PDA

Επιστροφή στο Forum : Για τους λιμνόφιλους και όχι μόνο


Andros
15-11-08, 00:24
Δειτε ολο το βιντεακι και θα καταλαβετε γιατι καποιοι εχουν παθει πορωση με τα κοϊ. Αναμεσα σ'αυτους κι εγω.

http://www.youtube.com/watch?v=P9z2AUzim3s&feature=related

POURITANOS
15-11-08, 00:55
Εμένα πάλι μου αρέσουν γι αυτό τον λόγο
http://www.youtube.com/watch?v=UzwjIh9wYj8&feature=related

Από την άλλη πάλι λόγο κλίματος δεν έχω και πολλές επιλογές σε αλλά ψαριά όποτε ψιλό αναγκαστικά κοι και ψαριά από την οικογένεια των χρυσόψαρων:sad:

Andros
15-11-08, 13:13
Εμένα πάλι μου αρέσουν γι αυτό τον λόγο
http://www.youtube.com/watch?v=UzwjIh9wYj8&feature=related

Από την άλλη πάλι λόγο κλίματος δεν έχω και πολλές επιλογές σε αλλά ψαριά όποτε ψιλό αναγκαστικά κοι και ψαριά από την οικογένεια των χρυσόψαρων:sad:

Δηλαδη?? τι θερμοκρασιες εχει το χειμωνα και τι το καλοκαιρι?

POURITANOS
15-11-08, 13:26
λl

Δηλαδη?? τι θερμοκρασιες εχει το χειμωνα και τι το καλοκαιρι?

θέλω να πω μιας και τι χειμώνα κάνει πολύ κρύο και πέφτει πολύ η θερμοκρασία αν έβαζα κιχλιδες -δίσκους- πιράνχας-ζωοτόκα θα τα έβλεπα κάποια στιγμή μέσα στο χειμώνα ανάποδα.
όποτε μόνο ανθεκτικά ψαράκια μπορούμε εδώ στην Ελλάδα κυπρίνους και χρυσόψαρα τα ποιο βασικά διακοσμητικά ψαριά που παίζουν.
Τώρα αν θέλει κάποιος βάζει και ψαριά ποταμίσια και τα τρώει άμα Λάχη:D
θερμοκρασιες εχει το χειμωνα -5 εως +37 το καλοκαιρι πανω κατω.

Andros
15-11-08, 14:34
Χμμμ... ωραια θα ηταν να μπορουσαμε να βαζαμε τετοια ειδη σε λιμνες.....
Σε σχεση με τα ψαρια λιμνων κρυου νερου ειναι ακριβως αντιθετα με αυτα που θα ηθελες και θα ηθελαν και πολλοι μαλιστα.
Το θεμα ομως ειναι και να μπορουσαν να μπουν θα ηθελες να βαλεις τετοια ειδη που κατα καποιο τροπο θα τα εψαχνες στη λιμνη με τα κιαλια :D ή να βαλεις κοϊ και χρυσοψαρα που οχι μονο θα τα εβλεπες αλλα θα τα χαϊδευες κιολας...:D Θεμα κοινονικοτητας, βλεπεις ;)
Ξαναδες το φιλμακι που ανεβασες :D ολα τα λεφτα φιλε μου!!!!!!

POURITANOS
15-11-08, 16:58
Αν το επέτρεπαν η κλιματολογικές συνθήκες θα έκανα μια λίμνη με ποιο βαθύ σημείο 40cm και το ποιο ρηχό με 20cm γεμάτο ριτσια και ξυλά με ανουμπιας και γεματο guppies.
Όταν είχα την παλιά λιμνούλα όταν με βλέπανε τα guppies τρέχανε και σκοτώνονταν οπός τα κοι στο βίντεο για να φανέ. Απλά πιστεύω ότι το θέαμα σε μια μεγάλη λίμνη θα ήταν ποιο όμορφο
Η τρελά με τα guppies κορυφώθηκε όταν τα είδα να σέρνονται πάνω σε φυλά για να πάνε από το ένα μέρος στο άλλο και το μισό σώμα να είναι εκτός νερού .
Τα φαντάστηκα χρώματα που αναπτύσσουν στη φύση και την διάφορα στην διάπλαση κύριος στα αρσενικά .
Ακόμα ένας λόγος που μου αρέσουν είναι ότι τα αρσενικά είναι αρσενικά πως να το κάνουμε δηλαδή αφού όλη την ωρά να πη---ουν θέλουν ,και μου θυμίζουν εμάς τους άντρες ανθρώπους:D
Από την άλλη δεν έχω και εμπειρία με κοι μπορεί να τα θαυμάσω και περισσότερο
απλά δεν είχα και δε μπορώ να κρίνω, όταν θα βάλω θα σου πω:smt003 μιας και όπως είπα είναι μονόδρομος :smt102
Απλά για τον καθένα μας είναι ποιο ψάρι θα μας κάνει κλικ και για μένα είναι τα guppiesγια την ώρα.
Απλά μιας και είχα να κάνω με guppiesκαι κουνουποψαρα 21 χρονια τώρα είμαι πολύ συναισθηματικά δεμένος με το είδος αυτό και τα ξαδέλφια του.
Άλλωστε και ο τρόπος που κάνω την λίμνη μου είναι ν αφήσει και ένα κομμάτι για να μπαίνουν τα guppies τους θερινούς μήνες:D

Andros
15-11-08, 18:01
Δεν θα διαφωνισω καθολου μαζι σου αγαπητε.
Οπως ειπες οτι κανει κλικ στον καθενα.
Κραταω ομως αυτο που ειπες (οταν θα βαλω κοι θα δω) και τοτε....εδω θα ειμαστε και θα τα ξαναπουμε ;)