PDA

Επιστροφή στο Forum : Απώλεια


Aris50
16-11-08, 19:05
Θυμόσαστε που μου είπατε ότι έχω πολλά ταν στα 700 λίτρα;
Τα πρώτα τέσσερα από τα ταν έφυγαν μόνα τους.
Δεν είχαν το παραμικρό σημάδι απάνω τους, από πλευράς αρρώστιας.
Όλα τα αλλά ζουν κανονικά .
Από τι συνέβη αυτό

nikman
16-11-08, 19:18
Φίλε βλέπω τις διχρωμίες στο δέρμα τους και μου θύμισαν τις δικές μου ομαδικές απώλειες όταν είχα κάνει την μεταφορά τους σε άλλο ενυδρείο.
Λυπάμαι και μακάρι να μην έχεις άλλες απώλειες. Πάντως μπράβο σου που είχες τη δύναμη και το έγραψες.

Aris50
17-11-08, 17:01
Τα είχα από την αρχή του χρόνου στο ενυδρείο. Δεν κατάλαβα τι τους έκανε κακό.
Εύχομαι κανένας μας να μη δει …απώλειες. Γιατι να μη το γράψω.
Ίσως ένα λάθος μου, που τους έκανε κακό να βοηθήσει άλλους να γλυτώσουν τα χειρότερα

nikman
19-11-08, 02:08
Συμφωνώ ότι σε τέτοιες δυσάρεστες καταστάσεις θα πρέπει να είμαστε ειλικρινείς και αυστηροί με τον εαυτό μας για να μπορέσουμε να δούμε τι έφταιξε και να μην την ξαναπατήσουμε ούτε εμείς αλλά ούτε άλλοι χομπίστες.

Τώρα εσύ Άρη από ότι θυμάμαι έκανες κάτι αλχημείες εκεί με τις ζάχαρες… και αφαίρεσες και το τεχνικά βιολογικά υλικά όπως ορθά σου υπέδειξαν, αλλά δεν ξέρω πόσο αργά το έκανες αυτό και σίγουρα χωρίς να αφαιρέσεις κανένα ψάρι πρώτα, είναι έτσι;

Άρη να σε ρωτήσωκαι κάτι άλλο, γιατί οπωσδήποτε έχεις πολλά λίτρα και αρκετό βράχο με κρυψώνες, τα ψάρια μάλωναν μεταξύ τους ή υπήρχε κάποια ιεραρχική σεβαστή από όλα ισορροπία;

mikele
19-11-08, 10:51
ΠΩ ΠΩ ΚΡΙΜΑ ΡΕ ΦΙΛΕ ..........
ΤΑ ΛΙΤΡΑ ΣΟΥ ΟΜΩς ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ....
ΠΕΣ ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΠΙΦΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΦΥΓΟΥΜΕ ...??
ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΓΥΡΙΣΤΑ

andreas72
21-11-08, 10:44
κρίμα για τα ψαράκια...αλλα νομίζω τι όλοι έχουμε χάσει ψαρια (είναι στο πρόγραμμα) και αυτό δυστυχώς.

εγώ δεν μπορώ να καταλάβω,γιατί σώνει και καλά πρέπει να βγάλουμε τα βιολογικά φίλτρα...τι κακό κάνουν>?

harilaos
21-11-08, 10:56
Χωρίς να έχω εμπειρία από θαλασσινά ενυδρεία, έχω διαβάσει ότι κρατώντας ζωντανό βράχο και παράλληλα βιολογικό φίλτρο δεν αυξάνεις τη βιολογία σου, αλλά αντί να την αναλαμβάνει ο βράχος αυτή αποικεί στο βιολογικό υλικό.

andreas72
21-11-08, 18:22
δηλαδή τα βακτηρίδια διαλέγουν το που θα μείνουν?;) και διαλέγουν το κάνιστρο?χλομό το βλέπω!

Manolis
21-11-08, 19:01
Τα κανιστρα που εχουν μεσα βιολογικο υλικο βοηθουν και δουλεουν εξισου καλα σε FO ενυδρεια αλλα εχουν ενα μειονεκτημα,δεν μπορουν να βοηθησουν στο να μην εχεις νιτρικα και τις περισσοτερες φορες τα αυξανουν κιολας.

http://www.reefkeeping.com/issues/author/tm.php

Καλο διαβασμα Natural Filtration 1 2 3

andreas72
21-11-08, 21:31
στην θεριά ναι, ξέρω ριφακιδες που τα νιτρικά είναι στο κόκκινο (μονο βράχο)
δεν λέω μονο κάνιστρο εννοείτε, απλά και τα δυο μαζί,τελοσπάντων, όπως νομίζει ο καθένας,ο καθένας κάνει αυτό που νομίζει καλύτερο.

mikele
22-11-08, 09:52
βασικα και εγω εχω και βραχο και εξωτερικο το οποιο συνεχως ελλατωνω το βιολογικο υλικο και το κανω μηχανικο (υαλοβαμβακα) δοκιμασα να το βγαλω ενα διαστημα αλλα το ξαναεβαλα σε λειτουργια ......και εμενα η εμπειρια μου στα θαλασσινα ειναι μικρη (για παραδειγμα το καλοκαιρακι τσιγγουνευτηκα το τσιλερ και το πληρωσα ακριβοτερα ).....ας πει την γνωμη του και καποιος πιο εμπειρος

vasilakis
29-11-08, 19:15
Tα ψαρακια που εχασες ηταν τα μεγαλυτερα στο ενυδρειο σου?
Ποσο καιρο χρσιμοποιεις ζαχαρη? Εκλεισες καθολου το σκιμερ ή την κυκλοφορια την μερα πριν την απωλεια? Η προσθηκη ζαχαρης (οπως και της βοτκας) να ξερεις οτι μειωνει τα επιπεδα οξυγονου στο νερο με αποτελεσμα οταν φτανει σε οριακο σημειο για τα ψαρια , να πεθαινουν πρωτα τα μεγαλυτερα που χρειαζονται περισσοτερο.

Aris50
30-11-08, 22:03
Λυπάμαι που…χάθηκα.
Ο ρούτερ με πρόδωσε και δεν είχα σύνδεση.
Απαντώ τώρα σε ότι με ρωτάτε. Για 10 μέρες έβαζα την ζάχαρη. Ξεκίνησα με δυο κουταλιές την ημέρα της σούπας, και σταδιακά έφτασα στις 8.
Την 11η μέρα είχα το Νιτρατε στο 5. Τώρα όσο και αν φαίνεται απίστευτο έχω λιγότερο από 0.01.
Η κοινότητα ήταν και είναι πολύ καλή και ήσυχη. Δεν είχαν κυνήγι μεταξύ τους.
Όχι δεν ήταν τα μεγαλύτερα της συντροφιάς, ήταν τα μεσαία μπορώ να πω