PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως να συνδεσω την R.O


Manolis
23-10-08, 21:15
Τελικα ηρθε η R.O της roman αλλα δεν μπορω να την συνδεσω στην βρυση του μπαλκονιου,γιατι η roman σου δηνει ενα εξαρτημα για να το συνδεσης σε σωληνες χαλκου.
Εχετε καμια ιδεα πως να το συνδεσω?

kill_bill
23-10-08, 21:22
Σε βανα πλυντηριου ρουχων/πιατων δοκιμασες?

Manolis
23-10-08, 21:26
To μονο που δινει ειναι αυτο.

http://www.ro-man.com/shop/product_info.php/cPath/40/products_id/57

delta66
23-10-08, 21:59
Πας πρακτικερ και βρισκεις στα υδραυλικα ανταπτορες που να συνδεουν της εξοδο της βρυσης με την εισοδο της ΑΟ.
Καλυτερα να εχεις μαζι σου ολα τα συμπραγκαλα για να τα δοκιμαζεις επι τοπου.

https://www.centralvacuumstores.com/images/xlg/cvs/faucet_adaptor_lg.jpg

theodor72
23-10-08, 22:07
Καλά είναι δυνατόν να δίνουν αυτό το "εξάρτημα" για να συνδέσεις την RO με το δίκυο;:smt101
Αν δε κάνω λάθως ήρθε από Βρετανία; Μόνο από Άγγλους θα περίμενα τέτοια βλακεία. Σε κάτι τέτοια δεν παίζονται οι άνθρωποι...:smt044:smt044:smt044

enzo
23-10-08, 22:48
αυτο που χρειαζεσαι θα το βρεις σε αυτην τη σελιδα, αναλογα τι ανταπτορα θελεις, για βρυση εξωτερικη η για το πλυντηριο..

Water Supply Fittings (http://www.ro-man.com/shop/index.php/cPath/40)

δυστυχως και εγω την εχω πατησει ετσι..:(
οποτε η πας praktiker, η βρισκεις καποιους που θα κανουν παραγγελια στην ro-man και βαζουν το εξαρτηματακι που θελεις...;)
τωρα αν αυτα θα σου παρουν χρονο και χρειαζεσαι αμεσα την οσμωση, περνας απο το σπιτι και σου δινω την πατεντουλα να κανεις την δουλεια σου...:smt002

Manolis
23-10-08, 23:13
Αυτη η παντεντα που λες την εχεις φτ
ιαχει μονος η πηρες απο roman και εσυ.
Αν την εχεις φτειαξει μονος θα ηθελα να δω μια foto

enzo
24-10-08, 00:16
την πατεντα την εφτιαξε φιλος..
στην πορεια φυσικα πηρα απο ro-man το σωστο connector, μαζι ομως με αλλα πραγματα που ηθελα..
εσενα τωρα δεν σε συμφερει να παραγγειλης για 5 ευρω το εξαρτημα,γιατι τα μεταφορικα ειναι πολλα, αρα η παραγγελνεις με αλλους, η ψαχνεσαι εδω..:cool:

Manolis
24-10-08, 21:43
Εγω πηρα αυτο http://www.ro-man.com/shop/product_info.php/cPath/40/products_id/52 απο roman και εσυ αυ
το εχεις??
-------------------------
Τελικα βρηκα και το συνδεσα.
αλλα μου βγαζει σιγα σιγα το νερο θα μετρησω να σας πω
Οσοι εχετε οσμοση περιπου ποσα νερο σας βγαζει σε λιτρα το λεπτο

delta66
24-10-08, 22:28
.....Οσοι εχετε οσμοση περιπου ποσα νερο σας βγαζει σε λιτρα το λεπτο
Αναλογα την οσμωση.
Πρεπει να λεει στα χαρακτηριστικα της ποσα λιτρα βγαζει την ημερα (24 ωρες) διαιρεις δια 24 και βρισκεις περιπου ποσα λιτρα βγαζει την ωρα.
Και λεω περιπου γιατι παιζει ρολο η πιεση του νερου της βρυσης.
Η δικια μου ειναι 190 λιτρα την ημερα, την ωρα 8 λιτρα, αλλα μου βγαζει 6,5 λιτρα την ωρα (παρ'ολο που εχω καλη πιεση στη βρυση).
Επισης πρεπει να παρεις ενα TDS meter (http://cgi.ebay.co.uk/TDS-Meter-Reverse-Osmosis-Water-Tester-Thermometer_W0QQitemZ150303993705QQihZ005QQcategor yZ3212QQrdZ1QQcmdZViewItem) για να ελεγχεις την καθαροτητα του νερου που βγαζει και φυσικα κατ'επεκταση οταν αρχιζει να ανεβαινει αυτη η ενδειξη σημαινει οτι θελει αλλαγη η μεμβρανη (στα χαρακτηριστικα λεει παλι ποσα λιτρα βγαζει η μεμβρανη).
Επισης στα χαρακρητιστικα λεει στα ποσα λιτρα θελουν αλλαγη τα προφιλτρα που αν δεν τα αλλαζεις στην ωρα τους δεν καθαριζουν το νερο απο χλωριο κλπ πριν παει στη μεμβρανη και ετσι χαλαει πιο γρηγορα.
Μη ξεχνα να κανεις flushing (ξεπλπυμα) την μεμβρανη μια το τοσο.
Αυτο γινεται βγαζοντας το στραγγαλιστη ροης (flow restrictor) και το αφηνεις να βγαλει νερο ετσι για λιγο.
Διαβασε τις οδηγιες για ακριβεις λεπτομεριες στις διαδικασιες.

madfdg
25-10-08, 07:25
Θα πρέπει να μην ξεχνάμε και τον παράγοντα "θερμοκρασία νερού - περιβάλλοντος"!Άλλα λίτρα θα σου βγάλει η όσμωση όταν έχει θερμοκρασία περιβάλλοντος 25 και άλλα όταν έχει 10.

Manolis
27-10-08, 20:41
Τελικα ολα καλα. Εχω ομως την εξης απορια.Το νερο που ωγενει απο την οσμοση το μετραω και δειχνει 003 ppm ειναι καλο η θα επρεπε να δειχνει 000 ?

Tricky
27-10-08, 23:32
Αν δεν εχεις DI , μια χαρα ειναι ...

Manolis
28-10-08, 00:39
Εχω D.I .
Επρεπε να δειχνει 0??

netblues
28-10-08, 08:19
Αν μετρας ΜΕΤΑ το DI θα επρεπε αν δειχνει 0. Για μετρα ΠΡΙΝ το di και πες μας τι βλεπεις...

madfdg
28-10-08, 09:23
Αν μετράς μετα το DI πρέπει να δείχνει 0.Άφησε αρκετό νερό να τρέξει και μετρά ξαναμέτρα.Να ξεπλυθεί λίγο η ριτηνη;)

Tricky
28-10-08, 13:55
Ετσι ειναι ...

Μερικα facts για την εναρξη λειτουργιας reverse osmosis :

1)Κατι που λιγοι κανουν : πριν ξεκινησουμε την οσμωση για πρωτη φορα , ειναι καλο να αποσυνδεουμε το λαστιχο που συνδεει τις θηκες των προφιλτρων με τη θηκη της μεμβρανης και να ανοιγουμε την παροχη νερου για 3-4 λεπτα.Ετσι , ξεπλενονται τα προφιλτρα του ανθρακα χωρις η σκονη τους να παει μεσα στη μεμβρανη.
2) η μεμβρανη θελει στρωσιμο ...για να αξιολογησουμε την αποδοση της σε μειωση TDS και αποδοση σε λιτρα/24ωρο , πρεπει πρωτα να δουλεψει καποιες ωρες
3) η ρητινη θελει επισης ξεπλυμα
4) η πιεση του δικτυου και η θερμοκρασια παντα επηρεαζει την αποδοση
5) το TDS που βγαζει η οσμωση στην καθαρη εξοδο (πριν το DI) καθοριζεται παντα απο το TDS του νερου παροχης.Αν η βρυση μας εχει TDS = 360 , θα πρεπει να περιμενουμε ενα TDS = 25-30 και ανω.Αν η βρυση μας εχει TDS=180 , τοτε να περιμενουμε ενα TDS=10.Αν μετα τη μεμβρανη ακολουθει και μοναδα DI με φρεσκια ρητινη, τοτε το tds πρεπει να μηδενισει.Το ποσο θα κρατησει η μοναδα DI πριν χρειαστει αλλαγη η ρητινη που περιεχει, εξαρταται απο το tds εξοδου της οσμωσης (αρα απο το tds της βρυσης τελικα)
6) Τελος , οταν ανεβαινει η αποδοση της μεμβρανης σε λιτρα (50 gal , 100 gal κλπ) , πεφτει η αποδοση της σε ποιοτητα καθαρου νερου.Οι πενηνταρες μεμβρανες ''καθαριζουν'' καλυτερα το νερο απο τις 100αρες κοκ.

Manolis
29-10-08, 16:49
Λοιπον ο tricky εχει δικιο για τα παραπανω και διαβαζωντας το manual τα λεει ετσι ακριβως οπως τα λες.Πριν την χρησιμοποιησω λοιπον διαβασα και εγω και εκανα ολα αυτα που λες με μια ομως χαζομαρα.Επειδη η roman ειχε ανοιχτη την βαλβιδα flush ξεχασα να την κλεισω και εδω και 2 μερες και την προετοιμασια στην αρχη την εκανα με ανοιχτη την βαλβιδα.

Τωρα μετρησα πριν το D.I και εχω

Στο πρωτο ποτηρι εδειχε 006
δευτερο 005
μετα 004

και μετα το D.I εδειχε 003

μηπως δεν εχω βαλει το D.I σωστα μεσα στο θηκη

Tricky
29-10-08, 18:30
Τωρα μετρησα πριν το D.I και εχω

Στο πρωτο ποτηρι εδειχε 006
δευτερο 005
μετα 004

και μετα το D.I εδειχε 003

μηπως δεν εχω βαλει το D.I σωστα μεσα στο θηκη


Eφοσον το καθαρο νερο της οσμωσης περναει μεσα απο το φυσσιγιο με το DI δεν βλεπω κατι που μπορει να εχεις κανει λαθος.(παλια , ενας φιλος ειχε βαλει το κανιστρο με τη ρητινη στην εξοδο του βρωμικου νερου:D).Απο την αλλη , TDS=003 μετα το DI ,ενω πριν ειναι 004, δεν ειναι σωστο για καινουργια ρητινη.

Βγαλε απο πανω την θηκη της ρητινης και κουνα την σαν να φτιαχνεις φραπε ωστε να ανακατευτει η ρητινη μεσα μπας και φτιαξουν τα πραγματα.

Manolis
30-10-08, 22:33
Σημερα που δοκιμασα αφου την αφησα να τρεχει 1 λεπτο γιατι αλλιως μου βγαζει 005 tds μου εβγαλε 002 !!
θα δουμε και αυριο

Tricky
31-10-08, 10:41
IMO , δουλευε την οσμωση σου κανονικα και μετρα σε καμμια βδομαδα ...μην προβληματιζεσαι δηλαδη γιατι μπορει να ''χανει'' και το tds meter λιγο.

Παρε το νερο απο την οσμωση σαν να ηταν μηδεν.

ασχετο :
Καποτε γεμισα ενα δοχειο αναπληρωσης με νερο οσμωσης με TDS =0 ...αφου γεμισε το δοχειο , μετρησα πλεον το νερο μεσα στο δοχειο και ηταν μηδεν.Εβαλα μεσα μια αεραντλια που την αφησα να δουλεψει ενα 8 ωρο πριν ριξω το αλατι.Πριν ριξω το αλατι , ξαναμετρησα το νερο στο δοχειο και το tds ηταν πλεον 5 ...ηταν σκονη περιβαλλοντος ? ηταν καμμια μυγα που επεσε μεσα στο δοχειο ? το tds=0 χαθηκε πριν καν ριξω το αλατι ...:p

Επισης ,ολα τα αλατια περιεχουν και αχρηστα πραγματα που προσθετουν αχρηστες μοναδες tds .

netblues
31-10-08, 10:51
IMO , δουλευε την οσμωση σου κανονικα και μετρα σε καμμια βδομαδα ...μην προβληματιζεσαι δηλαδη γιατι μπορει να ''χανει'' και το tds meter λιγο.

Παρε το νερο απο την οσμωση σαν να ηταν μηδεν.

ασχετο :
Καποτε γεμισα ενα δοχειο αναπληρωσης με νερο οσμωσης με TDS =0 ...αφου γεμισε το δοχειο , μετρησα πλεον το νερο μεσα στο δοχειο και ηταν μηδεν.Εβαλα μεσα μια αεραντλια που την αφησα να δουλεψει ενα 8 ωρο πριν ριξω το αλατι.Πριν ριξω το αλατι , ξαναμετρησα το νερο στο δοχειο και το tds ηταν πλεον 5 ...ηταν σκονη περιβαλλοντος ? ηταν καμμια μυγα που επεσε μεσα στο δοχειο ? το tds=0 χαθηκε πριν καν ριξω το αλατι ...:p

Επισης ,ολα τα αλατια περιεχουν και αχρηστα πραγματα που προσθετουν αχρηστες μοναδες tds .

Δλδ επι 8 ωρες, η αεραντλια εβαζε αερα που τραβουσε απο το περιβαλλον
(με την αναλογη σκονη βεβαιως βεβαιως...)
Δεν μου κανει εντυπωση.

Tricky
31-10-08, 11:25
Ακριβως ...

Γενικα καταληγω πως το DI ,αν και χρησιμο, ειναι πονοκεφαλος γιατι δημιουργει στο χομπιστα το συνδρομο ''θελω-μηδενικο-tds'' :D:D

Και εξηγω :
Εστω δυο χομπιστες , ο ενας δουλευει οσμωση σκετη και ο αλλος οσμωση + DI. Με ολα τα αλλα ιδια , αυτος με το DI ειναι σε καλυτερη ''μοιρα'' .

Αν αυτος με το DI ομως :
1) ταιζει απροσεκτα / υπερβολικα
2) ριχνει ανεξελεγκτα ιχνοστοιχεια,βιταμινες,προσθετα κλπ νομιζοντας πως κανουν μονο καλο
3) χρησιμοποιει φθηνο αλατι τελευταιας διαλογης
4) χρησιμοποιει ανθρακα/αντιφωσφωρο κακης ποιοτητας ή δεν τα αλλαζει οταν πρεπει
5) στοκαρει με πολλα ψαρια
6) δεν κανει τις σωστες αλλαγες νερου
κλπ

,τοτε θα βρεθει σιγουρα σε πολυ χειροτερη θεση απο τον σωστο χομπιστα που απλα χρησιμοποιει νερο οσμωσης χωρις DI αλλα προσεχει τις παραπανω παραμετρους.Εν ολιγοις , το DI και το μηδενικο TDS του νερου αναπληρωσης και αλλαγης ειναι καλο να υπαρχει αλλα ελαχιστα καταφερνει αν ο χομπιστας δεν ελεγξει ολες τις αλλες παραμετρους ρυπανσης του νερου του ενυδρειου του (στο τελος και στην ουσια , αυτο που μας ενδιαφερει ειναι η ποιοτητα του νερου στο ενυδρειο και οχι η ποιοτητα του νερου της βρυσης)