PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρουσίαση και καλός σας βρήκα!


pagkratis
12-11-08, 16:09
Πληροφορίες

Διαστάσεις: 60 λίτρα
Κατηγορία: κιχλίδες
Φυτά: 3 ανούμπιες
Ψάρια: ?
Διακοσμητικά υλικά: άμμος - πέτρες
Φόντο: μπλε χαρτόνι
Φωτισμός: 15 watt
Διάρκεια φωτισμού: 10 ώρες
Φιλτράρισμα: εσωτερικό που περιείχε το ενυδρείο με 3 σφουγγάρια και μακαρόνι
Θερμοστάτης: ναι
Λίπανση: οχι
Παροχή CO2: οχι

Παράμετροι:

pH: -
Γενική σκληρότητα (GH): -
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): -
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): -
Νιτρικά (ΝΟ3): περίπου 25 από το δίκτυο
Αλλαγές νερού: 30% την εβδομάδα
Θερμοκρασία: 27
Άλλες πληροφορίες: τιμές νερού δεν ξέρω αλλά το νερό της Κέρκυρας είναι αρκετά έως και πολύ σκληρό.

Το ενυδρείο το έφτιαξα με ένα φίλο που ασχολείται, ο οποίος μου έδωσε και μπόλι για ο στρώσιμο. Ψάξαμε για ψαριά της λίμνης Τανγκανίκας αλλά Κέρκυρα ούτε παραγγελιά δεν βρήκαμε (μας είπε από Δεκέμβρη). Μας έδωσε τα συγκεκριμένα τα οποία μας είπε ότι δεν μεγαλώνουν πολύ. Από internetδεν μπορώ να καταλάβω πια είναι. Μιλάω για τα τέσσερα μικρά, το μεγάλο αγοράσθηκε από βιασύνη (πρωτάρης…. Και δεν μου το παίρνει πίσω), δεν είμαι σίγουρος αλλά το μεγάλο μοιάζει με τα μικρά? Τα δυο μικρά αν σας βοηθάει για το φύλο είναι πιο μπλε και τα άλλα δυο προς το κίτρινο. Το καλό είναι ότι δεν έχω πρόβλημα συνύπαρξης. Ξέρω ότι θέλει κι άλλες πέτρες για κρυψώνες οι οποίες και θα μπούνε, αν και ήδη έχουν κάποιες.

Θέλω να με ενημερώσετε αν μπορείτε σχετικά με τα ψαράκια μου, θερμοκρασία, τροφή κλπ…

Ευχαριστώ και πάλι καλός σας βρήκα!

Πάνος
12-11-08, 18:48
καλως ηρθες φιλε απο κερκυρα!!!!:p

περιμενε σχολια απο τους κιχλιδαδες της παρεας αν και εχω την εντυπωση πως 60 λιτρα δεν μπορουν να "σηκωσουν" τα ψαρια σου...

george
12-11-08, 18:59
Ούτε ο καταστηματάρχης ήξερε τι ψάρια σας πούλησε ;

capetanakis
12-11-08, 19:04
καλως ηρθες απο μενα,τα σχολια απο τους πιο παλιους!

AXEL
12-11-08, 19:59
καλως ηρθες και απο μενα...!πιστεψε με εισαι στο καταλληλο μερος για να μεταμορφωσεις το ενυδρειο σου,τα παιδια θα σε βοηθησουν...καλη συνεχεια...

dizio
12-11-08, 20:09
επίσης, να φροντίσεις ο κορμός της ανούμπιας, το σημείο δηλαδή που ενώνονται όλα τα φύλλα, να φωτίζεται και να μην είναι χωμένο στην άμμο,αλλιώς θα σου χαλάσει το φυτό

ΑΝΤΩΝΗΣ1980
13-11-08, 00:19
καλως ηρθες

pagkratis
13-11-08, 14:58
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για το καλωσόρισμα.
Καμία πληροφορία για τα ψάρια μου????

water polo
13-11-08, 22:16
βασικα ετσι οπως εχεις διαμορφωση το ενυδρειο σου, δεν προσφερεις καμια κρυψωνα για τα ψαρια σου, επισης τα λιτρα ειναι απαγορευτικα για τις κιχλιδες που εχεις

georgetax
15-11-08, 09:38
καλημέρα καταρχάς -+5

φίλε pagkratis οι κιχλίδες όποια και να είναι δεν κάνουν για τα λίτρα σου ( είναι πολύ λίγα )
το καλύτερο είναι να τα δώσεις πίσω γιατί μπορεί τώρα να είναι μικρά αλλά μετά θα μεγαλώσουν και δεν θα χωράνε.
κάνε μετρήσεις νερού να δούμε που κυμαίνεσαι κια μετά μπορούμε να δούμε τι θα μπορέσεις να βάλεισ μέσα..

καλή συνέχεια :-P

Teo
15-11-08, 11:00
Καλώς ήρθες!!!