PDA

Επιστροφή στο Forum : Αρχή ραμιρεζι


zouzouni
04-11-08, 09:42
Καλημέρα σας ,
είμαι κάτοχος ενός m&a 120lt στο οποίο έχω πολλά φυτά , 2 λάμπες 18βατ (1 sera sun light και 1 απλή) , diy co2 .Το ενυδρείο τρέχει 2 χρόνια περίπου.
Το ενυδρείο κατοικείται από japonica και 2 τετρα.
Μέσα έβαλα 2 κομμάτια από σωλήνα πλαστικο φ25 για κριψώνες.
Κατέβασα το ph στο 6,5 με 6,8 περίπου (νερό βρύσης ph=7) και η θερμοκρασία στους 27 περίπου , αμωνία-νιτρικά 0
Εχθές πήγα και αγόρασα 2 ramirezi. Μετά από μεγαλύτερη απο το συνηθησμένο προσαρμογή τα αφησα στ ενυδρείο ελεύθερα.Ως τώρα όλα καλά αλλά δεν χρησιμοποιούν τους σωλήνες , αλλά κάθονται ακίνητα ανάμεσα στα φυτά .Το απόγευμα τα τάισα με tetra prima και εφαγαν αρκετα.
Πως θα ξεχωρίσω αν είναι και τα 2 αρσενικα?
Το 2 ραχιαίο είναι μάυρο και στα 2 και ελάχιστα πιο μεγάλο , ΑΛΛΑ δεν είδα καθόλου καυγάδες .Μπορεί να είναι και τα 2 αρσενικά και να μην πέφτει ξύλο?Κάθε τόσο κολυμπάνε και μάζί..
Είναι όμορφα αλλά είναι μικρά ρε παιδιά !!!
Πότε θα μεγαλώσουν?

s-vitzi
04-11-08, 12:37
Καλημέρα σας ,
είμαι κάτοχος ενός m&a 120lt στο οποίο έχω πολλά φυτά , 2 λάμπες 18βατ (1 sera sun light και 1 απλή) , diy co2 .Το ενυδρείο τρέχει 2 χρόνια περίπου.
Το ενυδρείο κατοικείται από japonica και 2 τετρα.
Μέσα έβαλα 2 κομμάτια από σωλήνα πλαστικο φ25 για κριψώνες.
Κατέβασα το ph στο 6,5 με 6,8 περίπου (νερό βρύσης ph=7) και η θερμοκρασία στους 27 περίπου , αμωνία-νιτρικά 0
Εχθές πήγα και αγόρασα 2 ramirezi. Μετά από μεγαλύτερη απο το συνηθησμένο προσαρμογή τα αφησα στ ενυδρείο ελεύθερα.Ως τώρα όλα καλά αλλά δεν χρησιμοποιούν τους σωλήνες , αλλά κάθονται ακίνητα ανάμεσα στα φυτά .Το απόγευμα τα τάισα με tetra prima και εφαγαν αρκετα.
Πως θα ξεχωρίσω αν είναι και τα 2 αρσενικα?
Το 2 ραχιαίο είναι μάυρο και στα 2 και ελάχιστα πιο μεγάλο , ΑΛΛΑ δεν είδα καθόλου καυγάδες .Μπορεί να είναι και τα 2 αρσενικά και να μην πέφτει ξύλο?Κάθε τόσο κολυμπάνε και μάζί..
Είναι όμορφα αλλά είναι μικρά ρε παιδιά !!!
Πότε θα μεγαλώσουν?

Καλως ηρθες.
Με ποιο τροπο κατεβαζεις το ph?
Θα σου προτεινα να βαλεις καμια φωτογραφια,για να σε βοηθησουν οι εμπειροτεροι...Giorgoooo...:D
Αν και υποψιαζομαι,για να μη βλεπεις ουσιαστικες διαφορες ο ιδιος που τα παρατηρεις ,να ειναι ιδιου φυλου.
Ενα χαρακτηριστικο του θηλυκου,ειναι η κοκκινωπη κοιλιτσα,αλλα παλι πρεπει να εχει μεγαλωσει λιγο,και να ειναι λιγο και σε φαση :smt057:smt056:smt007

Οποτε καλο θα ηταν να εβαζες φωτο...

zouzouni
04-11-08, 12:42
Δυστηχώς δεν μπορώ να βάλω φωτό άμεσα... :(
Με diskus buffer το κρατάω περίπου στο 6.5-6.8

Αν είναι και τα 2 αρσενικά πότε να περιμένω το πρώτο ξύλο?
Εχθές το απόγευμα μπήκαν

Γιατί δεν χρησιμοποιούν τους σωλήνες?

xontros
04-11-08, 13:53
Απέκτησα κι εγώ πρόσφατα ένα ζευγαράκι.. Δεν έχω ακόμη καμία εμπειρία στο θέμα, αλλά έχω διαβάσει αρκετά πραγματάκια, τόσο στο internet, όσο και σε ένα πολύ ωραίο άρθρο που έχει στο περιοδικό (Τεύχος 3).. Δες εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21813
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21283

Σε ότι αφορά στο διαχωρισμό των φύλων, το πιο ασφαλές είναι να παρατηρήσεις το γενετικό τους όργανο.. Στα θηλυκά είναι πιο χοντρό, ενώ στα αρσενικά πιο λεπτό και με κλίση προς τα πίσω (όπως περιγράφει και ο Γιώργος, για τα altispinosus, εδώ: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27138 )
Επί πλέον, (και παρατηρώντας και τα δικά μου), τα θηλυκά έχουν πιο κόκκινη κοιλίτσα, και πιο έντονα μπλε σημάδια πάνω στη μαύρη κηλίδα που έχουνε στο πλάι.. Τα αρσενικά έχουν στο μπροστινό μέρος του ραχιαίου πτερυγίου πιο μεγάλες και μυτερές ακτίνες, ενώ, παρατήρησα στο δικό μου ότι πήγαινε στο θηλυκό και για να το "εντυπωσιάσει" έπαιρνε ένα έντονο μπλε ιριδίζον χρώμα (πολύ εντυπωσιακό)..
(αν δεν τα κοιτάζεις με ψυχραιμία για αρκετή ώρα, είναι δύσκολο να δεις διαφορές.. στο μαγαζί δηλαδή, εμπιστεύτηκα τον πετσοπά..)

Σε ό,τι αφορά τώρα τις "σπηλιές", απ'ό,τι διάβασα δεν τις χρησιμοποιούν ιδιαιτέρως, για την αναπαραγωγή τους προτιμούν μεγάλες επιφάνειες (μεγάλα φύλλα ή επίπεδες πέτρες ή ξύλα), ενώ αν έχεις λεπτόκοκκη άμμο, μπορεί να σκάψουν μια "γούβα" σε κάποιο σημείο και να γεννήσουν εκεί..