PDA

Επιστροφή στο Forum : 80 εκ μηκος?


naupaktos84
25-09-08, 18:54
εχω ενυδριο 80 εκ μηκος ,33 εκ υψος και 30 εκ πλατος. μπορω αυτο το ενυδριο να το κανω reef? το αρχικο κοστος ενος τετοιου ενυδριου ποσο μπορει να ειναι?

vasilakis
25-09-08, 19:24
Μια χαρα μπορεις απλα πρεπει να εισαι πιο προσεκτικος με την σταθεροτητα των παραμετρων λογω του μικρου ογκου νερου.
Αν βαλεις οσμωση-ενα σκιμερακι-αναβαθμιση φωτισμου-ζωντανο βραχο-αραγωνιτη-ρεφρακτομετρο και κατι αλατακια και ανθρακες κ.α. θα παιξεις εδω μεσα 300< € < 400 ...:rolleyes:

naupaktos84
25-09-08, 20:13
χμ θα το εχω στο μυαλο μου. ειδα κατι φωτο σημερα και τρελαθηκα. αλλα ειδα οτι ειναι και πολυ δυσκολο. Ευχαριστω παντως

accnt
25-09-08, 22:43
Mπορείς να το κάνεις.
Όμως θα πρέπει να σκεφτείς ότι μιας και θα κάνεις κάποια έξοδα ίσως να πήγαινες σε ένα ενυδρείο με διαφορετικές διαστάσεις. Τα έξοδα θα είναι σχεδόν τα ίδια.
Π.χ. Ένα ενυδρείο 120 με 150 λίτρων δεν θα έχει μεγάλες διαφορές (κόστους), σε σχέση με ένα 80 λίτρων. Όμως θα μπορέσεις να το ευχαριστηθείς (από πολλές απόψεις), πολύ καλύτερα.

Το θαλασσινό ενυδρείο είναι ακριβό πάντως...

mikele
26-09-08, 10:42
και πιστευω οτι οσο μεγαλυτερο ειναι τοσο πιο ευκολα κρατας τις ισορροπιες των παραμετρων (οσο το δυνατο ειναι εφικτο )

Tricky
26-09-08, 13:55
εχω ενυδριο 80 εκ μηκος ,33 εκ υψος και 30 εκ πλατος. μπορω αυτο το ενυδριο να το κανω reef? το αρχικο κοστος ενος τετοιου ενυδριου ποσο μπορει να ειναι?

Γεια χαρα και απο μενα ...

Το ενυδρειο που εχεις γινεται reef αλλα δεν ειναι οτι καλυτερο ...και επειδη το κοστος της γυαλας (οπως εχει καταντησει στις μερες μας) ειναι απλα ενα πολυ μικρο κλασμα του αρχικου κοστους , θα σου ελεγα να ξεχασεις τη γυαλα που εχεις και να πας σε κατι αλλο ...υπαρχουν πολλες ετοιμες γυαλες για mini reef (συνηθως κυβοι) με μικρο κοστος αγορας ...ΙΜΟ αξιζει !;)

naupaktos84
26-09-08, 14:57
ναι ρε παιδια συμφωνω. να ανεβει λιγο και ο βαθμος δυσκολιας. χαχαχ παντως οντως ειναι ακριβο σπορ το reef. (αξιζει παντως) για την ωρα διαβαζω απειρο για τα πρωτα βηματα.