PDA

Επιστροφή στο Forum : rio 125 fish only


mixalis
19-11-08, 15:16
εχω ενα ριο 125

απο εξοπλισμο εχω

λαμπες τ5 28w
φιλτρα
εσωτερικο 600l/h
eheim 2211 300l/h

κυκλοφοριτη μια nano koralia 900l/h

τι αλλο χρειαζομαι
10 κιλα ζωντανος βραχος ειναι καλα ?
10 κιλα ζωντανο αραγωνιτη ?

χρειαζομαι σκιμερ απαραιηιτα ?

ποιος ειναι ο απαραιτητος εξοπλισμος που χρειαζομαι ?

maikl
19-11-08, 17:00
-Απο οσο ξερω για fish only δε χρειαζεται απαραιτητα ζωντανος βραχος-αραγωνητης(οχι οτι δεν ειναι καλυτερα...)
-Επισης skimmer οπωσδηποτε...
Για οτιδηποτε αλλο οι εμπειροτεροι στο θεμα ας απαντησουν:smt102

nikman
20-11-08, 02:04
Βεβαιώσου ότι οι λάμπες είναι κατάλληλες για θαλασσινό, να γράφουν marine.
Βράχο θα χρειαστείς 15 κιλά. Διάλεξε μικρά κομμάτια για να μπορείς να τα χειριστείς εύκολα.
Πάρε άλλη μία nano το ίδιο όπως αυτή που έχεις.
Αραγωνίτη πάρε ένα σακί (9 κιλά) και βλέπεις αν θα χρειαστείς και δεύτερο. ( τα δύο ίσως είναι πολλά και το ένα λίγο)
Σκίμμερ κάτι σε κρεμαστό (εκτός από Prizm) εφόσον δεν έχεις σαμπ.
Ρεφρακτόμετρο, τεστάκια, άνθρακα, αντιφώσφορο, φυσικά αλατάκι και ξεκινάς...:smt102:smt003

mixalis
20-11-08, 09:43
Βεβαιώσου ότι οι λάμπες είναι κατάλληλες για θαλασσινό, να γράφουν marine.
Βράχο θα χρειαστείς 15 κιλά. Διάλεξε μικρά κομμάτια για να μπορείς να τα χειριστείς εύκολα.
Πάρε άλλη μία nano το ίδιο όπως αυτή που έχεις.
Αραγωνίτη πάρε ένα σακί (9 κιλά) και βλέπεις αν θα χρειαστείς και δεύτερο. ( τα δύο ίσως είναι πολλά και το ένα λίγο)
Σκίμμερ κάτι σε κρεμαστό (εκτός από Prizm) εφόσον δεν έχεις σαμπ.
Ρεφρακτόμετρο, τεστάκια, άνθρακα, αντιφώσφορο, φυσικά αλατάκι και ξεκινάς...:smt102:smt003

βραχο εχω 3 κιλα απο το μικρο κ εχω βρει απο ενα παλικαρι αλλα 12 ζωντανο εχει αν θυμαμαι καλα κ καμια 10 κιλα αραγωνιτη τεστακια εχω λαμπες θα παρω αντιφωσφορω εχω οποτε μου λειπουν ανθρακας αλλος ενας κυκλοφοριτης κ το σκιμερ για σκιμερ ποσα χρειαματα πρεπει να διαθεσω για να ειναι αξιοπιστο ?

Tricky
21-11-08, 09:36
για σκιμερ ποσα χρειαματα πρεπει να διαθεσω για να ειναι αξιοπιστο ?

Υπολογιζε 150 ευρω , σαν βαση .

mixalis
21-11-08, 09:45
βρηκα ενα σε αλυσιδα πετ σοπ κ εχει απο 70 - 90 ε με τα 90 μου ειπαν οτι το βαζουν καποιοι κ σε 200+λιτρα ενυδρεια οποτε καλα δεν θα ειμαι ?

Manolis
21-11-08, 20:00
Ασε τι λενε στα πετ-σοπ και κοιτα τι θα παρεις εσυ.
Τις περισσοτερες πληροφοριες και συμβουλες που λενε οπως θα διαπιστωσεις και εσυ αλλα και απο προσωπικη μου εμπειρια και απο αυτα που εχουν ειπωθει εδω στο forum θα δεις οτι το 80% ειναι λαθος.

Θα ξοδεψεις περισσοτερα λεφτα και θα εχεις περισσοτερες αποτυχιες.

accnt
22-11-08, 15:38
Το skimmer να είναι για 200-300 λίτρα το λιγότερο. Για fish only δεν πειράζει.