PDA

Επιστροφή στο Forum : Δαγκώνουν τα χρυσόψαρα το ένα το άλλο?


demiv
03-11-08, 18:55
Έχω δύο χρυσόψαρα - ένα Carassius Auratus Shubunkin και ένα Carassius Auratus Calico. Είναι δώρο και η αλήθεια είναι ότι δεν είχα ποτέ ψαράκια. Τα έχω ένα μήνα σε ένα ενυδρείο 30 lt ανοιχτό με μοτέρ. Μέχρι τώρα δεν είχα παρατηρήσει τίποτα το περίεργο. Εδώ και 5 μέρες τα ψάρια δεν είναι τόσο κινητικά. Το Calico κινείται περισσότερο και περιτριγυρίζει το άλλο συνέχεια. Νόμιζα ότι παίζουνε, αλλά εχθές είδα το Calico να τρώει την ουρά του Shubunkin. Εχει μείνει μισή. Δυσκολεύεται να κολυμπήσει. Τα χώρισα για να αποτρέψω να το φάει ολόκληρο. Νομίζω ότι του λείπουνε και λέπια στο πίσω μέρος της ουράς και πάνω από το κεφάλι.
Το Shubunkin κινείται με δυσκολία και δεν δείχνει καμία όρεξη για φαϊ.
Τι πρέπει να κάνω???
Νερό τους αλλάζω μία φορά την εβδομάδα στα 3/4 του ενυδρείου.
Συμπληρώνω τις σταγόνες που μου δώσανε για την συντήρηση του νερού.

dizio
03-11-08, 19:18
μάλλον φταίει το ότι είναι πολύ λίγα τα λίτρα σου....

...επίσης,όταν κάνεις αλλαγή νερού θα αλλάζεις το 1/3 καλύτερα ή το μισό νερό στη χειρότερη...
...αν κατάλαβα καλά έχεις φίλτρο,ωραία???αν ναι, το σφουγγάρι σου δεν θα το πειράζεις σχεδόν ποτέ...αυτά όλα χοντρικά..για περισσότερεσ λεπτομέρειες πρέπει να διαβάσεις εδώ http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/enydreia/enydreia.htm

demiv
03-11-08, 19:32
μάλλον φταίει το ότι είναι πολύ λίγα τα λίτρα σου....

...επίσης,όταν κάνεις αλλαγή νερού θα αλλάζεις το 1/3 καλύτερα ή το μισό νερό στη χειρότερη...
...αν κατάλαβα καλά έχεις φίλτρο,ωραία???αν ναι, το σφουγγάρι σου δεν θα το πειράζεις σχεδόν ποτέ...αυτά όλα χοντρικά..για περισσότερεσ λεπτομέρειες πρέπει να διαβάσεις εδώ http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/enydreia/enydreia.htm
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες για το ενυδρείο. Τις μελεταώ ήδη. Το φίλτρο μου είπανε να το καθαρίζω μία φορά τον μήνα και το έκανα την τελευταία φορά - που ήτανε αφού είχε ήδη αρχίσει το πρόβλημα στα ψάρια.
Ωστόσο μπορεί να δαγκώνει το ένα ψάρι το άλλο?

Blanch
04-11-08, 00:52
Τα χρυσόψαρα σε γενικές γραμμές δεν έχουν επιθετική συμπεριφορά, αλλά συμβαίνει σε περίοδο αναπαραγωγής το αρσενικό να κυνηγάει έντονα και επίμονα το θηλυκό, προκαλώντας του κάποιες φορές τραυματισμούς και στρες. Τα 30 λίτρα είναι λίγα και είναι ακόμα ένας λόγος παραπάνω για να πολλαπλασιάζεται το πρόβλημα.

Με τι καθαρίζεις το φίλτρο;

demiv
04-11-08, 10:00
Τα χρυσόψαρα σε γενικές γραμμές δεν έχουν επιθετική συμπεριφορά, αλλά συμβαίνει σε περίοδο αναπαραγωγής το αρσενικό να κυνηγάει έντονα και επίμονα το θηλυκό, προκαλώντας του κάποιες φορές τραυματισμούς και στρες. Τα 30 λίτρα είναι λίγα και είναι ακόμα ένας λόγος παραπάνω για να πολλαπλασιάζεται το πρόβλημα.

Με τι καθαρίζεις το φίλτρο;

Με νερό... Μου είπανε μία φορά το μήνα απλά να το ξεπλένω λίγο. Πρέπει ή να πάρω καινούριο? Το σφουγγάρι μου είπανε ποτέ. Μόνο αν ξεραθεί. Στο νερό βάζω conditioner(όταν αλλάζω νερό) και bio cultures (κάθε μέρα). Το αλλάζω μία φορά την εβδομάδα στα 3/4. Μου είπανε να αλλάζω το 1/3 - 50%. Τους δίνω και βιταμίνη με το φαγητό η οποία μου μαβρίζει το τζάμι και δεν βάζω κάθε μέρα.
Το ψαράκι μου μάλλον το χάνω - δεν τρώει τίποτα. Είναι συνέχεια κάτω. Έχει όψη αρώστου και αναπνέει λες και υποφέρει. Η ουρά του είναι σαν να έχει βγάλει χνούδι. Αναπληρώνει τα φαγωμένα από το άλλο? Να συνεχίσω να τα έχω χωριστά?
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Κάθε πρόταση ή σύσταση θα είναι σίγουρα χρήσιμη ...

george
04-11-08, 10:07
Άστρωτο φίλτρο...κατεστραμμένη βιολογία από το πλύσιμο με νερό...και δύο χρυσόψαρα σε 30 λίτρα....δεν θα αργούσε να γίνει το κακό.

demiv
04-11-08, 10:11
Άστρωτο φίλτρο...κατεστραμμένη βιολογία από το πλύσιμο με νερό...και δύο χρυσόψαρα σε 30 λίτρα....δεν θα αργούσε να γίνει το κακό.

Δεν έπρεπε να το πλύνω? Αν το αλλάξω τώρα θα είναι επικύνδινο? Πόσο καιρό θέλει στρώσιμο ενα φίλτρο?
Ευχαριστώ

george
04-11-08, 10:22
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655

Tolis
04-11-08, 10:27
Η χαμηλη θερμοκρασια του νερου βρυσης και το χλωριο που εχει, καταστρεφουν τις αποικιες βακτηριδιων των υλικων του φιλτρου (δες λινκ ακριβως απο πανω), γιαυτο πρεπει να ξεπλενουμε το φιλτρο ή τα υλικα του σε νερο που μολις εχουμε βγαλει απο το ενυδρειο.

demiv
04-11-08, 10:37
Η χαμηλη θερμοκρασια του νερου βρυσης και το χλωριο που εχει, καταστρεφουν τις αποικιες βακτηριδιων των υλικων του φιλτρου (δες λινκ ακριβως απο πανω), γιαυτο πρεπει να ξεπλενουμε το φιλτρο ή τα υλικα του σε νερο που μολις εχουμε βγαλει απο το ενυδρειο.

Σε ευχαριστώ. Το κακόμοιρο το βασανίζω με την άγνοια μου. Θα προσέχω από εδώ και πέρα.

KARGIO
04-11-08, 13:39
Μην απελπιζεσαι αν τα πραγματα δεν πηγαν καλα στην αρχη, οι απωλειες μεσα στη ζωη ειναι, ολοι καναμε/ουμε λαθη. Διαβασε αρκετα και να ξερεις ενα βασικο κανονα, οτιδηποτε καθαριζουμε γινεται με νερο ενυδρειου, σε καθε αλλαγη προσθετουμε αντιχλωριο.
Στο ενυδρειο θα μπει μονο 1 ψαρακι (1 ψαρι/40λιτ), αν σου φαινεται αδειο μπορεις να βαλεις σαλιγκαρια που καθαριζουν και την αλγη.
Κιπ γουκινγκ.
Ερωτηση για τους γνωστες: Αφου τα χρυσοψαρα θελουν στρωμενο ενυδρειο, γιατι ορισμενοι τα χρησιμοποιουν για να στρωσουν το ενυδρειο τους?

george
04-11-08, 13:44
Ερωτηση για τους γνωστες: Αφου τα χρυσοψαρα θελουν στρωμενο ενυδρειο, γιατι ορισμενοι τα χρησιμοποιουν για να στρωσουν το ενυδρειο τους?

Υπάρχει ψάρι που δεν θέλει στρωμένο ενυδρείο ;

Blanch
04-11-08, 14:06
Τα χρησιμοποιούν για να στρώσουν το ενυδρείο τους γιατί θεωρούνται πιο ανθεκτικά στην αμμωνία, κάνοντάς τα να υποφέρουν εφόσον τα μεταχειρίζονται σαν εργαλεία. :(

KARGIO
04-11-08, 14:10
Αρα ειναι αλλος ενας μυθος που κυκλοφορει ευρεως!!!
Γνωμη μου βαζοντας το χρυσοψαρο να στρωσει το ενυδρειο σου, εχεις τις ιδιες πιθανοτητες να μολυνεις το ενυδρειο οπως βαζοντας και καθε αλλο ψαρι.

xontros
04-11-08, 14:21
Αφου τα χρυσοψαρα θελουν στρωμενο ενυδρειο, γιατι ορισμενοι τα χρησιμοποιουν για να στρωσουν το ενυδρειο τους?

Δυστυχώς γιατί είναι κάπως πιο ανθεκτικά στην αμμωνία.. Σαφώς, η έκθεση σε αμμωνία έχει (έστω και μακροπρόθεσμα) αρνητικές επιπτώσεις στο ψάρι.. Γι'αυτό και αναφέτεται ως "απάνθρωπος" τρόπος στρωσίματος ενυδρείου..

Η αμμωνία νομίζω είναι η καλύτερη αρχή για κάποιον που ξεκινάει.. Γιατί σε αναγκάζει, ως αρχάριο να αγοράσεις τεστάκια, να μάθεις να κάνεις μετρήσεις και να κατανοήσεις τον κύκλο του αζώτου.. Είναι σαφώς χρονοβόρο, αλλά είναι προτιμότερο να φας 1-2 μήνες διαβάζοντας, να επιλέξεις τη σύνθεση του ενυδρείου σου σωστά, κ.τ.λ., παρά να βιαστείς να το φορτώσεις με ψάρια, που κατά πάσα πιθανότητα ή θα τα χάσεις, ή θα αναγκαστείς να τα επιστρέψεις..

Το πιο καλό πάντως είναι το μπόλι, καθώς πέραν των βακτηριδίων που πραγματοποιούν τον κύκλο του αζώτου, υπάρχουν και άλλα χρήσιμα βακτήρια, που συμμετέχουν σε κύκλους άλλων ουσιών..

nashty11
04-11-08, 14:56
Το ψαράκι μου μάλλον το χάνω - δεν τρώει τίποτα. Είναι συνέχεια κάτω. Έχει όψη αρώστου και αναπνέει λες και υποφέρει. Η ουρά του είναι σαν να έχει βγάλει χνούδι. Αναπληρώνει τα φαγωμένα από το άλλο? Να συνεχίσω να τα έχω χωριστά?

Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω ότι αυτό που αναφέρεις είναι μύκητες που εποίκησαν τις ανοιχτές πληγές του ψαριού σου. Ψάξε λίγο για τις ασθένειες και κοίτα και φωτογραφίες ψάχνοντας την περίπτωσή σου... Επίσης μην το αφήσεις έτσι μπορεί να σου σκοτώσει το ψαράκι αυτό το πράγμα... Περίμενε να σου πουν και οι πιο έμπειροι όμως νομίζω ότι δεν κάνει να τα έχεις μαζί... Θα χρειαστεί λογικά θεραπεία σε ξεχωριστό ενυδρείο...

demiv
04-11-08, 16:46
Μην απελπιζεσαι αν τα πραγματα δεν πηγαν καλα στην αρχη, οι απωλειες μεσα στη ζωη ειναι, ολοι καναμε/ουμε λαθη. Διαβασε αρκετα και να ξερεις ενα βασικο κανονα, οτιδηποτε καθαριζουμε γινεται με νερο ενυδρειου, σε καθε αλλαγη προσθετουμε αντιχλωριο.
Στο ενυδρειο θα μπει μονο 1 ψαρακι (1 ψαρι/40λιτ), αν σου φαινεται αδειο μπορεις να βαλεις σαλιγκαρια που καθαριζουν και την αλγη.
Κιπ γουκινγκ.
Ερωτηση για τους γνωστες: Αφου τα χρυσοψαρα θελουν στρωμενο ενυδρειο, γιατι ορισμενοι τα χρησιμοποιουν για να στρωσουν το ενυδρειο τους?

Ευχαριστώ για τις συμβουλές και το ενδιαφέρον. Δυστυχώς ο Booby's μου δεν τα κατάφερε. Θα είμαι πιο προσεκτική από εδώ και εμπρός.