη χρήση του και με την κατάλληλη επεξεργασία μπορούν να αποκατασταθούν οι ιδιότητές του ώστε να μπορέσει να επαναχρησιμοποιηθεί.
Σαν ενισχυτικό στη διατροφή των χοίρων, των πουλερικών, των αιγοπροβάτων και των βοοειδών. Προφυλάσσει τα ζώα από τις εντερικές παθήσεις, μειώνει τη θνησιμότητα των νέων ζώων, βοηθάει στην ανάπτυξή τους και στα πουλερικά, βοηθάει την αύξηση της ωοτοκίας τους.
Σαν συμπλήρωμα της ανθρώπινης διατροφής έπειτα από κατάλληλη επεξεργασία.
Αναμεμειγμένος με άμμο στα δοχεία των μικρών κατοικίδιων απορροφά τις οσμές.
Μπορεί να αντικαταστήσει με επιτυχία τα φωσφορικά άλατα από τα απορρυπαντικά, μειώνοντας το πρόβλημα της ρύπανσης και του ευτροφισμού των θαλασσών. Στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες και όχι μόνο, τα έχει ήδη αντικαταστήσει σε όλων των ειδών τα απορρυπαντικά.
Με την προσθήκη του στο πλύσιμο -σε κατάλληλη μορφή- μπορεί να μειώσει την ποσότητα του απορρυπαντικού έως και 70% και να εξαλείψει την ανάγκη μαλακτικού. Αυξάνει τη διάρκεια ζωής των υφασμάτων και μειώνει τις πιθανές αλλεργίες που προκαλούν οι χημικές ουσίες των απορρυπαντικών.
Η προσθήκη ζεόλιθου σε λίμνες αλλά και σε άλλους υδάτινους όγκους μπορεί να εμπλουτίσει το νερό σε οξυγόνο και μειώνει το φαινόμενο του ευτροφισμού. Παράλληλα, βοηθάει στην ανάπτυξη και τον πολλαπλασιασμό πολλών υδρόβιων οργανισμών.