PDA

Επιστροφή στο Forum : Damsel white spot


AlexandraT
06-11-08, 16:54
Στο καινούριο ενυδρείο που πήρα (μεταχειρισμένο και στρωμένο) και πλέον λειτουργεί κανονικά υπάρχουν από πριν 2 ψαράκια.

Ένα damsel white spot και ενας clown tomato σε ίδιο μέγεθος.

Το θέμα ειναι οτι ο damsel δεν αφήνει σε ησυχία στιγμή τον καημένο τον κλοουν.
Βέβαια έτσι ήταν από καιρό πριν και δεν φαίνεται να έχει κάποιο πρόβλημα ο κλοουν (δεν κρύβεται, δεν έχει σημάδια καταπόνησης, δεν φοβάται) αλλά μήπως πρέπει να κάνω κάτι?
Σε επόμενο στάδιο μήπως όταν θα βάλω και τα δικά μου ψαράκια να ηρεμήσει λίγο ο γκανγκστερ?
Ευχαριστώ!

madfdg
06-11-08, 17:09
Αλεξάνδρα μου μάλλον δεν θα ηρεμήσει.Το αντίθετο!Τα damsel ηρεμούν μονο όταν βρίσκονται σε κοπάδι , και σε μεγάλο ενυδρείο! Αυτό εννοείς
http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+28+102&pcatid=102

Ότι ψάρι και να βάλεις μέσα (που λόγω λίτρων θα είναι μικρό) θα στο χτυπήσει:( .Η αποψη μου είναι να το βγάλεις!

Εν τω μεταξύ και ο κλόουν που έχεις δεν είναι απο τα καλύτερα παιδιά και γιαυτό πιθανόν να μην αγχώνεται απο το κυνήγι!

AlexandraT
06-11-08, 18:04
:smt090

:smt089

Αν δεν έβαζα peaceful ψαράκια αλλά semi-aggressive οπως αυτός, δεν θα υπήρχε μια ισοροπία?
Ειναι κρίμα να τον χάσω γιατί είναι απίστευτο μούτρο. Πρώτη φορά έχω δει ψάρι να μου τσαμπουκαλεύεται όταν πλησιάζω στο τζάμι και να προσπαθεί να με φοβίσει.....

madfdg
06-11-08, 18:22
Όλα τα επιθετικά ψάρια έχουν ιδιαίτερο χαρακτήρα:D Αν βάλεις και άλλα επιθετικά μπορεί να αρχισουν τσαμπουκάδες με αποτέλεσμα ο πιο αδύναμος:smt088!!!

AlexandraT
06-11-08, 18:23
Αχα!
Άρα πως κρατάμε επιθετικά ψάρια σε ενυδρειά?

madfdg
06-11-08, 18:31
Σε μικρά ενυδρεία συνήθως αποφευγουμε τα επιθετικά ψάρια ή αν βάλουμε βάζουμε λίγα ομοειδή (πχ damsels).Σε μεγάλα ενυδρεια (εξαρτάται πάντα τα λίτρα) τα πράγματα είναι πιο απλά;)

aquarius
06-11-08, 18:33
:smt090

:smt089

Αν δεν έβαζα peaceful ψαράκια αλλά semi-aggressive οπως αυτός, δεν θα υπήρχε μια ισοροπία?

Πιθανά ναι, αλλά είναι δύσκολο, ΙΜΗΟ, να συνδυάσεις με επιτυχία τα κατάλληλα ψαράκια...:smt017

Ειναι κρίμα να τον χάσω γιατί είναι απίστευτο μούτρο. Πρώτη φορά έχω δει ψάρι να μου τσαμπουκαλεύεται όταν πλησιάζω στο τζάμι και να προσπαθεί να με φοβίσει.....

Πιστεύω, ότι αργά ή γρήγορα θα σε κουράσει η συμπεριφορά του Domino, αφού όχι μόνο θα κυνηγά (και συχνα θα επιτίθεται!) στα μικρού-μεσαίου μεγέθους ψαράκια, αλλά δε θα αφήνει και φαϊ για κανένα άλλο...:smt102

Εγώ θα σου πώ: "Κράτα το μέχρι να το δώσεις!":-P :smt003

AlexandraT
06-11-08, 18:57
Παιδιά ευχαριστώ και τους 2!
Όταν έχω διαβάσει αρκετά ώστε να κατασταλάξω στην τελική σύνθεση των ζωντανών μου θα σας ξαναενημερώσω
;)

madfdg
06-11-08, 19:29
Ετσι μπράβο;)