PDA

Επιστροφή στο Forum : Τροπικό δάσος Βροχής


mixalis
28-09-08, 16:35
Τροπικό δάσος Βροχής (Rainforest): Ψάρια


Προτιμώμενες από τα ψάρια ζώνες κολύμβησης:
(a) όλες οι ζώνες (u) ζώνη Βυθού

(1) 20 x Cardinal Tetra (a) (Paracheirodon axelrodi)

(2) 4 x Dwarf cichlid (u) (Apistogramma cacatuoides)

(3) 7 x Panda Cory (u) (Corydoras panda)

ποσα λιτρα ενυδρειο χρειαζονται για να το κανεις εγω με τα 96 μπορω να το κανω με μειωμενο αριθμο ψαριων κ αν ναι με ποσα απο το καθε ειδος?

chrisx
28-09-08, 17:14
Πάνω σε αυτά που προτείνεις μπορείς στα 96 lt να κάνεις το εξής :
8-10 Cardinal Tetra
Ζευγάρι Apistogramma cacatuoides
6 Corydoras panda

Σπύρος Μ
28-09-08, 17:58
Αν όμως γεννησουν τα απιστο τα κορυ θα μείνουν για panda?

fishme1
28-09-08, 18:59
o westie εχει δικιο μιας και τα κορυ θα φυγουν για παντα

αν θες γεννα ξεχνα οποιοδηποτε τετρα

chrisx
28-09-08, 19:52
Σωστά τα λένε οι προγράφοντες, αλλά ποιός μίλησε για γέννα; Για ένα απλό setup μιλάμε.
Αν μιλάμε για γέννα δεν χρειάζεται να υπάρχουν άλλα ψάρια μέσα (όπως και στα περισσότερα είδη). Βέβαια όλοι μας έχουμε παρατηρήσει γέννες που γίνανε σε κοινωνικό (έχω προσωπική εμπερία από γέννα apisto αλλά και scalare με συγκατοίκους cory χωρίς κανένα σοβαρό "πρόβλημα-τσαμπουκά"), αλλά βέβαια αυτό είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας.

mixalis
28-09-08, 20:49
βασικα το εχει το site tis sera κ μου αρεσει σαν ιδεα οχι δεν θελω να κανω γεννα απλα να εχω τα ψαρια αυτα γιατι τοσα πολλα παντα ομως? δηλαδη δεν μπορω να βαλω 10 καρδιναλιους κ απο 4 απο τα αλλα ?

chrisx
28-09-08, 20:59
Βασικά mixalis πρέπει να διαβάσεις για τα συγκεκριμένα είδη. Τότε θα καταλάβεις γιατί προτείνουμε ζευγάρι apisto, ή κοπάδι cory, ή γιατί είπανε τα παιδιά αυτά που είπανε για την αναπαραγωγή κλπ.
Κάνε μια αναζήτηση στο forum και θα διαβάσεις πολλά θέματα που θα σε βοηθήσουν να δημιουργήσεις την τελική σου σύνθεση.

mixalis
28-09-08, 21:18
οκ ευχαριστω πολυ