PDA

Επιστροφή στο Forum : Ζenit 12 xp


CHRIS4204
11-11-08, 09:22
Καλημέρα σε όλους .
Πρόσφατα έψαχνα κάτι παλιά συρτάρια στο σπίτι των γονιών μου και βρήκα την φωτογραφική που είχα σαν όνειρο ως παιδάκι να πάρω από τον πατέρα μου.
Μια zenit 12xp.
Eίναι σε ΑΡΙΣΤΗ κατάσταση και σχεδόν αχρησιμοποίητη (έχει τραβήξει 1-2 φιλμ μόνο)και φιλάσοντασν σε ειδική δικιά της σκληρή θήκη μέσα σε κλειστό χωρο (συρτάρι).
Τώρα οι ερωτήσεις :
1)Είναι καλή?
2)Μπορώ να βγάλω καλές φωτό (κυρίως ενυδρειακές)
3)Με τον φακο 35mm που έχει κανω δουλειά?
4)Τι ρύθμίσεις πρέπει να κάνω

Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά στο θέμα φωτογραφία είμαι άσχετος και θα θελα να κάνω μια προσπάθεια.

Υ.Γ. Έχω και μια kodak c703 7.1 mp καθώς και μια exilim 3.2mp Μήπως δεν αξίζει να ασχοληθώ με την παλιά?

netblues
11-11-08, 09:32
Ειναι ενα μουσιακο κομματι. Οι λατρες του ειδους την χρησιμοποιουν συχνα με ασπρομαυρο φιλμ για ρετρο καταστασεις. Γενικα χαρακτηριζεται ως "σκυλι".
Τωρα για ενυδρειακη χρηση αν εισαι διατεθειμενος να τραβας φωτο και μετα να τις εμφανιζεις (και να πετας τις περισσοτερες) μπορεις να το κανεις, αν και δεν το βρισκω και τοσο πρακτικό. Για ενα χομπιστα φωτογραφο θα ελεγα οτι ειναι μια ενδιαφερουσα αποψη απο τα παλια. Απο κει και περα ομως...

CHRIS4204
11-11-08, 13:31
Αρα αξίζει ή όχι να ασχοληθώ?

PascM
11-11-08, 14:05
Καλύτερα με την kodak

nikman
11-11-08, 16:43
Αρα αξίζει ή όχι να ασχοληθώ?


Φύλαξη την ως ένα ενθύμιο από τον πατέρα σου και πάρε αν το επιτρέπουν τα οικονομικά σου μία ψηφιακή. Αν δεν έχεις ασχοληθεί ξανά με τη φωτογραφία θα δυσκολευτείς πολύ με τη συγκεκριμένη και το κόστος των φιλμ είναι… :smt102:smt102:smt102

crazyio
12-11-08, 01:59
η zenit για ασπρόμαυρο είναι διαμαντάκι ... αν την μάθεις σωστά και την δουλεύεις στο manual ..
για όλα τα άλλα και κυρίως για ενυδρειακά ... digital ..

CHRIS4204
12-11-08, 08:29
Oκ το πρόβλημα μου όμως με την kodak είναι οτι δεν μου βγαινουν καλές οι φωτο.
Δεν προλαβαινω τα ψαράκια.

crazyio
12-11-08, 13:18
διάβασε ό,τι άλλο έχει γραφτεί για την φωτογράφιση ενυδρείου και στα υπόλοιπα Threads. έχει συζητηθεί πολλές φορές και σίγουρα θα βρεις λύση ..
Θέμα ταχύτητας είναι και θα βρεις πως θα την ρυθμίσεις στην μηχανή σου.
Με την προϋπόθεση πως έχει και manual mode ..

nikman
13-11-08, 01:21
Η φωτογραφία ενός ενυδρείου είναι κάτι δύσκολο. Τουλάχιστον αυτό είναι το δικό μου συμπέρασμα.
Αν η μηχανή σου έχει πρόγραμμα που σε αφήνει να επέμβεις στις διάφορες ρυθμίσεις της φωτογραφίας (ταχύτητα, διάφραγμα, iso, wb) θα σου πρότεινα να πειραματιστείς εσύ και να αγνοήσεις αυτά που σου υποδεικνύει η μηχανή σου.
Ας πούμε βάλε το ποιο μεγάλο iso και διάλεξε μια ταχύτητα που να προλαβαίνει τα ψαράκια 60 ή και μεγαλύτερη. Αν έχει η μηχανή σου δυνατότητα πολλαπλών λήψεων χρησιμοποίησε την.
Κάνε πολλές δοκιμές μέχρι να πετύχεις τη ρύθμιση που θα σου δίνει αποδεχτές φωτογραφίες.

hitman
04-03-09, 21:14
Είμαι μέλος του Φω.Σ.Π.Ι.(Φωτογραφικός Σύλλογος Πανεπιστημίου Ιωαννίνων) και εργάζομαι και ως φωτογράφος. Η γνώμη μου είναι πως αν διαβάσεις κάποια πράγματα για τις ριφλέξ μηχανές και το ασπρόμαυρο φιλμ(αν έχεις την όρεξη, χρόνο και δυνατότητες να ασχοληθείς) θα σε μαγέψει. Καμία ψηφιακή δεν θα βγάλει καλύτερες φωτό από την Ζενίτ σου, αν μάθεις να την χειρίζεσαι σωστά (εκτός από την Nikon D3 που κοστίζει 4500 ευρόπουλα...). Ένα καλό βιβλίο για να ξεκινήσεις είναι "Το βιβλίο του φωτογράφου" (ψάξτο στα βιβλιοπωλεία). Εγώ τραβάω κυρίως με μία Canon EOS50 φιλμάτη. Και 3-4 άλλες που έχω. Την ψηφιακή μου την έδωσα ;) Αν θες να συνεχίσουμε την συζήτηση στείλε πμ.

CHRIS4204
10-03-09, 12:05
Μπορεί κάποιος να μου προτείνει τις κατάληλες ρυθμίσεις?

hitman
10-03-09, 23:03
Βασικά δεν υπάρχουν κατάλληλες μετρήσεις οι οποίες θα σου δίνουν πάντα καλές φωτογραφίες. Πρώτα απόλα πρέπει να κάνεις φωτομέτρηση. Η μηχανή σου μέσα στο σκόπευτρο έχει μία βελόνα η οποία είναι το φωτόμετρο. Αν η βελόνα είναι στο + δηλαδή προς τα πάνω σημαίνει ότι πρέπει ή να βάλεις μεγαλύτερη ταχύτητα ή να κλείσεις το διάφραγμα (να βάλεις μεγαλύτερο αριθμό διαφράγματος). Αν η βελόνα είναι στο - δηλαδή προς τα κάτω πρέπει ή να βάλεις πιο αργή ταχύτητα ή να ανοίξεις το διάφραγμα (μικρότερο αριθμό διαφράγματος). Αν η βελόνα δεν κουνιέται καθόλου σου τελείωσαν οι μπαταρίες. Με τη βοήθεια του φωτομέτρου θα καταλήξεις σε έναν συνδυασμό διαφράγματος-ταχύτητας. Πχ για το δικό μου ενυδρείο με φιλμ 200 ISO (ASA) χρειάστηκα ταχύτητα 20 και διάφραγμα 2. Αν δεν μου αρέσει αυτός ο συνδυασμός μπορώ να βάλω ένα στοπ μικρότερη ταχύτητα, δηλαδή 10 (1/10 s) και να κλείσω κατά ένα στοπ το διάφραγμα, δηλαδή 2,8. Έτσι έχω την ίδια ποσότητα φωτός στο φιλμ, αλλά έχω αρκετά αργή ταχύτητα η οποία θα "γράψει" την κίνηση των ψαριών. Αυτά τα πολύ βασικά. Αν θες ψάξε για το βιβλίο που σου είπα, θα μάθεις πολλά. Αλλά το πρώτο που πρέπει να μάθεις είναι ο χειρισμός της μηχανής και η χρήση του φωτόμετρου.

crazyio
19-03-09, 21:15
δύσκολο θέμα ανοίξατε .....
διδασκαλία φωτομέτρησης μέσω forum ...
όχι πως δεν γίνεται .. αλλά ..... :rolleyes:

lucky13
26-04-09, 16:23
Τσεκαρε και αν δουλευει το φωτομετρο γιατι σχεδον οτι zenit εχω πιασει στα χερια μου δεν δουλευει το φωτομετρο της( οπως επισης και η δικη μου 12xp =p)