PDA

Επιστροφή στο Forum : Η άποψη σας


Filotas
02-10-08, 10:44
Όπως λέει και ο τίτλος θα ήθελα την άποψη σας για το στήσιμο αλλά και γενικά για το αν θα πρέπει να βάλω και άλλες πέτρες.
Το ενυδρείο έχει διαστάσεις 120 x 50 x 60 (μηκ x πλάτος x ύψος)
Τα σχόλια σας όλα ευπρόσδεκτα. Είμαι σίγουρος οτι με την βοήθεια σας θα μπορέσω να κάνω κάτι καλό!!

george
02-10-08, 10:54
Eίναι πολύ "στημένο" και αφύσικο

Filotas
02-10-08, 11:03
Θα γίνουν και άλλες προσπάθειες στησίματος. Απο ποσότητα πέτρας όμως είναι καλά ή θέλει και άλλες;

Μικρος
02-10-08, 11:08
Καλημερα γιατρε
Επειδη ρωτας θα εβαζα 2-3 δαχτυλα ακομα αμμο και θα εβαζα κι αλλες πετρες...αρκετες.
θα προσθετα πετρες σε ενα απο τα 2 βουναλακια οι οποιες θα εσβηναν στο απεναντι βουναλακι το οποιο θα ηταν και χαμηλοτερο σε υψος.
Η θα εκανα ενα βουνο πετρες στα 2/3 του μηκους το οποιο απο αριστερα οι πετρες θα ακουμπουσαν στο τζαμι μεχρι τα μισα.ενω δεξια η πλαγια που θα διαμορφονοταν θα εσβηνε μεχρι το επιπεδο της αμμου και λιγο πριν το πλαινο τζαμι.

lucy
02-10-08, 11:17
Τώρα εγώ δεν πρέπει να μιλάω γιατί δεν μου αρέσουν τα νταμάρια, αλλά τι ωραίο βρίσκετε (οι περισσότεροι ) και κάνετε δυο γκουμούτσες - πυραμίδες μέσα στο ενυδρείο;
Γιατί δεν απλώνετε τις πέτρες σε πιο φυσικό στυλ, σαν να τις τοποθέτησε η μαμά φύση; Δεν γίνετε να ακουμπάνε στο γυαλί μερικές; υπάρχει κίνδυνος να σπάσει;

Φιλώτα το σχόλιό μου, με πολύ φιλική διάθεση αν και λίγο άχαρο, λόγω χαρακτηρισμών, αλλά έτσι το βλέπω! :)

Εύχομαι το τελικό αποτέλεσμα να μ' αφήσει άναυδη!!! ;)

crazyio
02-10-08, 11:18
Βασικά δεν είναι άμμος αυτό κάτω αλλά κάποιο υλικό για να πατήσουν οι πέτρες από όσο βλέπω ..
Φρόντισε να το κάνεις πιο "φυσικό" όπως σου λένε τα παιδιά ..
μια ιδέα ενός "λόφου" από την μια πλευρά και να κατηφορίζει θα ήταν κάτι που πιθανόν θα σου άρεσε ...
όσο περισσότερο πειραματίζεσαι με τις πέτρες τόσο πιο πολλές επιλογές θα έχεις ..
Το αν χρειάζεσαι περισσότερες πέτρες θα φανεί από το εκάστοτε στήσιμο .. ;)

Filotas
02-10-08, 11:36
Καλημερα γιατρε
Επειδη ρωτας θα εβαζα 2-3 δαχτυλα ακομα αμμο και θα εβαζα κι αλλες πετρες...αρκετες.
θα προσθετα πετρες σε ενα απο τα 2 βουναλακια οι οποιες θα εσβηναν στο απεναντι βουναλακι το οποιο θα ηταν και χαμηλοτερο σε υψος.
Η θα εκανα ενα βουνο πετρες στα 2/3 του μηκους το οποιο απο αριστερα οι πετρες θα ακουμπουσαν στο τζαμι μεχρι τα μισα.ενω δεξια η πλαγια που θα διαμορφονοταν θα εσβηνε μεχρι το επιπεδο της αμμου και λιγο πριν το πλαινο τζαμι.
Άμμο ακόμα δεν έβαλα το υλικό είναι φελός για ασφάλεια μην πέσει καμιά πέτρα και έχουμε άλλα προβλήματα. Καλή η ιδέα αλλά το να ακουμπάν οι πέτρες στο τζάμι δεν είναι επικίνδυνο;
Αλλά εσύ λές να γίνει μόνο ένας λόφος με πέτρες και όχι δύο.
Βασικά η σκέψη μου ήταν να γίνουν δύο λόφοι και στην μέση να μπούν σαλιγκάρια (σκευτόμουν Ταγκανίκα με λίγα λόγια).

Τώρα εγώ δεν πρέπει να μιλάω γιατί δεν μου αρέσουν τα νταμάρια, αλλά τι ωραίο βρίσκετε (οι περισσότεροι ) και κάνετε δυο γκουμούτσες - πυραμίδες μέσα στο ενυδρείο;
Γιατί δεν απλώνετε τις πέτρες σε πιο φυσικό στυλ, σαν να τις τοποθέτησε η μαμά φύση; Δεν γίνετε να ακουμπάνε στο γυαλί μερικές; υπάρχει κίνδυνος να σπάσει;

Φιλώτα το σχόλιό μου, με πολύ φιλική διάθεση αν και λίγο άχαρο, λόγω χαρακτηρισμών, αλλά έτσι το βλέπω! :)

Εύχομαι το τελικό αποτέλεσμα να μ' αφήσει άναυδη!!! ;)
Λούση μ'αρέσουν πολύ τα φυτεμένα και έχω ήδη ένα. Ήθελα να αλλάξω κλίγο και να πάω και σε κάτι διαφορετικό. Αν το έκανα και αυτό φυτεμένο πιστεύω οτι μετά δεν θα είχα καθόλου χρόνο για να ασχοληθώ όπως πρέπει και το αποτέλεσμα δεν θα ήταν αυτό που ήθελα.

lucy
02-10-08, 11:43
...... Ήθελα να αλλάξω κλίγο .....

Μα δεν εννοούσα να μην κάνεις νταμάρι, ήθελα να πω δεν μου πέφτει λόγος γιατί εμένα ούτως ή άλλως δεν μου αρέσουν! ;) Απλά σχολίασα τον τρόπο στησήματος των πετρών, ....... αυτοί οι λόφοι ... μόνο με λόφους δεν μου μοιάζουν! ... λέω εγώ τώρα!

Apostolis
02-10-08, 11:43
Για πιο ρεαλιστική αναπαράσταση βιότοπου για Αφρικάνες εγώ θα επέλεγα λιγότερες πέτρες, ΜΕΓΑΛΕΣ και ασύμμετρες και θα κάλυπτα ΟΛΟ το πίσω τζάμι όσο γίνεται...

Filotas
02-10-08, 11:48
Σκεφτόμουν για το πίσω το τζάμι να βάλω μαύρο χαρτόνι ή μαύρο πλεξιγκλάς. Εσύ λές να καλύψω το πίσω τζάμι με πέτρες;

Apostolis
02-10-08, 11:56
Βάλε μαύρο χαρτόνι απο πίσω και όσες περισσότερες πέτρες μπορείς...! ;)

Filotas
02-10-08, 12:01
Moonstone για ΤΑΝΓΚΑΝΙΚΑ να βάλω ή δεν.....

Apostolis
02-10-08, 12:06
μπα... απλούς ΟΓΚΟΛΙΘΟΥΣ καλύτερα... πιο κοντά στο "φυσικό"...!!! ;)

Filotas
02-10-08, 12:07
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Με βλέπω το ΣΚ πάλι για βόλτα στο ποτάμι.

Apostolis
02-10-08, 12:10
α!... και όχι "πρασινάδες"... "ΞΕΡΟ" και άμμο ψιλή...!!! ;)

http://www.destin-tanganyika.com/images/roches-as.jpg

octania246
02-10-08, 20:18
πετρες χρειαζεσαι σιγουρα παραπανω.ας πουμε αλλες τοσες......;);)
το σημετρικο ειναι το χειροτερο που μπορεις να κανεις πιστευω.
οσο πιο ασημετρο τοσο το καλυτερο.
γενικα στο φορουμ υπαρχουν πολυ καλα στημενα ενυδρεια με πετρες οποτε μπορεις να παρεις ιδεες.
και ειδικα εσυ που εχεις και μεγαλο ενυδρειο μπορεις να κανεις θαυματα;)

lingistis
03-10-08, 12:50
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Με βλέπω το ΣΚ πάλι για βόλτα στο ποτάμι.

Filota έχει πού ωραίες πέτρες σε κάτι νέους αγροτικούς δρόμους από Μεσοποταμία μεριά....