PDA

Επιστροφή στο Forum : cherry chrimps γέννα


sofianos7
07-11-08, 21:10
Νομίζω ότι ήρθε η ώρα να τις δείξω. Η μεγάλη κόκινη είναι πολυ πολύ καιρό στο ενυδρείο μου. Οι διάφανες ξέρει κανείς να μου πεί τι είδος είναι? Πάντως εγώ τις πήρα ως green shrimps. Όλα άρχισαν με 5-6 και τώρα όταν ταίζω μετράω πάνω από 30, και νομίζω ότι είναι και άλλες πολλές.

dinos99
07-11-08, 21:29
Νομίζω ότι ήρθε η ώρα να τις δείξω. Η μεγάλη κόκινη είναι πολυ πολύ καιρό στο ενυδρείο μου. Οι διάφανες ξέρει κανείς να μου πεί τι είδος είναι? Πάντως εγώ τις πήρα ως green shrimps. Όλα άρχισαν με 5-6 και τώρα όταν ταίζω μετράω πάνω από 30, και νομίζω ότι είναι και άλλες πολλές.αν εχεις και εξωτερικο φιλτρο ριξε και καμια ματια εκει ολο και κατι ακομα θα βρεις...;);)τι αλλα ψαρακια εχεις στο ενυδρειο???
φτου φτου σκορδα!!!!:p:p
-------------------------
οι διαφανες αμανο πρεπει να ειναι.

sofianos7
07-11-08, 21:44
Δεν πρέπει να είναι αμάνο γιατί γεννάνε και αυτές. Πράγμα παράξενο, πάντως θα τραβήξω καμία καλά εστιασμένη στις διάφανες γιατί και αμένα για αμάνο μου κάνουν. Το ενυδρείο είναι 70 λίτρα και έχει μέσα 10 νέον και 5 κόρυ πέπερ. Δεν είναι άπαιχτες οι μικρές?

dinos99
07-11-08, 21:57
Δεν πρέπει να είναι αμάνο γιατί γεννάνε και αυτές. Πράγμα παράξενο, πάντως θα τραβήξω καμία καλά εστιασμένη στις διάφανες γιατί και αμένα για αμάνο μου κάνουν. Το ενυδρείο είναι 70 λίτρα και έχει μέσα 10 νέον και 5 κόρυ πέπερ. Δεν είναι άπαιχτες οι μικρές?πανεμορφες ειναι!!!
http://www.petshrimp.com/shrimpspecies.html για πιξε μια ματια μηπως και καταλαβεις μονος σου.

Πάνος
07-11-08, 22:17
μπραβο να σου ζησουνε!!...τι μετρησεις εχεις στο ενυδρειο σου?

sofianos7
07-11-08, 22:39
Έχω καιρό να μετρήσω αλλά την τελευταία φορά

ph 7,1
GH 10
KH 5
NH3 0
NO2 0
Νιτρικά 6
Θερμοκρασία 26

sofianos7
07-11-08, 22:52
ρε συ Πάνο οι διάφανες σου λένε τίποτα?

Πάνος
07-11-08, 22:56
αμανο δεν ειναι γιατι στην πρωτη φωτο που φαινεται μια μεγαλη απο κοντα ειναι φανερο οτι δεν εχει πιτσιλιες!

οποτε μαλλον green shrimps..(εχει γενικα πρασινωπη αποχρωση η φωτο) ...δεν ειναι ghost αποτι βλεπω απο το σχημα τους...

ταπεινη μου γνωμη...;)

sofianos7
07-11-08, 23:04
για τέτοιες τις πήρα. κοίτα και τις άλλες στο γαριδοενυδρείο 30 λίτρα του οποίου παρουσίαση θα γίνει αργότερα λόγω έλειψης φυτών και πες μου τη γνώμη σου. Νομίζω ότι εδώ θα σου αρέσουν πιο πολύ οι φωτό

Raven
08-11-08, 02:41
Μακη, πανεμορφες οι γαριδες σου ! Μπραβο φιλε να τις κατοστησεις και ακομα παραπανω.. Οι διαφανες οντως ειναι λιγο μπερδεμα. Θα ελεγα ghost αλλα το σχημα του κεφαλιου δεν ταιριαζει. Παιζει να ειναι και υβριδια πρασινες.
για κοιτα κι εδωhttp://www.planetinverts.com/Green%20Shrimp.html μηπως τις βρεις

sofianos7
08-11-08, 09:53
Αλέξανδρε, δεν ταιριάζουν με κανένα είδος μάλλον έχεις δίκιο περί υβριδισμού. θα προσπαθήσω να τραβήξω καλύτερη φωτό. Στο 30λιτρο δεν μου έχουν ζευγαρώσει ακόμα γιατί όταν τις έβαλα μέσα δεν ήταν ακόμα στρωμένο, πάλι καλά που δεν τις έχασα.

Θανάση, όταν είμαι έτοιμος θα σου στείλω μνμ. Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια

delta66
09-11-08, 02:11
Ωραιο θεαμα :p

ΥΓ τα τετρας ειναι ολα νεον? μερικα μου φαινονται για καρδιναλιοι