PDA

Επιστροφή στο Forum : Έλεχος νερού...


Marios-cy
18-11-08, 19:23
Έχω κάνει τις μέτρησης νερού με υγρά test sera και έχω βρει τα πιο κάτω αποτελέσματα..ph 8,,NH3 NH4 0,,NO3 10mg,,NO2 0,,KH 4,, GH 11....Το ενυδρείο είναι καθαρά 30litra και φιλοξενεί 6 guppies 2m 4f ..από φυτά 6 anoumpies...από τις μέτρησης που βλέπετε πιο πάνω, η παράμετροι του νερού είναι κατάλληλες για τα ψαράκια μου?:smt102... Βλέπετε σαν έμπειροι κάτι παράξενο στις τιμές που δεν μπορώ να δω εγώ και και θα έπρεπε να προσέξω?

beteranos
18-11-08, 23:34
Για τα ψαρια σου φιλε μου οι ιδανικες τιμες ειναι, PH=6.5-7, KH=5-7, GH=4-6.

Βαλε τυρφη στο φιλτρο σου η χρησιμοποιησε προιοντα του εμποριου που μαλακωνουν το νερο (π.χ. black water), θα βελτιωσουν το νερο σου(για τα ψαρια που εχεις).

Petran22
19-11-08, 00:03
τα γκαπις δεν θελουν μαλακο νερο.
το φιλτρο σου ειναι στρωμενο αποτι βλεπω.
οσο για τα γαμπις
Πρόκειται για ψάρια που έχουν πολύ μεγάλη προσαρμοστικότητα όσον αφορά τις ιδιότητες του νερού. Μπορούν να κρατηθούν σε νερό με ΡΗ 5,5 μέχρι 8,5 και σκληρότητα μεταξύ 5 και 25 °dGH. Η θερμοκρασία μπορεί να είναι από 18° έως 28°C. Αντέχουν και σε θερμοκρασίες χαμηλότερες από 18°C (κατά διαστήματα και τους 10°C) και πολύ πάνω από 28°C( απο tsamisarium)
θα ηταν καλυτερα πιστευω να εχεις λιγο μεγαλυτερη σκληροτητα.
κατα τα αλλα καλα εισαι.

beteranos
19-11-08, 00:26
τα γκαπις δεν θελουν μαλακο νερο.
το φιλτρο σου ειναι στρωμενο αποτι βλεπω.
οσο για τα γαμπις
Πρόκειται για ψάρια που έχουν πολύ μεγάλη προσαρμοστικότητα όσον αφορά τις ιδιότητες του νερού. Μπορούν να κρατηθούν σε νερό με ΡΗ 5,5 μέχρι 8,5 και σκληρότητα μεταξύ 5 και 25 °dGH. Η θερμοκρασία μπορεί να είναι από 18° έως 28°C. Αντέχουν και σε θερμοκρασίες χαμηλότερες από 18°C (κατά διαστήματα και τους 10°C) και πολύ πάνω από 28°C( απο tsamisarium)
θα ηταν καλυτερα πιστευω να εχεις λιγο μεγαλυτερη σκληροτητα.
κατα τα αλλα καλα εισαι.


Νομιζω πως ολοι μας ψαχνουμε τις ιδανικες συνθηκες για τα ψαρια μας και οχι αυτες που μπορουν να αντεξουν οριακα...

Ειμαι απολυτως σιγουρος πως εαν διατηρουσες guppies και τους ειχες PH=8.5 και GH=25...δεν θα αντεχαν για πολυ...

theodor72
19-11-08, 00:29
Για τα ψαρια σου φιλε μου οι ιδανικες τιμες ειναι, PH=6.5-7, KH=5-7, GH=4-6.

Βαλε τυρφη στο φιλτρο σου η χρησιμοποιησε προιοντα του εμποριου που μαλακωνουν το νερο (π.χ. black water), θα βελτιωσουν το νερο σου(για τα ψαρια που εχεις).

Μπορείς, φίλε μου, σε παρακαλώ να μου πεις από που βρήκες αυτές τις τιμές για γκάπυ και τα σχετικά με τύρφη και μαλάκωμα του νερού.
Όχι για κανένα άλλο λόγο, αλλά νομίζω πως θα πρέπει να αναθεωρήσω και αυτά τα λίγα που ξέρω...
Φιλικά;)

beteranos
19-11-08, 00:36
Φιλε μου μαλον σε μπερδεψαμε, κανε οτι νομιζεις, θα ηθελα ομως στο μελον να ενημερωσεις και το forum για την τυχη των ψαριων σου...

theodor72
19-11-08, 01:08
Φίλε Μάριε, θεωρώ ότι οι τιμές του νερού σου είναι μια χαρά για τα ψάρια σου.

Νομιζω πως ολοι μας ψαχνουμε τις ιδανικες συνθηκες για τα ψαρια μας και οχι αυτες που μπορουν να αντεξουν οριακα...συμφωνώ απολύτως

Ειμαι απολυτως σιγουρος πως εαν διατηρουσες guppies και τους ειχες PH=8.5 και GH=25...δεν θα αντεχαν για πολυ...ποτέ δε θα πήγαινα στα άκρα, άρα και εδώ συμφωνώ

imichal
19-11-08, 01:13
μια χαρα ειναι οι τιμες του δικτυου σου.....
Τα γκαπυ δεν θελουν μαλακο νερο.....

Petran22
19-11-08, 01:55
το νερο ειναι μια χαρα.
το tsamisarium ειναι ενα site που το εμπιστευονται ολοι ειτε εμπειροι ειτε ερασιτεχνες.
δεν ειπα να βαλει σε καμια περιπτωση guppy σε 5.5 ph με 1kh,ουτε σε 8.5 ph με 25 kh.απλα εδειξα στον φιλο μας ενα copy paste απο ενα αξιοπιστο site να παρει μια γευση.

Φιλε μου μαλον σε μπερδεψαμε, κανε οτι νομιζεις, θα ηθελα ομως στο μελον να ενημερωσεις και το forum για την τυχη των ψαριων σου...

Δεν υπαρχει τετειο θεμα!
θα τρομαξει χωρις λογο ο ανθρωπος....


Φιλε Μαριε το νερο σου ειναι καλο και τα ψαρακια σου θα ζησουν και θα εχεις και αναπαραγωγες.

Παντα φιλικα.