PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλος Οιωνος ;;


Raven
29-09-08, 13:49
Λιγες ωρες μετα την εισαγωγη τους στο νεο ενυδρειο τα 2 νεον που εχω αρχισαν να γεννανε ! Ειναι πολυ ενδιαφερον το θεαμα. Η θηλυκια ειχε μια τεραστια κοιλια εδω και 2 μηνες και νομιζα οτι εχει καποια ασθενεια. Κανουν 10-15 αυγα καθε 5 λεπτα περιπου, μικροσκοπικα και διαφανα. Ψαρια βυθου δεν υπαρχουν να φανε τα αυγα, οποτε ισως δω γονο σε λιγες μερες αν τα αυγα εκκολαφθουν.
Οπως και να χει το θεωρω καλο οιωνο για το νεο μου ενυδρειο.:smt041
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-rr289-ravenalex_photo-300_lit_rio-neon2.jpg
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-rr289-ravenalex_photo-300_lit_rio-neon1.jpg

Tolis
29-09-08, 13:52
Συγχαρητηρια!
Εχεις νερο βρυσατο η το μαλακωνεις?

Πάνος
29-09-08, 13:57
μπραβο!!! πες μας τα μυστικα σου...;)

makis206
29-09-08, 14:11
Θερμά συγχαρητήρια ! Ασφαλώς και πρόκειται για καλό οιωνό ένα τέτοιο ευχάριστο μαντάτο !

11 νεονάκια έχω απ'το Μάρτη και γέννα δεν είδα ακόμα, θα είναι τζούφιοι οι αρσενικοί μου μάλλον..:smt043
Παίζει βέβαια και το σενάριο να κάνουν τη ζημιά τα γατοψαράκια..

Να σου ζήσουν και καλά να είσαι να τα χαίρεσαι τα κουκλάκια (φτου φτου φτου μην τα ματιάξουμε):smt041

Raven
29-09-08, 14:12
Λοιπον, να αναφερω οτι τα ψαρια βγηκαν απο το 80αρι οπου ψοφησε ενα corydoras με rot fin τις τελευταιες μερες αλλα το σωμα του δεν μπορεσα να το βρω. Το ενυδρειο λοιπον ειχε σηκωσει πολλα νιτρικα. Βαζοντας τα στο νεο ενυδρειο με πεντακαθαρο νερο,μηδεν νιτρικα και ΡΗ στο 7 ενεργοποιηθηκε αμεσως το ενστικτο της αναπαραγωγης.Νομιζω οτι η τα νιτρικα εχουν καποια σχεση..Οι σκληροτητες ειναι DH 9 και KH 6 με χρηση τυρφης και στα 2 εξ φιλτρα.
Τωρα λεω να κλεισω τα φωτα μετα το περας της γεννας γιατι απ οτι ξερω τα αυγα ειναι φωτο-ευαισθητα και το δυνατο φως μπορει να τα καταστρεψει.

halvas69
29-09-08, 14:14
Μπράβο Άλεξ καρπερέ.
Κανονικά πρέπει να βγουν όλα τα άλλα ψάρια (ακόμα και οι γονείς) μετά την εναπόθεση των αυγών, γιατί θα τα τσακίσουν τα μικρά.
Και όπως τα είπες με το φως ;)

Raven
29-09-08, 17:03
Κανονικά πρέπει να βγουν όλα τα άλλα ψάρια (ακόμα και οι γονείς) μετά την εναπόθεση των αυγών, γιατί θα τα τσακίσουν τα μικρά.
Και όπως τα είπες με το φως :wink:
Ακομα δεν τα εβαλα ,να τα ξαναβγαζω; Εστω και 2-3 μικρα να τα καταφερουν θα το θεωρησω επιτυχια. Εξαλλου τωρα που καταλαβα τι χρειαζονται ,την επομενη φορα αναπαραγωγη σε μικρο ενυδρειακι, το ζευγος μονο του και μετα την εναποθεση αυγων παλι πισω στο μεγαλο.
-------------------------
Ρουφηξα μερικα αυγα με ενα λαστιχο και τα εβαλα σε ενα 24 λιτρο που ειχα ετοιμο για να βαλω γαριδες. Σκετο τζαμι λοιπον, τα αυγα στον πατο, ενα φιλτρακι στρωμενο να οξυγωνωνει και να γυριζει το νερο απαλα και ενα θερμαντικο στους 26 βαθμους. Χρειαζεται κατι αλλο ;Αντε να δουμε, θα φανουν ουριτσες μεσα στις επομενες 24-36 ωρες ;
-------------------------
Και σκεπασμενο με μια ζακετα για σκοταδι..
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-rr289-ravenalex_photo-300_lit_rio-29sep.jpg

smernaros
29-09-08, 18:47
πολυ ευχαριστα νεα! το φιλτρακι ειναι το resun200? το εχω στα Tanichthys και ρουφαει αρκετο γονο.

Raven
29-09-08, 20:22
Το φιλτρακι ειναι ενα μικρο Elite για 12 λιτρα,με μαυρο σφουγγαρακι.
Αυριο-μεθαυριο θα σας εχω νεα (ευχαριστα ελπιζω).

delta66
29-09-08, 23:47
Καλη τυχη.
Δεν ειναι οι καινουριες συνθηκες μονο, εβρεξε κιολας, επεσε και η θερμοκρασια ;)
Οι καρδιναλιοι μου τα "εξαφανιζουν" τα αυγα τους, ειναι και τα κορυ κατω .... :rolleyes:

Καλα εκανες και τα εβγαλες, μονο ετσι θα υπαρχουν ελπιδες.
Βαλε μεσα λιγη μος και κανε πληρη σκοταδι.
Εχε ετοιμη σε 2-3 μερες infusoria ή νεοεκκολαυθεισα αρτεμια ή "πουδρα" αγοραστη τροφη για γονο.

netblues
30-09-08, 06:46
Βγαλε το φιλτρακι και αντικατεστησε το με φιλτρο σπογγου.
Θα ρουφηξει οτι βγει. Εγγυημενα.
Αν και με Gh9 KH 6 οι πιθανοτητες να ειναι γονιμα τα αυγα ειναι μαλλον μικρες.

Raven
30-09-08, 12:17
:D:D:D εχω ουριτσες !! λιγες ομως γιατι το φιλτρακι μετεφερε και 2 λαθρεπιβατες (σαλιγκαρακια) που πρεπει να εφαγαν τα υπολοιπα αυγα.Μια γρηγορη ματια εριξα και ειδα καμια 10αρια μονο.
το φιλτρακι το εβγαλα. φιλτρο σπογγου ομως δεν εχω..εβαλα αεροπετρα.

steady
30-09-08, 12:20
βγαλε το εσωτερικο φιλτρακι θα στα ρουφηξει και αντικατεστησε με φιλτρο σπογγου

πολλα μπραβο:smt041:smt041:smt041:smt041

βγαλε φοτο να χορτασουμε και μεις:D:D

Tolis
30-09-08, 12:24
Μην εισαι πολυ αισιοδοξος βεβαια, ειναι απο τα πιο μικροσκοπικα μωρα και θελουν και αναλογη τροφη. Καλα νεα παντως, αν οργανωθεις σωστα για επομενες γεννες.

Raven
30-09-08, 12:31
Δεν ειμαι αισιοδοξος κυριε Τολη. Γνωριζω ολες τις δυσκολιες και χτες ξενυχτησα ψαχνοντας πληροφοριες στον ιστο. Εγω αυτο που μπορω να κανω ειναι να τους παρεχω ινφουσορια την πρωτη εβδομαδα και αν ζησουν μετα απο 10 μερες αρτεμια. Αν δεν τα καταφερω θα προετοιμασω το ζευγαρι για δευτερη γεννα μετα απο 10-15 μερες κι αυτη τη φορα θα ειμαι οργανωμενος καλυτερα.

caverman
30-09-08, 14:12
Αν έχεις moss βάλε όσο περισσότερη μπορείς και θα βρούν φαγητό...

καλή επιτυχία
Caverman

Raven
02-10-08, 00:49
Τελικα να ενημερωσω οτι τα μωρα δεν τα καταφεραν. Ειχα μια ατυχια με το θερμαντικο. Τρελλαθηκε ξαφνικα και δεν εσβηνε μεχρι που το νερο εφτασε τους 31 βαθμους. Μαλλον κολλησε ο διακοπτης του. Ως εκ τουτου ολα τα μωρα..:smt051
Παντως ειναι απιστευτα μικροσκοπικα και διαφανα και αν δεν κουνηθουν δεν τα βλεπεις με τιποτα. Οσο για φωτογραφιση..ουτε με μικροσκοπιο.
Θα ξαναπροσπαθησω σε καμια εβδομαδα παλι με πιο καλη οργανωση.

Πάνος
05-10-08, 21:43
αντε την αλλη φορα με το καλο και να αγορασουμε κι εμεις και νεον απο χομπιστα!!!..τρελλα!!:p

harilaos
05-10-08, 22:08
Καλή επιτυχία στην επόμενη προσπάθεια σου! Άντε να δούμε στο gab ελληνικά νέον!

imichal
05-10-08, 22:26
δεν εσβηνε μεχρι που το νερο εφτασε τους 31 βαθμους

βαλε κοντρολερ.......

Raven
05-10-08, 22:32
Εχω οργανωθει και περιμενω..Αυτη τη φορα θα γινει σωστα η διαδικασια.Ινφουσορια εχω αφθονη. Η θηλυκια φουσκωνει παλι.Για να δουμε..
Φτηνο ψαρι το νεον να το αγορασεις αλλα το κανω για την εμπειρια και την ικανοποιηση της αναπαραγωγης.

Πάνος
05-10-08, 22:46
Φτηνο ψαρι το νεον να το αγορασεις αλλα το κανω για την εμπειρια και την ικανοποιηση της αναπαραγωγης.

κι εγω για τη χαρα του να αγοραζω ψαρια απο γεννες χομπιστων!!;)
:smt041:smt041

Raven
05-10-08, 22:56
Πανο μου εγω ΔΕΝ πουλαω, χαριζω.. Μακαρι να τα καταφερω και θα εισαι ο πρωτος που θα παρει. Αν και ειναι πολυ δυσκολο να κρατησεις γονο σε τοσο μικρα και ευαισθητα ψαρακια.

Πάνος
05-10-08, 23:27
τοτε θα σου ευχηθω διπλα για καλη επιτυχια!! και 1000πλα για τα γεννεθλια σου!!!

Raven
06-10-08, 00:14
Ευχαριστω φιλε μου !!:smt113

steady
06-10-08, 00:37
καλη επιτυχια και απο μενα περιμενουμε νεα σου με αγωνια:smt041:smt041

Raven
06-11-08, 02:29
Επανερχομαι στο θεμα για να σας ενημερωσω οτι το ζευγαρι μεταφερθηκε σε 54λιτρο μονα τους. Με χρηση μεγαλης ποσοτητας τυρφης στο φιλτρο -πλατης το νερο εγινε καφε και εχει ΡΗ γυρω στο 6.5 και χαμηλες σκληροτητες. Μεσα σε εναν μηνα λοιπον εχουν γεννησει ηδη 2 φορες. Και τις 2 φορες με επιασαν στον υπνο κυριολεκτικα (αργω να ξυπνησω το πρωι :D) και τα αυγα ειτε φαγωθηκαν, ειτε καταστραφηκαν απο τα φωτα.
Πως μπορω να συγχρονιστω ωστε να ειμαι παρων την στιγμη της γεννας ωστε να βγαλω τους γονεις και να ακυρωσω τα φωτα;
Αυτη τη στιγμη η θηλυκια ξαναφουσκωνει.

steady
06-11-08, 03:18
τα φωτα γιατι πειραζουν?

μην τα αναβεις καθολου αστο με το φως του δωματιου!
τρωγονται απο τα ιδια?

Tolis
06-11-08, 11:49
τα φωτα γιατι πειραζουν?

Τα μικρα οσο σχηματιζονται στο αυγο και μετα οταν εκκολαφθουν ειναι φωτοφοβικα.

Raven
06-11-08, 12:14
μην τα αναβεις καθολου αστο με το φως του δωματιου!
τρωγονται απο τα ιδια?
Ναι οι ιδιοι οι γονεις τα τρωνε.Ισως και μερικα σαλιγκαρακια,αλλα τα ελεγχω.
Δεν μπορω να μην αναβω φωτα αφου εχω φυτα μεσα.
Αν καθε μερα, την στιγμη που αναβουν τα φωτα εκανα και μια αλλαγη 10-20% με φρεσκο νερο λιγο πιο δροσερο 1-2 βαθμους; Λετε να επιανε;

steady
06-11-08, 14:33
αν αφησεις δυο μερες κλειστα τα φωτα δεν θα παθουν τιποτα σπουδαιο τα φυτα εκτος- αν ειναι τοσο τουμπανο πια τι να πω -αλλα και παλι τα φυτα διορθωνονται ειναι δηλαδη η λιγοτερη απωλεια στο ενχειρημα σου νομιζω


το οτι τα τρωνε δεν θα σταματησει σιγα σιγα οσο αποκτανε εμπειρια?η τα τετρα τα τρωνε οποτε τα βρουνε?

Tolis
06-11-08, 14:50
Θα πρεπει ομως οχι μονο να το εχεις σκοτεινο, αλλα και να το κλεισεις με χαρτονια, να παρακολουθεις πολυ διακριτικα απο μικρο ανοιγμα, κι αφου κολυμπησουν ελευθερα να βγαλεις σταδιακα (ενα τη μερα) τα χαρτονια.

Ναι τα τετρα τα τρωνε.

steady
06-11-08, 16:13
ενδιεφερον θα χει κρατα μας ενημερους;)

delta66
06-11-08, 23:23
(αργω να ξυπνησω το πρωι :D).....Πως μπορω να συγχρονιστω ωστε να ειμαι παρων την στιγμη της γεννας ωστε να βγαλω τους γονεις και να ακυρωσω τα φωτα;.......
Μετεφερε σταδιακα πιο αργα την φωτοπεριοδο :smt102

Tolis
07-11-08, 00:12
Αν ειναι ενα μηνα μεσα μεταφεροντας τη φωτοπεριοδο θα τα "καθυστερησεις" μεχρι να συνηθισουν στη νεα.

Raven
07-11-08, 01:55
Το θεμα ειναι οτι στο δωματιο το πρωι μπαινει λιγο φως απο τα παραθυρα.
Ακομα μια δυσκολια ειναι οτι την ωρα που εγω ξυπναω ισως αυτα να εχουν γεννησει πριν λιγο και εγω να μην το εχω παρει χαμπαρι αφου τα αυγα ειναι διαφανα και εξαιρετικα μικρα και δεν φαινονται με το ματι αναμεσα στο υποστρωμα και τα φυτα.
Σκεφτομαι να σκεπαζω το ενυδρειο με μια πετσετα και να το ανοιγω μονο την ωρα που ξυπναω και να ανοιγω και τα φωτα εγω και οχι ο χρονοδιακοπτης.
Αν δεν πιασει κι αυτο, κατι αλλο θα σκεφτω..:rolleyes:
Ο επιμενων νικα (ελπιζω..)
Επισυναπτω και το ενυδρειο τους για να εχετε πληρη εικονα.

netblues
07-11-08, 09:23
Βγαλε το υποστρωμα, τα ξυλα και τα φυτα... Ενυδρειο γεννηστρα δεν γινεται με αυτα.
Χρησιμοποιησε κερατοφυλλο, java moss, χωρις φως. Οτι χαλαει το αντικαθιστας.
Δεν γινονται ολα μαζι.
Το νερο ισως θα ηταν ακομα καλυτερα να το μαλακωνες κιαλλο.
Βεβαια απο τη στιγμη που ειδες ψαρια εισαι σε καλο δρομο..
Παρε ενα ηλεκτρονικο εξωτερικο θερμοστατη (απο το ebay) ενα φορητο ph-meter ωστε να παρακολουθεις το ph, και μια περισταλτικη για τις αλλαγες νερού.
Μπορει να ακουγονται υπερβολικα ολα αυτα, αλλα... εχεις μπει στα δυσκολα.

Raven
08-11-08, 03:22
Τοσο καλα ε;δεν μου παει καρδια να πεταξω ξυλα ,φυτα κλπ Αν εβγαζα μονο το υποστρωμα και αφηνα το ξυλο με τις ανουμπιες και την μοςς καθως και ολα τα επιπλεοντα φυτα;Τοτε θα μπορουσα να βαλω και μια σιτα στον πατο οπου θα περνουν τα αυγα και δεν θα μπορουν να τα φανε οι γονεις.
Το ΡΗ και τις σκληροτητες μπορω να τα ριξω κι αλλο με απιονισμενο σ αυτα τα λιτρα. Οσο για τον εξοπλισμο δυσκολο.. ξεμεινα απο "μαρουλοφυλλα". Ο,τι μενει απο λεφτα τα ριχνω στο μεγαλο.
Η περισταλτικη τι ειναι;;

makis206
31-12-08, 12:20
Να λοιπόν που και τα δικά μου neon άφησαν τα πρώτα τους αυγά πάνω στα τζάμια χτες το βράδυ, ελπίδες για μικρούλια δεν έχω αφού δεν υπάρχει ενυδρείο καραντίνα και 5 γατοψαρούληδες θα την κάνουν τη βρωμοδουλειά μάλλον, δεν βαριέσαι όμως, αυτό δείχνει ότι τα neonάκια μου περνάνε καλά εκεί μέσα..:D

Tolis
31-12-08, 12:49
Αν τα αφησαν πανω στα τζαμια, μηπως δεν τα αφησαν τα νεον αλλα τα κοριντορας?

makis206
31-12-08, 13:23
Αν τα αφησαν πανω στα τζαμια, μηπως δεν τα αφησαν τα νεον αλλα τα κοριντορας?

Έχει γούστο !:shock:

Στην αρχή ήμουν έτοιμος ν'ανοίξω καινούρια συζήτηση ρωτώντας αν τα αυγά προέρχονται από τα corydoras ή τα neon (μιας και βλέπω εδώ κάποιες μέρες ένα θυλικό αρκετά φουσκωμένο) αλλά βλέποντας αυτό Κανουν 10-15 αυγα καθε 5 λεπτα περιπου, μικροσκοπικα και διαφανα. ..σβήστικαν απ'το μυαλό μου τα corydoras αλλά απ'ότι φαίνεται έπεσα έξω.

Πλάκα θα έχει να τσακώσω μικρούλικα γατοψαράκια μια μέρα στο ενυδρείο μου, θα έχουν καμμιά ελπίδα άραγε ; Μόλις χτες το βράδυ είδα τα πρώτα αυγά και σήμερα το πρωί είδα κι άλλα στο πλαϊνό και στο πίσω τζάμι, απ'τις 7 το πρωί που άφησα το σπίτι δεν ξέρω τι γίνεται τώρα, λέτε να την πέσουν στα ίδια τους τα αυγά ;

Φαντάζομαι ότι η αναπαραγωγή των corydoras είναι το ίδιο δύσκολο να πραγματοποιηθεί σε ένα ενυδρείο όπως και στα neon σωστά ; Σίγουρα πάντως το βλέπω σαν καλό οιωνό κι εγώ, καίγομαι να πάω σπίτι να δω τι γίνεται τώρα..!

Ευχαριστώ Τόλη :p

Raven
31-12-08, 14:40
Μακη τα αυγα των νεον δεν κολλανε σε επιφανειες αλλα απλως πεφτουν αναμεσα στα φυτα και το υποστρωμα. Σιγουρα ειναι απο τα Corydoras τα αυγα στο τζαμι. Τα Cory δεν ειναι τοσο δυσκολα στην αναπαραγωγη και πολλοι απο το forum εχουν κρατησει γονο αρκετες φορες. Οι γονεις τρωνε τα αυγα ομως και πρεπει η να βγαλεις τους γονεις η τα αυγα σε ξεχωριστο ενυδρειακι.

makis206
31-12-08, 15:47
Οι γονεις τρωνε τα αυγα ομως και πρεπει η να βγαλεις τους γονεις η τα αυγα σε ξεχωριστο ενυδρειακι.

Μάλλον δεν τα πρόλαβα λοιπόν, φαντάζομαι ότι μέχρι τώρα δεν θα έχουν αφήσει αυγό για αυγό.. Απ'την άλλη πάλι δεν υπάρχει καραντίνα οπότε η χαρά παραμένει μόνο και όχι η απόλυτη ευτυχία που θα ζούσα αν έβλεπα 2-3-4 μικρά να σουλατσάρουν μαζί με τα μεγάλα, κρίμα.

Τουλάχιστον πήραμε το καλό σημάδι κι αφού κλείνει έτσι η χρονιά δεν μπορεί παρά να φέρνει ένα 2009 γεμάτο αισιοδοξία και χαρές !

Να είστε καλά γι'ακόμα μια φορά που μου ανοίξατε τα μάτια παίδες, καλή χρονιά σε όλους εύχομαι !:smt054