PDA

Επιστροφή στο Forum : Φωτό από Βραζιλία


Παπαδόπουλος Κώστας
29-10-08, 22:18
Εχθές επέστρεψα από ταξίδι στην Βραζιλία και σας παραθέτω μερικές φωτό από τον βοτανικό κήπο του Rio de Janeiro που εκλεισε τα 200 χρόνια από την ίδρυση του. Τα ψάρια είναι σίγουρα κιχλίδες, ποιές όμως δεν ξέρω. Πάντως σε κάθε ρυάκι και λιμνούλα ακόμη και μέσα στις πόλεις υπάρχουν τροπικά ψάρια διαφόρων ειδών και μεγεθών. Στην λίμνη της φωτό υπήρχαν, μεταξύ άλλων, τουλάχιστο δύο γιγαντιαία ψάρια, έμοιαζαν με pacu, μήκους 70-80 πόντων.

Nikos!
29-10-08, 22:26
ΤΕΛΕΙΑ!!!!!!!!:smt103:smt103Θελω να παω και εγω.....:(

Παπαδόπουλος Κώστας
29-10-08, 22:35
Και κάποιες ακόμη. Εδώ είναι και από το Buzios, που βρίσκεται παραλιακά και βορειότερα του Rio (περί τα 180 χλμ) και αποτελεί κυρίως θερινό προορισμό. Στην τελευταία φωτό φύκι που ξέβρασε η θάλασσα που ήταν σαν τσαμπί σταφύλι σε σμίκρυνση.Ίσως οι θαλασσινοί του forum το αναγνωρίσουν.

aaaooll
29-10-08, 22:42
στην 4η ειναι πιστια στρατιοτες... τι μεγεθος ειχαν?
στην δευτερη ειναι νυμφεα λοτους?

Παπαδόπουλος Κώστας
29-10-08, 22:51
στην 4η ειναι πιστια στρατιοτες... τι μεγεθος ειχαν?
στην δευτερη ειναι νυμφεα λοτους?
Το μέγεθος ήταν περίπου 15 εκατοστά από άκρη σε άκρη.

aaaooll
29-10-08, 22:55
πο πο, δεν ηξερα οτι μεγαλονουν τοσο... τα δικαμου ειχαν φτασει τα 4 εκ... αλλα φυση να μου πεις...

fishme1
29-10-08, 23:24
τα ψαρια στις πρωτες φωτο μοιαζουν για καποιο εισος , geophagus ή gymnogeophagus αλλα ειναι απο πανω και δεν μπορουμε με σιγουρια

τα σκαλαρια εκτροφης τι δουλεια ειχαν εκει ;

Παπαδόπουλος Κώστας
29-10-08, 23:29
τα ψαρια στις πρωτες φωτο μοιαζουν για καποιο εισος , geophagus ή gymnogeophagus αλλα ειναι απο πανω και δεν μπορουμε με σιγουρια

τα σκαλαρια εκτροφης τι δουλεια ειχαν εκει ;
Μάλλον υπάρχουν παντού τελικά :smt102

noe
30-10-08, 00:23
τώρα είδα τη φωτό με τα σακουλάκια που έχουν τα scalaria(η μήπως είναι altum?), είναι άγρια? γιατι δεν εφερες μερικα ....??????? και γω θελω άγρια scalaria.....
-------------------------
με μια δευτερη ματια στη φωτό... Ναι πρόκειται για scalaria και Ναι είναι άγρια.... Πάω να κάνω διαβατήρια και visa, εφυγα για βραζιλία..

fishme1
30-10-08, 00:24
συγνωμη που σε απογοητευω αλλα ουτε ενα δεν ειναι αγριο

nikman
30-10-08, 00:49
Δηλαδή θες να πιστέψουμε ότι πήγες Βραζιλία για να δεις τους κήπους τα ψαράκια και τις λιμνούλες :D:D

noe
30-10-08, 01:16
συγνωμη που σε απογοητευω αλλα ουτε ενα δεν ειναι αγριο

ο χρωματισμός τους δεν παραπέμπει σε άγρια,αλλά έχουν μορφολογία αγριου, ειδηκά μπροστά στο κεφάλι τους στην περιοχή του στόματος έχουν διαγορετικές γωνίες, είναι ποιο μυτερά. (όσο μπορώ να διακρίνω από τη φωτό)

fishme1
30-10-08, 01:39
εγω δεν βλεπω μπροστα μου γενικοτερα

αλλα και το σχημα τους να ειναι οπως λες τα χρωματα δειχνουν πολλων γενεων εκτροφη

noe
30-10-08, 02:08
καλα το πρώτο μου ποστ είχε και μία δώση χιούμορ γιαυτό μη το πέρνεις της μετριτής.

Άμα κοιτάξεις το 5ο σακουλάκι στην επάνω σειρά, έχει μέσα ένα άσπρο ψάρι που φαίνεται σχετικά καλά το προφίλ του, εκεί θα παρατηρήσεις οτι έχει ποιο οξείες γωνίες.

Παπαδόπουλος Κώστας
30-10-08, 07:55
Δηλαδή θες να πιστέψουμε ότι πήγες Βραζιλία για να δεις τους κήπους τα ψαράκια και τις λιμνούλες :D:D


Εεεεε....... καλά όχι μόνο για αυτά :smt003

Υ.Γ. Τα ψάρια στις σακούλες τα βρήκα σε πολύ δημοφιλές υπαίθριο παζάρι στο Rio και συγκεκριμένα στην περιοχή της Ipanema. Δεν νομίζω οτι κάποιο από αυτά ήταν αγριοπιασμένο, να και ο πωλητής είπε το αντίθετο. Οι δε συνθήκες κάτω από τις οποίες διατηρούνταν τα ψάρια, μακράν απείχαν από τις ιδανικές. Πιθανώς να μπορούσαν να βρεθούν και άγρια ψάρια αλλά ήθελε ψάξιμο και δυστυχώς δεν υπήρχε τόσο διαθέσιμος χρόνος.

chemical mac
30-10-08, 09:57
Αυτό στη πρώτη φωτό είναι το γνωστό manarius diathesimus της οικογενείας kanotapantameligafraga; Βγαίνει σε άλλο χρώμα; Είναι αγριοπιασμένο ή αποτέλεσμα επιλεκτικής αναπαραγωγής; Ζει μόνο του ή μπορείς να τα έχεις κοπαδιαστά; Τρώει κατεφυγμένα;

:D :D :D

Εεεεεεεεε μόνο εσύ και ο Bleher βλέπετε ψάρια στη Βραζιλία

Παπαδόπουλος Κώστας
30-10-08, 10:11
Αυτό στη πρώτη φωτό είναι το γνωστό manarius diathesimus της οικογενείας kanotapantameligafraga; Βγαίνει σε άλλο χρώμα; Είναι αγριοπιασμένο ή αποτέλεσμα επιλεκτικής αναπαραγωγής; Ζει μόνο του ή μπορείς να τα έχεις κοπαδιαστά; Τρώει κατεφυγμένα;

:D :D :D

Εεεεεεεεε μόνο εσύ και ο Bleher βλέπετε ψάρια στη Βραζιλία

Ηρεμία......
Χορεύτρια ήταν η κοπέλα. :smt101

chemical mac
30-10-08, 10:33
Ηρεμία......
Χορεύτρια ήταν η κοπέλα. :smt101Κατάλαβα...είχες και τη γυναίκα σου μαζί...:D :D :D τα'χουμε ξαναπεί αυτά, όταν πας σε εστιατόριο δεν κουβαλάς ταπεράκι με φαγητό :D :D :D

kostasoyk
30-10-08, 10:45
:smt044:smt044:smt044:smt044:smt044

Παπαδόπουλος Κώστας
30-10-08, 12:23
Κατάλαβα...είχες και τη γυναίκα σου μαζί...:D :D :D τα'χουμε ξαναπεί αυτά, όταν πας σε εστιατόριο δεν κουβαλάς ταπεράκι με φαγητό :D :D :D

Θα μας πάρουνε χαμπάρι και μετά .... :smt075. :smt003

delta66
30-10-08, 15:22
... Τρώει κατεφυγμένα;
Μονο ζωντανη τροφη.
Αν δεν μπορεις να την παρεχεις, ασε το ψαρι για κανενα αλλο χομπυστα :D

Apostolis
30-10-08, 18:40
ο χρωματισμός τους δεν παραπέμπει σε άγρια,αλλά έχουν μορφολογία αγριου, ειδηκά μπροστά στο κεφάλι τους στην περιοχή του στόματος έχουν διαγορετικές γωνίες, είναι ποιο μυτερά. (όσο μπορώ να διακρίνω από τη φωτό)

...εγώ λέω οτι μάλλον είναι "Ημιάγρια"... ( -+10 :smt079 )

kanarini
01-11-08, 10:48
επρεπε να φερεις μερικα αυτου του ειδους...για επιλεκτικη αναπαραγωγη ;)

mikenuke
06-11-08, 09:18
στην 4η ειναι πιστια στρατιοτες... τι μεγεθος ειχαν?
στην δευτερη ειναι νυμφεα λοτους?

To φυτο που βλεπουμε στη φωτο δεν ειναι pistia stratiotes αλλα Υακινθος του νερου. Ενα πολυ ενδιαφερον λιμνοβιο φυτο με μωβ ανθη, το οποιο αναπτυσεται στο μεγεθος που λεει ο Κωστας.