PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποια Γαριδα για προληψη αλγης?


Dimis
18-11-08, 15:18
Αλλαζω set up στο Ολλανδικο και λεω να αγορασω και γαριδουλες για πρωτη φορα.
Το λοιπον,ποια ειναι η καταλληλοτερη γαριδουλα για φουλ φυτεμενο στα 60 λιτρα και ποσες πρεπει να παρω?
Κατι που πρεπει να προσεξω η να ξερω?
Ευχαριστω σας.....

Raven
18-11-08, 15:26
Για καταπολεμηση αλγης οι πιο αποτελεσματικες μακραν ειναι οι amano.
Προσοχη να ειναι καλα κλεισμενο το ενυδρειο και να εχει σταθερες συνθηκες, αλλιως θα τις βρεις στο πατωμα. Τα νιτρικα να μην υπερβαινουν τα 15ppm.
Ενας κανονας λεει περιπου 10 γαριδες ανα 100 λιτρα. Οποτε εσυ θα εισαι ενταξει με 6-8 γαριδες.

Dimis
18-11-08, 15:30
Thanx φιλε Σαμιωτη,καθε Αυγουστο τον περναω στην γειτονια σου στο Πυθαγορειο λογω οτι παντρευτικα Τηγανιωτισα και εχουμε σπιτι εκει...
Λες να τα πουμε κανα καλοκαιρι?

Υ.Γ Αλλη γαριδα εκτος απο την αμανο υπαρχει ωστε να ξερω αν εχω επιλογες....Που να ειναι καλη στην αλγη εννοω!

Raven
18-11-08, 15:49
Το καλοκαιρι να βρεθουμε στο Ποτοκακι για μπανιο και μπυριτσες :D
Οι cherry ειναι μια αλλη επιλογη και εχουν και το προτερημα οτι αναπαραγονται κι ολας.Αλλα με τις αλγες δεν ειναι τοσο αποτελεσματικες οσο οι amano. Εχω ακουσει και για τις glass/ghost shrimps οτι κανουν καλη δουλεια με τις αλγες αλλα δεν τις ειχα ποτε.

Dimis
18-11-08, 15:50
Να μοιρασουμε την αποσταση και να παμε Ψιλη Αμμο τι λες?

harilaos
18-11-08, 15:59
Να σημειώσω πως γαρίδα για πρόληψη δεν υπάρχει αλλά μόνο για καταπολέμηση, αλλά και πάλι δεν τρώνε όλα τα είδη άλγης.
Αν όμως τηρείς σωστές ρουτίνες και τσεκάρεις και με τεστ την κατάσταση του νερού σου μπορείς να μην βάλεις Amano αλλά κάποιο πιο διακοσμητικό είδος όπως οι cherry που αναφέρει ο φίλος Raven.

Dimis
18-11-08, 16:03
Συμφωνω και θα το ηθελα να βαλω την πιο "ομορφη" γαριδα που θα καταφερω να βρω....Αρκει να μασουλαει τις αλγες και να μην μασουλαει τα φυτα μου!
Ειπαμε...πρωτη φορα θα ασχοληθω με γαριδες και θελω τα φωτα σας!

Raven
18-11-08, 16:04
Να μοιρασουμε την αποσταση και να παμε Ψιλη Αμμο τι λες?
Λεω οτι νοσταλγησα το καλοκαιρακι. Ιδιαιτερα σημερα με την συνεφια που ειμαι αρρωστος με πυρετο και νιωθω miserable που λενε και οι Αγγλοι :cool:.
Βαλε γαριδουλες, θα σε τρελλανουν. Βαλε αμανο για την αλγη και αν βρεις βαλε και cherry.

Dimis
18-11-08, 16:10
Ok αν βρω θα βαλω και απο τα 2 ειδη....
Εγω παντως Raven λεω να πεταχτω κατα τα χριστουγεννα μια βολτα στο Τηγανι...