PDA

Επιστροφή στο Forum : nano reef 30l wave


mixalis
14-11-08, 21:14
καλησπερα σημερα αγορασα ενα 30λιτρο ενυδρειο της wave

εβαλα 2 κιλα αραγονιτη κ 3 κιλα ζωντανο βραχο

νερο πειρα ετοιμο αυτα προς το παρον :p

asourtzo
14-11-08, 21:17
Τι εχεις σκοπο να βαλεις μεσα?

mixalis
14-11-08, 21:56
δεν γνωριζω απο θαλασινο μου ειπε ο πολιτης απο το water inn μπορω 4 με 5 μικρα ψαρακια κ μια γαριδα εγω αν βαλω 1 γαριδα κ 3 μικρα θα ειμαι ευχαριστιμενος αν μπορεσω να τα κρατησω κ σιγουρα 2 με 3 ευκολα κοραλια

asourtzo
14-11-08, 22:02
Χωρις να γνωριζω και πολλα απο θαλασινα ενυδρεια , μπορω να σου πω με σιγουρια οτι δεν μπορεις στα 30 λιτρα να βαλεις 3-4 ψαρια , ουτε καν 1 ψαρι δεν συνισταται , καμια γαριδα ισως!! αλλα ας περιμενουμε και τους εμπειρους της θαλασσας:(

Tricky
14-11-08, 22:27
δεν γνωριζω απο θαλασινο μου ειπε ο πολιτης απο το water inn μπορω 4 με 5 μικρα ψαρακια κ μια γαριδα εγω αν βαλω 1 γαριδα κ 3 μικρα θα ειμαι ευχαριστιμενος αν μπορεσω να τα κρατησω κ σιγουρα 2 με 3 ευκολα κοραλια
Γεια χαρα φιλε μου ,

Αν ξαναπερασεις απο το μαγαζι , ρωτα τον πωλητη τι ειδους ψαρια εννοουσε .

Καταρχην , πως ειναι αυτο το ενυδρειο ? τι περιλαμβανει δηλαδη ?

mixalis
14-11-08, 22:47
ενα φιλτρο βιολογικο μια λαμπα 11vatt μπλε ασπρη εγραφε marine
κ εβαλα κ ενα κικλοφοριτη koralia nano 3 k βραχο κ 2 αραγωνιτη

στο water inn που το πειρα εχουν ενα ιδιο στημενο με μια γαριδα κ 5 η 6 ψαρια μικρα τον 2 εκ

υγ το συγκεκριμενο καταστημα το εμπιστευομαι τουλαχιστον στο ενυδρειο που εχω το φυτεμενο με της συμβουλες τους εγιναν θαυματα

Lsourtzo
14-11-08, 23:40
θα είμαι όσο ποιο επιεικής γίνετε ...
αν και σε τέτοιες περιπτώσεις .. δεν μπορείς να είσαι επιεικής με κανέναν ...

το μαγαζί που πήγες ... δεν παύει να είναι μαγαζί ...
και να κοιτάει πρώτα από όλα το κέρδος του ...

γιατί άμα σου έλεγε ότι στο ενυδρείο αυτό μπορείς να βάλεις μόνο μια γαρίδα ..
δεν θα έδινες όσα έδωσες ...

άμα σου έλεγε ότι θα πρέπει να περιμένεις 1 μήνα μέχρι να στρώσει το ενυδρείο για να βάλεις οτιδήποτε μέσα ... απλά θα βαριόσουν ...

έτσι είναι .. λυπάμαι ...

σε 30 λτ ... όχι 4-5 ψάρια δεν μπορείς να βάλεις ...
αλλά ούτε καν 1 ...

όσο για τον πωλητή …
να μην εμπιστεύεσαι την κάθε μ….α που θα ακούσεις από τον καθένα …

κάποτε το εν λόγο μαγαζί ήταν μέλος στο φορουμ …
με κάτι τέτοια που έκανε έγινε banned …

Πάνος
14-11-08, 23:54
και προχθες σε μαγαζι στη θεσσαλονικη ειδα στημενο ενα 6λιτρο θαλασσινο με 7 ψαρακια μεσα ...μου ειπε οτι ηταν 2 κοραλ φις..2 παιπ φις....2 μικροι γοβιοι κι ενα αλλο περιεργο....και οτι δε μεγαλωνουν αλλο τα ψαρακια (οι γοβιοι και τα κοραλ φις ηταν 1.5 εκατοστα το ενα...)

φυσικα υπηρξε και η προτροπη να κανω κι εγω ενα τετοιο..και ειναι πολυ ευκολο με τα μπετονια ετοιμο θαλασσινο νερο...

odin79
15-11-08, 11:02
γεια σου φιλε μου..ειναι εντελως λαθος στο 30 λιτρα δεν μπαινει ψαρακι οπως σου ειπαν παραπανω...μπορεισ να βαλεισ γαριδα και αρκετα tube worms κανει ομορφο αισθητικο αποτελεσμα..για τα 7 ψαρακια στα 6 λιτρα δεν θα το σχολιασω καν...ισως στα 30 λιτρα να μπορει να μπει ενα πολυ μικρο goby δεν θυμαμαι την ονομασια του ακριβως αν μπορουν οι παλιοι ας βοηθησουν..

οσον αφορα το ετοιμο νερο επειδη οταν ηθελα να κανω ενυδρειο το σκεφτηκα να σου πω τισ δυσκολιες?τι θα κανεις με την εξατμηση?αν προσθετεις απο μπιτονι με ετοιμο νερο θα ανεβει η αλατοτητα αν βαλεις απο την βρυση θα εχεις αλλα προβληματα..με την θερμοκρασια σε τοσο μικρο συστημα?πως θα την διατηρησεις?

imichal
15-11-08, 11:54
δεν ειμαι θαλασσινος όμως δεν μπορω να το αφησω ασχολιαστο....
Σε 30 λίτρα δεν βαζουμε ψαρι γλυκου νερου (πλην ενος μονομαχου) πόσο μαλλον σε θαλασσινου που εχουν μεγαλυτερες απαιτησεις σε χωρο .....
Το να κρατησεις συνθηκες σωστες σε τοσο μικρο ενυδρειο μου φαινεται πολύ δυσκολο......

mixalis
15-11-08, 19:31
παιδια τι να πω σιγουρα τα μαγαζια θελουν να πουλισουν θα βαλω 2 γαριδες εψαξα βιντεακια απο ιντερνετ κ ειδα ψαρια ακομα κ σε μικροτερα για να μην ειμαι ομως με ενα μπετονι στο χερι κ επειδη θελω να παρω ενυδρειο 300 για να βολεψω τα δισκακια μου θα αρκεστο σε 2 γαριδες κ τελος

aaaooll
15-11-08, 19:42
δεν ξερω απο θαλλασινο αλλα αυτο που σου ειπαν με την εξατμιση και της αλλαγες και την αλατοτητα δεν πρεπει να το προσεξεις?

netblues
15-11-08, 20:56
εψαξα βιντεακια απο ιντερνετ κ ειδα ψαρια ακομα κ σε μικροτερα

Ε και?
Η ασχετοσυνη και η παραπληροφορηση στα videakia ειναι ο κανονας και οχι η εξαιρεση..

nikman
16-11-08, 00:24
Υπάρχουν κάποια nano fish που τα δίνουν για 40 λίτρα περίπου.

http://www.liveaquaria.com/product/aquarium-fish-supplies.cfm?c=15+2124

Πάνος
16-11-08, 00:33
το green και το yellow clown gobby απο τις φωτο ηταν αυτα που μου ειπε σαν γοβιους και κοραλ φις....
αλλα σε 8 λιτρα παραπαει.....

κι εγω με ενα μικρο 30αρι και καμια γαριδα σκεφτομαι να ξεκινησω στο αλατι οταν ερθει η ωρα...;)

nikman
16-11-08, 15:23
κι εγω με ενα μικρο 30αρι και καμια γαριδα σκεφτομαι να ξεκινησω στο αλατι οταν ερθει η ωρα...;)

Άντε με το καλό! :rolleyes:

Ξεκίνα το εσύ το μικρό και τα λίτρα θα πολλαπλασιαστούν μη σε νοιάζει :D

Πάνος
16-11-08, 15:30
ευχαριστω....;)

ναι συνηθως ετσι παει!!!:p

Neoklis
16-11-08, 15:52
Όσο περισσότερα λίτρα στο θαλασσινο τόσο καλύτερα...
Δεν νομιζει οτι ενα 30λιτρο θα κρατησει πολυ καιρό χωρις θανατους, αφου η αλατότητα και μόνο θα αλλάζει καθημερινά και συνεχεια.

Πάνος
16-11-08, 18:27
μη στεναχωρεις....πιο πολλα λιτρα πιο πολυ αλατι...πιο πολυ ανθρακας και αντιφωσφορο..πιο πολυ ζωντανος βραχος και αραγωνιστης...πιο μεγαλοι κυκλοφορητες και πιο πολλα βατ....

μαλλον το αλατι θα περιμενει να παρω αυξηση...:D:D

imichal
16-11-08, 18:36
και το κυριοτερο........πιο μεγαλοι κουβαδες μεσα στο σπιτι....:grin::grin:

Neoklis
16-11-08, 18:44
Εμμμ!!:D
Αν ειναι να κανουμε κατι να το κανουμε σωστα!!;)

nikman
16-11-08, 18:47
και το κυριοτερο........πιο μεγαλοι κουβαδες μεσα στο σπιτι....:grin::grin:


Εσύ Ηλία που θάχεις την υπόγα στο new house…no problem :D:D:D

imichal
16-11-08, 19:04
ναι αλλα τα ενυδρεια δεν θα ειναι στην υπογα......

nikman
16-11-08, 19:08
ναι αλλα τα ενυδρεια δεν θα ειναι στην υπογα......

όχι βέβαια, αλλά θα μπορούν να είναι τα οι κουβάδες, τα sumb και οι αυτόματες ταίστρες...:smt003

reef30
06-02-09, 23:55
καλησπερα σημερα αγορασα ενα 30λιτρο ενυδρειο της wave

εβαλα 2 κιλα αραγονιτη κ 3 κιλα ζωντανο βραχο

νερο πειρα ετοιμο αυτα προς το παρον :p
καλησπερα.εχω το ιδιο ακριβως ενυδρειο με διαφορετικα μηχανηματα ομως κι εχω 9 κιλα βραχο,δυο αραγωνιτη,εννεα ψαρια,μια γαριδα,τρια καβουρακια,εναν αστερια,δυο ****** κοραλια κ επτα σκληρα κ μανιταρακια.πολυποδ.Ολα αναπτυσονται κ ζουν αψογα.Εχει γεννηθει καινουργιος αστεριας,ενα στρειδι.ενα bubble κ.α πολλα.Θελει πολλη δουλεια ομως διαβασμα κ μερακι.Αυτα γι`αυτους που λενε οτι δεν μπορεις να βαλεις ουτε ενα ψαρι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πάνος
07-02-09, 00:19
δε νομιζω πως τα παιδια ειπαν κατι χωρις να το εχουν σκεφτει και ψαξει πρωτα...η πειρα τους ειναι μεγαλη....

αν εσυ εχεις 9 ψαρια σε 30 λιτρο θαλλασσινο κι εγω μπορω να βαλω 100 χρυσοψαρα σε 200 λιτρα...αλλα αυτο δε με κανει σωστο χομπιστα....
σαν πρωτο μηνυμα καλο θα ηταν να μας πεις 2 λογια για το επιτευμα σου παρα να δημιουργησεις αρνητικες εντυπωσεις. το αρνητικες αναφερεται στην τελευταια ερειστικη σου προταση.
φιλικα και καλως ηρθες!

theodor72
07-02-09, 01:10
Πάντως φίλε Πάνο, το ενυδ... μάλλον το εννιάλιτρο δοχείο που αναφέρεις το είδα στο ίδιο μαγαζί πριν από περίπου κανένα μήνα και έδειχνε να είναι σε άψογη κατάσταση :confused: !!! Είναι δυνατόν;
Δεν έχω πείρα από θαλασσινά, αλλά ξέρω ότι είναι πιο απαιτητικά από του γλυκού νερού. Τώρα πως το κατάφεραν στο μαγαζί!!!
Να προσθέσω όμως ότι συμφωνώ με όσα είπες ( όχι μόνο εσύ) για τα λίτρα και τον αριθμό των ψαριών.

madfdg
07-02-09, 07:12
καλησπερα.εχω το ιδιο ακριβως ενυδρειο με διαφορετικα μηχανηματα ομως κι εχω 9 κιλα βραχο,δυο αραγωνιτη,εννεα ψαρια,μια γαριδα,τρια καβουρακια,εναν αστερια,δυο ****** κοραλια κ επτα σκληρα κ μανιταρακια.πολυποδ.Ολα αναπτυσονται κ ζουν αψογα.Εχει γεννηθει καινουργιος αστεριας,ενα στρειδι.ενα bubble κ.α πολλα.Θελει πολλη δουλεια ομως διαβασμα κ μερακι.Αυτα γι`αυτους που λενε οτι δεν μπορεις να βαλεις ουτε ενα ψαρι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Όλα αυτά σε 30 λίτρα???Τι ψαράκια έχεις μέσα?Μήπως θα μπορούσες να ανεβάσεις καμία φωτό!Όσα χρόνια ασχολούμαι με ενυδρεία δεν το έχω ξαναδεί!

Και 2 ερωτησούλες
Το στρείδι και το bubble πως γεννήθηκαν?
Τα άλλα πολλά που γεννήθηκαν τι είναι?

pipis
07-02-09, 10:35
Είναι δυνατόν σε 30 λίτρα να βάλεις έστω 1 ή 2 ψάρια το πολύ;

madfdg
07-02-09, 10:42
Μπορείς και παραπάνω ...... αν πρόκειται να τα κάνεις παστά ή σούπα!

Θεωρητικά και ένα κλοουνάκι θέλει 60-80 λίτρα!Κανείς δεν είπε οτι σεένα 60λιτρο θα βάλεις ένα τέτοιο ψαράκι , αλλά να σου λένε οτι σε 30 λίτρα θα βάλεις 3-4 ψάρια και ... και .... και ..... είναι κάπως!!!Αυτά τα λένε για να πουλήσουν!Σε αυτά τα λίτρα καμια γαριδούλα και κανα βραχάκι με πολύποδες το πολύ να έβαζα!

Πάνος
07-02-09, 11:12
Πάντως φίλε Πάνο, το ενυδ... μάλλον το εννιάλιτρο δοχείο που αναφέρεις το είδα στο ίδιο μαγαζί πριν από περίπου κανένα μήνα και έδειχνε να είναι σε άψογη κατάσταση :confused: !!! Είναι δυνατόν;.

θοδωρε με οσα ξερεις και εσυ μπορεις να εχεις τα 100 χρυσοψαρα σε 200 λιτρα και μαλιστα με αλλαγες νερου ανα 3 δευτερολεπτα 50% (:smt033) να φαινονται αψογα.....
και το ενυδρειακι στο μαγαζι φαινοταν οντως αψεγαδιαστο....
αλλα ειναι αυτο το ζητουμενο??
ενας γνωστος εχει εδω και χρονο σχεδον 1 δισκο σε 60 λιτρα...οτι και να τουπεις δεν ακουει....σκεψου να αρχισουμε ομως κι εμεις να προτρεπουμε οσοι εχουν 60λιτρα ενυδρεια να βαλουν δισκο μεσα...:rolleyes:

pipis
07-02-09, 12:51
O κλόουν x1 θέλει καμια 40αρα λίτρα καθαρά χωρίς βράχο κλπ. πως στο καλο τα βάζουν σε κάτι 20αλιτρα και την παλεύουν?

Μπας και τα γράφουν μαγαζατορες αυτα τα μυνήματα εδώ.. :smt065

reef30
02-03-09, 01:04
Μπορεις να ριξεις μια ματια στο προφιλ μου.Εχω μερικες φωτο οχι πολυ καλες(απο κινητο).Παντως μην αφοριζεται οτι δεν ξερετε...Πιστευω οι φωτο νας σας πεισουν...Εχω κουραστει παρα πολυ γι αυτο το "θαυματακι" γι`αυτο κ απαντησα καπως αποτομα.Το εχουν δει "ενυδρειαδες" πολυ εμπειροι στον χωρο κ δεν πιστευαν στα ματια τους.

halvas69
02-03-09, 01:29
Δεν θέλω να σε θίξω και δεν γνωρίζω ιδιαίτερα από θαλασσινά ενυδρεία, αλλά άκου την γνώμη μου.
Το θέμα λίτρα vs ψάρια είναι σύνηθες και στο γλυκό νερό συνήθως από νέα άτομα στο χώρο που επειδή δεν ψόφησε το ψάρι τους σε λίγα λίτρα θεωρούν ότι είναι οκ και χαρούμενο κλπ. αγνοώντας το πως πρέπει να μεγαλώσει ένα ψάρι και ότι αυτό συνεπάγεται νανισμός, αστάθεια κλπ.
Είδα λοιπόν τις φώτο στο προφίλ σου και βρήκα ότι έχεις μέσα ένα blue tang. Την γνωστή μας Dorie :)
Το οποίο γίνεται 30 πόντους και είναι πολύ κινητικό ψάρι και καλό είναι να μπαίνει σε μακρυά-μεγαλούτσικα ενυδρεία για αυτόν το λόγο.
Μπορεί αισθητικά να είναι ένα μικρό θαύμα (εννοώ όμορφο) αλλά σε θέμα συνθηκών..... ???

madfdg
02-03-09, 07:47
Καταρχήν καλημέρα και δεν αφορίζουμε τπτ!:D Υπάρχουν pico reefs τα οποία είναι φανταστικά!

Μέτρησα , αν δεν κάνω λάθος , 7 ψαράκια εκ των οποίων και το blue tang που λέει ο Halvas!Θεωρητικά σε ένα τόσο μικρό σύστημα θα έπρεπε το παρα πολύ να έχεις 2 μικρόψαρα!

Θα πρέπει να επικροτήσουμε αυτό που έκανες (και που είναι ενάντια στις επιστημονικές αναφορές) και να πούμε ""εντάξει παιδιά υπάρχει σύστημα 30 λίτρων που τρέχει επιτυχώς και έχει μέσα 7-10 ψάρια, φτιάξτε όλοι δεν υπάρχει πρόβλημα??" Προσπαθούμε όλοι μας να βοηθήσουμε αλλήλους και να μην οδηγήσουμε νέους χομπύστες στο να απογοητευτούν και να παρατήσουν το χόμπυ;)

Κάνε και μια παρουσίαση του ενυδρειου σου , είναι πολύ όμορφο:)

aris2
02-03-09, 11:56
παντως απο εμενα εχεις συγχαρητηρια γιατι ειχα το ιδιο και το πουλησα γιατι αισθανομουν οτι δεν χωραει τιποτα μεσα ουτε ο βραχος καλα καλα πως τα καταφερες και το εκανες ετσι δεν το χωραει ο νους μου.τωρα για τις συνθηκες διαβιωσεις τον ψαριων δυστηχως ισχυει οτι ειπαν οι προλαλισαντες.(ο κανονας λεει 4λιτρα για καθε εκατοστω ψαριου στο γλυκο και 8λιτρα ανα εκατοστο στο θαλασσινο για ιδανικες συνθηκες οπως λενε οι εμπειρη χομπιστες)

Tolis
02-03-09, 13:30
(ο κανονας λεει 4λιτρα για καθε εκατοστω ψαριου στο γλυκο και 8λιτρα ανα εκατοστο στο θαλασσινο για ιδανικες συνθηκες οπως λενε οι εμπειρη χομπιστες)Δεν υπαρχει τετοιος κανονας.

enzo
03-03-09, 09:58
καλησπερα.εχω το ιδιο ακριβως ενυδρειο με διαφορετικα μηχανηματα ομως κι εχω 9 κιλα βραχο,δυο αραγωνιτη,εννεα ψαρια,

δηλαδη εγω στα 500 λιτρα με αυτην την λογικη μπορω να βαλω γυρω στα 40 με 50 ψαρια και να περνανε αυτα καλα και εμεις καλυτερα....:smt100
θα μπορουσα να πω, αν και σεβομαι την προσπαθεια σου, οτι δεν διαθετεις τον ελαχιστο σεβασμο για τα εμβια οντα που φιλοξενεις....:(

PascM
03-03-09, 11:34
Δεν υπαρχει τετοιος κανονας.

Κάτι τέτοιους κανόνες νομίζω γράφαν τα φυλλάδια της SERA :confused:

3r4ndo
07-03-09, 23:53
Φιλε Μιχαλη εχω το ιδιο ενυδριο της wave και ετοιμαζω και εγω ρεεφακι(μεσογειακο) αν θες ριξε μια ματια στο θεματακι 26l x-cube reef (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=30280) στους αρχαριους θαλασσινου νερου!! Περιμενω νεα και απο σενα καθως το δικο μου εχει δουλεια ακομη!!

ps: για να μην γινει καμια παρεξηγηση, στο δικο μου καμια γαριδα η κανα σαλιγκαρι και παλι θα το σκευτω αν θα μπει μεσα!!

sifnos
08-03-09, 00:17
ρεεφ κανεις(=τροπικου υφαλου) ή μεσογειακο?

3r4ndo
08-03-09, 00:40
ρεεφ κανεις(=τροπικου υφαλου) ή μεσογειακο?
Μεσογειακο υφαλο, ρεεφ δεν σημαινει υφαλος?? (δεν ηξερα οτι ειναι αποκλειστικη ονομασια για τροπικο υφαλο...:()

sifnos
08-03-09, 11:51
υφαλος σημαινει αλλα εχει επικρατησει να χωριζουμε τα ειδη του θαλασσινου ενυδρειου σε ρεεφ,FO,FOWLR,μεσογειακο

3r4ndo
08-03-09, 17:27
υφαλος σημαινει αλλα εχει επικρατησει να χωριζουμε τα ειδη του θαλασσινου ενυδρειου σε ρεεφ,FO,FOWLR,μεσογειακο
Μεσογειακο υφαλο τοτε! Η μπορουμε να βρουμε μια καινουρια ονομασια γιατι δεν μου ακουγεται πολυ καλα!!:D

sifnos
08-03-09, 17:31
:Dπες το απλως μεσογειακο

3r4ndo
08-03-09, 17:40
:Dπες το απλως μεσογειακο Νομιζω πως οι τα REEF,FO,FOWLR ειναι υποκατηγοριες του μεσογειακου και του τροπικου, τα οποια ειναι υποκατηγοριες του θαλλασινου.. Για να γουσταρω κι εγω και να μη με κοιτανε περιεργα οταν τους λεω "εχω υφαλο", θα το λεω ρεεφακι!!:D
Και το MREEF καλο μου ακουγεται!! :D