PDA

Επιστροφή στο Forum : Το ενυδρειο μου!!!


Nikos!
15-11-08, 17:08
Γεια σας!!Νομιζω οτι ηρθε η ωρα να σας παρουσιασω το καινουριο μου ενυδρειο.Τρεχει 1 μηνα περιπου και θελει μερικες αλλαγες ακομα...Πληροφορίες

Διαστάσεις:60*40*40
Όγκος:90λιτρα περιπου
Κατηγορία:φυτεμενο
Φυτά:...
Ψάρια / Άλλα είδη:2 σκαλαρια 3 οτοκυκλοι 2 γαριδες 1 φαντασματακι
Διακοσμητικά υλικά:ενα μικρο πυθαρι και αντι για χαλικι εχω λαβα
Φόντο:τιποτα
Φωτισμός:2 λαμπες τ5
Διάρκεια φωτισμού:9 ωρες
Φιλτράρισμα:ενα εσωτερικο βιολογικο της cayman
Θερμοστάτης:1 απλος
Λίπανση:...
Παροχή CO2:...

Παράμετροι:

pH:...
Γενική σκληρότητα (GH):...
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):...
Αμμωνία (ΝΗ3):...
Νιτρώδη (ΝΟ2):...
Νιτρικά (ΝΟ3):...
Αλλαγές νερού:1 φορα την εβδομαδα 1/3 του νερου
Θερμοκρασία:26
Άλλες πληροφορίες:
Φωτογραφία:
Θελω ακομα να ευχαριστησω τον Nem και τον Noe για τα σκαλαρια και τον Κωστη απο το Azores για το ενυδρειο!!!+-3

Πάνος
15-11-08, 21:47
φιλε νικο εκανες μια ομορφη εικονα!
αλλα μπορεις να χαρεις τα σκαλαρια σου για λιγο ακομη μονο μιας και θα εχεις διαβασει οτι ειναι ειδος που μεγαλωνει πολυ και θελει ψηλο ενυδρειο....συντομα θα εχεις προβλημα...
επισης μιας και σου αρεσουν τα φυτα πες μας ποσα βατ ειναι οι λαμπες και σκεψου ισως κανενα diy διοξειδιο και καποια λιπανση εν καιρω......

_antonis_
15-11-08, 22:41
Φαίνεται πολύ όμορφο όντως, ειδικά το σκούρο χαλίκι που πάντα το προτιμούσα, αλλά πρόσεξε τις παραπάνω παρατηρήσεις... Καλή συνέχεια!

Teo
16-11-08, 12:29
Είναι πολύ όμορφο!!!
Σωστές οι παραπάνω παρατηρήσεις!!!
Εγώ έχω να σου πω να πας να αγοράσεις υγρά τεστ της Api καλύτερα,και να κάνεις μετρήσεις νερού για το ενυδρείο σου...Επίσης να ξες ότι τα σκαλάρια εκτός από μεγάλο ενυδρείο πάνω από 50 πόντους ύψος θέλουν και μαλακό και όξινο νερό...
Καλή συνέχεια!!!

delta66
17-11-08, 03:08
Πολυ ωραια το ξεκινησες.:smt023
Και να φανταστεις οτι σιγουρα θα γινει ομορφοτερο, οπως συνηθως.
Κοιταξε λιγο το θεμα με τα ψαρια οπως σου ειπαν.
Καλη συνεχεια.

dizio
17-11-08, 03:58
οι τ5 του δεν μπορεί να είωαι παραπάνω από 24 watt με 60εκ. μήκος ενυδρείου...άρα ή είναι 24άρες ή μικρότερες...

ωραία προσπάθεια φίλε και γείτονα νίκο....CO2 ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ!!!έστω ξεκίνα με excel...τα φυτάκια σου θέλουν λίγο συμάζεμα,αλλά έτσι είναι πιο wild,δλδ πιό φυσικό...επίσης μου αρέσει...

Nikos!
17-11-08, 17:57
Παιδια τα σκαλαρια ειναι εδω και 1,5 χρονο σε ενυδρεια με τετοιο υψος και βδεν νομιζω να μεγαλωσου αλλο.

delta66
19-11-08, 09:43
Παιδια τα σκαλαρια ειναι εδω και 1,5 χρονο σε ενυδρεια με τετοιο υψος και βδεν νομιζω να μεγαλωσου αλλο.
Ναι, αλλα να μην επισημανθει για αλλους που διαβαζουν ωστε να μη κανουν το ιδιο λαθος και να αποφυγουν να εχουν κι αυτοι σκαλαρια με "νανισμο"?

Nikos!
19-11-08, 11:30
Φυσικα και πρεπει να γινει αυτο αλλα εγω λεω για την περιπτωση μου που δεν μπορω να αλλαξω κατι γιατι δεν θα μεγαλωσουν αλλο...