PDA

Επιστροφή στο Forum : κοινωνικο 112 λιτρα d.i.y.


fitilakias
29-09-08, 19:08
Πληροφορίες

Διαστάσεις:0,80X0,35X0,40
Όγκος:112
Κατηγορία:κοινωνικο
Φυτά:προσεχως
Ψάρια / Άλλα είδη:19 γκαπι,2 ραμιρεζι,2 πλεκο
Διακοσμητικά υλικά:πετρες απο θαλλασσα βρασμενες καλα
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:σκουρο μπλε
Φωτισμός:2Χ18watt
Διάρκεια φωτισμού:6 ωρες
Φιλτράρισμα:eheim 2213
Θερμοστάτης:jager 200
Λίπανση:-
Παροχή CO2:-

Παράμετροι:

pH:6,5-7,5
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Αλλαγές νερού:30 λιτρα ανα 15 μερες
Θερμοκρασία:23-27
Άλλες πληροφορίες:περβαζια απο πορτες,βαμμενα κομμενα με λεπτομερεια δια χειρος,κοντρες πανω,διπλο πατο,εσωτερικα συρταρωτο καπακι.
Φωτογραφία: ______

fitilakias
29-09-08, 19:12
ξεχασα τις φωτο

fitilakias
29-09-08, 19:13
ο καρχαριας ειναι το χερουλι.....:rolleyes:

fitilakias
29-09-08, 19:18
συγνωμη παιδια ξεχναω.κ η συνθεση απο τις πετρες ειναι χειροποιητη,.κολλημενες με σιλικονη για ενυδρεια.οπως προσεχως κ η σπηλια παρακατω που θα μπει κ συντομα ζωντανα φυτα που παρηγγειλα.

fitilakias
29-09-08, 19:19
αληθεια,τελειωσα.δεν εχω να πω αλλα.
τωρα ακουω τις παρατηρησεις σας,.
πως σας φαινεται?

Πάνος
29-09-08, 19:30
κατι ιδιαιτερα πρωτοτυπο....μου αρεσει πολυ η ιδεα....:p..και η εικονα της δεξαμενης....:smt041
αλλα δες λιγο τη συνθεση των ψαριων σου......ζωοτοκα και ραμιρεζι με εντελως διαφορετικες απαιτησεις....2 πλεκο σε 112 λιτρα επισης υπερβολη....οσο για το διακοσμο θα τον προτιμουσα πιο φυσικο οποτε οταν ερθουν τα φυτα θα δουμε τη νεα βερσιον...
αναλογα τα ειδη που θα κρατησεις τελικα τσεκαρε τις πετρες απο θαλασσα αν ειναι η οχι ασβεστολιθικες..

fitilakias
29-09-08, 19:56
τις πετρες τις εχω πανω απο εναμιση χρονο κ δεν ειχα κανενα προβλημα,δεν ξερω.το τεστ δε τοχω κανει παντως.μου θυμιζεις?

thanasis76
29-09-08, 20:07
τις πετρες τις εχω πανω απο εναμιση χρονο κ δεν ειχα κανενα προβλημα,δεν ξερω.το τεστ δε τοχω κανει παντως.μου θυμιζεις?


οι περτες λογικα θα σου ανεβασουν το ph...

Πάνος
29-09-08, 20:39
τα ραμιρεζι θελουν μαλακο νερακι...αν δεν τους δωσεις μαλακο τουλαχιστον μη σκληραινεις παραπανω το νερο τους με ασβεστολιθικες πετρες μεσα στο ενυδρειο...τα γκαπυ και τα ζωοτοκα γενικοτερα προτιμουν το σκληρο...οποτε καλο ειναι να αποφασισεις ποιας κατηγοριας ψαρια θες να κρατησεις (μαλακου η σκληρου νερου) .αν εισαι για μαλακο νερο υπαρχουν πολλοι τροποι να το μαλακωσεις και πρεπει οι πετρες να μην ειναι ασβεστολιθικες....
αν εισαι για σκληρο δε σε νοιαζει τι πετρες ειναι οσον αφορα το ανεβασμα της σκληροτητας....παντως πρεπει να προμηθευτεις μερικα τεστ οπως αυτα της γενικης και ανθρακικης σκληροτητας...
το τεστ: ριχνεις μερικες σταγονες ακουαφορτε πανω στις πετρες αφου τις εχεις ξεπλυνει και τις εχεις στεγνωσει.....αν αφριζουν ειναι ασβεστολιθικες....αν οχι ειναι αδρανεις...

fitilakias
29-09-08, 21:13
ενταξει,γκαπι.
τα ραμιρεζι τα βουταω στο αλλο μου με τις κιχλιδιτσες

Τσιόνογλου Σταύρος
29-09-08, 21:15
Με τί? κιχλιδίτσες.

fitilakias
30-09-08, 08:19
ναι πριν μια εβδομαδα πηρα labido κιτρινες,αλλα πολυ πολυ μικρες ακομη

thanasis76
30-09-08, 09:10
ναι πριν μια εβδομαδα πηρα labido κιτρινες,αλλα πολυ πολυ μικρες ακομη


καλημερα!!! φιλε μου δυστυχος δεν μπορεις να τα βαλεις με τα labido...

δεν μπορεις να μπερδευεις τις δυο λιμνες...

fitilakias
30-09-08, 16:53
ολα οκ τωρα.τα ραμιρεζι τα χαρισα σ εναν ξαδερφο συν χομπιστα.
τωρα θα κανω τεστ πεχα κ τα σχετικα

fishme1
30-09-08, 17:00
δεν μπορεις να μπερδευεις τις δυο λιμνες...

τα ραμιρεζι δεν ειναι απο καμια απο τις 3 λιμνες της ρηξιγενους κοιλαδας ... ετσι δεν τη λενε ;

αλλα αντιθετως απο πολυ οξινα νερα της βενεζουελας