PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψαχνω για γαριδες.....


imichal
23-11-08, 19:36
Λοιπόν είπα να ακολουθησω και εγω τη μόδα και μια που εχω 2 20λιτρα να κάθονται (αν και χαλβαδιάζω και το cuba dennerle 30lit). Θέλω να βρω λοιπόν γαρίδες. Για αμάνο δεν το συζητάω μια και δεν μου αρέσουν καθολου ενώ cherry εχω στο 400αρι. Για τα Χανιά κάπου εκεί σταματαει και η αντίστοιχη προσφορά για γαρίδες..... Δεν υπάρχει τίποτα αλλο....
Υπάρχει κανένα μαγαζί στην Αθήνα να φέρνει και τίποτα άλλο ?

harilaos
23-11-08, 19:59
Είχε φέρει το Water Inn Crystal Red Shrimps..
Σίγουρα θα ξέρει ο mod μας ο Raven.. :D

thanasis76
23-11-08, 20:13
Λοιπόν είπα να ακολουθησω και εγω τη μόδα και μια που εχω 2 20λιτρα να κάθονται (αν και χαλβαδιάζω και το cuba dennerle 30lit). Θέλω να βρω λοιπόν γαρίδες. Για αμάνο δεν το συζητάω μια και δεν μου αρέσουν καθολου ενώ cherry εχω στο 400αρι. Για τα Χανιά κάπου εκεί σταματαει και η αντίστοιχη προσφορά για γαρίδες..... Δεν υπάρχει τίποτα αλλο....
Υπάρχει κανένα μαγαζί στην Αθήνα να φέρνει και τίποτα άλλο ?

φιλε καποιος με φυτεμενο τελευταια εκανε παρουσιαση και αν θυμαμαι εγραφε οτι ειναι απο το νησακι σου...:D:D
και εγραφε οτι εχει συνεχεις αναπαραγωγες απο τις γαριδες του...
για κοιτα λιγο...
-------------------------
το βρηκα!!!!
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28156

imichal
23-11-08, 20:14
ενώ cherry εχω στο 400αρι
Ο Νικος εχει red cherry (μαζι τις πηραμε....)

Raven
23-11-08, 20:24
Ηλια, εκτος απο τις Αμανο και cherry μπορεις να βρεις μερικα ακομα ειδη στην αγορα η να τα παραγγειλεις σε καταστημα να σου τα στειλουν. Στο Starfish Aquarium την αλλη φορα που ειχα παει ειχε και crystal red και snowball. Γιατι δεν του στελνεις ενα pm να ρωτησεις ;;)
Αλλα ειδη που θα μπορουσαν να βρεθουν κατα καιρους ειναι green ,ghost, rednose και bumblebee.
Λιγο προσοχη θελει μονο να μην συνδυασεις ειδη που υβριδιζουν.

Alex_Salonica
23-11-08, 22:10
Δες κι αυτή να πάθεις πλάκα! :smt054
http://www.planetinverts.com/store/index.php?main_page=product_info&cPath=71&products_id=299

Εμείς ήδη κανονίζουμε να κάνουμε ομαδική παραγγελία για να μας βγει πιο φτηνά!

Raven
23-11-08, 22:29
Απο το link που εβαλες φιλε Alex_Salonika εγω κραταω και τονιζω τα παρακατω για οσους ενδιαφερονται για αυτο η αλλα ευαισθητα ειδη:


"All Sulawesi Shrimp are well quarantined before shipping. This is a new practice begun in June due to the delicate nature of the Sulawesi Shrimp during importation.
Please note that these are not beginner shrimp. If you do not have experience nor confidence in your shrimp keeping abilities please try out the non-Sulawesi shrimp."
Επισης απ οτι καταλαβα υπαρχει πιθανοτητα να ειναι wildcaught. Πολυ ρισκο ρε παιδια.
Να υπολογιζετε (αν γινει απο Γερμανια η εισαγωγη) απωλειες οπουδηποτε αναμεσα σε 20-100%.Τουλαχιστον αυτο ισχυει και για τις crs που ειναι και αυτες ευαισθητες γαριδουλες.
Ακομα και να φτασουν ζωντανες καποιες απο αυτες λογω του στρες θα εχουν παθει ανεπανορθωτη ζημια που τις οδηγει σταθερα στον θανατο μερικες μερες αργοτερα. Αν υπολογισει κανεις την τιμη τους νομιζω οτι δεν αξιζει το ρισκο.

harilaos
23-11-08, 22:33
Ποιοι κανονίζετε παραγγελία; Αναμένουμε εντυπώσεις..

chemical mac
23-11-08, 22:41
Ξέρει κανείς ευρωπαϊκό κατάστημα που στέλνει on line;

Alex_Salonica
23-11-08, 22:49
1. Σαφώς και δεν είναι για αρχάριους.
2.. Υπάρχει ειδική συσκευσασία και ο τύπος σου δίνει 100% εγγύηση για απώλειες με αντικατάσταση.

Εμείς (από Θεσσαλονίκη και κάποιοι από Αθήνα) κανονίζουμε για παραγγελίες, αν κάνετε υπομονή μερικούς μήνες θα σας πούμε εντυπώσεις!
-------------------------
http://www.planetinverts.com/store/index.php?main_page=shippinginfo

και του λόγου το αληθές.

Αν και αν ψάξετε λίγο στο σάιτ θα βρείτε όλες τις πληροφορίες από συσκευασία μέχρι ιδαιετερότητες.

Δεν είναι wild όλες είναι από εκτροφές δικές του απ΄ότι λέει

imichal
23-11-08, 23:35
Ξέρει κανείς ευρωπαϊκό κατάστημα που στέλνει on line;

και εγω την ιδια ερωτηση εχω....
Απο Αμερική και εγω νομιζω οτι δεν αξιζει το ρισκο......

Στο Starfish Aquarium την αλλη φορα που ειχα παει ειχε και crystal red και snowball

Αλεξανδρε τωρα μολις επαθα εγκεφαλικο........ Παρελαβα χθες απο starfish ενα πακετακι με 9 Celestichthys margaritatus...... Δεν σκεφτηκα να τον ρωτησω για γαριδες.....:(

Raven
23-11-08, 23:51
Καλως ηρθες στο κλαμπ με τα CPD φανταστικα ψαρακια. Να σου ζησουν και με καλους απογονους !
Οσο για τις γαριδες ξαναρωτα και ξαναπαρειγγειλε τι αλλο..

thanasis76
24-11-08, 00:36
και εγω την ιδια ερωτηση εχω....
Απο Αμερική και εγω νομιζω οτι δεν αξιζει το ρισκο......

Αλεξανδρε τωρα μολις επαθα εγκεφαλικο........ Παρελαβα χθες απο starfish ενα πακετακι με 9 Celestichthys margaritatus...... Δεν σκεφτηκα να τον ρωτησω για γαριδες.....:(

φιλε ελπιζω το ενυδρειο που θα τα βαλεις να μην ειναι ανοιχτο...
την επαθα εγω γι αυτο προσεχε...

imichal
24-11-08, 00:40
οχι κλειστο ειναι.....

thanasis76
24-11-08, 00:44
οχι κλειστο ειναι.....


χαιρομαι!!!! απλα ηθελα να σε προλαβω... :D:D

george
24-11-08, 12:58
Εμείς (από Θεσσαλονίκη και κάποιοι από Αθήνα) κανονίζουμε για παραγγελίες, αν κάνετε υπομονή μερικούς μήνες θα σας πούμε εντυπώσεις!
-------------------------
http://www.planetinverts.com/store/index.php?main_page=shippinginfo



Γιατί δεν βάζεις ένα ποστ για να παραγγείλουν και άλλοι που ενδιαφέρονται μαζί με "εσάς" ;

Alex_Salonica
25-11-08, 14:07
Ευτυχώς προλάβαμε την παραγγελία! Αν σκεφτόταν και κανείς άλλος να παραγγείλει να το ξεχάσει

crystal-red-shrimp.blogspot.com (http://crystal-red-shrimp.blogspot.com/)

:(

kanarini
25-11-08, 14:25
το water inn ειχε φερει ομορφες καθαρες μορφολογικα εννοω σε χρωματα ασπρο κοκκινο red crystal, στο αλλο μαγαζι που λεει ο Αλεξανδρος δεν μου αρεσαν οι red crystal που ειχε.

imichal
25-11-08, 14:39
εσεις παραγγελατε δηλαδη ? Αν ναι ενημερωστε μας αν σας ηρθε η παραγγελια.....

Raven
25-11-08, 14:56
Η τιμη/ποιοτητα των Clear red καθοριζεται απο εναν πινακα βαθμολογησης συμφωνα με τα χαρακτηριστικα του ατομου, και καμια σχεση δεν εχει με το προσωπικο γουστο μας. Αν δεν εχεις ασχοληθει με το συγκεκριμενο ειδος, λογικο ειναι να σου αρεσουν περισσοτερο οι πολυχρωμες χαμηλης ποιοτητας crs.
Eχτες οι γαριδες που ειδαμε στο starfish ηταν αν θυμαμαι καλα SS grade Ηinomaru και νομιζω οτι ειδα και μια SSS mosura χωρις ομως να ειμαι 100% σιγουρος. Μιλαμε για πολυ υψηλης ποιοτητας ζωντανα και σπανια στην Ελληνικη αγορα. Σαφεστατα προοριζονται για γνωστες του ειδους που θα ηταν διατεθειμμενοι να πληρωσουν ενα αξιοσεβαστο ποσον για την δημιουργια μιας αποικιας υψηλης ποιοτητας.
Για περισσοτερες πληροφοριες και για να ξερετε τι αγοραζετε οταν θελετε να παρετε CRS κοιταξτε εδω τον πινακα βαθμολογησης :
http://www.planetinverts.com/crystal%20red%20shrimp%20grading%20guide.html

imichal
25-11-08, 15:01
H απάντηση του Μανθου απο starfish aquariums :

"Υπαρχουν crystal red grade B, SSS, Hinomaru.
Απο Τριτη θα εχω Snowball και Βabaulti."

Οι Βabaulti θα ειναι χρωματος καφε......

kanarini
25-11-08, 15:06
Η τιμη/ποιοτητα των Clear red καθοριζεται απο εναν πινακα βαθμολογησης συμφωνα με τα χαρακτηριστικα του ατομου, και καμια σχεση δεν εχει με το προσωπικο γουστο μας. Αν δεν εχεις ασχοληθει με το συγκεκριμενο ειδος, λογικο ειναι να σου αρεσουν περισσοτερο οι πολυχρωμες χαμηλης ποιοτητας crs.
Eχτες οι γαριδες που ειδαμε στο starfish ηταν αν θυμαμαι καλα SS grade Ηinomaru και νομιζω οτι ειδα και μια SSS mosura χωρις ομως να ειμαι 100% σιγουρος. Μιλαμε για πολυ υψηλης ποιοτητας ζωντανα και σπανια στην Ελληνικη αγορα. Σαφεστατα προοριζονται για γνωστες του ειδους που θα ηταν διατεθειμμενοι να πληρωσουν ενα αξιοσεβαστο ποσον για την δημιουργια μιας αποικιας υψηλης ποιοτητας.
Για περισσοτερες πληροφοριες και για να ξερετε τι αγοραζετε οταν θελετε να παρετε CRS κοιταξτε εδω τον πινακα βαθμολογησης :
http://www.planetinverts.com/crystal%20red%20shrimp%20grading%20guide.html


Η τιμη/ποιοτητα των Clear red καθοριζεται απο εναν πινακα βαθμολογησης συμφωνα με τα χαρακτηριστικα του ατομου, και καμια σχεση δεν εχει με το προσωπικο γουστο μας. Αν δεν εχεις ασχοληθει με το συγκεκριμενο ειδος, λογικο ειναι να σου αρεσουν περισσοτερο οι πολυχρωμες χαμηλης ποιοτητας crs
Εαν αναφερεσε σε εμενα Αλεξανδρε κανεις λαθος, απο οτι διαβασα λογω αυτες που ειδαμε και στα δυο ειδη δεν ηταν καθαρες, δεν ειχε να κανει λοιπον με προσωπικο γουστο μου απλα με τα προτυπα. Οταν μια γαριδα red crystal πρεπει να εχει καποια σημαδια ασπρα και αυτες δεν ειχα κανενα η ενα μονο τοτε δεν νομιζω πως ειμαι λαθος εγω. Εαν πας σε γνωστη ιστοσελιδα και δεις τα προτυπα θα καταλαβεις τι λεω.
Οσο για τις αλλες που λες δες το προτυπο και τις αλλες, εγω απλα μια παρατηρηση εκανα και μονο, ουτε ανεφερα τιμες κ.α

Raven
25-11-08, 15:25
Δεν αναφερομουν σε σενα Μαριε. Δεν θα εκανα ποτε προσωπικο σχολιο να θιξω οποιονδηποτε και ιδιαιτερα φιλο που γνωριζω :p
Τις γαριδουλες του waterinn δεν τις ειδα ,οποτε πως θα μπορουσα αλλωστε να κρινω οταν λες οτι σου αρεσαν πιο πολυ.;)

kanarini
25-11-08, 15:42
Φιλε μου ξερεις ποσο σε εκτιμω απλα ειπα την γνωμη μου και εγω.

Raven
25-11-08, 15:56
Και καλα εκανες ! Στην παρεα μας δεν χωρανε παρεξηγησεις και ειναι ωραιο να λυνονται αμεσως.;)
Να διευκρινισω και κατι λιγο αστειο.. Οταν ελεγα οτι "αν δεν ξερεις απο το συγκεκριμενο ειδος κλπ" πιο πολυ αναφερομουν σε μενα :D βρε παιδια δεν μου αρεσουν οι ασπριδερες SSS οι φτηνες κλασσικες με το ασπρο- κοκκινακι μου αρεσουν πιο πολυ κι ας θεωρουνται πιο κοινες. Ασχετος θα μου πειτε..ε ναι!

sofianos7
25-11-08, 16:00
Άντε μπράβο ρε Αλέξανδρε πες τα. Αυτές που ανήκουν στην κατηγορία Α και Β πλάκα πλάκα είναι οι καλύτερες. Τώρα πήρα μνμ από τον Μάνθο, έφερε τις snowbal. Αυτές θα πάρω, του έκλεισα μια 8άδα

kanarini
25-11-08, 16:02
[quote=Raven;307463]Και καλα εκανες ! Στην παρεα μας δεν χωρανε παρεξηγησεις και ειναι ωραιο να λυνονται αμεσως.;)
Να διευκρινισω και κατι λιγο αστειο.. Οταν ελεγα οτι "αν δεν ξερεις απο το συγκεκριμενο ειδος κλπ" πιο πολυ αναφερομουν σε μενα :D βρε παιδια δεν μου αρεσουν οι ασπριδερες SSS οι φτηνες κλασσικες με το ασπρο- κοκκινακι μου αρεσουν πιο πολυ κι ας θεωρουνται πιο κοινες. Ασχετος θα μου πειτε..ε ναι![/quote

Και καλα εκανες ! Στην παρεα μας δεν χωρανε παρεξηγησεις και ειναι ωραιο να λυνονται αμεσως.;)
Ναι φιλε μου σιγα τωρα για τις γαριδουλες...:D

Raven
25-11-08, 16:07
Αντε με το καλο και περιμενουμε φωτο απο τις γαριδες σας μολις εγκατασταθουν με το καλο !
Μονο προσοχη, οι Snowball διασταυρωνονται με πολλα αλλα ειδη (και με την babaulti). Καλο ειναι να μην γεμισουμε υβριδια.

kanarini
25-11-08, 16:09
Και καλα εκανες ! Στην παρεα μας δεν χωρανε παρεξηγησεις και ειναι ωραιο να λυνονται αμεσως.;)
Να διευκρινισω και κατι λιγο αστειο.. Οταν ελεγα οτι "αν δεν ξερεις απο το συγκεκριμενο ειδος κλπ" πιο πολυ αναφερομουν σε μενα :D βρε παιδια δεν μου αρεσουν οι ασπριδερες SSS οι φτηνες κλασσικες με το ασπρο- κοκκινακι μου αρεσουν πιο πολυ κι ας θεωρουνται πιο κοινες. Ασχετος θα μου πειτε..ε ναι!
εμενα μου αρεσουν οι παρεξηγησεις :D να υπαρχει λιγη ενταση

sofianos7
25-11-08, 16:12
Με τις cherry θα τις βάλω. Νομίζω ότι δεν έχουν πρόβλημα.

Όχι Μάνος, Μάκης;)

orck
25-11-08, 16:18
μα δεν νομιζω να υπαρχει κανεις να του αρεσει πιο πολυ η κατασπρη Grade SSS απλα κοστιζει περισσοτερα επειδη ειναι πολυ σπανια
και εμενα οι Grade Α και B μου αρεσουν πιο πολυ
σαν να φορανε την φανελλα του Ολυμπιακου ειναι

εσεις που πηγατε στα μαγαζια μπορειτε να πειτε τιμες για τα γαριδια που ειδατε στα καταστηματα;

Raven
25-11-08, 16:20
Με τις cherry θα τις βάλω. Νομίζω ότι δεν έχουν πρόβλημα.

Όχι Μάνος, Μάκης;)
Οχι με τις Red cherry δεν υβριδιζουν.

imichal
26-11-08, 00:01
CRS grade Β 6�
grade SSS 35�
Hinomaru 45�

εσεις που πηγατε στα μαγαζια μπορειτε να πειτε τιμες για τα γαριδια που ειδατε στα καταστηματα