PDA

Επιστροφή στο Forum : μπερδευομαι......


stavaigi
27-10-08, 11:01
καλημερα σε ολους σας! εχω μπερδευτει η αληθεια ειναι.. για την διατηρηση του ph σε σταθερο επιπεδο και της σκληριτητας.
ξεκινοντας λοιπον να φτιαξω το ενυδρειο μου αγορασα ενα φιλτρο αντιστροφης οσμοσης και σκεφτομουνα απο τα λιγα που γνωριζω να περναω το νερο απο ΑΟ και μετα απο την τυρφη προτου βαλω το νερο μεσα στο ενυδρειο. αυτο που θα κανω δηλαδη ειναι: να μαζευω το νερο σε μια δεξαμενη και μεσα να υπαρχει ενα φιλτρο που
θα κυκλωφορει το νερο και θα περναει απο την τυρφη.
μεσα στο ενυδρειο θα βαλω και Co2 με ενα ph controller!
ολα αυτα μαζι δεν ξερω πως να τα χρησημοποιησω και αν πρεπει να υπαρχουν ολα μαζι.
μπορει καποιος να μου τα βαλει σε μια σειρα σας παρακαλω?

netblues
27-10-08, 11:09
Πολυ απλα, αν εχεις Α/Ο δεν χρειαζεσαι τυρφη....
Τουλαχιστον οχι για τη σκληροτητα.
Τωρα αν σαρεσει το καφε χρωμα ειναι αλλο θεμα.
Τι θελεις να κανεις ακριβως?

stavaigi
27-10-08, 11:19
θελω να βαλω δισκους στο ενυδρειο και νομιζα οτι χρειαζετε λογο των χουμικων οξεων που αφηνει η τυρφη στο νερο(ετσι τουλαχιστον μου ειχαν πει) το Cο2 να το χρησημοποιησω ? θα βαλω και κανα φυτο μεσα αλλα οχι πολλα μονο καποια ειδη αμαζωνιου που υπαρχουν στο περιβαλον των δισκων!
και κατι αλλο την UV που εχω να την χρησημοποιησω?

netblues
27-10-08, 11:25
Αφου τα ξυλα που θα βαλεις στην αρχη θα ειναι φρεσκα, θα σου βγαλουν αρκετα στην αρχη. Αργοτερα κρεμας και μια "καλτσα" με τρυφη.. Δεν ειναι και τοσο κρισιμο αυτο.
Ανιτθετα η ΑΟ θα κανει ουσιαστικα τη δουλεια.
Εφοσον εχεις ΑΟ δεν υπαρχει λογος να βαλεις και co2 υποχρεωτικα..
Τα φυτα θα το εκτιμησουν βεβαια.
Την UV να την βαλεις.

stavaigi
27-10-08, 11:38
ok,σε ευχαριστω πολυ, λεω να βαλω το co2 για τα φυτα και μονο λοιπον,ομως η αληθεια ειναι οτι δεν πολυ ξερω να το χρησημοποιησω,θα σου ζητησω την βοηθεια σου οταν θα το εχω στα χερια μου για να μου πεις 5 πραγματακια αν θελεις!το discus buffer που ριχνει το ph στο 5,8 να το βαλω γιατι η οσμοση απο οτι ειδα το ριχνει μεχρι το 6,8-7,φοβαμαι μην τα κανω σαλατα με ολα αυτα μαζι!!!!!

netblues
27-10-08, 11:40
Να μην βαλεις discus buffer γιατι ευνοει τις αλγες.
Η οσμωση δεν εχει περιορισμο στο που θα παει το ph.

stavaigi
27-10-08, 11:49
τι εννοεις δεν εχει περιορισμο θα πεσει κι αλλο δλδ? α και κατι αλλο την πλατη του ενυδρειου μου την φτιαχνω μονοσ μου απο φελιζολ και αφρο πολιαιρεθανης κανω καλα η θα μου δημιουργησει προβληματα?
συγνωμη που σε βομβαρδιζω με ερωτησεις αλλα ειμαι στην αρχη και ειμαι λιγο μπερδεμενος!

netblues
27-10-08, 11:55
Πειραματισου με την πλατη πρωτου βαλεις ψαρια. Αν επιπλευσει θα το καταλαβεις.
Αμα το Kh ειναι στο 1-2 το ph θα ειναι χαμηλο...