PDA

Επιστροφή στο Forum : Γέννα Neolamprologus Leleupi


rasbora
19-10-08, 21:51
Γεια σας παιδιά. Σήμερα ένα ζευγάρι Neolamprologus Leleupi έκανε καμιά τριανταριά αυγά τα όποία είναι κολλημένα πάνω στο τζάμι του ενυδρείου. Έκαναν φωλιά κάτω από από μία ανουμπία, αφού πρώτα έσκαψαν την άμμο. Το ενυδρείο μου είναι 120 lt και έχω μέσα άλλα 2 Neolamprologus Leleupi τα οποία είναι μάλλον αρσενικά και 3 tropheus ikola. Τί πρέπει να κάνω για να σώσω τα μικρά όταν βγουν? Στο ενυδρείο έχω πέτρες με αρκετές κρυψώνες.

thanasis76
19-10-08, 22:11
καλησπερα!!!! να αρχισω με τα μπραβο για την γεννα σου και να σου ζησουν...
το ζευγαρακι μια χαρα ειναι στα 120 λιτρα....
αλλα τα 3 tropheus ikola.:smt101:smt101:smt101
αν δεν εχεις πολλες κρυψωνες δυσκολα θα δεις να μεγαλωνουν τα μικρα...

Tolis
19-10-08, 22:22
Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να βγαλεις ολους τους αλλους συγκατοικους και να αφησεις το ζευγαρι.
Ετσι κι αλλιως τα 120 λιτρα μονο για το ζευγαρι φτανουν κι οχι για αλλα ψαρια, ποσο μαλλον τον συνδυασμο με τα τροφεους που εχουν κι εντελως διαφορετικες διατροφικες αναγκες απο τα λελεουπι.

thanasis76
19-10-08, 22:37
Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να βγαλεις ολους τους αλλους συγκατοικους και να αφησεις το ζευγαρι.
Ετσι κι αλλιως τα 120 λιτρα μονο για το ζευγαρι φτανουν κι οχι για αλλα ψαρια, ποσο μαλλον τον συνδυασμο με τα τροφεους που εχουν κι εντελως διαφορετικες διατροφικες αναγκες απο τα λελεουπι.

+-3+-3+-3

rasbora
19-10-08, 23:35
Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Θα αφήσω το ζευγάρι μόνο του.