PDA

Επιστροφή στο Forum : piranha ενυδρειο!!!!!!!ριο 240λ


piranhas2
01-10-08, 21:50
το ενυδρειο δεν ειναι ακομα ετοιμο θα βαλω ακομα φυτα κτλ περιμενω σχολια

delta66
01-10-08, 22:28
Φιλοτιμη προσπαθεια, αλλα μικρο το κοπαδι και λιγα τα λιτρα για πιρανχοενυδρειο. :roll:

zeroboy
02-10-08, 09:33
Μια χαρά φίλε μου.Χρειάζεται ψιλοεπεμβάσεις που τις έχεις δεί και θα τις διορθώσεις εν καιρό.
Κουκλιά να σου ζήσουν:smt041

http://www.piranha-fury.com/information/profile.php?cat=p&id=2

Minimum tank size
For a group of 3-4 fish, you need a tank of at least 120x50x50 cm. (48x20x20").
Each extra fish requires an additional 6-8" in tank length, with 6 fish or more a tank depth of 60 cm. (24") is highly recommended.
Juvenile fish can temporarily be kept in smaller tanks.

Teo
02-10-08, 09:48
Να σου ζησουν ειναι πανεμορφα τα τερατακια σου!!!
Να συμφωνησω και εγω με τους προλαλισαντες ;)

Moutralewn
02-10-08, 10:13
Πολύ καλή προσπάθεια.

Βάλε και κάνα κερατόφυλλο στην επιφάνεια να επιπλέει για να κόβει λίγο φως μιας και τα ψάρια, δεν τα πάνε καλά με το πολύ φως.

Apostolis
02-10-08, 11:34
καλή η προσπάθεια, αλλά έχω μερικές παρατηρήσεις χωρίς να θέλω όμως να ακούγομαι "μέντορας" ή "ειδίμων"...

1. Τα είδη αυτά πρέπει να φιλοξενούνται σε πληθυσμούς των 10 τουλάχιστων ατόμων και ως εκ τούτου σε ΜΕΓΑΛΑ ενυδρεία. Αυτό διότι υποτίθεται οτι φτιάχνουμε ένα "βιοτοπικό" ενυδρείο (και ένα πιρανχο-ενυδρείο θα πρέπει να είναι ουσιαστικά "βιοτοπικό") για να έχουμε όσο το δυνατόν καλύτερες συνθήκες και όσο το δυνατόν "φυσιολογική" συμπεριφορά.
2. Τα φόρουμ (ή "φόρα"), καλο θα είναι να λαμβάνονται υπ'οψην "συμβουλευτικά" και όχι ως "απόλυτη γνώση" (τις μεγαλύτερες "ταρζανιές" δε, τις έχω δεί στην Αμερική σε μιά χώρα που τα έχουν ΟΛΑ εύκολα και τα θέλουν ΟΛΑ αμέσως! Χώρα οπου είναι φυσιολογικό να ταϊζεις τα Πιράνχας με ζωντανά χρυσόψαρα κλπ)
Πχ "For a group of 3-4 fish, you need a tank of at least 120x50x50 cm. (48x20x20"). Each extra fish requires an additional 6-8" in tank length, with 6 fish or more a tank depth of 60 cm. (24") is highly recommended." Και ρωτάω: Είναι όμως το "ιδανικό" να είναι σε ομάδα των 3-4 ατόμων? Έχω την εντύπωση οτι αυτό το φόρουμ προσπαθεί να μεταδώσει γνώση για την καλύτερη διαβίωση των υδρόβιων φίλων μας. Με βάση αυτή τη λογική ΔΕΝ μπορώ να συμφωνήσω οτι θα πρέπει να αναγκάσω σε "συμβιβασμό" (έστω και αν δεν το καταλαβαίνουν!) τα "ζωντανά" χάριν του "αιμοβόρου" της φήμης που έχουν και το οποίο ενδεχομένως να με εξιτάρει... "Αμέτι μουχαμέτι" ενυδρείο ιδιαίτερων ειδών, ΔΕΝ γίνεται...
3. ...και μία "αισθητικού τύπου" παρατήρηση... θα προτιμούσα σκουρόχρωμο και αμμώδες υπόστρωμα α) για να τονίζονται καλύτερα τα χρώματα των ψαριών, β) για να στρεσσάρονται λιγότερο τα ψάρια. Αν δε είχε και "καφετί" νερό (τύρφη) ακόμη καλύτερα...

Με εκτίμηση,

Απόστολος

PascM
02-10-08, 12:04
+1000 Σωστός ο Απόστολος!!!

smernaros
02-10-08, 19:04
να τα χαιρεσαι και ευχομαι παντα ολοκληρα οπως ειναι τωρα..αν βλεπω καλα δεν εχεις εξωτερικο φιλτρο.φροντισε το φιλε ειναι απαραιτητο.

piranhas2
10-10-08, 17:23
να τα χαιρεσαι και ευχομαι παντα ολοκληρα οπως ειναι τωρα..αν βλεπω καλα δεν εχεις εξωτερικο φιλτρο.φροντισε το φιλε ειναι απαραιτητο.

Σημερα εβαλα το εξωτερικο ενα heim profecional:smt066.Ευχαριστω για τα σχολια!!!!!!!!!!

mikele
11-10-08, 17:56
πολυ ομορφα τα ψαρια σου φοβερα :p